Крупська Надія Костянтинівна

Крупська Надія Костянтинівна, (1869-1939) - російська революціонерка, громадський, партійний і культурний діяч. Почесний член АН СРСР. Дружина Володимира Ілліча Ульянова (Леніна).

У 60-і роки в Палаці піонерів і школярів зусиллями педагогічного колективу створювалася така система виховання, яка відповідала поглядам Н. К. Крупської на організацію позашкільної роботи з дітьми. Були організовані пошукові роботи з вивчення педагогічної спадщини Надії Костянтинівни, краєзнавчі дослідження її зв'язків з Південним Уралом. Червоні слідопити клубу «Орлятко» вели пошук за кількома напрямками. Розшукували южноуральцев, які особисто зустрічалися з Крупської, записували їхні живі спогади, шукали цінні історичні фотографії. Були зібрані документи про безпосередню участь Крупської в розвитку освіти на Уралі, в становленні публічної бібліотеки. Результатом пошукової роботи стало відкриття у Палаці піонерів і школярів кімнати-музею Н. К. Крупської. За спогадами керівника музею Анастасії Ведяковой, тільки за перші 5 років слідопити знайшли і підготували до показу більше 1000 експонатів.

У рік 50-ї річниці Жовтневої революції було прийнято рішення: за внесок в різнобічну виховну роботу, розвиток пізнавальних інтересів і творчих здібностей учнів, за активну пропаганду педагогічної спадщини Н У рік 50-ї річниці Жовтневої революції було прийнято рішення: за внесок в різнобічну виховну роботу, розвиток пізнавальних інтересів і творчих здібностей учнів, за активну пропаганду педагогічної спадщини Н. К. Крупської і великий краєзнавчий пошук, пов'язаний з життям і діяльністю Надії Костянтинівни, привласнити Палацу її ім'я. «Рада Міністрів Української РСР постановляє: прийняти пропозицію Челябінського облвиконкому про присвоєння імені Надії Костянтинівни Крупської Палацу піонерів і школярів г.Челябинска і надалі іменувати його - Палац піонерів і школярів імені Н. К. Крупської. 2 листопада 1967 року ».

Біографія Надії Костянтинівни Крупської

Народилася в дворянській сім'ї. Закінчила приватну гімназію. У 1890 вступила в марксистський гурток і з 1891 по 1896 викладала в робочій школі, займаючись пропагандистською роботою. Познайомившись з В.І. Леніним, Крупська брала участь в організації і діяльності "Союзу боротьби за визволення робітничого класу". У 1896 Крупська була арештована, відбувала заслання в Сибіру, в селі Шушенському. У 1901 емігрувала до Німеччини, була секретарем газети "Іскра". У 1905 разом з Леніним повернулася в Росію; була секретарем ЦК. Після розгрому революції 1905 - 1907 вирушила в другу еміграцію. Працювала викладачем в партійній школі в Лонжюмо під Парижем, була секретарем Леніна, допомагала налагоджувати зв'язок з партійними підпільними організаціями в Росії. В 1917году разом з Леніним повернулася в Росію. Займалася організацією Спілок молоді, була помічницею Леніна в підготовці і проведенні Жовтневого перевороту.

З 1917 Крупська була членом комісії Наркомосу. Заступник народного комісара освіти РРФСР з 1929 по 1939 рік. Автор численних праць про В.І. Леніна, праць по комуністичному вихованню.

Заклала основи радянської системи дитячих виховних установ: ясел, садів, таборів, інтернатів, шкіл, робітників училищ. Крупська сформулювала основну задачу нового освіти: "Школа повинна не тільки навчати, вона повинна бути центром комуністичного виховання". 19 травня 1922 року по пропозицією Н. К. Крупської створена перша дитяча організація, з 1926 року названа Всесоюзної піонерської організацією імені В.І.Леніна.

В її педагогічних працях розроблені основні проблеми теорії дитячого комуністичного руху, принципи діяльності піонерської організації. У 1924 році Н. К. Крупської писала: «Піонерський рух має величезне значення. Воно захоплює хлопців в тому віці, коли тільки ще складається людина, розвиває суспільні інстинкти хлопців, допомагає виробленню в них громадських навичок, виробленню суспільної свідомості ».

У 1935 році обрана почесним депутатом Челябінського міської Ради.

Бібліографія:

1. біографія Н. К. Крупської
2. Крупська Н.К. Листи піонерам / М .: Просвещение, 1962 року народження
3. Крупська Н.К. Про юних піонерів / М .: Изд-во Академії пед.наук РРФСР, 1957 р
4. Палац на Алом поле / Автор-упоряд. Г.В.Харіна, А.С.Злотнікова.-Челябінськ: Південно-Урал.кн.ізд-під, 1982 р
5. Орлят вчаться літати / уклад. А.З.Іоголевіч, Г.Ф.Рибкіна.- Челябінськ, Юж.-Урал.кн.ізд-під, 1969 р
6. Про Надії Крупській: Спогади, нариси, статті сучасників / Упоряд. Т.Н.Кузнецова, Е.П.Подвігіна. - М.: Политиздат, 1988 г.
7. Вітрила надії: Челябінський палац піонерів і школярів ім.Н.К.Крупской / Сост.А.К.Белозерцев. - Челябінськ: Юж.-Урал.кн.ізд-під, 1990 г.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация