Курс лекцій "Алкоголізм і його лікування

Курс лекцій про погляді на алкоголізм і його лікування в рамках підходу програми "12 Кроків" (психотерапевтична інтерпретація), який читався в Центрі психологічного лікування алкоголізму "Сенс" в 2011 році керівником центру медичним психологом Івановим Володимиром Олексійовичем . Інтерпретація програми "12 Кроків" є авторською, не претендує на "єдиний правильний" погляд на програму, не є виразником поглядів в співтоваристві "Анонімні Алкоголіки" і може не збігатися з багатьма з них. Хоча лекції об'єднані в послідовний цикл, вони розроблені таким чином, що кожна лекція є також цілком самостійною, і їх можна дивитися окремо або в будь-якому порядку. Також курс лекцій в центрі постійно оновлюється і змінюється в зв'язку з удосконаленням програми реабілітації та зміною концептуальних позицій, тому частина лекцій в видеокурсе може не збігатися або бути відсутнім в курсі лекцій, що читається в центрі на сьогоднішній день.

Лекція 1. Хімічна залежність.

Під хімічної зависимоти (інші назви - лікарська, наркотична) розуміють залежність від вживання будь-яких психоактивних речовин, з метою отримання задоволення або адаптації. Хімічні залежності підрозділяються на залежності від легальних (тютюн, алкоголь, ліки, Коффі і ін.) І нелегальних (опіати, кокаїн, канабіноїди та ін.) Наркотиків. Ми розглядаємо одну з найбільш небезпечних форм адиктивної (залежного) поведінки - алкоголізм, при якій алкоголь використовується як зовнішнє джерело, що допомагає адаптуватися до певних життєвих обставин або знімає внутрішнє напруження.

Лекція 2. Концепція хвороби.

Алкоголізм - первинна фізична хвороба. Психологічні та соціальні фактори грають не більшу роль у розвитку алкоголізму, як і при будь-якій іншій хронічної хвороби. У той же час алкоголізм впливає і впливає на всі сфери життя людини. З цієї причини ми називаємо хвороба алкоголізму біо-психо-соціо-духовної хворобою. «Біо» означає біологічну складову або тіло. «Психо» означає психологічну складову. «Соціо» вказує на взаємини з людьми. «Духовно» - прийняття самого життя і сенсу в ній.

Лекція 3. Перший Крок. Безсилля перед алкоголем.

Крок перший. Ми визнали своє безсилля перед алкоголем ... Спроби відновити контроль над вживанням алкоголю раз по раз зазнають невдачі. Зрештою ми приходимо до переконання, що не можемо контролювати вживання алкоголю. МИ втратили контроль. Саме фізична складова алкоголізму забирає у алкоголіка можливість контролювати вживання і є головною ознакою цієї хвороби. Для того, щоб вилікуватися, необхідно змінити систему вірувань: від «Я - п'яниця, п'ю для розваги і здатний контролювати це» до «Я - залежний від алкоголю (алкоголік) і не можу контролювати вживання алкоголю.»

Лекція 4. Перший Крок. Некерованість життям.

Перший крок. Ми визнали своє безсилля перед алкоголем, визнали, що втратили контроль над собою. Нав'язливі ідеї і компульсивні бажання стають настільки сильними, що Ви не можете думати про що-небудь іншому, крім них. Ваші почуття і емоції стають важко хворими і нав'язливими. Оскільки біль і напругу посилюються, посилюється і бажання випити. Вживаючи, ви шкодите собі фізично, психічно і соціально. Цей збиток збільшує вашу біль, яка, в свою чергу, збільшує вашу потребу у вживанні. «Життя стає некерованою».

Лекція 5. Другий крок.

«Прийшли до переконання (повірили), що тільки Сила більш могутня, ніж ми, може повернути нам розсудливість». Кожен раз, кидаючись туди, де нам бачився вихід з алкоголізму - медицина, релігія, психіатрія - ми опинялися в глухому куті. Ніщо не допомагало. Коли у нас не залишилося вибору і ми вичерпали всі наші ресурси, ми почали сумніватися, чи є взагалі вирішення проблеми, чи існує на світі щось, що може здобути дію. Нам пропонується подумати, що ж саме може бути Вищою Силою саме для нас. Нам пропонується самим визначити цю Силу, яка любить нас, піклується про нас і, що найголовніше, може допомогти нам відновити розсудливість.

Лекція 6 Лекція 6. Міфи про одужання і зриві. Труднощі одужання.

Існує безліч помилок або міфів, які залучають видужуючих людей в стан безнадійності. Коли ці помилки «стають правдою», то людина вступає у відповідність до ними, а це «провал» в одужанні. Таким чином міфи, в які вірять видужуючі як в правду, стають правдою і призводять до зриву.

Лекція 7. постабстинентного синдром (ПАС).

Постабстінентний синдром (ПАС) - це ряд ознак алкоголізму, що виникають після періоду гострої абстиненції і ускладнюють тверезе життя алкоголіка. Постабстінентний синдром - це біо-психо-соціальне явище, яке виникає в результаті одночасного пошкодження нервової системи алкоголем і психосоціального стресу від пристосування до життя без алкоголю. У алкоголіка ці ознаки з'являються на сьомий-чотирнадцятий день від початку утримання, після періоду гострої абстиненції, і тривають від трьох місяців до року.

Лекція 8. Емоції і залежність.

Можна сказати, що алкоголізм - це хвороба емоцій. Якщо алкоголік відчуває радість, підйом, то він забуває про оточуючих, про проблеми, часто робить неадекватні вчинки. Якщо алкоголік злиться, то він готовий рознести весь будинок. Якщо сумує, шкодує себе, то настільки глибоко, що готовий вбити себе, а з деякими це відбувається насправді.

Лекція 9. Третій Крок.

Цей крок пропонує нам доручити нашу волю і наше життя турботі Бога, як ми його розуміємо. Ці слова особливо важливі. У Третьому Кроці ми дозволяємо комусь або чомусь піклуватися про нас і нашого життя, а не керувати нею замість нас. Іншими словами, знайти компетентного порадника і слідувати його логіці і порад. Ми повинні довірити себе новознайденої Вищої Сили і чекати, що станеться.

Лекція 10. Третій Крок (друга частина)

«Прийняли рішення (довірити) передоручити нашу життя Богу, як ми його розуміємо». Духовні закони працюють в життя настільки ж чітко, як і закони фізики. Наша справа - дізнатися, що це за закони, і прийняти рішення жити відповідно їм. Духовні закони відносяться до області духу і не потрапляють під дію законів нашого матеріального світу. Духовні закони не з'являються по нашій примхи, вони не реагують на модні віяння, вони не диктуються людьми. Духовні закони об'єктивні, тому що так само пишуться для всіх в світі. Вони працюють без попереджень і поблажливості, завжди і всюди. Духовні закони підтримують себе самі: їм не потрібна людська влада чи накази. Третій крок повинен надихнути вас і бути вашим помічником, допомагаючи більш глибокому усвідомленню тих законів, які допоможуть в лікуванні.

Лекція 11. Переживання втрати або прийняття безсилля.

Прощання з предметом своєї прихильності - алкоголем, супроводжується почуттям смутку і наростаючою душевного болю. Ми проходимо через процес переживання втрати, перетворюючи своє колишнє «Я». Через переживання втрати ми можемо досягти більшої ясності сприйняття дійсності.

Лекція 12. Межі.

У алкоголіка кордону з іншими людьми: а.) Або аморфні, занадто близькі аж до повного зникнення індивідуальності, що веде до того, що залежні або звинувачують інших за свої почуття, думки і дії, або звинувачують себе за чиїсь думки, почуття і дії. б.) або досить дистанційно, коли людині плювати, що відбувається з іншими. Усвідомлення і створення особистих кордонів - головні етапи в лікуванні алкоголізму, а це вимагає перебудови структури всіх взаємин.

Лекція 13 Лекція 13. Синдром зриву.

Зрив це не тільки факт вживання спиртного, це прогресуючий процес, який створює переважну і не керовану потреба в алкоголі. Процес зриву починається задовго до факту вживання алкоголю. Вживання - це кінцевий результат процесу зриву. Вживання - це спосіб вилікувати біль дисфункції хімічним шляхом.

Лекція 14. Запобігання зриву.

Незважаючи на те, що зрив - це дуже реальна можливість, його можна уникнути. Ви зможете навчитися переривання процесу зриву перш, ніж станете некерованими. Управління процесом зриву засноване на тому факті, що ознаки хвороби алкоголізму не припиняються з початком утримання. Хвороба алкоголізму проявляється і в тверезості. І ця сторона хвороби настільки ж потужна і руйнівна як і сторона, що виявляється під час вживання алкоголю. Навчаючись планування запобігання зриву, Ви зможете навчиться способам управління ознаками зриву, і перекладу їх в область свідомого розуміння перш, ніж стане занадто пізно.

Лекція 15. Самооцінка.

Самооцінка представляє собою глибоке знання, почуття і відчуття всім організмом вашої самоцінності. У алкоголіків самооцінка різко знижена, проте часто вони виглядають самовпевненими, пихатими. Фасад псевдовелічія їм необхідний для приховування істинного і гіркого почуття, викликаного низькою самооцінкою.

Лекція 16. Зцілення емоцій.

НА ГОЛОВНУ СТОРІНКУ САЙТУ
Центр психологічного лікування алкоголізму "Сенс"

НА ГОЛОВНУ СТОРІНКУ САЙТУ   Центр психологічного лікування алкоголізму Сенс

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация