Легенди про женьшені

  1. Цікаві матеріали сайту

Наукова назва «панацея» - тобто «ліки від усіх хвороб». У китайській мові слово «женьшень» натякає на схожість кореня цієї рослини з фігурою людини (по-китайськи: жень - людина, шень - корінь). А в європейській культурі подібним рослиною була мандрагора. Наукова назва «панацея» - тобто «ліки від усіх хвороб»

женьшень

«Дійшовши до місця, старий опустився на коліна, склав руки долонями разом, доклав їх до чола і двічі зробив земний уклін. Він щось бурмотів собі під ніс, ймовірно, молився. Потім він встав, знову приклав руки до голови і після цього взявся до роботи. Молодий китаєць в цей час розвішував на дереві червоні ганчірки з ієрогліфічними письменами.

Молодий китаєць в цей час розвішував на дереві червоні ганчірки з ієрогліфічними письменами


Женьшень! Так ось який він!
Ніде на землі немає іншої рослини, навколо якого групувалося б стільки легенд і оповідей ... я встав на коліна, щоб ближче розглянути його. Старий пояснив це по-своєму: він думав, що я молюся. З цієї хвилини я зовсім розташував його в свою користь ». Так розповідав про свою зустріч з женьшенем чудовий російський письменник і мандрівник Володимир Клавдиевич Арсеньєв в книзі «У нетрях Уссурійського краю».
Корінь женьшеню формою нагадує тіло людини. Придивишся - у кореневої стрілки зморшкувате потовщення, немов би стареча голова, від якої відходить жовтуватий стрижневий корінь - тулуб. На ньому химерно згинаються густо порослі тонкими корінцями бічні
коріння, як би руки і ноги. За дивною примхою природи їх зазвичай чотири. Завзяті корневщікі стверджують, що у верхній зморшкуватою частини кореня можна навіть розглянути «обриси особи», «рот», «ніс».

Завзяті корневщікі стверджують, що у верхній зморшкуватою частини кореня можна навіть розглянути «обриси особи», «рот», «ніс»

1

У пошуках цілющого кореня панцуя (так женьшень називають китайці) збирачі знаходилися в тайзі з середини серпня до заморозків, маючи в руках довгу ошкуренних палицю - сабергун з клена або ліщини. Всі вони вірили, що женьшень дається тільки чистим людям, уважно слухали загадкові голосіння маленької птиці конгульчу, яка жалібними криками: кон-гуль ... кон-гуль ... намагалася відігнати пошукачів від місця знаходження цілющого кореня життя. Але помилялася птах, її плач не відлякує, а навпаки, залучав пошукових систем - занадто любила конгульчу женьшень і завжди селилася там, де він росте.
Знайшовши женьшень, збирач шанобливо ставав на коліна і ласкаво розмовляв рослина молитвами і заклинаннями:
«Не йди від мене, панцу! - говорив складальник. - Я прийшов сюди з відкритим серцем і добрими думками. Дай мені доторкнутися до тебе чистими руками, не заплямованими нічим худим. Нехай свідчить небо, що жив я чесно, ні разу не зробивши гріха. Моя любов до ближнього не знає меж ».
Переконавшись, що молитви прийняті, він розгортав біля стебла листя і траву, діставав спеціальну кістяну паличку і починав дбайливо відкопувати корінь. Відкопавши корінь, він тут же укладав його у вологий мох, щоб довше зберігався. А зерна рослини розкидав навколо для нового врожаю. За традицією, женьшень викопували тільки ввечері перед заходом, щоб корінь менше перебував на сонці.
Викопувати можна було тільки зрілі коріння десятирічного віку, тому що тільки з десятирічного віку корінь вважався цілющим. Пам'ятаючи про те, що женьшень розмножується насінням, збір кореня починався в серпні, коли насіння його вже дозріють і опаде. Чим старше корінь, тим цілющі він вважався.

Є легенда про ту птаху, яка пошукових систем відганяла і женьшені.

Жив на світі гарний і добрий юнак, але був він дуже бідний. А займався він збором цілющих трав, робив з них настої і лікував людей. Дізнався про юнака багата людина, яка давно і важко хворів, і ніхто йому допомогти не міг.
Привели юнака до цього багатого чоловіка і пообіцяв він зробити багатим хлопця, якщо той вилікує його. Але не потрібні були гроші молодій людині, полюбив він красуню-дочку багатія.
Вилікував юнак багатої людини і попросив за це його дочку в дружини. Але розсердився багатій і прогнав хлопця геть. Юнак пішов в гори і сумував за коханою. Однак вона теж його полюбила. Вибрала момент, коли батько був у відсутність і втекла шукати свою любов. Повернувся батько і відразу зрозумів у чому справа, послав за молодими людьми погоню. Побачили вони, що не втекти їм від погоні і звернулася дівчина птицею, а юнак перетворився в женьшень. І тепер вони завжди разом - де пташка співає, там і женьшень можна знайти.

Найдорожчим вважався і понинe вважається в Китаї женьшень, знайдений в Уссурійської тайзі в 1905 році на півдні Примор'я. За припущеннями, цей корінь прожив в землі двісті років. Він важив шістсот грамів і був проданий в Шанхаї за п'ять тисяч доларів. Півроку за ним полювали десятки торговців, які, не замислюючись, охоче подвоїли б ціну за цей рідкісний екземпляр.

Півроку за ним полювали десятки торговців, які, не замислюючись, охоче подвоїли б ціну за цей рідкісний екземпляр

2

Східна медицина, тисячоліттями практикуючи женьшень, приписує йому всеісцеляющую магічну силу. Протягом багатьох століть в Китаї, Кореї, Японії, Індокитаї і Таджикистані вважається, що препарати з кореня женьшеню здатні вселяти в людину силу і бадьорість, продовжувати молодість і життя. У «Каноні лікарської науки» видатного таджицького вченого десятого століття Абу-Алі Ібн Сини (Авіценни) зустрічається опис лікарських властивостей женьшеню. Однак це була лише перша спроба дати характеристику загадкового рослині.
До Росії женьшень потрапив в 1678 році, його привіз ботанік Н. Г. Спафарий, який опублікував і докладний опис цієї рослини. А наукова назва панакс дав йому шведський вчений Карл Лінней (від грецьких слів "пан" - "все" і "АКОС" - "зцілювальний»). Однак і тодішня російська медицина довго не визнавала женьшеню, поки не переконалася, що він є унікальним засобом для збереження здоров'я.

3

Панацеєю від будь-яких хвороб женьшень називають недарма. У коренях його містяться важливі для здоров'я людини вітаміни, ефірні і жирні олії, ферменти і глікозиди.
У Західну Європу женьшень потрапив в 1714 році, його привіз і описав французький місіонер жарт. Проте католицька церква з недовірою поставилася до «язичницьким забобонам» Сходу і зрадила женьшень анафемі.
Перші хімічні дослідження дикорослого женьшеню справив в 1906 році російський вчений М. Я. Голявко.
Але особливо інтенсивне вивчення біологічних і лікарських властивостей рослини було розпочато за радянських часів Далекосхідним науковим центром Академії наук СРСР.

«Цар лісових звірів - тигр, цар морських звірів - дракон, а цар лісових рослин - панцу», - йдеться в стародавньому східному вислові.
Магічний корінь життя має численні пестливі назви. Його звуть і «божественної травою», і «даром безсмертя», і «сіллю землі», і «дивом світу», і всі ці назви говорять про його цілющість.
Зростає женьшень в кедрових лісах, де багато липи і мало берези, в розсіяному світлі, і дуже не любить яскравого сонця. Йому вистачає і того розсіяного денного світла, що проникає крізь густе сплетіння листя. Він ніколи не селиться в долинах і інших відкритих місцях, де часто змінюється температура повітря і де в зимовий час дмуть крижані вітри. Уникаючи вогкості, женьшень в той же час не переносить і посушливих місць, вибираючи глибокі долини і ущелини, захищені майже непроникною стіною лісу.
Однак приятелює не з кожним лісом, а тільки з кедровим або змішаним, де порівну хвойних і листяних порід ...
У піхтовніках майже не зростає, і якщо з'являється, то лише там, де зустрічається кедр.
Женьшень дуже ніжний і примхливий. Його можуть зіпсувати і вітер, і дощ, і впав сучок, і навіть мураха. Тоді женьшень засинає, припиняє своє зростання і спить іноді шість-десять років, поки турботлива рука шукача не звільнить його від тяжкості і не розбудить від сплячки. Іноді прокидається і сам. Корневщікі давно засвоїли істину: насіння женьшеню проростають тоді, коли двічі покриються опалим листям, бо тільки подвійний шар опалого листя підтримує потрібну для насіння вологість.
Парасолькове суцвіття женьшеню складається з дрібних зелених кольорів. А у вересні дозрівають яскраво-червоні ягоди.

А у вересні дозрівають яскраво-червоні ягоди

4

На Далекому Сході в цей час проводиться заготівля женьшеню, рослина тоді найбільш помітно, і його легко розрізнити серед трав'янистої рослинності. До того ж при дозріванні плодів в корені женьшеню міститься максимальна кількість цілющих речовин. Пізніше надземна частина рослини відмирає до майбутньої весни.

У легенді про женьшені йдеться:
«Давним-давно, ніхто не пам'ятає коли, жили по сусідству два стародавніх китайських роду Сі Лянцзе і Лян Сеер.
В роду Сі Лянцзе славився безстрашний воїн по імені Женьшень. Він був хоробрим і добрим, захищав слабких, допомагав бідним. Ці душевні якості перейшли до нього від предків, які вели свій рід від царя лісових звірів - тигра. Воїн Сон тихо - представник роду Лян Сеер на відміну від Женьшеня був підступним, злим, жорстоким і грубим, але зате був гарний і ставний.
Воїни часто зустрічалися, і, може бути, їх якості доброти і зла ніколи б не виявилися, але на країну напало страшне чудовисько - жовтий дракон. Всі чоловіки піднялися на боротьбу з чудовиськом, і тільки Сон тихо перейшов в стан ворога і став вірним помічником жовтого дракона.
Відчайдушно бився з драконом Женьшень. Чудовисько вивергало на героя полум'я, дряпало його кігтями, але вистояв Женьшень. І не тільки вистояв, а й кинув ворога на землю.
А зрадника Сон Шіхо взяв у полон і прив'язав до скелі, щоб судити судом народу.
Полоненого Сон Шіхо побачила сестра Женьшеня красуня Ліу Ла і з першого погляду полюбила. Вночі вона перерізала канат, що зв'язує бранця, допомогла обдурити пильну варту і побігла з Сон тихо в глуху ніч.
Женьшень кинувся в погоню за втікачами. Все ближче і ближче цокіт копит його коня. Ліу Ла злякано сховалась за скелю, а воїни, спішившись, почали поєдинок. Довго билися вони, і нарешті Женьшень приловчився для нанесення ворогові смертельного удару. Ліу Ла в жаху скрикнула. Женьшень здригнувся, озирнувся і тут же отримав зрадницький удар у спину. Сон тихо був готовий святкувати перемогу, але, смертельно поранений, Женьшень випростався і по саму рукоять встромив меч в груди зрадника. Зрозуміла Ліу Ла свою помилку і гірко оплакувала смерть брата. А вранці на місці його поховання зустріла небачене раніше рослина, яке на честь захисника китайці назвали женьшенем ...

В іншій легенді говориться, ніби женьшень народжується від блискавки. Якщо блискавка вдарить в чисту дзеркальну воду гірського джерела, то джерело піде під землю і на його місці виросте корінь життя, який таїть в собі силу небесного вогню.
Кажуть, що в одну з ночей під час свого цвітіння цей корінь світиться незвичайним вогнем, і якщо в цю ніч його викопати, то такий світиться корінь здатний не тільки вилікувати людину, а й воскресити мертвого. Однак роздобути світиться панцу дуже важко, так як його стережуть дракон і тигр. І потрібно володіти неймовірною хоробрістю, щоб наблизитися до кореня.

Легенд про дикорастущем корені таку силу-силенну, що, зібрані воєдино, вони могли б скласти окрему книгу.
Повільно накопичує силу женьшень, і чим старше корінь, тим вище йому ціна. Корневщік, виявивши дорогоцінну знахідку, перш ніж звернути її у вологий мох і дбайливо укласти в берестяної короб, неодмінно порахує поперечні зморшки на верхівці кореня: скільки зморшок - стільки корені років. А зморшки утворюються від дивну здатність кореня самостійно зариватися в землю, щоб уберегтися від холодів. За літо він підростає, а перед зимою, коли стебло і листя відімруть, як би стискається і втягується в грунт: так з'являється поперечна зморшка - річний слід.
Зараз женьшень розлучається в багатьох країнах. Відразу після Великої Вітчизняної війни на Далекому Сході був створений спеціальний комітет з вивчення женьшеню, який очолив відомий фармаколог професор Н. В. Лазарєв. У Уссурійської тайзі у передгір'я Лефу розташоване селище Виноградівка. Неподалік від села на схилі сопки в закруті річки розбита плантація з багатьох тисяч коренів женьшеню. Тут в 1973 році перебувало єдине в країні відділення спеціалізованого радгоспу «Женьшень».
Не одне десятиліття з ініціативи доктора біологічних наук А. А. Малишева велися досліди з вирощування женьшеню на Кавказі, в Тібердінском державному заповіднику. На висоті близько півтори тисячі метрів над рівнем моря, у верхньої межі букових лісів, на найвищих в світі плантаціях примхливий корінь знайшов собі сприятливі умови.
Успішно велися роботи по вирощуванню женьшеню і в Толчинським районі Вітебської області колишньої Білоруської РСР.

Успішно велися роботи по вирощуванню женьшеню і в Толчинським районі Вітебської області колишньої Білоруської РСР

5

На Сході женьшень називають сіллю землі або духом землі, дивом природи, даром богів, божественною травою, однак найчастіше - коренем життя. У Китаї женьшень можуть називати «корінь-блискавка».

Кажуть, що в Китаї жив женьшень - корінь, що володіє могутньою силою перетворення в тварин і людини. Люди в той час ще не знали про його існування. Але великий пророк і філософ Лао Цзи виявив його цілющу силу і видав людям його прикмети. Рятуючись від занепокоєння, женьшень біг на північ, але не зміг сховатися і тут. Інший вчений, Лао-Хань-Ван, за допомогою своїх цілющих трав знову відкрив його місцезнаходження. І знову не вдалося женьшеню сховатися від людей.

Є ще одна легенда ніби в Китаї жив наполовину людина, наполовину рослина, звали його Жень Шень. Міг він перетворюватися то в тварину, то в рослину, то в людини.
Був він завжди добрий. Люди помітили, що живе він, але не старіє. Виповнилося людині 100 років і запитали його про те, як йому вдалося дожити до стількох років і зберегти молодість душі і тіла. «Я брат всьому живому і всім допомагаю», - такою була відповідь. Але не зрозуміли вони його люди і стали переслідувати. Жень Шень звернувся до матері - тайзі з проханням допомогти йому. Мати-тайга зрозуміла свого сина і вкрила його від людської заздрості, а в лісовій гущавині з'явився рослина з коренем надзвичайної цілющої сили. Але і там знайшли його люди ...
Вірші про женьшені:

6

Цікаві матеріали сайту


style = "display: block"
data-ad-client = "111-3289252654939229"
data-ad-slot = "5956193992"
data-ad-format = "auto">

Успішного цветоволшебства і до нових зустрічей на сайті VortexFlowers.net

Не соромтеся сказати "спасибі" своїм квітковому майстру в коментарях і віддячити натисканням на кнопки соціальних мереж! Заходьте частіше!

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация