Криза в Туреччині викриває неспроможність Путіна грати в глобальні ігри

Російському президенту просто немає нічого запропонувати Ердогану. Російському президенту просто немає нічого запропонувати Ердогану

Володимир Путін і Раджеп Тайіп Ердоган / REUTERS

Турецький політичний конфлікт з США і криза, яка обвалює турецьку валюту - це золота можливість для президента Росії Володимира Путіна спробувати відірвати геополітично ключову країну від її західних союзників. Але не все так просто.

Путін і президент Туреччини Раджеп Тайіп Ердоган відновили відносини, які фактично були зруйновані, коли турецькі літаки збили російський винищувач в 2015 році. Але лідер Кремля не може нічого запропонувати Анкарі, щоб зменшити її економічну біль або переконати другу найбільшу армію НАТО покинути альянс заради зближення з Москвою, пише Bloomberg.

Читайте також Не тільки обвал ліри: чому Туреччина опинилася перед кризою фінансового

«Відносини з Туреччиною зараз конструктивні. Але в політиці немає нічого постійного, все може змінитися. У нас немає ілюзій щодо цих відносин », - говорить член парламентського комітету з питань оборони і безпеки в Росії Франц Клінцевич.

Стоячи на кордоні між Європою та Азією, Туреччина була важливим форпостом НАТО проти СРСР за часів Холодної війни. На її території поблизу міста Інджірлік розміщена важлива американська авіабаза. Крім того, Туреччина стала порталом для американських бойових кораблів в Чорноморську акваторію. На тлі безпрецедентної конфронтації з Вашингтоном, яка привела до появи санкцій, Ердоган застеріг в суботу, що багаторічний альянс під загрозою. І Туреччина може почати шукати нових друзів і союзників » .

після посилення кризи навколо турецької ліри Ердоган в п'ятницю зателефонував Путіну, щоб поговорити про «торговельне та економічне співробітництво». Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров розпочав дводенний візит до Туреччини в понеділок, щоб провести переговори з главою турецького МЗС Мевлютом Чавушоглу про війни в Сирії і Україні, а також економічних проектах, таких як будівництво «Турецького потоку» і атомної електростанції «Аккую». Останню будує «Росатом».

Читайте також Ердоган попросив прийняти Туреччину в БРІКС

Минулого місяця під час розмови Путін сказав Ердогану, що Росія і Туреччина «на одній стороні», вказавши на співпрацю в Сирії. Вони погодилися в минулому році скасувати взаємні торговельні санкції, які були введені після того, як Путін звинуватив Туреччину в «ударі в спину», коли турецькі бойові літаки збили російський біля сирійського кордону. Обмеження залишилися в силі лише щодо помідорів, на яких Туреччина заробляла на російському ринку чверть мільярда доларів на рік.

На думку директор «Московського центру Карнегі" Дмитра Треніна, турецька економічна вразливість може означати, що Трамп на цей раз переможе в суперечці з Туреччиною.

«Ердоган не покине НАТО. Але грубий підхід Трампа до союзникам буде мати серйозні наслідки в переформатування світового порядку », - сказав російський експерт.

Рішення американського президента обкласти Туреччину санкціями і подвоїти мита на турецьку сталь і алюміній посилило напруження. Так само як і погрози Вашингтона про те, що відновити відносини з Анкарою буде «дуже важко», якщо Ердоган все ж купить у Росії ракетні системи С-400. Хоча Москва не розраховує, що Туреччина вийде з НАТО, вона намагається отримати вигоду від спору Ердогана з Трампом. Про це виданню сказав колишній російський дипломат Володимир Фролов.

«Для наших інтересів краще мати ображену Туреччину всередині НАТО, щоб вона підірвала можливості альянсу», - пояснив він.

Читайте також The Guardian: Росія на межі вибуху, незважаючи на вигадки пропаганди

Втім, після обвалу рубля в 2015 році і з ростом загрози появи ще більш жорстких санкцій США, Росія не може допомогти Туреччині. Російська економіка ледь вискочила з рецесії. І у Москви немає ресурсів підтримати Анкару. Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков сказав, що турецька сторона «не надсилала запитів» на допомогу. У всякому разі Туреччини, безумовно, знадобилася б величезна фінансова допомога на шляху розвороту від Заходу в напрямку «нових друзів» Росії або Китаю.

«Такий шанс випадає раз на кілька поколінь», - сказав виданню стратег Rabobank Майкл Евері.

«Росія не збирається підтримувати фінансово Туреччину», - сказала Bloomberg російський експерт по Близькому Сходу Олена Супонина, додавши, що Москві потрібно для початку вирішити свої економічні проблеми.

«Завдання Росії - не врятувати Туреччину, а зберегти нормальні, здорові відносини з нею», - додала експерт.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация