Культурний гід по Череповцю

  1. Собор Воскресіння Христового в Череповці Вологодської області (Воскресенський собор)
  2. Музей «Будинок Івана Мілютіна»
  3. Історико-етнографічний музей «Садиба Гальський»
  4. Будинок-музей художника Василя Верещагіна
  5. Художній музей
  6. Картинна галерея Євгена Луніна
  7. музей природи
  8. Дитячий музей
  9. камерний театр
  10. Театр «ЗНАК»
  11. Транс-театр під керівництвом Олександра Русанова

Про фіциальной історія Череповця починається з 1777 року. Нове місто в Новгородській губернії був утворений за указом Катерини II «для користі водних комунікацій». У Катерининську епоху Череповець прославився як центр риболовецького промислу - завдяки ловлі делікатесної стерляді до царського столу. Пізніше - як самий освічений місто, де кожен п'ятий житель здобував освіту. А після будівництва Волго-Балтійського каналу став називатися «портом п'яти морів». Про фіциальной історія Череповця починається з 1777 року

Воскресенський собор. Череповець, Вологодська область. Фотографія: Denis Kh. / Фотобанк «Лорі»

Спочатку Череповець був маленьким повітовим містечком, а через сторіччя перетворився в найбільший промислово-транспортний центр Північно-Заходу.

«Культура.РФ» пропонує зробити віртуальну прогулянку по культурних місцях Череповця: побачити найстаріший храм міста, заглянути в музеї і театри.

Собор Воскресіння Христового в Череповці Вологодської області (Воскресенський собор)

Вологодська область

Про заснування Череповецкого Воскресенського монастиря йдеться в легенді, записаній в XVIII столітті: «Недільного світлим днем по річці Шексне в Белоозеро плив московський купець з товаром. Несподівано днем зробилося темно, а човен з товаром сіла на мілину. Вражений таким явищем, купець став гаряче молитися. І ось його очам постало дивовижне видовище: знаходилася поблизу гора, вкрита лісом, була як би в вогні, і через гори, по долині Ягорби, виходили промені світла, які, здавалося б, вказували напрямок шляху. Човен купця знялася з мілини і попливла до вогненній горі - і явище зникло. Вражений до глибини душі, він зійшов на гору. Йому представився чудовий вид: в низовині, поросла густим лісом, химерними зигзагами звивалася річка Ягорби, далеко на схід йшла срібна стрічка Шексни. Купець зазначив це дивовижне місце хрестом, а рік по тому повернувся сюди і зрубав невелику каплицю. Цю каплицю він прикрасив іконою Воскресіння Христового ».

Після цього, згідно з переказами, до каплиці прийшли два інока - Феодосій і Афанасій - і заснували тут Череповецкий Воскресенський монастир. Вважається, що саме з нього і почалася історія Череповця. 4 листопада 1777 року він був офіційно проголошений містом указом Катерини II.

Музей «Будинок Івана Мілютіна»

У XIX столітті, коли головою Череповця був Іван Мілютін, місто прославився не тільки в Росії, але і за кордоном. Мілютін правил тут півстоліття - розвивав місто, проводив реформи, - і незабаром Череповець став культурним, освітнім і промисловим центром регіону.

Дачний будинок Івана Мілютіна підноситься на високому пагорбі над річкою Шексна, неподалік від головного міського собору. У його південній частині відкривається мальовнича панорама річки. У 2006 році в дачному будинку відкрився музей. Його експозиція присвячена життю і діяльності Мілютіна, тут проводяться творчі вечори і ділові зустрічі, а також заходи, що дозволяють поринути в атмосферу купецького життя.

Історико-етнографічний музей «Садиба Гальський»

На території садиби Гальський зберігся не тільки будинок поміщика, але і вся система господарських будівель: стайні, людські хати, два комори, олійниця, шорня майстерня. Всі уцілілі будівлі вважаються пам'ятками архітектури і культури XIX століття. Відвідувачі можуть познайомитися тут з родоводом сімей Рєзанова, кучерявий, Гальський, Шитов і побачити справжні речі з садиб Гірка і Куркино, включаючи витончену домашнє начиння.

Будинок-музей художника Василя Верещагіна

Пологовий будинок ватажка повітового дворянства Верещагіна був побудований в 30-і роки XIX століття. Тут народився і провів дитинство всесвітньо відомий художник Василь Верещагін . Реставратори відтворили атмосферу кімнат за описами в його автобіографічній книзі «Дитинство і юність». На сьогоднішній день це єдина будівля, яке зберегло пам'ять про художника.

Первісна експозиція відкрилася будинку Верещагіна в 1984 році. У музеї відтворили дві меморіальні кімнати - кабінет батька і кімнату матері - і відкрили експозицію, яка розповідає про сім'ю художника, його життя і творчості. До 150-річчя від дня народження Василя Верещагіна, в 1992 році, тут відкрився меморіальний комплекс. Він складається з Меморіального будинку та Будинку творчості.

Художній музей

Художній музей розташовується в історичній частині міста Череповця. В експозиції «Світ російської ікони» представлені пам'ятники православного мистецтва XIV-XIX століть: ікони, лицьове шиття, рукописні і стародруки, лиття, емалі. А в експозиції «Російське мистецтво XVIII - початку XX століття» виставлені твори живопису, серед яких - полотна Дмитра Левицького, Володимира Боровиковського, Іллі Рєпіна , Бориса Кустодієва та інших.

Експозиція побудована в хронологічному порядку, і гості можуть простежити зміни в російського іконопису протягом століть. Головні реліквії виставки - предмети, які колись належали святому Кирилу Новоезерскому.

Картинна галерея Євгена Луніна

Картинна галерея Е.М. Луніна - це музей, що складається з приватної колекції, великого зібрання картин і скульптур. Підприємець Євген Лунін почав збирати різні твори мистецтва в якості підтримки малих міст. До 2001 року їх набралося так багато, що відкрився музей з постійною експозицією, проте там часто проходять і тимчасові виставки.

Зараз галерея налічує більше 3000 творів образотворчого мистецтва, більша частина яких - картини майстрів реалістичного напряму з Вологодського краю. Особливо цінними вважаються роботи старих майстрів: повні колекції авторів живописних і графічних художніх творів - Миколи Грішачева, Михайла Ларичева, Сергія Теленкова, Анатолія Наговіцина, Софії Хрустальовій.

музей природи

Музей природи в Череповці - один з найбільших музеїв в місті з краєзнавчої спрямованістю. Він був відкритий в 1920 році. У його колекції - понад 30 тисяч експонатів, більшість з яких розповідають про природу краю. Частина зборів присвячена історії Череповця. У музеї зберігаються ентомологічна колекція, археологічні знахідки, мінерали, гірські породи, гербарії. Наукові співробітники музею і сьогодні відправляються в експедиції, поповнюючи фонди цінними науковими матеріалами. В експозиції також представлені фотографії природи Росії.

Дитячий музей

Дитячий музей в Череповці почав працювати в 1988 році. Він проводив тимчасові виставки на різних майданчиках міста. У 2001 році музею передали окрему двоповерхову кам'яницю 1898 року. Сьогодні на першому поверсі проходять виставки авторських ляльок, а на другому представлені експозиції, які розповідають про культуру та життя місцевих народностей. Там знаходиться робочий гончарний круг, макет печі з цегли, електрична та муфельна піч для випалювання виробів із солоного тіста та глини.

Фонд музею постійно поповнюється глиняними, дерев'яними і м'якими іграшками. Співробітники музею збирають колекцію авторських ляльок, створених художниками Череповця, дитячий одяг і взуття.

камерний театр

Будівництво будівлі, де зараз розташовується Камерний театр, велося з 1914 року. Передбачалося, що на першому поверсі в ньому будуть перебувати нові торгові ряди, а нагорі - народний театр. У будівлі розташовувалися два фойє з дзеркалами, зеленими тапчанами і буфетом, розкішний зал для глядачів з кришталевою люстрою і темно-вишневим оксамитовою завісою, сцена з суфлерської будкою і оркестровою ямою.

Театр працював до 1949 року, а потім закрився через позбавлення державного фінансування. Лише 1 жовтня 1998 був підписаний наказ про відродження професійного театру в Череповці. Його головним режисером стала Тетяна Макарова - випускниця Ярославського театрального училища.

Театр «ЗНАК»

Театр «ЗНАК» створила в 1985 році Ірина Філімонова. Сьогодні вона залишається його художнім керівником і режисером. В основному складі трупи театру - 24 актори. З 2002 року на його базі почала функціонувати школа-студія.

Багато з постановок театру «ЗНАК» носять експериментальний характер, синтезуючи драматичне мистецтво, пантоміму, музику, слово, вокал і танець. За роки його існування стався поступовий перехід від пластики до драми - це зараз є його головним напрямом. У роботі над виставами театру «ЗНАК» задіяні кращі композитори, художники, хореографи міста Череповця, що допомагає створювати постановки на високому професійному рівні.

Транс-театр під керівництвом Олександра Русанова

За 22 роки творчої діяльності колектив Транс-театру на чолі з Олександром Русановим створив свій постійний репертуар, здійснив безліч проектів і створив власний неповторний стиль пластичної мови. Його учасники синтезували в постановках практично всі жанри пантоміми: комічну, драматичну, філософську, трагедійну, гротескну. Артисти вивчили і перетворили обрядові та військові танці, модерн, брейк і безліч інших. Пізніше вони лягли в основу вистав, які відрізняються оригінальними режисерськими ходами, фантастичними образами, захоплюючим дією і новаторськими сюжетами.
Більше культурних об'єктів в регіонах Срібного намиста - на сайті Асоціації туроператорів Росії .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация