Кюрі | Захоплення Марії Склодовської | V-ratio

  1. Марія Склодовcкая-Кюрі (1867-1934) і П'єр Кюрі (1859-1906)

Радіоактивність. Цим словом, міцно увійшли тепер у наш побут, назвала Марія Кюрі явище, відкрите в 1896 році французьким фізиком Анрі Беккерелем при дослідженні солей урану. Вивченням радіоактивності і відкриттям радію обезсмертила вона своє ім'я. Марія Кюрі - перша жінка - професор Сорбонни, перша жінка - лауреат Нобелівської премії, перший вчений, який отримав цю премію двічі. З радіоактивністю пов'язана наукова діяльність П'єра Кюрі і молодшого покоління родини - Фредеріка і Ірен Жоліо-Кюрі. Три Нобелівські премії в одній родині - випадок безпрецедентний в історії науки!

Марія Кюрі народилася в 1867 році у Варшаві Марія Кюрі народилася в 1867 році у Варшаві. Вона була наймолодшою ​​донькою в родині викладача фізики та математики Владислава Склодовської. Мати її в молодості також була вчителькою. Батько володів кількома стародавніми і сучасними мовами, був людиною передових поглядів. Він мав славу вільнодумцем і розташуванням шкільного начальства не користувався.

Видатні здібності дівчинки виявилися дуже рано. У чотири роки вона вже вміла читати і стала поглинати одну книгу за іншою. Іншим її улюбленим заняттям було знайомство з фізичними та хімічними приладами батька. Марія рано втратила матір і сестру. Переживши велике горе, дівчинка стала замкнутою і зосередженою. Навчалася вона завжди відмінно, особливо захоплювалася природничими науками. У 16 років Марія закінчила із золотою медаллю гімназію. Але про вищу освіту можна було тільки мріяти. Сім'я - батько, дві сестри і брат - ледве зводила кінці з кінцями. Брат вступив до Варшавського університету, а дівчата повинні були самі заробляти собі на життя. До того ж жінкам в університет доступу не було. Марія стала давати приватні уроки, а у вільний час займалася хімією, біологією, математикою і читала, читала ... Серед її улюблених авторів - Достоєвський і Толстой, Гейне і Дарвін, Герберт Спенсер і Луї Блан. Дівчина захоплюється і нелегальною літературою. Але її не покидає мрія здобути вищу освіту. 17-річна Марія вирішує стати гувернанткою, щоб зібрати трохи грошей для майбутнього навчання, а головне, допомогти своїй сестрі Броні, яка мріє вступити на медичний факультет в Парижі. Марія Склодовська стає гувернанткою в управителя князя Чарторижского в глухому маєтку під Полоцькому. Вона займається з його дочками, одночасно навчає селянських дітей, а вечорами сама сидить над книжками. Поступово дозріває рішення присвятити себе фізиці і математиці. Марія не скаржиться рідним на труднощі, навпаки, вона намагається морально підтримати їх, а сестрі висилає половину своєї платні. Мрія поїхати вчитися далека від здійснення, так як коштів ще дуже мало. Проходить три довгих роки.

У 1890 році Склодовська повертається до Варшави. До цього часу її сестра закінчує медичний факультет, виходить заміж за свого співвітчизника і настійно кличе Марію до Франції. Зібравши трохи грошей приватними уроками, дівчина їде в Париж і тимчасово поселяється у сестри. Нарешті вона студентка факультету природничих наук Паризького університету!

Квартира Броні розташована далеко від місця навчання, витрати на конку великі, у сестри занадто шумно, і Марія знімає собі маленьку, погано опалювальну мансарду поблизу університету. Засоби її дуже мізерні, доводиться відмовляти собі в усьому, трапляються навіть непритомність від недоїдання, але вона вперто вчиться і складає іспити краще за всіх. Дівчина поглинена наукою, в ній вся її життя. «Треба бути наполегливим, а головне, вірити в себе. Треба вірити в своє покликання і слідувати йому будь-що-будь », - пише вона братові. З величезним захопленням Марія займається математикою, хімією, фізикою. Працює у фізичній лабораторії відомого вченого професора Липпмана.

Марія Склодовcкая-Кюрі (1867-1934) і П'єр Кюрі (1859-1906)

Захоплення Марії Склодовської
Залежність феромагнітних тіл від температури
Нові радіоактивні елементи в урановій руді
Нужда в новій лабораторії
Будівництво нових лабораторій

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация