Культурний гід по Мурманська

«Поглянь на карту. Вище! Вище! Вище! / Вон там, де лише указкою дістати, / На самий край Росії місто вийшло, / Щоб штормувати і всіх наверх свистати ... »(В. Тимофєєв).

«Над широчінню Кольської затоки, / У диких скельних берегів / Стоїш ти, затуливши Росію / Від пекучих північних вітрів. / Вони тут пахнуть близьким морем. / Тут море всюди править бал. / Вогнем холодним світять зорі / На відколи недоступних скель ... »(В. Галицький).

«Дивлюся на місто ще змалку. / Милуюсь самобутньою красою. / Він в сопки вріс до глибини коренів, / Вписавшись намертво в ландшафт різьблений »(В. Козельський).

«Епітет до Півночі -« неласкавий »/ Зуміли міцно прикувати. / Скупими похмурими фарбами / Наш край звикли малювати. / Але навіть в сутінки заметільні / І в нудний передосінній дощ / Ти тут пейзажі акварельні, / Вдивившись пильніше, знайдеш. / А в літній сонячної безмежжя / Тут стільки легких світлих струменів. / І стільки яскравою м'якої ніжності, / Що тільки знай живопису! »(В. Матвєєв).

Ми надихнулися віршами поетів про місто-герой Мурманську і запрошуємо здійснити віртуальну прогулянку по його визначними місцями.

«Поглянь на карту

Панорама центральної частини міста Мурманська

Панорама центральної частини міста Мурманська

Мурманськ. Пам'ятник «Той, хто вміє чекати»

Пам'ятник «Той, хто вміє чекати»

Мурманськ. Меморіальний маяк на підйомі до Семенівському озеру.

Місто Мурманськ отримав свою назву від старої назви Кольського півострова, який скандинавські племена в давнину називали «Мурман».

Кольський затоку був визнаний стратегічно важливим проектом лише в XX столітті, коли тут заснували найбільший порт за Полярним колом. У кам'яному віці берегову лінію освоювали фінно-угорські племена. Російські села з'явилися після приходу новгородських колонізаторів. Населення півострова з давніх часів займалося оленярством і рибальством в промислових масштабах.

Кольський півострів, прозваний «Руської Лапландией», - комора унікальної природи та історії нашої країни. Це дивовижний світ засніжених гір і найчистіших озер, швидких річок і широких кам'яних плато.

Неподалік від морського вокзалу міста Мурманська стоїть біля причалу атомний криголам «Ленін». Це перше в історії судно, рухоме атомною енергією. Він був створений для забезпечення навігації по Північному торговому морському шляху в зимовий період, коли поширюється крижаний покрив.

За часів технічного прогресу в Радянському Союзі криголам борознив льоди Північного Льодовитого океану. У 1989 році він в останній раз причалив в порту Мурманська, завершивши 30-річну вахту в північних морях. Тепер потужне флагманське судно - загальнодоступний, масово відвідуваний музей з історично сформованої експозицією.

У Військово-морському музеї Північного флоту відображені всі етапи становлення Північного флоту Росії. Експозиція охоплює період з 1693 року - заснування Петром I Військово-морського флоту - і по теперішній час.

Зараз фонди музею налічують понад 70 тисяч експонатів. У науковому архіві зберігаються сотні підшивок газет, історій частин і кораблів періоду Великої Вітчизняної війни і післявоєнного періоду. Є унікальний негативний фонд, який налічує понад 30 тисяч одиниць. Це справжні негативи, створені військовими фотокореспондентами: Євгеном халдеїв, Робертом Діамент, Сергієм Шиманським та Миколою Верінчуком.

Мурманський краєзнавчий музей - найстаріший музей області, заснований в 1926 році. У будинку, що є пам'яткою історії міста, - 17 експозиційних залів. У розділі «Природа» - єдина в Росії експозиція морського дна: сухий акваріум, унікальна геологічна колекція, витягнута з глибин від 100 метрів до 12 кілометрів при бурінні Кольської надглибокої свердловини.

Вся історія краю з найдавніших часів до сучасності представлена ​​в експозиціях «Історія краю з найдавніших часів до XVII століття», «Господарство і побут саамів в XVIII-XIX століттях», «Кольський півострів XVII - початку XX століття», «Жовтнева соціалістична революція, Громадянська війна і інтервенція на Мурмане »,« Край в період 1920-30-х років »,« Мурманська область 1945-1985 років ». Завершальний розділ експозиції історії присвячений змінам в політичній, соціально-економічній сферах життя краю з 1985 року по сьогоднішній день.

Бібліотека музею - одна з найстаріших в області, налічує 18 тисяч книг і журналів з краєзнавства.

Мурманський художній музей знаходиться в найстарішому кам'яниці міста і розташовується в його історичному центрі. Його постійна експозиція дає уявлення про розвиток російського образотворчого мистецтва з XVIII століття до наших днів.

Зараз збори Художнього музею налічує близько семи тисяч одиниць зберігання. Представлені живописні роботи XVIII, XIX і ХХ століть, багаті збори графіки, в тому числі широко представлена ​​графіка ленінградських художників. Відвідувачі виставки можуть побачити роботи Володимира Фаворського, Івана Павлова, Георгія Верейського, Олексія Пахомова. Значне місце займає колекція робіт мурманських художників. Великий інтерес представляють графічні роботи Михайла Кирина, Тетяни Ковальової, Юрія Панкова, Володимира Чернова.

У розділі декоративно-прикладного мистецтва представлені зразки художніх промислів Росії. Відвідувачі можуть познайомитися з основними північними промислами: розписом по дереву, виготовленням глиняних іграшок, різьбленням по кістці, кружевоплетения, плетінням з берести, різьбленням по дереву. Особливий інтерес представляють поморские козули - фігурки з тіста, з давніх-давен випікати на Терском березі Білого моря.

Довгі роки Мурманський драматичний театр грав на сценічному майданчику Будинку культури ім. С. Кірова, а в 1963 році переїхав в одне з найкрасивіших будівель в Мурманську. Суворе будівля театру, з шестиколонним портиком, увінчаним прямокутним аттиком зі скульптурним рельєфом, - творіння архітектора А.П. Максимова.

Мурманський драматичний театр став ініціатором, організатором і учасником Міжнародного театрального фестивалю «Полярна зірка».

У 2004-му, в рік 65-річчя театру, відбулися тріумфальні гастролі в Москві. Виступи сіверян проходили на майданчику Московського драматичного театру під керівництвом Армена Джигарханяна. Це був безумовний, заслужений успіх. На спектаклях «Біла хмара Чингисхана», «Театр часів Нерона і Сенеки», «Конкурс» були присутні автори Ч. Айтматов, Е. Радзінський, А. Галин, високо оцінили роботу мурманчан.

Мурманський обласний театр ляльок заснований в 1933 році і є найстарішим професійним театром Росії за Полярним колом. За останні роки театр взяв участь в 17 фестивалях за межами Мурманської області. Серед численних подяк, почесних грамот і дипломів є міжнародний диплом «За розвиток театрального мистецтва» (2003), міжнародний диплом «Срібний витязь» в номінації «Дитячий театр» (2005).

В репертуарі театру - 49 вистав, щороку театр здійснює постановку трьох-чотирьох нових вистав.

Театр щорічно проводить незвичайний дитячий театральний конкурс «Золотий мураха». Протягом сезону глядачі відвідують вистави, зберігають і складають квитки в спеціальні іменні конверти, які зберігаються в театрі до кінця сезону. В кінці року підводяться підсумки, і переможцями стають найактивніші глядачі.

Трифонов-Печенгский чоловічий монастир - найпівнічніша в світі православна обитель. Історія монастиря нараховує понад чотири століття. Перший камінь заклав апостол Півночі - преподобний Трифон Печенгский. Подібно Сергія Радонезького, він поєднував подвиги зречення від світу з практичною діяльністю, спрямованою на служіння Батьківщині.

Нові споруди монастирського комплексу розташовуються на історичному місці. Вони схожі на втрачені в результаті пожеж в середині ХХ століття. В наші дні монастир не має свого виробництва і існує за рахунок пожертвувань. Його основне завдання - вчинення добового богослужбового кола.

В даний час в обителі проживають близько 10 осіб (з них троє ченців). Приїжджаючи сюди, люди часто відкривають для себе цілу православну епоху.

Храм Успіння Пресвятої Богородиці на правому березі річки Варзуги побудований в 1674 році. Дерев'яна будівля збереглася до нашого часу практично без перебудов. Визначний твір дерев'яного зодчества належить до групи шатрових церков. Воно побудоване з використанням незвичайного архітектурного прийому «розщеплення бочок», в якому бочки верхнього ярусу спираються на покриття нижніх.

Храм є центром Успенського комплексу, в який, крім нього, входить церква Афанасія Великого і дзвіниця. Але Успенський храм не тільки найдавніший з них, але і перевершує за художніми якостями.

Дерев'яний різьблений чотириярусний іконостас відноситься до 1677 році. У ньому розташовуються різнохарактерні по стилю ікони, написані в XVII-XIX століттях.

Храм Миколи Чудотворця в Ковда - єдиний пам'ятник клетского типу на території Мурманської області. Він побудований в 1705 році замість Нікольського храму, зведеного тут не пізніше XV століття. У комплекс, крім церкви, входить невелика дзвіниця XVIII століття і рублена огорожа. Будівля утворено з вівтаря, самої церкви, трапезної і притвору. Все, крім зрубаної з товстих колод трапезній, побудовано з тонкого лісу.

У 2009 році регіональним телебаченням Мурманської області «ТВ-21» був проведений конкурс «Сім чудес на краю світу». В ході нього за результатами голосування на сайті було обрано сім головних визначних пам'яток регіону. У сімку переможців увійшов і храм Миколи Чудотворця.

Собор Благовіщення Пресвятої Богородиці в Колі - одне з найстаріших кам'яних будівель. У храмі знаходиться дерев'яний путній хрест 1635 року - пам'ятник архітектури федерального значення. 27 лютого 1783 Катерина II у вигляді особливої ​​монаршої милості завітала найпівнічнішого місту Російської імперії вісім тисяч рублів на спорудження кам'яного собору. Генерал-губернатор Т.І. Тутолмін доручив асесора двійникові підшукати підрядника, який би за зазначену суму погодився побудувати церкву в Колі.

Охочих не знайшлося. Гроші здали в банк для видачі позик під відсотки до тих пір, поки не нагромадиться сума, достатня для підряду. До кінця XVIII століття сума, пожертвувана царицею, зросла за рахунок відсотків до 14 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Більшість матеріалів було закуплено, і 7 липня 1800 роки поспіль на кам'яну кладку Кольської церкви взяв архангелогородец Василь Іванович Мишкін.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация