Легенди Коломенської землі

4 вересня 2015 р 11:59 Коломна - Росія Август 2015

Історія цього міста настільки самобутня і багатогранна, що не вистачить жодного оповідання для її опису, жодного дня для її вивчення. У Коломиї знаходяться більше 400 пам'ятників обласного та федерального значення, близько 50 храмів, які належать до різних часів і стилів і 16 музеїв на будь-який смак. Приїхавши сюди, нудьгувати не доведеться. Історія цього міста настільки самобутня і багатогранна, що не вистачить жодного оповідання для її опису, жодного дня для її вивчення

Наше пушествіе - Коломна містична! Місто вважається самим таємничим в Підмосков'ї, оскільки накопичив таке безліч легенд, загадок і переказів, що вистачить на цілу книгу. І якщо ви торкнулися історії Коломни хоч один раз, зупинитися буде важко: захочеться пізнавати її секрети знову і знову.

Одна назва міста налічує більше десятка наукових і народних версій походження. Одна з них розповідає, що спочатку виникла назва річки Коломенка. У стародавні часи на її березі був ринок (старовинна назва - «Менок»). А «коло» на старослов'янській значить круглий, коло (так виникло слово «колобок» - круглий бік). Тобто річка розташовувалася близько міна - Коломенка. У свою чергу в тюркських мовах зустрічається слово «Колм», яке може вказувати на близьке поховання або кладовищі.

Цікавий факт-за часів монголо-татарського ярма Коломна віддавала найбільшу данину для Орди - цілих 342 рубля. Багатий місто було в ті часи. У наш час проїзд на електричці з Москви до Коломну 250 руб. в одну сторону. Життя дорожчає - рубль дешевшає.

Коломенський кремль- серце Коломни - побудований як потужне оборонна споруда по велінню тата Івана Грозного. Спочатку було 17 веж, але зараз залишилося тільки 7. З кожної вежею пов'язана своя легенда, а з таємним підземним ходом і підземеллями Кремля, де нібито зариті незліченні скарби, пов'язаний невичерпний інтерес шукачів скарбів і істориків.

Маринкина (Кругла, Коломенська) - є найвищою вежею Кремля. Її красива легенда веде нас в Смутні часи до польської авантюристці і не відбулася російській цариці Марини Мнішек. За одними джерелами вона померла в ув'язненні в цій вежі, за другим- її стратили, втопивши в Москві-річці. І зовсім метафізика - вона обернулася вороною і літає досі; ну любить народ все, що пов'язано з містикою. Особисто мені подобається третій варіант.

Ще одне цікаве переказ, пов'язане з цією заповзятливої ​​особливою: нібито перед смертю вона прокляла рід Романових, передбачивши, що вбивства продовжуватимуться поки все Романови вони не загинуть. А також два цікавих факту: Марина Мнішек вперше привезла в Росію вилку. На своєму весільному бенкеті Марина з вилкою шокувала російське боярство і духовенство. Вони аргументували, що раз цар з царицею їдять не руками, а якийсь рогатиною, то вони не росіяни монархи, а породження диявола. Іншою причиною для обурення була відмова Лжедмитрія з дружиною від візитів в баню (згідно з європейськими традиціями того часу). Тут я з невдоволенням бояр повністю згодна.

П'ятницька ворота отримали свою назву від колись стояла на цьому місці церкви Параскеви П'ятниці, яка в момент вторгнення в місто загарбників-іновірців пішла під землю разом зі священиком і тими, що моляться. І до цього дня, кажуть в народі, якщо припасти вухом до землі, можна розчути дзвін підземних дзвонів.

Ще одна легенда про П'ятницька ворота пов'язана з тією ж невгамовною Мариною Мнішек (ось ненудну життя вела жінка). Усередині П'ятницької воріт збереглися петлі, а ось важкі створи безслідно зникли ... Створи були зняті за її наказом: тікаючи зі своїм коханцем Заруцький і пограбувавши наостанок Коломну, вона повеліла скласти вкрадене на створи і поховати рівно в 25 верстах від Коломни поблизу села Богородское, склавши в яму і накривши важкими створами П'ятницької воріт. Скарб цей не знайдений досі.

Успенський кафедральний собор був закладений за наказом Дмитра, тоді ще не Донського, в пам'ять про перемогу на річці Воже над військом татарського мурзи Бегіч. Однак буквально напередодні Куликовської битви звід недобудованого храму звалився, що було визнано поганим знаком, але Дмитро Іванович показав незламність російського духу і зробив перед походом молебень в зруйнованому соборі. А після славної перемоги над загонами Мамая святий князь завершив будівництво.

Воскресенська церква пов'язана з легендою про золотом поясі Дмитра Донського. Тут вінчалися 16-річний князь Дмитро Донський і 13-річна княжна Суздальська Євдокія. Під час весільного бенкету дядько Великого князя Василь Вельямінов підмінив княжий пояс (подарунок на весілля), прикрашений дорогоцінним камінням та золотом, іншим менш багатим. Справедливість восторжествувала через 70 років: в Москві одружився онук Дмитра Донського князь Василь Темний. Серед запрошених гостей був двоюрідний брат нареченого - Василь Косий в золотом княжому поясі. І ось 90-річний боярин Петро, ​​що гуляв колись на весіллі Дмитра Донського, дізнався той самий пояс! Почувши це, велика княгиня Софія, мати нареченого, в одну мить опинилася поруч з Василем і на очах у всіх зірвала з нього пояс. Так пропажа була повернена законним власникам.

Успенський Брусенский жіночий монастир був побудований згідно з обітницею Івана Грозного перед Казанським походом в разі перемоги. За легендою спочатку монастир був чоловічий і першими його населяли учасники Казанського походу. Государ Іван Васильович неодноразово бував в Коломиї. 2 з його 8 дружин були родом з цих місць: Марфа Собакина і Анна Васильчикова.

Є переказ про те, що в Коломиї була величезна бібліотека, що належить царю Івану Грозному, де в майстернях переписувалися богослужебні книги і світські енциклопедії. Займалися цим ченці Коломенський монастирів. А в підкліть церкви Воскресіння Словущого зберігалися заборонені і таємні рукописи.

Тіхвінсій храм зведено за переказами за часів Дмитра Донського. Інша оповідь відносить споруду до чудесного переміщенню грецької ікони з Царгорода в Тихвін в 16 столітті. Достовірно ж відомо, що Тихвинська церква споруджена Коломенський купцем Іваном Тимофєєвим.

Шатрова дзвіниця примикає до Тихвинскому храму із заходу. До революції на дзвіниці були великі годинник, які пропали разом з набором дзвонів, з яких тільки один «Мещаніновскій», придбаний на кошти купця Івана Мещанінова, важив майже 13 тонн. Сучасний дзвін - «Пімен», встановлений в 90-х роках минулого століття важить рівно половину від старого - 400 пудів.

Церква Миколи Гостиного зведена «задуманій коломенського гостя Василя Івановича Юр'єва» - багатого купця, що мав особливі привілеї. Служба в ній починалася на годину раніше, ніж в інших церквах - о 5 годині ранку - для зручності купців міста. Поблизу церкви археологи знайшли одне з перших кладовищ Коломни - курганний могильник 12 століття. На прикладі цього місця видно, як існували язичництво і християнство: між курганами виявили православні поховання.

З давніх-давен існувала легенда, згідно з якою існував підземний хід з Брусенского монастиря до Соборної площі і через Успенський собор до П'ятницьким воріт. Відгалуження від основного підземного коридору йшли і до церкви Воскресіння, де зберігалася скарбниця. Говорили і про другий підземний хід - від П'ятницької воріт до Бобреневого монастиря, який проходить під Москвою-рікою.

Бобренев монастир за однією з версій був побудований сподвижником Дмитра Донського воєводою Дмитром Боброк-Волинцем на честь перемоги над Мамаєм.

За іншою версією засновником був розбійник на прізвисько Бобреня, який згодом розкаявся в своїх злиднях, і таким чином вирішив спокутувати гріхи.

Відмітна риса Коломенського Кремля - ​​наявність житлових будинків на тих вуличках, які тут стояли віками. Будинки, в основному колишні дворянські садиби, приваблюють своєю доглянутістю, різьбленими Ставенко, ошатними заборчиками. У садах, як і в колишні часи, велика кількість яблунь.

Жага до життя всупереч обставинам. Адже зростає то на російській землі.

Гуляючи по шовковій траві-моріжку Коломенської землі, щедро политій кров'ю наших предків у боротьбі за свободу, слухаючи Коломенські дзвони, мозок долають великодержавні думки, а в душі розливається благодать і виїжджати з Коломни зовсім не хочеться.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация