Крістоф Віллібальд Глюк і його незабутня музика. Обговорення на LiveInternet

Нінель_Нік всі записи автора

всі записи автора

До кінця XVIII століття у Відні склалося дивне духовна спільнота музикантів, що отримало згодом назву "віденської класичної школи". До неї зазвичай зараховують трьох великих майстрів: Гайдна, Моцарта і Бетховена. Глюка, який взагалі ставився до іншого покоління: він був на 42 роки старший Моцарта і на 56 - Бетховена, по стилю і спрямованості його творчості можна також долучити до цієї групи. Класицизм віденських композиторів не мав нічого спільного з чінним придворним мистецтвом. Це був класицизм, перейнятий вільнодумством, самоіронією і духом терпимості. Чи не головні властивості цієї музики - бадьорість і веселість, засновані на вірі в кінцеве торжество добра. Бог нікуди не йде з цієї музики, але центром її стає людина.

Концерт для флейти з оркестром ч.1

Крістоф Віллібальд Глюк народився 2 липня 1714 року в Ерасбахе, що неподалік від чеського кордону. Батько Глюка був за професією лісником і після армії став працювати лісничим в богемських лісах графа Лобковіца. Таким чином, з трирічного віку Крістоф Віллібальд жив у Чехії. Оскільки сім'я мала досить невеликими коштами, хлопчикові доводилося допомагати батькові в його роботі. Це сприяло виробленню у Глюка життєвої стійкості і твердого характеру. У 1726 році юнак вступив до єзуїтську колегію в чеському місті Комотау, де провчився шість років і співав у хорі шкільної церкви. Все викладання в колегії була перейнята сліпою вірою в церковні догмати і підпорядкуванням начальству. Правда, була в ньому і позитивна сторона - юнак опанував грецькою і латинською мовами, познайомився з античною літературою. Під час навчання в колегії він також займався грою на клавірі, органі і віолончелі.


Концерт для флейти з оркестром ч.2


У 1732 році Глюк переїхав до столиці Чехії Праги, де вступив до університету і одночасно продовжував свою музичну освіту. Часом заради заробітку Глюк змушений був мандрувати по навколишніх селах, виконуючи на віолончелі різні фантазії на народні теми.

У Празі Глюк співав у церковному хорі, керованому видатним композитором і органістом Богуславом Чорногірським, прозваним "чеським Бахом". Чорногорський і став першим справжнім учителем Глюка, викладає йому основи гармонії і контрапункту. В 1736 настав новий період в житті Глюка, пов'язаний з початком його творчої діяльності та музичної кар'єри. Граф Лобковиц, на службі у якого перебував батько Глюка, зацікавився непересічним талантом молодого музиканта і взяв його з собою до Відня, призначивши придворним півчим у своїй капелі і камерним музикантом. У Відні, де музичне життя вирувало, Глюк відразу занурився в особливу музичну атмосферу, що створилася навколо італійської опери, що панувала тоді на віденській сцені. В цей же час в Відні жив і працював знаменитий у XVIII столітті драматург і лібретист П'єтро Метастазіо. На його тексти молодий композитор і написав свої перші опери.

Увертюра до опери "Іфігенія в Авліді"



На одному з бальних вечорів у графа Лобковіца, коли Глюк грав на клавірі, супроводжуючи танці, на нього звернув увагу італійський меценат граф Мельци. Він взяв Глюка з собою до Італії - в Мілан. Там юнак провів чотири роки, удосконалюючи свої знання в області музичного письменництва під керівництвом видатного італійського композитора, органіста і диригента Джованні Баттіста Саммартіні. Познайомившись з італійською оперою ще у Відні, Глюк ближче стикнувся з нею в самій Італії. Починаючи з 1741 року його сам став складати опери, що виконувалися в Мілані і в інших містах Італії. У цих операх Глюк, ще перебуваючи в полоні умовностей традиційної опери seria, прагнув подолати її недоліки. Досягалося це в різних операх по-різному, але в деяких з них вже з'явилися ознаки майбутньої оперної реформи Глюка ...

c-cafe.ru> days / bio / 11 / 088.php

Крім опер Глюк писав симфонії, тріо сонати, концерти для флейти з оркестром, три балету, твори для голосу.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация