Квас в домашніх умовах. Як зробити закваску і приготувати квас

  1. Зміст статті:
  2. Хлібний квас в домашніх умовах - рецепт на 3 літрову банку
  3. Складові:
  4. Рецепт хлібного квасу без дріжджів в домашніх умовах
  5. Складові:
  6. Бабушкін рецепт домашнього квасу
  7. Рецепт квасу з сусла
  8. Складові:
  9. Домашній квас з житнього борошна
  10. Складові:
  11. Квас в домашніх умовах з солоду
  12. Нам знадобиться:
  13. Автор публікації

З настанням літа і спекотних деньків змінюється наш раціон, нам хочеться вгамувати спрагу за допомогою прохолодних напоїв, а одним з найкорисніших напоїв є домашній квас. Саме не магазин, а приготований в домашніх умовах, з дотриманням нескладних правил.

Саме не магазин, а приготований в домашніх умовах, з дотриманням нескладних правил

Коли я стала цікавитися темою квасу, була вкрай здивована, що це виявляється дуже древній напій. Археологами знайдені опису напою, що нагадує квас, які датуються аж 3 тисячоліттям до н. е. На Русі перша згадка про квас датується 989 роком, т. Е. Цього популярного у слов'ян напою більше 1000 років. Популярність квасу була настільки велика, що навіть існувала професія фахівця з його приготування - квасник. Квас готували і пили і багаті, і прості селяни. Та й не дивно, адже квас не тільки смачний напій, який вгамовує спрагу, він ще і дуже корисний для нашого здоров'я, знімає втому і додає сили.

Існує кілька видів квасу - хлібний, фруктовий, ягідний, буряковий. Найпоширеніший - це звичайно ж, хлібний квас. Ось про нього сьогодні і піде мова.

Зміст статті:

Користь і шкода квасу

Квас - один з небагатьох продуктів, які готуються з натуральних інгредієнтів і які не містять таких небезпечних для здоров'я ГМО. Адже для приготування квасу потрібен солод, який готується з ячменю і жита, а їх, на наше щастя, ще не піддавали генної модифікації.

Квас по суті є одним з найбільш корисних для здоров'я напоїв з приємним хлібним ароматом. Його вплив на організм, завдяки молочно-кислим бактеріям, порівнюють з кефіром або кислим молоком. Квас багатий вітамінами групи С, В, РР, Е, амінокислотами і мікроелементами. У квасі завдяки процесу бродіння виробляються мікроорганізми, які нормалізують травлення, перешкоджають розмноженню мікробів і шкідливих бактерій, зміцнюють серцево-судинну систему і сприяють зниженню шкідливого холестерину. Домашній квас сприяє зміцненню імунітету, зниження втоми, надає бадьорості організму. Квас рекомендується пити діабетикам і людям із захворюванням підшлункової залози. Лікарі рекомендують пити квас при різних хворобах очей, при бронхітах і навіть запаленні легенів. Квас - відмінне джерело кальцію, він зміцнює нігті, зубну емаль і волосся. І навіть чоловічу потенцію покращує цей дивовижний напій. А крім усього іншого, це низькокалорійний продукт, тому можна вживати, поповнювати організм всякими корисними речами, очищати від шкідливих накопичень і при цьому худнути.

Безумовно, як і у будь-якого продукту, у квасу є протипоказання і обмеження. Молочна і фруктова кислоти можуть зіграти негативну роль для тих, у кого є хронічні захворювання шлунка, такі як виразка. Не рекомендується цей напій для онкологічних хворих, при захворюваннях печінки і сечового міхура. Ну а вагітним і водіям небажано пити квас через вміст в ньому алкоголю.

Дуже важливо зрозуміти, що якщо ви вирішили просто купити готовий напій, то навряд чи він буде натуральним. Почитайте самі склад, там знайдете і ароматизатори, і підсолоджувачі, і консерванти. Готують часто такий напій не бродінням, а просто змішуванням різних інгредієнтів. Тарою для квасу є вуджу свідомо шкідлива пластикова пляшка. Та й термін придатності такого напою великий. Вживати чи ні такий «квас» вирішувати тільки вам. Все-таки надійніше і корисніше приготувати домашній квас по рекомендованим рецептами.

Хлібний квас в домашніх умовах - рецепт на 3 літрову банку

Класичний рецепт хлібного квасу, смаком з дитинства, коли ми могли насолодитися холодненьким напоєм з бочки. У домашніх умовах приготувати квас теж не складе великих труднощів. Даю покроковий рецепт з фото, щоб було уявлення про процес приготування.

Складові:

  • житній хліб - 200 гр.
  • вода - 2,5 літра
  • сухі дріжджі - 2 гр. (Приблизно 1 ч. Л.)
  • цукор - 5 ст. л.
  • родзинки - 1 жменя
  1. Квас готується з житнього хліба. Хліб можна нарізати великими скибками, але я віддаю перевагу красиву нарізку кубиками. Нарізаний хліб викладаємо на деко і відправляємо в духовку. Хліб повинен добре прожаритися і навіть можна до чорної кірочки.

Хліб повинен добре прожаритися і навіть можна до чорної кірочки

2. Прожарені сухарі кидаємо в 3 - літрову банку, вони повинні повністю покрити дно банки.

Прожарені сухарі кидаємо в 3 - літрову банку, вони повинні повністю покрити дно банки

3. Додаємо прямо в банку цукор.

Додаємо прямо в банку цукор

4. Заливаємо сухарі окропом, трохи залишаючи місця для підняття рідини під час бродіння.

Щоб скляна банка не лопнула, підкладіть під її дно лезо ножа

5. Разводим в окремому посуді сухі дріжджі теплою водою, додаємо трохи цукру і даємо їм побродити. За цей час вода в банку охолоне до кімнатної температури, і ми наллємо в неї «ожилі» дріжджі.

6. Банку з квасом закриваємо пластмасовою кришкою і залишаємо на добу в теплому місці, краще на сонячному підвіконні. За цей час сухарі піднімуться вгору, квас придбає характерний коричневий колір. Проціджуємо квас через чисту марлю.

7. На дно чисто вимитого банки кидаємо промиті родзинки і вливаємо готовий квас. Можете за бажанням додати ще цукру, хоча мені смачніше не надто солодкий квас. Банку закриваємо кришкою і ставимо в холодильник.

7. Але ми ж знову захочемо цього дивовижного напою? Для це використовуємо стару закваску з хлібом. Відбираємо приблизно 1 склянка закваски. І знову повторюємо весь процес. На дно 3-літрової банки кладемо обсмажені свіжі сухарі, додаємо закваску з минулого квасу або нові дріжджі, 2 ст. л. цукру і заливаємо окропом. І так кожен раз продовжуємо цю процедуру, поки не закінчиться літо.

8. Наслаждаемся холодненьким, смачним літнім напоєм - хлібним домашнім квасом.

Рецепт хлібного квасу без дріжджів в домашніх умовах

Не всі люблять страви або напої з дріжджами. Але завжди є вихід - квас можна готувати і без дріжджів, просто додавши побільше родзинок.

Складові:

  • житній хліб - 400 гр.
  • вода - 3 літри
  • цукор - 120 гр. для першого разу і 2-3 ст. л. для кожного наступного
  • родзинки - 30 гр.
  1. Як і в першому рецепті, засмажуємо житній хліб в духовці. Якщо хочете отримати квас потаємні, то зажарьте побільше.
  2. На дно банки всипаємо цукор, приблизно 1/2 склянки і заливаємо невеликою кількістю гарячої води. Температура води повинна бути приблизно 80 градусів. Розмішуємо до повного розчинення цукру.

Розмішуємо до повного розчинення цукру

3. Всипаємо сухарики в банку і додаємо решту воду. Води потрібно наливати до плічок банки, залишаючи місце для розбухлого хліба.

Води потрібно наливати до плічок банки, залишаючи місце для розбухлого хліба

4. Коли вода охолоне до 40 градусів приблизно, всипаємо родзинки. Саме від його якості буде залежати процес бродіння.

Саме від його якості буде залежати процес бродіння

5. Банку накриваємо чистим рушником і залишаємо настоюватися квас в теплому місці на 3 доби. Після цього готовий квас проціджують за допомогою марлі.

Після цього готовий квас проціджують за допомогою марлі

6. Квас розливаємо в скляні банки, попередньо кинувши в кожну кілька родзинок. Закриваємо герметичними кришками і відправляємо в холодильник.

Закриваємо герметичними кришками і відправляємо в холодильник

7. Частину, що залишилася закваску використовуємо для нової порції квасу (знадобиться приблизно 1/2 старої закваски). Знову піджаримо хліб, змішаємо з закваскою, додамо цукор (2-3 ст.л.) і родзинки і заллємо водою.

Другий і наступні закваски будуть готові швидше - через 1,5 - 2 дня.

Бабушкін рецепт домашнього квасу

Напевно багатьох бабусі влітку пригощали сильним холодненьким квасом, від якого і сил додавалося, і спрага втамовує (майже стих). Готується такий квас традиційно на дріжджах. Відмінність цього рецепта в тому, що закваска на дріжджах настоюється до 2-х діб, і тільки потім готується квас. Як приготувати квас в домашніх умовах з хліба з дріжджами буде ясно з цього відео.

Рецепт квасу з сусла

Цей рецепт стане в нагоді тим, хто хоче не морочитися з закваскою і приготувати квас швидше. Для цього придбайте в магазині готове квасне сусло для закваски і приступайте до приготування.

Складові:

  • вода - 5 літрів
  • концентрат квасного сусла - 8-10 ст. л.
  • цукор - 1,5 склянки
  • сухі дріжджі - 1 ст. л.
  • родзинки за смаком
  1. Кип'ятимо воду, даємо трохи охолонути і додаємо в каструлю концентрат квасного сусла.

2 2. Всипаємо поступово цукор і розмішуємо.

3 3. Додаємо сухі дріжджі, розмішуємо ложкою до повного розчинення цукру і дріжджів.

Додаємо сухі дріжджі, розмішуємо ложкою до повного розчинення цукру і дріжджів

4. Каструлю накриваємо кришкою і ставимо в тепле місце на добу. За цей час буде йти активний процес бродіння.

5 5. Через добу готовий квас розливають по банках, додаючи в кожну трохи родзинок. Розлитий квас обов'язково щільно закриваємо кришками, ставимо в холодне місце на 4-5 годин для того, щоб квас став більш сильний.

Домашній квас з житнього борошна

Квас із житнього борошна ще називають сільським квасом. Колір у нього виходить набагато світліше, а по корисності для організму житній квас випереджає інші. Процес приготування такого квасу займає чимало часу, але в результаті виходить відмінний напій, який годиться і для втамування спраги, і для окрошки.

Складові:

  • вода - 2,5 літра
  • житнє борошно - 7 ст. л.
  • цукор - 4 ст. л.
  • родзинки за смаком

Попередньо готуємо закваску з житнього борошна. Для цього в 3-літровій банці 5 ст. л. житнього борошна змішуємо з теплою кип'яченою водою (200 мл.) до стану густої сметани. Додаємо 2 ст. л. цукру (можна замінити медом). За бажанням можна додати родзинки. Добре розмішуємо, щоб зникли грудочки. Банку закриваємо кришкою і ставимо в тепле місце дня на 3. Закваска повинна бродити і час бродіння залежить від якості борошна, іноді закваска готова раніше.

Наступний етап - активізація закваски. Ми повинні в отриману закваску всипати 2 ст. л. житнього борошна, 2 ст. л. цукру і долити теплої води до плічок банки, добре розмішати. Банку закриваємо марлею і відправляємо в тепле місце (добре б на сонячне підвіконня) на цілих 5 днів.

Через 5 днів квас проціджують і ставимо в холодильник.

Але це ще не все - гуща, яка залишається на дні, стане в нагоді для нової порції квасу. Можна використовувати гущу все літо, тільки кожен раз її активізувати. Для цього потрібно кожного разу після зціджування квасу додавати в гущу нову муку і цукор або мед, доливати теплої води і залишати настоюватися на пару днів. Таким чином ви отримаєте на все спекотні дні прекрасний корисний напій з мінімальними витратами.

Квас в домашніх умовах з солоду

Ще один рецепт легкого приготування квасу в домашніх умовах з солоду. Солод - це намочені і пророщені насіння злакових - ячменю, жита, вівса та ін. Солод запускає процес ферментації і широко використовується для приготування пива та квасу. Приготування солоду - процес трудомісткий, тому ми будемо використовувати готовий житній солод, який продається в магазині.

Нам знадобиться:

  • житній солод - 110 гр.
  • вода - 5 літрів
  • сухі дріжджі - 3 ч. л.
  • цукор - 400 гр.

У каструлі кип'ятимо воду, а відразу після закипання кидаємо в неї солод. Добре розмішайте, щоб розчинилися всі грудочки.

В окрему склянку відливаємо трохи солодового розчину (приблизно 1/2 склянки), охолоджуємо приблизно до 35 градусів, після чого додаємо дріжджі. Стакан накриваємо рушником і ставимо в тепле місце для бродіння на 10-15 хвилин.

У залишився розчин всипаємо цукор і добре перемішуємо до повного його розчинення.

Заграв дріжджі додаємо в теплий солодовий розчин і залишаємо настоюватися приблизно 12 годин.

Після залишається тільки процідити через марлю квас, розлити по пляшках і поставити в холодильник. Бажано, щоб квас ще 1-2 доби постояв в холодильнику.

Отже, я постаралася описати основні способи приготування квасу в домашніх умовах. Але рецептів цього древнього чудового напою виявилося так багато, що я вирішила в недалекому майбутньому продовжити цю тему і обов'язково поділитися з вами накопиченими за багато років різними рецептами квасу.

Сподіваюся, що теплі дні нарешті настануть, і ми зможемо насолоджуватися смачними літніми напоями.

Автор публікації

Коментарі: 2278 Публікації: 270 Реєстрація: 04-09-2015

7. Але ми ж знову захочемо цього дивовижного напою?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация