Культпросвіт Тінь «Колекціонера»

  1. «Колекціонер» - тип роману
  2. Міранда і Клегг - хто вони?

Що спільного у головного героя роману «Колекціонер» Джона Фаулза і популярного інстаграмера? І при чому тут Юнг і Фрейд? Відповіді дізналися на шостий літературної лекції Bookster, яку прочитала викладачки російської літератури Гражина Павловська. «Культпросвіт» як зазвичай ділиться з вами основними тезами.

«Колекціонер» - тип роману

Соціально-психологічний. Таким його позиціонував сам Фаулз, і багато хто вважає головною в «Колекціонер» проблему класової нерівності. При цьому російський літературознавець Борис Парамонов побачив в головній героїні, дівчині з вищих верств суспільства, «типового совка» - за висловом лекторкі, а якщо по тексту, то «соціаліста», яка «співчуває приниженим і ображеним». Ось це широта трактування!

Реалістично-гротескний. Якщо коротко сформулювати суть роману: Фаулз зображує протистояння двох світоглядів в штучно створених обставин.

Умовно-метафоричний. «Колекціонер» - це справжнісінька притча з безліччю символів і архетипів. Звідси і неправдоподібність деяких моментів при детальному описі окремих епізодів, наприклад, підготовки Клегга до викрадення Міранди. Якщо вважаєте сюжет повністю життєздатним, спробуйте відповісти на питання: навіщо Клегг веде щоденникові записи? Не такий він чоловік, щоб займатися саморефлексії. І не дивно, що щоденник Міранди був виявлений тільки після її смерті? Відповідь на ці та інші питання - так було потрібно автору.

Психологічний триллер. Посудіть самі - є маніяк і жертва, які взаємодіють в обмеженому просторі. До того ж автор періодично підкидає читачеві помилкову надію, що Міранда спасеться - втече або, принаймні, буде знайдена. В результаті історія тримає читача в напрузі, нехай це і не її самоціль.

В результаті історія тримає читача в напрузі, нехай це і не її самоціль

Міранда і Клегг - хто вони?

Красуня і чудовисько. Це до слова про архетипи. Чим Міранда НЕ горезвісна Красуня, яка виявилася в полоні у Чудовиська, нехай внутрішнє каліцтво Клегга і не відображено в його зовнішності? Правда, у Фаулза в фіналі не відбувається чудесного перетворення Чудовиська в Прекрасного Принца, все закінчується куди більш прозаїчно - Красуня вмирає, Чудовисько позбавляється від тіла.

Міранда і Калібан-Фердинанд. В продовження теми інтертекстуальних відсилань назвемо найочевидніший їх джерело - п'єсу «Буря» Вільяма нашого Шекспіра. Тут взагалі все на поверхні, тому що зв'язок проведена на рівні імен. Фаулз «позичає» у Шекспіра розумницю і красуню Міранду, а для образу колекціонера відразу двох персонажів - закоханих в дівчину дикуна-прислужника Калибана і благородного Фердинанда. Тому в романі Міранда називає Клегга НЕ Фредеріком - його справжнім ім'ям, а Фердинандом, поки ще сподівається пробудити в ньому кращі почуття. Але коли переконується, що їх просто немає, Клегг стає для неї абсолютним Калібаном.

Аніма і анімус. І знову звертаємося до архетипів, а саме до понять Юнга «аніма» і «анімус», що позначає жіноче і чоловіче начала відповідно. «Колекціонер» побудований на дуалізм, протиставлення двох світів, двох мов і, звичайно, підлог. «Аніма» - це несвідоме, «тіньовий» в людині, його витіснення інстинкти. Не випадково сюжет роману подається від першої особи, точніше, осіб Міранди і Клегга, паралельно провідних щоденники, - це універсальний спосіб оголення «тіньової» сторони. До речі, підвал, де Клегг тримає Міранду і спілкується з нею, теж виявляється символічним місцем.

Колекціонер і «метелик». Давайте подумаємо, чому Фаулз назвав роман «Колекціонер». Чи тільки тому, що Клегг завдяки ненавмисному багатства злетів з моральних котушок і переключився в колекціонуванні з метеликів на дівчат? І тут десь на периферії свідомості замаячив Набоков. Але що означає колекціонування в метафоричному плані? За Фаулз це життя відповідно до фрейдовским «принципом задоволення», коли «мати» важливіше, ніж «бути». Це все, що пов'язано з замилуванням смертю, статичністю, духовної імпотенції, забороною на свободу і життя іншої істоти. А в соціальних мережах можна побачити колекціонування щасливих моментів, яке часто замінює їх проживання в реальності.

Один і той же чоловік? Умовність роману дозволяє відпустити фантазію у вільний політ. Якщо Міранда і Клегг так полярні в своїх поглядах, може, вони - дві сторони однієї медалі?

Якщо Міранда і Клегг так полярні в своїх поглядах, може, вони - дві сторони однієї медалі

Ще можна почитати наші огляди на «Пані Боварі» , «Стороннього» , «Розповідь служниці» , «Лоліту» і «Рівні життя» .

Що спільного у головного героя роману «Колекціонер» Джона Фаулза і популярного інстаграмера?
І при чому тут Юнг і Фрейд?
Якщо вважаєте сюжет повністю життєздатним, спробуйте відповісти на питання: навіщо Клегг веде щоденникові записи?
І не дивно, що щоденник Міранди був виявлений тільки після її смерті?
Міранда і Клегг - хто вони?
Чим Міранда НЕ горезвісна Красуня, яка виявилася в полоні у Чудовиська, нехай внутрішнє каліцтво Клегга і не відображено в його зовнішності?
Чи тільки тому, що Клегг завдяки ненавмисному багатства злетів з моральних котушок і переключився в колекціонуванні з метеликів на дівчат?
Але що означає колекціонування в метафоричному плані?
Один і той же чоловік?
Якщо Міранда і Клегг так полярні в своїх поглядах, може, вони - дві сторони однієї медалі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация