Кутногорскую Костніца чекає генеральне прибирання

Інтер'єр крипти костелу Всіх Святих, Фото: Лрістіна Сухомелова, CC BY-SA 4 Інтер'єр крипти костелу Всіх Святих, Фото: Лрістіна Сухомелова, CC BY-SA 4.0, Public Domain Реставратори встановили в крипті панель, яка повинна перешкодити потраплянню в приміщення цвілі, - вона може поширюватися від кісток при розбиранні пірамід. На час «збирання» Костніца не закриють, і туристи зможуть спостерігати за роботою реставраторів через спеціальні отвори в панелі.

«Зараз піраміди будуть розбирати з боку стіни, а кістки - вручну перекладати в картонні коробки, щоб потім відвезти їх в майстерню. Захисний костюм, який на мені, служить для запобігання від можливого попадання в організм спор цвілі і вірусів », - пояснює реставратор Томаш Крав, схожий у своєму білому костюмі з капюшоном, пластиковим щитком і респіратором на героя фільму-катастрофи про масову епідемію.

Тож не дивно, що кістки, яким не одна сотня років, потребують грунтовної чищенні. «Кожна буде окремо очищатися на витяжному столі, після чого її продезинфікують і висушать», - пояснює фахівець.

При цьому реставратори ще не знають, що виявлять всередині пірамід, - вони навіть не можуть сказати, з якого числа черепів складені ці вражаючі конструкції.

Імовірно, вони складені з тисяч окремих кісток, проте під зовнішнім шаром можуть виявитися кісткові уламки або навіть сміття. Скільки часу зажадає розбирання кожної піраміди, Томаш Крав не знає, проте в роботі реставраторам допомагатиме сучасна техніка, здатна детально відобразити всі шари цієї споруди з людських останків.

Фото: Jan Kameníček CC BY-SA 3.0, Public Domain

«Мова йде про так званої фотограмметрії, тобто про метод, яким проводиться фотографування окремих моментів в ході роботи. Після цього спеціальна комп'ютерна програма складає ці зображення в систему, з якої можна вивести 3D-модель », - уточнює пан Крав.

Герб Шварценбергов з людських кісток, Фото: Wikimedia Commons, Public Domain   Фахівці знають, що деякі кістки в пірамідах пошкоджені - наприклад, через вологість - настільки сильно, що відновити їх буде неможливо Герб Шварценбергов з людських кісток, Фото: Wikimedia Commons, Public Domain Фахівці знають, що деякі кістки в пірамідах пошкоджені - наприклад, через вологість - настільки сильно, що відновити їх буде неможливо. Ці елементи конструкції належить замінити. Який матеріал для цього буде використаний, поки не відомо.

«Можна щось перенести з сусіднього костелу, де теж існує невелика кісткосховище. Другий варіант - створити копію з мінеральної маси. Самий консервативний метод - заповнити відсутню частину піраміди розчином зі штукатуркою, щоб було зрозуміло, що з цього пломба, а що - початковий матеріал », - пояснює автор проекту Віт Млазовскій.

Піраміди чекає розбирання не тільки через їх поганий стан, а й у зв'язку з реставрацією всій Костніци. «Тут - чотири піраміди, які практично повністю заповнюють 40% площі цієї будови. Без їх розбирання неможливо ні оновити штукатурку, ні прибрати вологість, не можна зробити ремонт підлоги і вікон », - розповідає розробник.

Поетапна реставрація Кутногорской Костніци почалася ще чотири роки тому. Місцевий прихід уже інвестував в роботи 37 мільйонів крон, або близько півтора мільйонів євро. Одночасно проводилися археологічні дослідження, в ході яких учені виявили на території кладовища ще тридцять невідомих раніше масових поховань.

Костел Всіх Святих, Фото: Бен Скала, CC BY-SA 3 Костел Всіх Святих, Фото: Бен Скала, CC BY-SA 3.0 Unported Історія Костніци в Седлеце у Кутній Гори йде корінням в глибоке середньовіччя. Колись храм Всіх Святих і цвинтар навколо нього належали абатству цистерцианцев, заснованому в Седлеце ще в XII столітті. У XIV столітті костел абатства зробили за прикладом храмів Єрусалиму дворівневим - з Карнер, тобто похоронною камерою, криптой. Вона нагадує підземну каплицю в Акелдама, тобто поле ганчарське. Згідно з Новим Заповітом, цю ділянку землі в Єрусалимі був придбаний для мандрівників ховати за власний кошт, отримані Іудою Іскаріот за зраду Ісуса. Багато століть там безкоштовно ховали подорожніх. Вважається, що тіло похованого розкладається в цій землі протягом доби, після чого кістки переносили в сховище.

За переказами, один з абатів монастиря в Седлеце, що побував в Єрусалимі в складі дипломатичного посольства, привіз звідти жменю землі, яку розкидав по цвинтарю. З тих пір цей цвинтар став вважатися першим в Центральній Європі Святим полем, подібно Кампо Санто в Пізі.

Багато прагнули поховати тут своїх близьких, і кладовище почало розростатися. Епідемія чуми 1318 р поповнила цвинтар тридцятьма тисячами похованих, ще десять тисяч принесли гуситські війни.

В кінці XV століття кладовище було закрито, а ексгумовані частини кістяків були перенесені в крипту. У 1511 р напівсліпий монах склав їх у величезні піраміди. В кінці XVIII століття указом Йосипа II монастир в Седлеце, як і багато інших, був закритий. Каплицю і землі придбала сім'я Шварценбергов.

За їх замовленням різьбяр Франтішек Рінту створив з кісток декор, який і дійшов до наших днів, в тому числі люстру, прикрашену гірляндами черепів, і фамільний герб Шварценбергов. Вважається, що в Костніце зберігаються фрагменти скелетів сорока тисяч чоловік.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация