Лада Лузіна: Де живе Київський Змій? - Блог Подорожі

27 вересня - Воздвиження - третя зустріч осені. З сьогоднішнього дня її влада одноособова і невблаганна, - пише Лада Лузіна у своїй колонці у виданні " сьогодні ".

А ще, за народними повір'ями, в цей день змії покидають землю - ховаються в глибокі нори або відповзають по стовбурах деревах на небо в Ірій (інший світ). У цей день небезпечно ходити в ліс т.к можна зустріти там цілі зміїні полчища або догодити в зміїну яму. Особливо небезпечно, напевно, гуляти по тим околицях Києва, де, за легендами, жив Київський Змій і до сих пір можна побачити його глибокі нори ....

Існує красива легенда. Землю оперізує змія, що кусає сама себе за хвіст - символ вічності і безсмертя природи. Місце її укусу знаходиться на легендарній Лисій Горі. А Гора стоїть в Києві.

Легенда ця недавнього придбання, але вона хороша вже тим, що красиво пов'язує в одне кільце два головних київських міфу Києва - Лисі Гори і Змій.

"З лігва Змієва, з міста Києва - пише поет Гумільов, точніше про наш граді не скажеш.

Змій то викрадав місцевих жінок, то вступав з ними в любовний зв'язок, то допомагав місцевим князям, то гинув від рук місцевих богатирів, але в підсумку виявлявся абсолютно безсмертним!

Не буде перебільшенням сказати словами Маші Ковальової з моїх "Київських відьом": Змій проповзає через всю історію Києва. Власне, з нього-то і починається наша історія.

Легенда про заснування Міста говорить: одного разу, на київські землі прийшли три брати: "... один на ім'я Кий, а другому - Щек, а третьому - Хорив, а сестра їх - Либідь".

У ті роки на київських землях жив древній Змій, що вважався непереможним. Але старший із трьох братів-засновників Києва - брат Кий - зумів здолати чудовисько. Поневоливши, Кий запряг Змія в плуг і зорав на ньому землю - так навколо Києва утворилися знамениті Змеевали, які можна побачити до наших днів.

Та й сам сповзає вниз, до Подолу, від першого граду Кия легендарний Андріївський узвіз, якщо поглянути на нього з висоти небес, має настільки яскраво виражений зміїний вигин, немов то не вулиця зовсім, а слід від тіла величезною Змії.

"Андріївський Узвіз"

І саме важноев цій історії те, що князь зовсім не вбиває чудовисько, а використовує його для власних потреб - чудовисько допомагає йому будувати Місто!

В даному випадку Кий (kuj) - ототожнюється з класичним ковалем-богатирем, переможцем змія.

З усіх кочових легенд Києва - ця сама непосидюча. В інших варіантах змія запрягають в плуг билинний богатир Нікула Селянович, Микита (Кирила) Кожум'яка, святі Борис і Гліб, або святі Косма і Дем'ян (які так само виявляються богатирями-ковалями)

Персонажі міняються - Змій залишається, як головний і незмінний персонаж - справжній корінний киянин, що мешкав тут задовго до самого Кия.

Швидше за все, Змій Горинич з казок - став стовідсотково негативним героєм лише після хрещення Русі. А ось ким він був до того - питання цікавий!

І найцікавіший з усіх варіантів легенди, наведено Успенським. У ній святий Єгорій-змееборец, впрягає в соху ... святого Миколая "і оре на ньому". Варіант майже абсурдний, якщо не знати, що саме св Микола став після хрещення заступником язичницького бога Велеса ... А Велеса деякі історики ототожнюють зі змієм ...

Згідно улюбленої романтиками Велесовій книзі, саме цей бог навчив людей орати землю, варити пиво, допоміг їм оволодіти всілякими ремеслами і ремеслам.

Кия князя-засновника Києва - вважають реальним історичним персонажем, а ось з його найближчими родичами справа йде не так просто. Ім'я Щек означає змій-дракон, а гора Щекавиця - Зміїна гора. Згідно київської легендою саме там знаходилася могила Віщого Олега, який прийняв смерть від укусу змії. Втім, Рибаков стверджував, що сама назва Зміїна гора-Щекавиця спровокувало киян прив'язати до неї зміїну легенду про Олега ... похованого, можливо, зовсім в іншому місці!

Так, за деякими відомостями, могила Олега знаходиться за нинішньої Львівської площею.

Втім, по Петрову і площа, і Кудрявець, і все гори до Кирилівської церкви - вважалися в Києві Зміїний землею.

"Кирилівський монастир в Зміїних землях"

За київської легендою, який викрадав дівчат Змій проживав в печерах поруч з Кирилівської церквою. Лігво Змійове іменувалося Кирилівської або гадюче печерою. На думку киян печери були старше самого Києва і - такі глибокі, що вели прямо в пекло (і так сам вхід в пекло на іконах "Страшного суду" нерідко зображувався у вигляді вогняної пасти величезного змія).

Там же в зміїних печерах кияни XIX століття безуспішно шукали міфічний скарб гетьмана Мазепи (настільки величезний, що на нього можна було купити весь град Київ!). За народними повір'ями змій часто пов'язували з грошима, золотом, скарбами. Що, до речі, логічно, якщо в минулому житті змій був Велесом богом багатства, которогоотождествлялі зі златом. Та й в реальному житті і змії, і скарби живуть поруч - ховаються від нас під землею.

Але де іменнонаходілось Кирилівська печера?

У своєму романі "Київські відьми" я облюбувала для змія печери прямо під Кирилівської церквою, розташованої поруч з психлікарнею ім. Павлова. З вини цих печер в 50-х годахвосточная стіна 800-річного храму дала тріщину, яка пройшла по фігурі Богоматері.

Всього ж в околицях церкви Антонович нарахував в 1876 році близько 20 печер, при тому, одна з них була визнана найстаршою печерою Києва віком в чотири тисячі років - в ній виявили сліди життєдіяльності стародавньої людини.

Звідси і вічне питання, що було першим - курка чи яйце? Не виключено, що численні стародавні, загадкові, що ваблять, похмурі печери, які пронизують Зміїні гори, від Шекавіци до Кирилівської церкви - і породили страшну київську легенду про Змію

"Печери київського змія. Смородинский спуск. Фото з альбому" Мала абетка київських чудес "

За радянських часів печери під Кирилівської церквою були закриті, замуровані, кажуть, навіть залиті бетоном. Втім, функцію зміїної нори вони виконували тільки в моєму романі. Гадяча печера знаходилася в лісовому яру.

В наші дні функцію зміїного лігва виконують розташовані неподалік від Кирилівської церкви - Смородіновскіе печери (Смородинский спуск), куди люблять заглядати любителі містики.

За дивному збігу саме річка Смородина або Смородинка, іменована так само Вогняної Рікою і Пучай-Рікою - в слов'янській міфології ріка між життям і смертю ... що знову змушує згадати слов'янського бога смерті Велеса-змія.

Не пропусти блискавку! Підписуйся на нас в Telegram

Але де іменнонаходілось Кирилівська печера?
Звідси і вічне питання, що було першим - курка чи яйце?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация