Ласка гриву заплітає. Обговорення на LiveInternet

ivodam   На початку зими, коли ще сніг не випав, я поверталася з стайні з Дашею - інструктором

ivodam

На початку зими, коли ще сніг не випав, я поверталася з стайні з Дашею - інструктором. Ми пішли не по дорозі повз ведмежою біостанції, де я зазвичай ходжу, а навпростець через ліс. Розмовляли з нею, звичайно, про коней. Раптом, вона різко зупинилася і прислухалася. Я теж замовкла і почула шурхіт і хрускіт. Ми подивилися на всі боки і прями в двох метрах від нас сиділа білочка і гризла шишку, абсолютно нас не бентежачись. Ми поспостерігали за нею і пішли далі. Розмова пішла про інших тварин, які водяться в нашому лісі. Вона-то мені і розповіла, що одного разу бачила на стайні ласку. А взагалі, взимку, коли сніг свіжий, її сліди видно досить чітко, та й взагалі вона досить часто приходить, бо гриви у коней вранці часто сплутані. Я поцікавилася, що їй там треба, і чому вона плутає гриву коней. Виявилося, що ласки залазять на шию коням, висять на гриві і злизують піт з кінських плечей. Я подумала, що у такого примітного звірка має бути особливе місце в фольклорі, і стала шукати інформацію на цю тему. Ось що мені вдалося знайти

Ось що мені вдалося знайти

miskr

Л аска - один з найпопулярніших звірків у багатьох народів. Вона - символ нареченої або молодої заміжньої жінки. Її звуть панна, хоругвіца, хубавічка (від болгарського - «хубавіца» - красуня), власіца, невістонька, дружина, лелічка, байновка, царського наречена, Ласиця.

У багатьох слов'янських народів вважається, що ласка за походженням є молодою жінкою.

У греків є легенда, що в ласку перетворилася дівчина, любила прясти. Відома байка Езопа про те, як Афродіта перетворила в дівчину ласку, закохану в прекрасного юнака, щоб вони могли обвінчатися. Але під час весілля наречена побачила миша, погналася за нею і перетворилася назад в ласку. Греки, щоб уберегти від ласки придане дочки, заговорюють її: «Ласочка, ми дамо тобі золота і срібла, ми дамо тобі чоловіка, щоб ти вийшла заміж, мала свій будинок і стала господинею». Греки в будинку, де оселилася ласка, кладуть веретено з пряжею, так як «вона любила прясти, поки ще була дівчиною».

Так само на Сицилії просять живе по сусідству ласка не душити курей: «Ласочка, ласочка, не чіпай наседок, а я тебе повінчаю, як тільки буду мати можливість. Якщо ти жінка, я дам тобі царського сина, якщо ти мужик, я дам тобі царську дочку ».

Ласку не можна ображати, вона може вночі відгризти брови або волосся. Якщо ласку дражнити, вона плюне в очі і людина осліпне. Ласка - це добрий домовик. Якою вона масті - такий і худобу підбирають, собаку, кішку, а часом і наречену Звертаються до неї: «Ласкаво просимо, моя ласочка, ласкаво просимо, моя невістонька».

У гуцулів ласці присвячується день Святої Катерини - 25 листопада (за старим стилем), адже ласка - покровителька пряль і шлюбів. Вважається, що поява ласки допомагає породіллі. Як відомо, ласка пробігала повз Алкмени, яка ніяк не могла народити, і викликала народження Геракла. Інакше повір'ям, у ласку Гера перетворила служницю матері Геракла за те, що вона допомогла успішних пологів майбутнього героя.

Інакше повір'ям, у ласку Гера перетворила служницю матері Геракла за те, що вона допомогла успішних пологів майбутнього героя

miguele

Серби вважають, що якщо не дати вагітної того, що вона просить, то такій людині ласка прогризе одяг. Вважається, що буде здоpов той pебенок, під колискою котоpого пpобежала ласка. Кажуть також, що вона захищає людей від укусу змій.

Поляки і французи вірять, що ласка приносить в будинок тільки щастя. Якщо ж її вбити, то виводок ласки поїсть в будинку все шапки або отруїть всю їжу. Серед всіх тварин не вбиває ніхто ласки і ластівки, - кажуть гуцули

У південних і західних слов'ян є така билина: косарі, орачі і женці під час роботи в полі знаходять гніздо ласки, і щоб не пошкодити, переносять в інше місце. Ласка, не знайшовши своїх дитинчат, напускає в судини з водою отруйну слину, але коли дізнається, що косарі переносять гніздо на колишнє місце, всі ці судини перекидає, щоб не отруїти людей. Вона ніколи не робить зла даремно. Серби вважають, що якщо мисливець вистрілить в ласку, куля повернеться і вразить його самого.
У багатьох слов'янських та інших народів ласка користується великим шануванням як охоронець будинку. Чорногорці, щоб заманити ласку, приносять в будинок гніздо з її дитинчатами. У Боснії вважають, що якщо ласка покине будинок, в якому жила багато років, це означає нещастя для будинку. Словаки називають ласку охоронницею худоби. Українці Покуття вірять, що «ласка принесе щастя, якщо на зиму прийде до хати». У східному Поліссі є звичай в чистий четвер йти з освяченою четверговою свічкою в хлів, щоб побачити там ласку і по її забарвленні визначити, якої масті слід тримати худобу.
Згідно з деякими повір'ями, в ласці втілена душа господині, в змії - душа господаря. Тому їх і не можна нікому вбивати. У слов'ян Зільской долини найбільше побоюються вбивати білу ласку. У естонців ласка - знак щастя. «У кожного хутора - своя ласка». Серед численних повір'їв про ласку є і такі, що вона допомагає людині стати багатим. Поляки старого Сонча вірять, що якщо кілька разів покликати «пані ласка», вона з'явиться, буде підлещуватися до людини і покаже скарб. Греки вважають, що в нагороду за гарне до неї ставлення ласка знаходить зачаровані гроші і переносить їх у будинок. У польських євреїв існує повір'я, що той, на чиїй ліжка виявиться ласка, буде багатий.

Ласка - покровителька худоби, коней особливо. На Україні, Білорусії і Польщі вірять, що худоба плодиться тієї масті, який колір має ласка. «Де в стійки є ласіцi, - кажуть русини Галичини, - там худоба ведеться». У Мінській області вважалося, що ласки захищають худобу від відьом. Розповідають, як в одному селищі загинув весь худобу, бо там переслідували ласку. Гуцули теж не вбивають ласку, побоюючись помсти з боку її родичів. У естонців знайти мертву ласку - на жаль з худобою.
Крім усього іншого, ласка - відомий винищувач мишей. У різних районах Болгарії, коли хочуть позбутися від гризунів в будинку, запрошують ласку «на весілля». Серби вважають, що ласка може винищити мишей оригінальним способом - вона надуває їх, і вони лопаються. У естонців ті люди щасливі, що ласку бачили. У Фівах ласка шанувалася як священна тварина.
І ще одне цікаве повір'я про ласку - у іспанців в Каталонії вважається: якщо побачити ласку і сказати їй - «ти красива», вона надувається, пучітся, робиться людиною, всіляко показуючи тим свою радість. Що ж, добре слово, як то кажуть, і ласки приємно.

miskr

Ласка - тварина-демон пов'язана з млинами, болгари навіть називають її «млинової кішкою» (воденічно кота). Якщо вона внадиться лазити в курник, особливими заклинальних формулами її відсилають на Млин. У слов'янських діалектах існують загальні назви для Ласки, куниці, горностая, білки, борсука; Ласка, куниця, лисиця і білка представлені в якості одного і того ж персонажа в різних варіантах казкового сюжету про ожила шкірці тварини. Всіх цих звірів ріднить цілий ряд загальних міфологічних характеристик. Хтонічна природа і тією чи іншою мірою виявляється у більшості цих тварин. Наприклад, у горностая в фольклорних текстах: "Як водою він ходив так рибою-щукою, / По піднебессі літав так ясним соколом, / За підземеллям ходив білим горностаєм". Скарби "виходять" з землі у вигляді білих зайців, горностаїв, кішок і т.п. Вказати місцезнаходження скарбу може Ласка, якщо ласкаво до неї звернутися. У білоруських і українських піснях відомий архаїчний мотив світового дерева: горностай, бобри або соболі мешкають біля коріння райського дерева; в російських піснях цьому відповідає стоїть на горі дерево (кипарис), яке "кунами обросло, соболями розквітло". У народних повір'ях виявляється глибоке споріднення Ласки з гадами, що проявляється, зокрема, в загальних назвах для Ласки і змії, хробака, миші. Подібно до змії, Ласка вважається отруйною.

Ласка здатна відбирати молоко у корів, а пробігаючи під коровою, псувати його, чому в ньому з'являється кров. У Ласки і споріднених їй тварин виявляється спорідненість з птахом, що визначається глибоким міфологічним спорідненістю хтонических тварин і птахів. Так, Ласка може називатися "ластівкою", ототожнюватися з нею або представлятися в вигляді звірка з крилами. Назви Ласки і ластівки споріднені за походженням. Їм обом властива жіноча символіка, і обидві вони протегують худобі, але можуть стати причиною появи молока з кров'ю і т. Д. (Відомі подібні пісенні тексти про що летить і упускає пір'я Горностай або бобра.) Ласці притаманні також і функції будинкового (рідше представлені у кішки, білки, жаби, хробака). У південних слов'ян вважається, що вбивство Ласки (як і домовик змії) спричинить за собою смерть кого-небудь з домашніх або коханої худоби.

Схожість між Ласкої і будинковим проявляється і в тому, що вони по ночах мучать худобу, заїжджають коней (так, що вранці коні виявляються в піні), заплітають їм гриву в вигляді коси. Домовик ночами може також заплітати коси жінкам і бороди кіскою старикам, а Ласка вночі погризти жінкам волосся, а чоловікам вуса. У південних слов'ян образ Ласки пов'язаний з прядінням і ткацтвом: в легендах в Ласку звернена невістка, проклята свекрухою за те, що лінувалася прясти або, навпаки, крім прядіння, нічим не хотіла займатися; в якості оберега від Ласки виносять у двір і кладуть у її нори прядку з веретеном.

У південних слов'ян образ Ласки пов'язаний з прядінням і ткацтвом: в легендах в Ласку звернена невістка, проклята свекрухою за те, що лінувалася прясти або, навпаки, крім прядіння, нічим не хотіла займатися;  в якості оберега від Ласки виносять у двір і кладуть у її нори прядку з веретеном

Mikhail Golubev

У російських же роль пряхи і ткалі особливо яскраво представлена ​​у "горностайкі" - персонажа оповідей про іванівських ткачів. Горностайка шиє лапками в снігу срібну стежку. Хлопчик - ткач допомагає їй розплутати срібну снігову пряжу, сплутані хуртовиною, за що отримує від неї чарівну пряжу, завдяки якій ткацький верстат працює сам собою. Здираючи з себе срібний пух, вона пряде з нього нервучкого нитку і, бігаючи туди - вперед, як човник, снує срібну пряжу. Мотки і копиці пряжі, які в лісі під час хуртовини горностайка змотує зі свого срібного волосся, виявляються потім кучугурами снігу. У південних слов'ян поширені найменування Ласки, пов'язані з назвами нареченої або молодиці. Щоб умилостивити Ласку, до неї звертаються як до дівчини з обіцянкою видати її заміж. У західних українців наречену в весільних піснях теж іноді називають "Ласиці". У південних слов'ян Ласка використовується в любовної магії: щоб чоловік любив дружину, вона розсікає навпіл спійману Ласку і змушує чоловіка пройти між частинами її тушки.

Ласка - наречена зв'язується з низкою жіночих прядущим істот, в тому числі з домашніми духами і русалкою, а як плетіння кінських грив - ріднить домову Ласку і з образом будинкового, і з жіночими парфумами (русалками і т.п.). Домовик міг показуватися у вигляді ласки. Біля нори ласки клали веретено і пряжу. Змія (вже) і ласка часто виступають в ролі будинкового. Ласка, атакож змії і ворон, володіє підземними скарбами. Поява у корів кривавого молока в Поліссі пояснюють тим, що під коровою пробігла ласка. Співзвуччя Влас - ласка - лежить в основі вірувань, що св. Влас охороняє від ласки, яка може шкодити худобі. Найчастіше відьми піддаються катуванням за видоювання чужих корів, що вони роблять, прийнявши вигляд чорної свині, або ласки, або лисиці.

Обряд «заклинання ласки» - він дуже ефективний і привертає в будинок незаміжніх або неодружених гостей.

Потрібно зробити з тіста двох звірків під назвою «ласка» жіночої та чоловічої статі. Повір'я свідчать, що колись за часів стародавні ласка була ніжною дівчиною. Одного разу її кинув наречений, і ласка від туги перетворилася в звірка. З тих пір вона шкодить дівчатам і жінкам, заважає їм зустрічатися з чоловіками. Щоб задобрити ласку, потрібно виконати такий обряд. Налити в чарку меду, в іншу чарку вина і поставити поруч фігурку ласки, зліплена з тіста, і фігурку чоловіка ласки.
Читати заклинання: «Государиня ласка! Я зроблю тебе золотою та срібною, дам тобі чоловіка, щоб ти повінчалася, мала свій будинок і стала господинею. Ласкаво просимо, пані ласка! »
Треба зберігати фігурки ласок і частування в чарку до Різдва наступного року.

джерела

http://dbszao.ucoz.ru/publ/5-1-0-54

http://imennik.narod.ru/Laska-Lebedy_devushky.html

http://www.xsp.ru/sh/pub/outpub.php?id=480е

Php?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация