Легенди Стародавнього Риму

  1. Перші легенди Стародавнього Риму
  2. Грецька міфологія стародавнього Риму

Дійшли до нас легенди і міфи Стародавнього Риму, що знаходяться як літературні твори на стику міфології і релігії за смисловим навантаженням насамперед були спрямовані на позичена політики, громадянського обов'язку і моральних підвалин суспільства. Говорити про найдавніших міфах Риму досить важко, бо вони були доступні лише жрецькому стану і дійшли до нас вигляді «Індігітаментов» - збірки жрецьких переказів, тлумачень і сказань. Жерці будь-які події реального життя преломляли через канони цієї книги і доносили до правлячої верхівки у вигляді прогнозів і пророцтв.

Перші легенди Стародавнього Риму

Безперечно, однією з перших легенд і оповідей Стародавнього Риму, що дійшли до наших днів, і які зазнали мінімального елліністичного впливу, можна вважати сказання про створення Риму. Сьогодні це одне з найбільш знаменитих переказів про Стародавньому Римі і добре відома всім любителям історії. Після отримання протекторату над Грецією і її колоніями римські боги починають ототожнював з грецькими і значення жерців суспільного життя, і їх вплив на республіканський сенат різко падають. Однак якщо боги Давньої Греції в більшій мірі ставилися до частини духовної культури, то в Римі вони стають невід'ємною частиною повсякденного життя.

Це зростання впливу на побутову сторону існування багато дослідників культів Античності відносять до більш тісним контактам з   культурою Стародавнього Єгипту   , Де навіть поїсти було неможливо без згадки божественного начала в їх правителя - фараоні Це зростання впливу на побутову сторону існування багато дослідників культів Античності відносять до більш тісним контактам з культурою Стародавнього Єгипту , Де навіть поїсти було неможливо без згадки божественного начала в їх правителя - фараоні. Без божественного благословення в Римі не починалися сільськогосподарські роботи. Без відвідування оракула, тлумачить прихильність або опір богів, не укладалися угоди. З початком імперського періоду все верховні диктатори, а потім імператори були земними намісниками богів, героями і якимось непотним чином і синами релігійних культів. Звичайно такий вплив не могло не знайти відображення в легендах і міфах Стародавнього Риму.
Грецьке вплив в міфології можна помітити проникненням елліністичних усних історій в культуру Стародавнього Риму . Правда цей симбіоз супроводжувався романизацией грецької релігії. Зевс був перейменований в Юпітера, Афродіта стала Венерою, а Арес перетворився в Марса. Однак цей вплив не торкнулося найдавніших римських легенд, зокрема оповіді про Ромула і Рема. Втім, це легко пояснюється тим, що що римський календар вівся від створення столичного міста. У більш пізніх переказах Віргінія про заснування Риму тема чудесного порятунку близнюків і їх вигодовування бездуховним тваринам трактується істориками як ідея божественного призначення до світового панування. При цьому в багатьох міфах рефреном проходить думка про те, що римська політика, система правління, суспільні відносини схвалені понад і є найбільш справедливими.

Грецька міфологія стародавнього Риму

Вплив еллінізму на легенди Стародавнього Риму видно вже в першому міфологічному оповіданні про створення Риму. Ромул і Рем - брати близнюки були онуками Енея, одного з троянців, які врятувалися при руйнуванні Трої Одиссеем. Корабель Енея довго блукав по Середземному морю, поки не був викинутий на узбережжі Апеннінського півострова. У міру висадки було засновано місто Альба-Лонга. А кинув близнюків в Тибр молодший син Енея - Амулій колишній рідним дядьком Ромка і Рема.
Саме про ці події оповідає міфологічна поема «Енеїда», написана «Мантуанського лебедем» - Вергілієм на кордоні старого і нового літочислення. Говорячи про легендах і переказах Стародавнього Риму періоду перших римських імператорів не можна не згадати про Титі Лівії , Ім'я якого збереглося до наших днів завдяки написаним їм 142 книг «Історія від заснування міста». Незважаючи на історичність цього твору, в ньому не можна не помітити достатньої частки міфологізації реально існували особистостей.
Вплив еллінізму на легенди Стародавнього Риму видно вже в першому міфологічному оповіданні про створення Риму Якщо написання Публій Овідій Назон «Наука кохання» та «Метаморфози» відносяться швидше до релігійно-моральним творів, то його знамениті «Фастів» є історичним працею. Ця «календарна» поема наскрізь пронизана міфами і легендами Стародавнього Риму, які прикрашали реальне життя жили в ті часи правителів і політиків.
Секст Аврелій Проперций увійшов в римську історіографію як один Вергілія і Овідія. Їм написані 4 елегійні поеми, причому в четвертій книзі елегій, присвячених його коханої гостей , Літературознавці відзначають значний вплив сказань Стародавнього Єгипту.
Римські казок і поети запозичили богів не тільки у греків. Їх культура була конгломератом культурних традиції всіх народів Середземномор'я. Причому римляни не просто копіювали подвиги легендарних персонажів, а осмислено приписували їх давньоримським героям.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация