Легендарний морський спецназ Холуай: міфи і правда про найсекретнішою частини ТОФ

  1. Передмова
  2. витоки
  3. бухта Холуай
  4. народження легенди
  5. Навчання і служба
  6. Зухвалість і спорт
  7. Повернення легенди
  8. бойове застосування
  9. На монументі викарбувані імена:
  10. Холуай в наш час

Група спеціального призначення. Фото: з архіву Ігоря Дульнєва

Чому морські котики США перейняли у цій частині "пекельну тиждень" як найоптимальнішу практику відбору майбутніх бійців

Секретна частина "Холуай" Тихоокеанського флоту, вона ж 42 МРП СП (в ​​/ ч 59190), була створена в 1955 році в бухті Малий Улісс поблизу Владивостока, пізніше передислокувалася на острів Російський, де донині розвідники-диверсанти проходять бойову підготовку. Про цих хлопців ходить безліч легенд, їх фізичною підготовкою захоплюються, їх називають кращими з кращих, вершками спецназу. Кожен з них міг би стати головним героєм бойовика. Сьогодні РІА PrimaMedia публікує матеріал військового історика і журналіста Олексія Суконкіна про легендарну частини "Холуай". У 1993-94 роках він служив у частині спеціального призначення сухопутних військ, але періодично їх частина бувала і в морському спецназі.

Передмова

"Раптово для противника ми висадилися на японському аеродромі і вступили в переговори. Після цього нас, десять чоловік, японці повезли в штаб до полковника, командира авіаційної частини, який хотів зробити з нас заручників. Я підключився до розмови тоді, коли відчув, що знаходився з нами представника радянського командування капітана 3-го рангу Кулебякіна, що називається, "приперли до стінки". Дивлячись в очі японцеві, я сказав, що ми провоювали всю війну на заході і маємо достатньо досвіду, щоб оцінити обстановку, що заручниками Ти не будемо, а краще помремо, але помремо разом з усіма, хто знаходиться в штабі. Різниця в тому, додав я, що ви помрете, як щури, а ми постараємося вирватися звідси. Герой Радянського Союзу Митя Соколов відразу встав за спиною японського полковника . Герой Радянського Союзу Андрій Пшеничних замкнув двері на ключ, поклав ключ у кишеню і сів на стілець, а Володя Оляшев (після війни - заслужений майстер спорту) підняв Андрія разом зі стільцем і поставив прямо перед японським командиром. Іван Гузенко підійшов до вікна і доповів, що знаходимося ми невисоко, а Герой Радянського Союзу Семен Агафонов, стоячи біля дверей, почав підкидати в руці протитанкову гранату. Японці, правда, не знали, що запала в ній немає. Полковник, забувши про хустці, почав витирати піт з чола рукою і через деякий час підписав акт про капітуляцію всього гарнізону ".

Так описував морський розвідник Віктор Леонов, двічі Герой Радянського Союзу, всього лише одну бойову операцію, в якій жменька зухвалих і хоробрих морських розвідників Тихоокеанського флоту буквально без бою змусила великий японський гарнізон скласти зброю. Ганебно капітулював три з половиною тисячі японських самураїв.

Група спеціального призначення

Віктор Леонов і товариші після бою за Сейсін. Фото: з архіву Червоної Зірки

Це був апофеоз бойової потужності 140-го морського розвідувального загону, передвісника сучасного морського спецназу, який сьогодні все знають під незрозумілим і загадковою назвою "Холуай".

витоки

А все почалося ще в роки Великої Вітчизняної війни. Тоді на Північному флоті успішно діяв 181-й розвідувальний загін, який виконує різні спеціальні операції в тилу ворожих військ. Вінцем діяльності цього загону стало захоплення двох берегових батарей на мисі Хрестовому (які закривали вхід в бухту і могли запросто розгромити десантний конвой) при підготовці висадки десанту в порт Лиинахамари (Мурманська область - прим. Ред.). Це, в свою чергу, забезпечило успіх проведення Петсамо-Кіркенесской десантної операції, що стала запорукою успіху в звільненні всього Радянського Заполяр'я. Складно навіть уявити, що загін чисельністю в кілька десятків людей, захопивши лише кілька знарядь німецьких берегових батарей, фактично забезпечив перемогу у всій стратегічної операції, але, тим не менш, це так - для того розвідувальний загін і створювався, щоб малими силами жалити ворога в найвразливіше місце ...

Командир 181-го розвідувального загону старший лейтенант Віктор Леонов і ще двоє його підлеглих (Семен Агафонов і Андрій Пшеничних) за цей короткий, але важливий бій стали Героями Радянського Союзу.


Двічі Герой СРСР Віктор Леонов. Фото: wikipedia.org

У квітні 1945 року частина особового складу 181-го загону на чолі з командиром була переведена на Тихоокеанський флот для формування 140-го розвідувального загону ТОФ, який передбачалося використовувати в майбутній війні з Японією. До травня загін був сформований на острові Російський у кількості 139 осіб і приступив до бойової підготовки. У серпні 1945 року 140-й розвідзагін брав участь у захопленні портів Юкі і Расін, а також військово-морських баз Сейсін і Гензан. За підсумками цих операцій головний старшина Макар Бабіков і мічман Олександр Нікандров 140-го розвідувального загону ТОФ стали Героями Радянського Союзу, а їх командир Віктор Леонов отримав другу зірку Героя.

Проте, після закінчення війни всі подібні розвідувальні формування в ВМФ СРСР були розформовані за уявної непотрібністю.

Але незабаром історія обернулася назад ...

З історії створення частин спеціального призначення: У 1950 році в Збройних Силах Радянського Союзу в кожній армії і військовому окрузі були сформовані окремі роти спеціального призначення. У Приморському краї, зокрема, були сформовані три такі роти: 91-я (в / ч № 51423) в складі 5-ї загальновійськової армії з дислокацією в Уссурійську, 92-я (в / ч № 51447) в складі 25-ї загальновійськової армії з дислокацією на станції Боєць Кузнєцов і 88-я (в / ч № 51422) в складі 37-го гвардійського повітряно-десантного корпусу з дислокацією в Чернігівці. Перед ротами спеціального призначення ставилося завдання пошуку і знищення в глибокому тилу противника найбільш важливих військових і цивільних об'єктів, в тому числі коштів ядерного нападу противника. Особовий склад цих рот навчався ведення військової розвідки, мінно-вибухової справи, стрибав з парашутом. Для служби в таких частинах відбиралися люди, за станом здоров'я придатні для служби в повітряно-десантних військах.

Досвід Великої Вітчизняної війни показав незамінність подібних частин для рішучих дій на комунікаціях противника, і в зв'язку з розв'язуванням американцями "холодної війни", потреба в подібних підрозділах позначилася дуже яскраво. Свою високу ефективність нові підрозділи показали вже на перших навчаннях, і підрозділами подібного роду зацікавився Військово-морський флот.

Начальник розвідки ВМФ контр-адмірал Леонід Костянтинович Бекренев в своєму зверненні до військово-морського міністра писав:

У той же час капітан першого рангу Борис Максимович Марголін теоретично обґрунтував таке рішення, стверджуючи, що "... труднощі і тривалість підготовки розвідників - легких водолазів викликає необхідність завчасної їх підготовки і систематичного тренування, для чого повинні бути створені спеціальні підрозділи ...".


Спуск під воду. Фото: з архіву Ігоря Дульнєва

І ось, Директивою Головного Військово-морського Штабу від 24 червня 1953 року подібні формування спеціальної розвідки формуються на всіх флотах. Всього було сформовано п'ять "розвідувальних пунктів спеціального призначення" - на всіх флотах і Каспійської флотилії.

На Тихоокеанському флоті свій розвідувальний пункт створюється на підставі директиви ГШ ВМС № ЗМЗ / 1 / 53060сс від 18 березня 1955 року.

Однак "Днем частини" вважається 5 червня 1955 року - день, коли частина закінчила своє формування і увійшла до складу флоту як бойова одиниця.

бухта Холуай

Саме слово "Холуай" (а також і його варіації "Халуай" і "Халулай") за однією з версій означає "згубне місце", і хоча суперечки з цього приводу все ще тривають і китаєзнавці такий переклад не підтверджують, версія вважається цілком правдоподібною - особливо серед тих, хто проходив службу в цій бухті.

У тридцяті роки на острові Російський (в той час, до речі, широко практикувалося і його друга назва - острів Казакевича, яке зникло з географічних карт тільки в сорокових роках двадцятого століття) йшло будівництво об'єктів противодесантной оборони Владивостока. Об'єкти оборони включали в себе берегові довготривалі вогневі точки - ДОТи. Деякі особливо укріплені ДОТи мали навіть власні імена, наприклад, "Струмок", "Скала", "Хвиля", "Вогнище" та інші. Все це оборонна пишність обслуговувалося окремими кулеметними батальйонами, кожен з яких займав свій сектор оборони. Зокрема, 69-й окремий кулеметний батальйон Владивостоцького сектора берегової оборони Тихоокеанського флоту, розташовуючись в районі мису Червоний в бухті Холуай (Новий Джигит), обслуговував вогневі точки, розташовані на острові Російський. Для цього батальйону в 1935 році була побудована двоповерхова казарма і штаб, їдальня, котельня, склади і стадіон. Тут батальйон дислокувався до сорокових років, після чого був розформований. Казарми тривалий час не використовувалися і стали руйнуватися.


Перший заступник начальника ГРУ генерал-полковник І. Я. Сидоров приймає доповідь командира групи спецназу. Фото: з архіву В. М. Федорова

І ось в березні 1955 року сюди заселяється нова військова частина з досить специфічними завданнями, секретність існування якої була доведена до найвищої межі.

У відкритому побуті серед "присвячених" частина носила назву "База відпочинку" Іртек "Головною військово-морської бази" Владивосток ". Частина також отримала умовне найменування в / ч № 59190 і відкрите найменування" 42-й морський розвідувальний пункт спеціального призначення ". У народі побутувала "народна" назва частини - "Холуай" - за назвою бухти.

Так що ж це була за частину? Чому навколо неї і тоді і сьогодні витає безліч найрізноманітніших легенд, що межують часом з фантастикою?

народження легенди

Формування 42-го морського розвідувального пункту спеціального призначення Тихоокеанського флоту почалося в березні, а закінчилося в червні 1955 року. Під час формування обов'язки командира тимчасово виконував капітан другого рангу Микола Брагінський, а ось першим затвердженим командиром нової частини став ... ні, не розвідник, а колишній командир есмінця капітан другого рангу Петро Коваленко.

Кілька місяців частина базувалася на Улісс, і особовий склад проживав на борту старого корабля, і перед відбуттям до пункту постійної дислокації на острові Російський, матроси-розвідники на навчальній базі підводних човнів пройшли прискорений курс водолазної підготовки.

Прибувши в розташування частини в бухті Холуай, моряки-розвідники насамперед взялися за ... будівельні роботи, бо своє житло потрібно було якось облаштовувати, і ніхто їм у цій справі допомагати не збирався.

1 липня 1955 року в частині почалася одиночна бойова підготовка майбутніх водолазів-розвідників за програмою підготовки частин спеціального призначення. Трохи пізніше почалося бойове злагодження груп.

У вересні 1955 року знову утворений морський спецназ взяв участь в перших своїх навчаннях - висадившись на човнах в Шкотовское районі, морські розвідники справили розвідку військово-морської бази "Абрек" і елементів її протидиверсійної оборони, а також автомобільних доріг в тилу умовного "противника".

У вересні 1955 року знову утворений морський спецназ взяв участь в перших своїх навчаннях - висадившись на човнах в Шкотовское районі, морські розвідники справили розвідку військово-морської бази Абрек і елементів її протидиверсійної оборони, а також автомобільних доріг в тилу умовного противника

Група спеціального призначення. Фото: з архіву Ігоря Дульнєва

Уже в той час командування частини прийшло до розуміння, що відбір в морський спецназ повинен бути максимально жорстким, якщо не сказати жорстоким.

Кандидатів на службу, які призивалися з військкоматів або переводилися з навчальних частин флоту, чекали суворі випробування - протягом тижня вони піддавалися позамежним навантажень, які підкріплювалися жорстким психологічним пресингом. Витримували далеко не всі, і хто не витримав, тут же переводилися в інші частини флоту.

Зате ті, хто витримував, тут же зараховувалися в елітну частину і приступали до бойової підготовки. Це середовище для випробування тиждень стали називати "пекельної". Пізніше, коли США створили свої підрозділи "морських котиків" (SEAL), вони перейняли нашу практику відбору майбутніх бійців як найоптимальнішу, що дозволяє в короткі терміни зрозуміти, на що здатний той чи інший кандидат, чи готовий він до служби в частинах морського спецназу.

Сенс цієї "кадрової" жорсткості зводився до того, що командири спочатку повинні були чітко уявляти можливості і можливості своїх бійців - адже спецназ діє у відриві від своїх військ, і маленька за складом група може розраховувати тільки на себе, і відповідно, значення будь-якого члена команди підвищується багаторазово. Командир спочатку повинен бути впевнений в своїх підлеглих, а підлеглі - в свого командира. І тільки тому "вхід на службу" в цю частину такий суворий. Інакше і бути не повинно.

***

Забігаючи вперед скажу, що сьогодні нічого не втрачено: кандидату, як і раніше, належить пройти через серйозні випробування, недоступні здебільшого навіть фізично добре підготовленим людям.

Забігаючи вперед скажу, що сьогодні нічого не втрачено: кандидату, як і раніше, належить пройти через серйозні випробування, недоступні здебільшого навіть фізично добре підготовленим людям

Морські розвідники з американською зброєю. Фото: з архіву Ігоря Дульнєва

Зокрема, кандидат в першу чергу повинен у важкому бронежилеті пробігти десять кілометрів, вклавшись в норматив бігу, передбачений для пробіжки в кросівках і спортивному одязі. Чи не вклався - далі з тобою ніхто розмовляти не буде. Якщо ж пробіг в термін, тоді тут же потрібно виконати 70 віджимань з упору лежачи і 15 підтягувань на турніку. Причому, бажано виконати ці вправи в "чистому вигляді". Велика частина людей, вже на етапі пробіжки в бронежилеті, задихаючись від фізичних перевантажень, починає шукати відповіді на запитання, "а чи треба мені це щастя, якщо так буде кожен день?" - саме в цей момент і проявляється справжня мотивація.

Якщо людина прагне служити в морському спецназі, якщо він твердо знає, чого він хоче, він це випробування проходить, якщо ж у нього є сумніви, тоді краще не продовжувати ці муки.

На завершення перевірки, кандидата ставлять в ринг, де з ним б'ються три інструктора з рукопашного бою, перевіряючи людини на готовність до поєдинку - як фізичну, так і моральну. Зазвичай, якщо кандидат дійшов до рингу, це вже "ідейний" кандидат, і ринг його не ламати. Ну, а потім з кандидатом уже розмовляє командир, або особа, яка його заміщає. Після цього починається сувора служба ...

***

Офіцерам знижок теж немає - випробування проходять всі. В основному постачальником командних кадрів для "холуями" є три військових училища - Тихоокеанське військово-морське (ТОВВМУ), Далекосхідне загальновійськове (ДВОКУ) і Рязанське повітряно-десантне (РВВДКУ), хоча, якщо людина хоче, то нічого не перешкоджає офіцеру з інших училищ вступити на службу в морський спецназ - було б бажання.

Як мені розповідав колишній офіцер спецназу, проявивши бажання служити в цій частині перед начальником розвідки флоту, йому тут же довелося прямо в адміральському кабінеті віджиматися від підлоги 100 разів - контр-адмірал Юрій Максименко (начальник розвідки ТОФ в 1982-1991 роки), незважаючи на то, що офіцер пройшов Афганістан, і був нагороджений двома бойовими орденами. Ось таким чином начальник розвідки ТОФ вирішив відсікти кандидата, якщо той не виконає таке елементарне вправу. Офіцер вправу виконав.

Офіцер вправу виконав

Група спеціального призначення виконує завдання на Камчатці, 1989 рік. Фото: з архіву Ігоря Дульнєва

У різний час частиною командували:

Капітан 1 рангу Коваленко Петро Прокопович (1955-1959);

Капітан 1 рангу Гур'янов Віктор Миколайович (1959-1961);

Капітан 1 рангу Коннов Петро Іванович (1961-1966);

Капітан 1 рангу Клименко Василь Никифорович (1966-1972);

Капітан 1 рангу Мінкін Юрій Олексійович (1972-1976);

Капітан 1 рангу Жарков Анатолій Васильович (1976-1981);

Капітан 1 рангу Яковлєв Юрій Михайлович (1981-1983);

Підполковник Євсюков Віктор Іванович (1983-1988);

Капітан 1 рангу Омшарук Володимир Володимирович (1988-1995) - помер в лютому 2016 року;

Підполковник Грицай Володимир Георгійович (1995-1997);

Капітан 1 рангу Курочкін Сергій Веніамінович (1997-2000);

Полковник Губарєв Олег Михайлович (2000-2010);

Підполковник Белявський Заур Валерійович (2010-2013);

Імена сьогоднішніх командирів нехай залишаться поки в прибережному тумані військової таємниці ...

Навчання і служба

У 1956 році морські розвідники почали освоювати парашутні стрибки. Зазвичай збори проходили на аеродромах морської авіації - по підпорядкованості. За перші збори весь особовий склад виконав по два стрибки з висоти 900 метрів з літаків Лі-2 і Ан-2, а також вчилися десантуватися "по-штурмовому" з вертольотів Мі-4 - як на землю, так і на воду.

Ще через рік морські розвідники вже освоїли висадку на берег через торпедні апарати підводних човнів, що лежать на грунті, а також повернення на них, після виконання завдання на берегових об'єктах умовного противника. За підсумками бойової підготовки в 1958 році 42-ї морської разведпункт став кращою спеціальної частиною Тихоокеанського флоту і був нагороджений перехідним вимпелом Командувача ТОФ.

У багатьох навчання розвіднікі напрацьовувалі необхідні навички, набувалі Спеціальні знання и вісловлювалі свои побажання относительно складу оснащення. Зокрема, ще в кінці п'ятдесятих років морські розвідники сформулювали вимоги до озброєння - воно повинно бути легким і безшумним (в результаті з'явилися зразки спеціального озброєння - малогабаритні безшумні пістолети МСП, безшумні гранатомети "Тиша", підводні пістолети СПП-1 та підводні автомати АПС, а також багато іншого спеціального озброєння). Також розвідники хотіли мати промокне в непогоду верхній одяг і взуття, а очі потрібно було захищати від механічних пошкоджень спеціальними захисними окулярами (наприклад, сьогодні в комплект спорядження входить чотири різновиди захисних окулярів).

У 1960 році штат частини був збільшений до 146 осіб.

До цього часу вже визначилися і зі спеціалізацією, яка умовно ділилася на три напрямки:

- частина особового складу була представлена водолазами-розвідниками, які повинні були займатися розвідкою військово-морських баз противника з моря, а також мінувати кораблі і портові споруди;

- частина моряків займалася веденням військової розвідки - простіше кажучи, висадившись з моря, діяли на березі як звичайні сухопутні розвідники;

- третій напрямок було представлено фахівцями радіо і радіотехнічної розвідки - ці люди займалися веденням інструментальної розвідки, яка дозволяла швидко виявити в тилу ворога найбільш важливі об'єкти, як то польові радіостанції, радіолокаційні станції, пости технічного спостереження - в загальному, все те, що випромінювало в ефір будь-які сигнали і підлягало знищенню в першу чергу.

В морський спецназ почали надходити спеціальні підводні носії - інакше кажучи, невеликі підводні апарати, які могли доставляти диверсантів на великі відстані. Таким носієм був двомісний "Тритон", пізніше - теж двомісний "Тритон-1М", ще пізніше з'явився шестимісний "Тритон-2". Ці апарати дозволяли диверсантам непомітно проникати прямо в бази противника, мінувати кораблі і причали, виконувати інші розвідувальні завдання.

Це були дуже секретні апарати, і тим "гірше" була історія, коли офіцер морського спецназу, таємно супроводжуючий контейнери з цими апаратами (в цивільному одязі під виглядом експедитора звичайного вантажу) раптом з тремтінням в колінах почув як стропальник, який відає перевантаженням контейнера з залізничної платформи на вантажну машину, голосно крикнув крановщику: "Петрович, піднімай акуратно, тут Тритон" ... і тільки коли офіцер взяв себе в руки, вгамував тремтіння і трохи заспокоївся, він зрозумів, що ніякого витоку надсекретної інформації н відбулося, а невдалий стропальник всього лише мав на увазі ТРИ ТОННИ ваги контейнера (саме стільки важив "Тритон-1М), а не таємно" Тритони ", які знаходилися всередині ...

Для довідки:

"Тритон" - перший носій водолазів відкритого типу. Глибина занурення - до 12 метрів. Швидкість ходу - 4 вузли (7,5 км / год). Дальність ходу - 30 миль (55 км).

"Тритон-1М" - перший носій водолазів закритого типу. Вага - 3 тонни. Глибина занурення - 32 метри. Швидкість ходу - 4 вузли. Дальність ходу - 60 миль (110 км).

"Тритон-2" - перший груповий носій водолазів закритого типу. Вага - 15 тонн. Глибина занурення - 40 метрів. Швидкість ходу - 5 вузлів. Дальність ходу - 60 миль.

В даний час дані зразки техніки вже застаріли і виведені з бойового складу. Всі три зразки як пам'ятники встановлені на території частини, а списаний апарат "Тритон-2" так само і представлений на вуличній експозиції Музею Бойової слави Тихоокеанського флоту у Владивостоці.

Всі три зразки як пам'ятники встановлені на території частини, а списаний апарат Тритон-2 так само і представлений на вуличній експозиції Музею Бойової слави Тихоокеанського флоту у Владивостоці

Тритон на постаменті в частині. Фото: Олексій Суконкін

Фото: Олексій Суконкін

Тритон на постаменті в частині. Фото: Олексій Суконкін

Фото: Олексій Суконкін

Тритон на постаменті в частині. Фото: Олексій Суконкін

В даний час такі підводні носії не застосовуються по ряду причин, головною з яких є неможливість таємного їх застосування. Сьогодні на озброєнні морського спецназу складаються більш сучасні підводні носії "Сирена" та "Протей" різних модифікацій. Обидва цих носія дозволяють виробляти потайливу висадку розвідувальної групи через торпедний апарат підводного човна. "Сирена" "тягає на собі" двох диверсантів, а "Протей" є індивідуальним носієм.

Зухвалість і спорт

Частина легенд про "Холуай" пов'язана з неухильним прагненням військовослужбовців цієї частини вдосконалювати своє розвідувально-диверсійний майстерність за рахунок своїх же соратників. У всі часи "холуайци" доставляли багато проблем особам добового наряду, які несуть службу на кораблях і в берегових частинах Тихоокеанського флоту. Непоодинокими були випадки "навчально-тренувальних" викрадень чергових, чергової документації, незаконних заволодінь автотранспортом у зазевавшихся військових водіїв. Не можна сказати, що командування частини спеціально ставило розвідникам такі завдання ... але за успішні дії подібного роду моряки-розвідники могли отримати навіть короткострокову відпустку.

Багато існує казок і про те, як спецназівців "з одним ножем викидають посеред Сибіру, ​​і він повинен вижити і повернутися в частину".

Ні, звичайно, з одним ножем нікого нікуди не викидають, але при проведенні тактико-спеціальних навчань групи розвідників можуть бути закинуті в інші регіони країни, де перед ними ставляться різні навчальні розвідувально-диверсійні завдання, після виконання яких потрібно повернутися в частину - бажано непоміченими . В цей час їх посилено шукають поліція, внутрішні війська та органи державної безпеки, а громадянам оголошується, що шукають умовних терористів.

У самій же частині в усі часи культивувався спорт - і тому не варто дивуватися, що і в даний час практично на всіх флотських змаганнях із силових видів спорту, єдиноборств, плавання та стрільби призові місця зазвичай займають представники "холуями". Потрібно відзначити, що перевага в спорті віддати не силі, а витривалості - саме цей фізичний навик дозволяє морському розвіднику впевнено почувати себе як в піших або лижних переходах, так і в плаванні на далекі дистанції.

Невибагливість і вміння жити без надмірностей породило на "Холуае" навіть своєрідну приказку:

Вона містить глибокий зміст, багато в чому відображає суть морського розвідника російського ВМФ - який, задовольняючись малим, здатний зробити багато.

Здоровий спецназівських шовінізм породив і особливу зухвалість розвідників, яка стала предметом гордості бійців морського спецназу. Особливо яскраво це якість проявлялося під час навчань, які проводилися і проводяться практично постійно.

Один з адміралів Тихоокеанського флоту якось сказав:

Пам'ятаю, в глибокому дитинстві, в середині вісімдесятих, на набережній біля С-56 я побачив самотньо бреде матроса, у якого на грудях сяяв значок парашутиста. В цей час на причалі вантажився паром, наступний на острів Російський (мостів тоді ще і в помині не було). Матроса зупинив патруль, і він пред'явив документи, відчайдушно жестикулюючи, показуючи рукою на паром, який вже піднімав апарель. Але патруль, по всій видимості, вирішив за якусь провину затримати матроса.

І тоді я побачив цілу виставу: матрос різко натягнув кашкета старшому патруля на самі очі, вихопив у нього з рук свої документи, заліпив ляпас одному з патрульних, і стрімголов кинувся бігти до відходить порому!

А паром, треба сказати, вже відійшов від причалу на півтора-два метри, яку матрос-парашутист подолав у витонченому стрибку, вхопився за леера порома, а там його вже втягнули на борт пасажири. Чомусь у мене немає ніяких сумнівів, в якій частині служив той матрос ...

Повернення легенди

У 1965 році, через двадцять років після закінчення Другої Світової війни, в частину приїхав двічі Герой Радянського Союзу капітан першого рангу Віктор Леонов. Збереглося кілька фотографій, на яких "легенда морського спецназу" зображений з військовослужбовцями частини, як з офіцерами, так і з матросами. Згодом Віктор Леонов ще кілька разів відвідає 42-й розвідувальний пункт, який і він сам вважав гідним дітищем свого 140-го розвідувального загону ...

Згодом Віктор Леонов ще кілька разів відвідає 42-й розвідувальний пункт, який і він сам вважав гідним дітищем свого 140-го розвідувального загону

Леонов приїхав в частину морського спецназу, 1965 рік. Фото: з архіву В. М. Федорова

У 2015 році Віктор Леонов повернувся в частину назавжди. У день 60-річчя утворення розвідувального пункту на території військової частини в урочистій обстановці був відкритий пам'ятник справжньою легендою морського спецназу, Двічі Герою Радянського Союзу Віктору Миколайовичу Леонову. У 2015 році Віктор Леонов повернувся в частину назавжди

Пам'ятник Леонову. Фото: Сергій Ланин, РІА PrimaMedia

бойове застосування

У 1982 році настав момент, коли Батьківщина зажадала професійні навички морських спецназівців. З 24 лютого по 27 квітня штатна група спеціального призначення вперше виконувала завдання бойової служби, перебуваючи на одному з кораблів ТОФ.

У 1988 - 1989 роках протягом 130 діб перебувала на бойовій службі розвідувальна група, оснащена підводними носіями "Сирена" та всіма необхідними бойовими засобами. До місця виконання бойового завдання "холуаевцев" доставив малий розвідувальний корабель зі складу 38-ї бригади розвідувальних кораблів ТОФ. Що це були за завдання, поки говорити рано, бо вони до сих пір приховані завісою секретності. Ясно одне - якогось ворога в ці дні стало дуже погано ...

У 1995 році група військовослужбовців 42-го морського розвідувального пункту спеціального призначення брала участь у бойовій операції з наведення конституційного режиму в Чеченській Республіці.

Група надавалася чинному там 165-му полку морської піхоти Тихоокеанського флоту і, за відгуками старшого начальника угруповання морської піхоти ТОФ в Чечні полковника Сергія Костянтиновича Кондратенко, діяла блискуче. Розвідники в будь-якій критичній ситуації зберігали холоднокровність і мужність. П'ятеро "холуаевцев" наклали головами на цій війні. Прапорщику Андрію Дніпровському посмертно було присвоєно звання Героя Росії.

З нагородного листа:

"... організував підготовку позаштатної розвідгрупи батальйону і вміло діяв в її складі. 19 лютого 1995 в бою в місті Грозний особисто врятував життя двом матросам і виніс тіло загиблого матроса А. І. Плешакова. В ніч з 20 на 21 березня 1995 року за виконанні бойового завдання по захопленню висоти Гойти-Корт разведгруппа А. В. Дніпровського таємно підійшла до висоти, виявила і знешкодила бойову охорону бойовиків (одного вбили, двох взяли в полон). надалі в ході швидкоплинного бою особисто знищив двох бойовиків, забезпечивши безперешкодний підхід ро и до висоти і виконання бойового завдання без втрат ... ".

У той же день героїчно загинув, виконуючи наступну задачу ... У 1996 році на території частини було встановлено пам'ятник військовослужбовцям частини, які загинули при виконанні військового обов'язку.

На монументі викарбувані імена:

Герой Росії прапорщик А. В. Дніпровський

Підполковник А. В. Ільїн

Мічман В. Н. Варгина

Мічман П. В. Сафонов

Головний корабельний старшина К. Н. Железнов

Старшина 1 статті С. Н. Тароло

Старшина 1 статті А. С. Бузько

Старшина 2 статті В. Л. Забурдаев

Матрос В. К. вичавлюючи

Холуай в наш час

Сьогодні "Холуай" вже в новому вигляді, з трохи зміненою структурою і чисельністю, після низки оргштатної заходів продовжує жити своїм життям - за своїм особливим, "спецназівські" укладу. Багато справи цієї частини ніколи не будуть розсекречені, а про якісь ще будуть написані книги. Імена людей, які сьогодні служать тут, закриті для громадськості, і це правильно.

Імена людей, які сьогодні служать тут, закриті для громадськості, і це правильно

Служба в Морському спецназі - Справа справжніх чоловіків !. Фото: Олексій Суконкін

Морські розвідники і сьогодні свято шанують свої бойові традиції, а бойова підготовка не припиняється ні на секунду. Щодня "холуаевци" займаються найрізноманітнішими заняттями: тренують занурення (як реальні в море, так і в барокамері), домагаючись належного рівня фізичної натренованості, відпрацьовують прийоми рукопашного бою і способи потайного переміщення, вчаться стріляти з самих різних видів стрілецької зброї, вивчають нову техніку , яка в достатку надходить сьогодні у війська (на озброєнні тепер є навіть бойові роботи) - в загальному, готуються в будь-яку хвилину за наказом Батьківщини виконати будь-яке поставлене завдання.

Залишається лише побажати нашим розвідникам реалізовувати свої бойові навички тільки на навчальних полігонах ...

Фото надані автором.

ПОСИЛАННЯ З ТИМИ:

"Ніхто крім нас!": Історія свята Повітряно-десантних військ

285 років Тихоокеанському флоту: від тур Охотской флотилії до ракетних крейсерів

Зв'язківці Примор'я в роки ВВВ: музика на радіохвилях, преміювання тужурка і війна в ефірі

5.06.2017

Так що ж це була за частину?
Чому навколо неї і тоді і сьогодні витає безліч найрізноманітніших легенд, що межують часом з фантастикою?
Велика частина людей, вже на етапі пробіжки в бронежилеті, задихаючись від фізичних перевантажень, починає шукати відповіді на запитання, "а чи треба мені це щастя, якщо так буде кожен день?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация