Курс долара і пенсії в Україні - підсумки тижня

  1. 1. Падіння гривні
  2. 2. Пенсії
  3. 3. Транш МВФ
  4. 4. Облікова ставка
  5. 5. Продаж VS Bank

Фото: 401kcalculator.org

Зростання курсу долара і нові можливі зміни в пенсійній системі стали найбільш обговорюваними економічними темами тижня, що минає. Важливою віхою також стало повідомлення про знову відкладається транш Міжнародного валютного фонду (МВФ).

"Сегодня" зібрав п'ять найважливіших економічних тем тижня.

1. Падіння гривні

Курс долара на цьому тижні побив рекорд дорожнечі - таких котирувань українці не бачили з кінця січня. На 15 вересня НБУ встановив курс долара на рівні 27,41 грн . Євровалюта теж подорожчала і досягла в офіційному безготівковому курсі 32,46 грн.

НБУ пояснив різкий зліт курсу долара в Україні впливом сезонних і психологічних факторів. "Зокрема, на пропозицію валюти впливає сезонне зменшення ділової активності. Одночасно в кінці року традиційно посилюється тиск на валюту, також тиснуть психологічні чинники: несприятливі очікування щодо майбутньої динаміки курсу гривні", - заявив в.о. глави НБУ Смолій.

При цьому фундаментальні фактори, як зазначив Смолій, залишаються сприятливими. Зокрема, прискорюється економічного зростання в країнах - основних торговельних партнерах України, що підтримує зовнішній попит на український експорт. Світові ціни на основні товари українського експорту залишаються на високому рівні.

Згідно з базовим сценарієм трирічної Бюджетної резолюції, в 2017 році середньорічний курс гривні прогнозується на рівні 27,8 грн / дол .. При цьому Рада НБУ очікує помірних коливань курсу гривні до кінця 2017 року і нагадує, що курс, на базі якого розраховувався держбюджет-2017 , - 27,2 грн / дол., - є чисто технічним показником, а не цільовим орієнтиром для НБУ чи ринку.

Експерти на кінець 2017 року дають інші прогнози: більшість економістів і фінансистів прогнозують, що долар продовжить дорожчати - все наполегливіше говорять про курс в 28 - 28,5 грн / долар до кінця року.

2. Пенсії

У Мінсоцполітики розробляють нові правила для працюючих пенсіонерів . Так, уряд планує фіксувати коефіцієнт заробітку на момент досягнення пенсійного віку і переглядати його тільки за бажанням громадянина.

Як пояснив міністр соціальної політики Андрій Рева, якщо після досягнення пенсійного віку пенсіонер продовжує працювати, йому часто пропонують знизити зарплату. Роботодавці аргументують таке рішення тим, що людина, крім зарплати, отримує ще й пенсію. Однак зниження зарплати з часом позначається і на розмірі пенсії - через механізм розрахунку суми виплат.

"У нас така пропозиція: пенсіонеру призначили пенсію - зафіксували. Далі, якщо він працює, і його зарплата менше, значить враховується тільки стаж, тобто збільшуються відсотки. А якщо зарплата стала вище, то за бажанням буде враховуватися і те, і те ( і стаж, і розмір зарплати - Ред.) ", - зазначив Рева.

Крім того, Кабмін має намір боротися з гендерною нерівністю при виплаті пенсій .

3. Транш МВФ

За прогнозами НБУ, отримання Україною наступного траншу МВФ очікується вже в другому кварталі 2018 року. До це прогнозувалося, що Україна отримає транш від МВФ на початку 2018 року. Всього в 2018 році Нацбанк очікує надходження в Україну двох траншів на загальну суму 3,5 млрд доларів.

За словами в.о. голови НБУ Якова Смолія, місія Фонду повинна прибути в Україну в кінці січня 2018 року. У той же час, в самому МВФ поінформували, що візит місії в Україну відсутня в порядку денному . За словами офіційного представника МВФ Вільяма Мюррея, Київ ще не виконав ряд рекомендацій Фонду.

4. Облікова ставка

Нацбанк другий місяць поспіль посилює монетарну політику - облікова ставка в Україні зросла до 14,5% . Рішення НБУ вступило в силу з 15 грудня 2017 року. "З огляду на посилення інфляційних ризиків проведення більш жорсткої монетарної політики необхідно для зниження інфляції до цільового рівня в середньостроковій перспективі", - пояснили в Нацбанку.

НБУ нагадав, що протягом останніх двох місяців темпи споживчої інфляції знижувалися, однак повільніше, ніж прогнозував Національний банк. У листопаді 2017 року інфляція склала 13,6% річних. Нацбанк раніше допускав, що може підняти облікову ставку ще вище - саме в разі посилення інфляційних ризиків. У разі уповільнення інфляції і подальшої співпраці з МВФ Національний банк може повернутися в цикл пом'якшення монетарної політики в кінці 2018 року.

НБУ використовує облікову ставку як орієнтир, скільки повинні коштувати гроші - то є впливає на ставки депозитів і кредитів. Крім того, вартість рефінансування банків також визначається обліковою ставкою НБУ - при зниженні ставки банкам доведеться витрачати менше грошей на обслуговування рефінансування.

5. Продаж VS Bank

Сбербанк Росії триває позбавлятися від активів в Україні. Російське фінустанова вийшов з капіталу українського ВіЕс банку (VS Bank). Таким чином, Сбербанк продав "дочку" в Україні . Раніше Ощадбанку належало 99,92% ВіЕс банку.

Національний банк України (НБУ) на початку листопада 2017 року погодив опосередковане придбання 99,9% акцій VS Bank бізнесменові Сергію Тігіпку. Прямим покупцем виступить кіпрська компанія Bailican Limited.

ВіЕс банк (VS Bank, до 16 грудня 2013 року - Фольксбанк, раніше - Електрон банк) заснований в 1991 році. Згідно з даними Нацбанку України, за станом на 1 липня 2017 року за розміром загальних активів ВіЕс Банк займав 28-е місце серед 88 банків, що діяли в країні банків.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация