«Ласкаве телятко» по-білоруськи

Здавалося б, для Росії немає ближче країни, ніж Білорусія, відзначала недавно разом з росіянами 22-ту річницю Союзної держави. Вітаючи Володимира Путіна з Днем єднання народів Білорусі та Росії, Олександр Лукашенко підкреслив, що «сьогодні Союзну державу є прикладом успішної інтеграції для всього євразійського простору». Про Союзній державі як «нашому надбанні, що дозволяє двом братнім народам жити однією сім'єю в мирі та злагоді» президент РБ говорив і в своєму зверненні до білорусів і росіян з нагоди Дня єднання народів двох країн.

Але так чи райдужна ситуація?

Війна війною, а гешефт за розкладом?

У ті ж дні, як гриміли фанфари на честь урочистої події і білоруські представники солов'ями заливалися з приводу братніх відносин з Росією, Британією був спровокований черговий антиросійський скандал. Без будь-яких доказів і розслідування офіційну Москву звинуватили в замаху на шпигуна-зрадника С. Скрипаля. На вимогу Лондона США і більшість країн ЄС проявили «солідарність», виславши з своїх держав десятки російських дипломатів.

Солідарність з Росією не проявив ніхто з її союзників, за винятком хіба що Китаю, який різко засудив нахабний демарш об'єднаного Заходу. Решта ж, в т.ч. члени ЄАЕС, як і в питанні антиросійських санкцій, обмежилися мовчанням, зробивши вигляд, що їх відбувається ніяк не стосується.

Союзна ж Білорусія пішла ще далі. У той момент, коли російські дипломатичні представники пакували валізи перед вимушеним поверненням в Москву, в Лондон з великою помпою прибув глава білоруського МЗС В. Макей. Примітно, що це був перший візит з 1993 р Можна, звичайно, списати цей факт на те, що візити за тиждень не готуються і коли Мінськ і Лондон домовилися про терміни, ще й спомину не було про провокації з Скрипаль. Але справа не в самому факті візиту, а в риториці глави зовнішньополітичного відомства РБ, яка швидко розвіяла всі ілюзії щодо «братства» з Росією.

В інтерв'ю Euronews В. Макей, зокрема, заявив , Що «для Білорусі Росія є великим сусідом і основним партнером. Ми враховуємо це і будемо підтримувати і зміцнювати партнерство з Росією. Але, як було сказано, не за рахунок відносин з ЄС ». А відповідаючи на запитання кореспондента, чи не боїться Білорусія українського сценарію, міністр видав взагалі щось несосвітенне : «Не думаю, що Росія хотіла б організувати в Білорусі щось подібне« українським сценарієм », що вони захочуть так вчинити. Це не в їхніх інтересах ». За Макею виходить, що це Росія, а не київська проамериканська хунта організувала на Україні державний переворот і громадянську війну. Хороший «союзнічек», нічого сказати.

Одночасно з поїздкою глави МЗС РБ в Лондон його заступник О. Кравченко відправився з візитом в США, а сам А. Лукашенко - в Грузію . Там Олександр Григорович ( «брат», за його словами, російського президента) раптом вибухнув спічем про те, що продовжує вважати Абхазію і Південну Осетію, чия незалежність офіційно визнана Москвою, територіями Грузії. При цьому він звинуватив керівників Абхазії в тому, що «прекрасний коханий край перетворили незрозуміло в що» і що туди «нікому неможливо приїхати». Лукашенко поклав квіти до меморіалу «героям, загиблим в боротьбі за територіальну цілісність Грузії». Пояснимо: в тому числі тим «героям», які вели вогонь по російським миротворцям в Південній Осетії.

«Дві кроки наліво, дві кроки направо»

Дружні обійми керівництва Білорусії з недругами Росії - далеко не перший випадок. А. Лукашенко, який регулярно влаштовує скандали і конфлікти з РФ, захворів багатовекторністю досить давно. як відзначається в матеріалах конференції «Росія в глобальній геополітиці. Євразійський союз і пострадянський простір »,« події на Україні керівництво Білорусії оцінило для себе як загрозу власній територіальній цілісності, побоюючись повторення кримського сценарію в проросійських областях Білорусії ». Звертає увагу на зміну вектора зовнішньої політики РБ і експерт аналітичного центру «Стратегія» В. Карбальовіч, який вважає, що «Білорусь після Криму дистанціювалася у зовнішній політиці від Росії, вона не бере участі в конфлікті Росії з Заходом і з Україною. Навпаки, Білорусь скористалася цією ситуацією, щоб розморозити відносини з Заходом ». В Європі бажання Мінська всидіти на двох стільцях відразу оцінили, скасувавши в 2015 р санкції.

За підтримки влади Білорусія все активніше відкривається для західних фондів і неурядових організацій. Як прокоментував в згаданому вище інтерв'ю Euronews В. Макей, Білорусь прагне до «демократії», але «довгий час ми жили в Радянському Союзі, в радянську епоху. У багатьох в нашій країні все ще зберігається радянська ментальність ». Судячи з усього, є бажання, як каже П. Порошенко, позбутися «немитої Росії» і - тут вже говорить В. Макей - «досягти основної мети - стати повноправним членом сім'ї європейських демократій».

А поки за активного сприяння західних фондів, які пишуть для Білорусії нову історію, на державному рівні відзначається річниця Білоруської народної республіки. Хто не в курсі, це маріонеткову державу було створено після Жовтневої революції під егідою німецьких окупантів. Пізніше, під час Другої світової війни, діячі БНР підтримали Гітлера.

Тих, хто вболіває Союзної держави піддають судовим переслідуванням. У грудні 2016 року в Білорусії були заарештовані , А в лютому 2018 р засуджено трьох прихильника російсько-білоруського союзу Д. Алімкін, Ю. Павловець і С. Шиптенко. Зате повним ходом, як на Україні - українізація, так в РБ відбувається насильницька білорусизації.

Відмовивши Росії в розміщенні військової бази на своїй території і будучи членом ОДКБ, Білорусія підписала з Британією Угода про військове співробітництво. Чи не визнає Мінськ і факт возз'єднання з Росією Криму, відмовляючись працювати з півостровом і фактично приєднавшись до західних санкцій. Як прокоментували у департаменті з авіації Міністерства транспорту і комунікацій Білорусі з приводу перспектив відкриття авіасполучення з Кримом, «ми цей напрям взагалі не розглядаємо з однієї простої причини. У нас є рекомендація Європейського бюро ICAO з польотів до Криму. Там йде заборона ».

У той же час Білорусь здійснює військові поставки і поставки ПММ Україні, яка веде бойові дії проти власних громадян в Донбасі.

Ласкаве телятко і дійна корова

Політика офіційного Мінська в питанні антиросійських санкцій в точності збігається з описаною в відомої інтермедії ситуацією: «Тут читати, тут не читати, тут рибу загортали». Слухняно НЕ співпрацюючи з російським Кримом, Білорусія регулярно завдає економічної шкоди Росії, ставши найбільшою перевалочною базою з постачання в РФ санкційних продуктів.

За час дії продуктового ембарго РБ збільшила поставки продуктів харчування в РФ в десятки разів. Так, якщо в 2012 році частка Білорусії в імпорті продовольства в Росію становила всього 1%, то тепер - понад 15%. А «мідії з Білоруського моря» стали ім'ям прозивним. Лише після заборони Россільгоспнаглядом поставляти в Росію плодоовочеву продукцію з третіх країн через територію РБ обсяг ввезення подсанкціонной продукції скоротився в три рази.

Нещодавно вибухнув новий скандал. Як повідомив Россільгоспнагляд, через територію Білорусії на російський ринок поставляється 150-300 тис. Тонн сироподобной продукції, виробленої в основному з рослинних жирів, але видається за натуральну, з України. Як заявив недавно глава Россільгоспнагляду Сергій Данкверт, «коли ми перевірили, які білоруські підприємства виробляють цю продукцію, виявилося, що в реєстрі Митного союзу вони значаться як підприємства зі зберігання і реалізації продукції, але не з виробництва. Це говорить про те, що українська сироподобная продукція як поставлялася в РФ абсолютно безпрецедентно, абсолютно відкрито, так і поставляється, а в Білорусі вона перероблялася в будь-яку: хочете в турецьку, іранську, гонконгівську, аргентинську і так далі ».

На думку білоруської сторони, Росія розв'язала проти «сябрів» молочну війну, в зв'язку з чим А. Лукашенко заявив про плани зустрітися з В. Путіним після його інавгурації і «обговорити детально і капітально все накопичилися питання». Насправді ж мова йде про демпінгових постачаннях молочних продуктів з РБ. На честь річниці Союзної держави Мінськ пропонує Росії створити спільний ринок продовольства. Але «чомусь» білоруська сторона відмовляється налагодити систему відстеження товарів, яка дозволить в реальному часі визначити виробника, весь ланцюжок продавців товару, його логістику.

Мати законні і не зовсім преференції від союзу з Росією Білорусія звикла за весь період свого існування. оцінюючи російський внесок в економіку РБ, президент Росії В. Путін послався на дані МВФ, який у вересні 2016 р оцінював загальну підтримку білоруської економіки з боку РФ в $ 106 млрд. тільки за період 2005-2015 рр. Коли ж настали складні часи, спровоковані антиросійськими санкціями, і «вливання» в економіку союзника скоротилися, Росія в якості «подяки» отримала багатовекторність по-білоруськи.

Безумовно, РФ і цей геополітичний шпагат союзника переживе. Висновки, схоже, вже зроблені. як написав в своєму есе помічник президента РФ Владислав Сурков, «чудові слова ..." у Росії тільки два союзника, армія і флот "- сама, мабуть, дохідлива метафора геополітичного самотності, яке давно пора прийняти як долю». Але чи дасть керівництву Білорусі ця гімнастична поза ті дивіденди, про які, судячи з усього, воно марить?

____________________

фото http://rkrp-rpk.ru/2015/04/19/

Але так чи райдужна ситуація?
Війна війною, а гешефт за розкладом?
Але чи дасть керівництву Білорусі ця гімнастична поза ті дивіденди, про які, судячи з усього, воно марить?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация