Л. І. Брежнєв і єврейське питання. Обговорення на LiveInternet

Уривок зі статті Вілена Люлечник

"ГЕНСЕК ЗАСТОЮ"

ГЕНСЕК ЗАСТОЮ

У переліку заходів, які проводив ЦК КПРС, доводячи, що єврейського питання як такого в СРСР не існує, була запланована прес конференція «... з приводу наклепницької кампанії міжнародних сіоністських організацій». План її проведення, текст Заяви підготував зав. Відділом пропаганди ЦК КПРС В. Степаков. Датований документ 3 березня 1970 року. Природно, без відома Брежнєва такий захід і документи підготовлені бути не могли. Передбачили навіть склад президії прес-конференції, що в основному складався з євреїв, що мали колосальні заслуги перед радянською державою. Всього 23 людини. Це без урахування тих, чиї прізвища були засекречені і не підлягали оприлюдненню, типу Харитона, Зельдовича і ряду інших. Цим прикладом, до речі, пояснюється той факт, що дуже мало радянських учених не представлялися до соисканию Нобелівських премій. Адже і прізвище Корольова, наприклад, ми дізналися після його смерті. Документ, прийнятий на цьому заході, вельми цікавий.

Наведемо витяги з нього: «У важку годину фашистської навали всі народи Радянської країни піднялися на захист соціалістичної Вітчизни Наведемо витяги з нього: «У важку годину фашистської навали всі народи Радянської країни піднялися на захист соціалістичної Вітчизни. Одягли військову шинель і багато радянських євреї. Вони захищали свободу і незалежність, соціалістичний лад, який приніс справжню рівноправність і дружбу народів. Зараз разом з усіма народами СРСР трудяться і євреї - рівноправні громадяни Радянської країни. Робітники й інженери, колгоспники і агрономи, медсестри і лікарі, професори і академіки, офіцери і генерали, письменники і артисти, громадські та державні діячі. Близько 8 тисяч з них обрані депутатами в районні, міські, обласні Ради депутатів трудящих, до Верховної Ради СРСР. Майже 340 тисяч осіб за успіхи в праці і участь у Великій Вітчизняній війні нагороджені орденами і медалями Радянського Союзу, а 71 чоловік удостоєні звання Героя Соціалістичної праці та 117 - звання Героя Радянського Союзу, в тому числі 9 осіб нагороджені другий і третій медаллю «Золота Зірка »...». Ну а далі, як і слід було очікувати, критика на адресу сіонізму. Але, тим не менш, цей документ повністю спростовує домисли про те, що в СРСР приховували чисельність нагороджених євреїв.

Великий інтерес представляє довідка, підготовлена ​​начальником Управління Комітету Держбезпеки при Раді Міністрів СРСР Бобкова про роль і місце євреїв в житті радянського суспільства Великий інтерес представляє довідка, підготовлена ​​начальником Управління Комітету Держбезпеки при Раді Міністрів СРСР Бобкова про роль і місце євреїв в житті радянського суспільства. У ній наголошується, що за переписом 1970 року в СРСР налічувалося 2.151 тисяча осіб єврейської національності. Вони були представлені 521 тисячею фахівців народного господарства. «24% всього єврейського населення - люди з вищою і середньою спеціальною освітою. Число осіб, які мають вищу освіту на 1000 чоловік населення, у євреїв більше ніж у росіян в 9 разів, українців - у 12 разів, білорусів - в 17 разів. 110, 7 тис. Євреїв - студенти вищих навчальних закладів ... За загальною кількістю студентів вищих навчальних закладів євреї посідають п'яте місце серед народів СРСР ». Призводить Б. Морозов та інші вельми цікаві відомості з цієї ж довідки, що свідчать про важливу роль євреїв в житті радянського суспільства. Майже 68 тисяч євреїв працювали в області науки. З них - 3,5 тисячі були докторами наук, 20 тисяч - кандидатами, 5,5 тисячі - аспірантами.

За чисельністю науковців євреї займали третє місце після росіян і українців. За чисельністю докторів наук - друге місце після росіян. Серед депутатів Верховної Ради СРСР, Верховних Рад республік і місцевих Рад, як зазначалося раніше, було 8 тисяч євреїв. І все це за переписом 1970 року. Але і це не все. Почесне звання лауреата Ленінської премії в галузі літератури отримали в країні всього 116 осіб, з них євреїв - 11; в області науки і техніки - 955 осіб, євреїв серед них було - 105 осіб. Звання лауреатів Державної премії в галузі літератури і мистецтва отримали в країні одна тисяча сімсот вісімдесят один чоловік, євреїв серед них було - 213; в області науки і техніки 9272 людини, євреїв серед них було - 1180 чоловік.

Навіть за часів сфальсифікованого «справи лікарів», серед лауреатів Навіть за часів сфальсифікованого «справи лікарів», серед лауреатів   Сталінських премій євреї становили майже третину удостоєних цієї честі Сталінських премій євреї становили майже третину удостоєних цієї честі. Так чи можлива була депортація євреїв при такому розкладі? Адже це могло привести до краху. Слід зазначити, що на засіданнях Політбюро Брежнєв, усупереч поширеній думці інших його членів, відстоював право євреїв на репатріацію в Ізраїль. Але проти цього виступали інші його соратники. Та й з арабами він не хотів псувати відносин. Тому прийняли рішення про квоти на репатріацію, і випускали далеко не всіх. Фахівцям, вченим, носіям секретних даних, як правило, відмовляли в праві на репатріацію. Але, повторюю, потихеньку випускали. Мало того, Брежнєв наполіг на скасуванні оплати за отримане в СРСР освіту. Подейкували, що велику роль в цьому зіграла його дружина.

Стосовно проблем розвитку єврейської культури у нього теж була особлива думка Стосовно проблем розвитку єврейської культури у нього теж була особлива думка. Знову наведу уривки з його виступу на засіданні Політбюро, в тому вигляді в якому включив їх в свою збірку Б. Морозов. Йшлося про створення єврейського театру і деяких інших установ національного характеру. Леонід Ілліч сказав членам Політбюро: «... Є у нас стільки-то циган, але хіба більше, ніж євреїв? Або у нас є закон, який переслідує євреїв? А чому не дати їм маленький театрик на 500 місць, естрадний, єврейський, який працює під нашою цензурою, і репертуар під нашим наглядом. Нехай тітка Соня співає там весільні єврейські пісні. Я не пропоную цього. Я просто говорю. А якщо відкрити школу? Наші діти навіть в Англії навчаються. Син Мжаванадзе виховується в Англії. Моя внучка закінчила так звану англійську школу. Мова як мова. А решта все за загальною програмою. Я так міркую: відкрили в Москві одну школу, називається єврейська. Програма вся та ж, як і в інших школах. Але в ній національну мову, єврейський викладається. Що від цього зміниться? Але ж їх все-таки три з половиною мільйона, у той час як циган, може бути, 150 тисяч. Я цю зухвалу думку задав собі. Але так як я завжди сповнений одкровення, то я думаю - ніхто жодного разу не запропонував, а що якщо дозволити єврейську щотижневу газету? У нас раз в тиждень маленькі газети виходять в Біробіджані. Не всі її прочитають на єврейському. Прочитає єврей, старий Абрамович прочитає, а там-то, що ТАСС передає. У нас вся політика грунтується на одному Димшиц, ось бачите, у нас т. Димшиц зам. Перед. Радміну, так що даремно говорите, що євреїв пригноблюємо. А може бути, нам трошки мізками поворушити? ... ».

Звичайно, міркування про відродження єврейської культури дуже примітивні. Але все-таки вони показують, що Леонід Ілліч не бажав виглядати в очах світової спільноти і своїх співгромадян антисемітом. Нагадаю, що цей протокол засідання Політбюро датований 20-м березня 1973 року. І порядок денний у нього була така: «До питання про виїзд за кордон осіб єврейської національності». Але, як мені здається, саме з цього моменту частково був дозволений певним категоріям осіб виїзд до Ізраїлю, скасовано стягування грошей за навчання при виїзді з країни. І навряд чи євреї не знали про те, як до них ставиться Генсек. А проблему, він, звичайно, сформулював «класично». Але що можна було тоді очікувати від Леоніда Ілліча? До числа інтелектуалів він сам себе не відносив, але за характером був непоганою людиною. Об'єктивну характеристику йому дав той же Ю. Шаповал в одній із глав своєї збірки. Наведемо її.

інтелект

Як здогадалися читачі, назва цієї глави я виніс у заголовок цієї частини статті. Шаповал відзначає, що якось один політтехнолог його переконував, що успішний політик не обов'язково повинен бути інтелектуалом або глибоко мислячим людиною. Перш за все тому, що і перше і друге завжди породжує сумніви в правильності обраного шляху. А сумніви ефективному політику ні до чого. Він просто говорить: «Я знаю, куди йти і що робити». Брежнєв цими якостями не володів - він не був ерудитом і інтелектуалом. Він любив полювання, колекціонував зарубіжні легкові автомобілі, які йому охоче дарували західні лідери, та й водив він ще з військових часів машину відмінно, був молодцем в повному розумінні цього слова. Любив, поки дозволяло здоров'я, випити. У 1973 році під час приїзду держсекретаря США Г. Кіссінджера в СРСР, він змусив його пити горілку.

Важливими для характеристики інтелекту Брежнєва були його щоденні щоденникові записи 1977 року. Правда, слід врахувати, що в той час це був уже хвора людина. У записах він не згадує жодної книжки, жодного музичного твору, жодного театрального спектаклю, хоча, за протоколом, він театр іноді відвідував. Людина, який керував такий державою, не міг уже правильно вимовити її назву і називав Країну Рад «РСР». Плутав він і імена своїх соратників. Так Шеварднадзе у нього звучало як «Шарванадзе». Ось кілька записів із щоденника: «16 лютого. Робота на дому. 10 квітня. Був на дачі - обідав. Борщ зі свіжої капусти. Відпочинок був на подвір'ї, дочитував матеріали. 13 квітня. Ранок - звичайні заходи - домашні. Брали кров з вени ... ». Ось в такому дусі весь щоденник. Фактично він вже не керував державою. Ось таким був тоді реальний Брежнєв. Було зрозуміло, що так довго тривати не може. Наступні події потверделі найгірші побоювання. Іди він вчасно, події могли б розвиватися і - по-іншому. Але час було втрачено.

com / kackad

Так чи можлива була депортація євреїв при такому розкладі?
Є у нас стільки-то циган, але хіба більше, ніж євреїв?
Або у нас є закон, який переслідує євреїв?
А якщо відкрити школу?
Що від цього зміниться?
Але так як я завжди сповнений одкровення, то я думаю - ніхто жодного разу не запропонував, а що якщо дозволити єврейську щотижневу газету?
А може бути, нам трошки мізками поворушити?
Але що можна було тоді очікувати від Леоніда Ілліча?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация