Лелека на даху - мир на землі. Сади над Бугом

Лелека - один із символів України, який з'явився ще з язичницьких часів. Наші предки з особливим трепетом ставилися до них. «Лелека», «бузько», «Чорногуз», «Бусол», «Жабоєдов», «боцюн», «гайстер» - називають лелеки в різних регіонах України. Прислів'я каже: «Де лелека водитися, там щастя народитися».

Вважається, що назва «лелека» походить від імені язичницького бога любові Леля. Оскільки від кохання народжуються діти, не дивно, що, за давнім повір'ям, добрим людям дітей приносить лелека.

У християнській традиції слово «лелека» символізує добро, світло і віру, оскільки активно знищує змій, яких християнство вважало символом гріхів і диявола.

У християнській традиції слово «лелека» символізує добро, світло і віру, оскільки активно знищує змій, яких християнство вважало символом гріхів і диявола

Одна з легенд розповідає, чому крила у лелек чорні.

Одного разу в хаті, де жила сім'я з двома немовлятами, почалася пожежа. Лелеки, що жили на солом'яній даху будинку, заметушилися, почали кликати на допомогу. Але батьки працювали далеко в поле, і не могли їх почути. Тоді лелеки кинулися в хату і винесли дітей з вогню. З тих пір у лелек червоні ноги, такий же дзьоб і чорні кінчики крил, обпалені в пожежі.

З давніх-давен радо зустрічали приліт лелек в Німеччині: влаштовували гуляння, святкові ходи, дзвонили в дзвони. У Стародавній Греції, побачивши навесні першого лелеки, люди опускалися на коліна.

Образ лелеки досить широко використовувався в геральдиці і символіці. Що знаходиться на гербах лелека позначає пильність і завбачливість, так як спить на одній нозі і завжди готовий прокинутися і почати активні дії. У сучасному світі лелека є одним з неофіційних символів Білорусі. Так само лелека використовується в символіці Німеччини, в гербі Молдовських вин, а для японської префектури Хего лелека став офіційним символом.

Лелеки селяться поблизу людського житла, так як їм зручно будувати гнізда на «рукотворних височинах». Люди самі часто «допомагають» птахам в будівництві, роблячи гніздо для лелеки своїми руками або створюючи для нього основу: на стовпи, дерева або господарські споруди поміщають колеса або спеціальні укріплені помости, на яких птахи мають своє майбутнє гніздо.

Представники роду Аїстова не мають голосу, так як позбавлені Сірінкс (голосового органу птахів) і його м'язів. Замість криків лелека клацає дзьобом, тобто вдаряє щелепами одна об одну, а також вміє шипіти. Клацання дзьобом на різний манер практично замінило у лелеки голосове спілкування.

Основна їжа цих птахів - дрібні хребетні і різні безхребетні тварини. Улюбленою їжею живуть в Європі лелек є жаби, жаби, вужі, гадюки, великі коники і сарана. Харчуються лелеки також дощовими хробаками, хрущами, капустянка, хворий або дохлої дрібною рибою, ящірками, дрібними ссавцями (в основному, мишами, щурами, кроликами, ховрашками). Дуже рідко дрібними пташенятами. Розшукуючи корм, лелеки ходять не поспішаючи, спокійно, але, побачивши здобич, швидко підбігають і хапають її. Воду для пташенят батьки приносять у дзьобі. Пташенята підставляють свій розкритий дзьоб, і вода переливається як би з посудини в посудину. У жарку пору вони навіть «купають» дітей, поливаючи їх водою з дзьоба.

Відлітаючи восени на південь, лелеки здійснюють перельоти лише вдень, на великій висоті. Летять в основному, над сушею, скорочуючи до мінімуму морські ділянки шляху. Це пов'язано з тим, що для ширяючого польоту важливі висхідні повітряні потоки, що формуються над сушею. Через водний простір лелеки пролітають тільки тоді, коли бачать протилежний берег. Як правило, наші лелеки летять через протоку Босфор і далі з півночі на південь Африки. До весни птахи повертаються назад.

До весни птахи повертаються назад

В умовах домашнього змісту лелеки швидко звикають до людини і легко йдуть на контакт. Поруч з домашніми тваринами дрібних розмірів (гризунами, і дрібними птахами) лелек краще не містити, тому, що птахи цілком можуть спробувати з'їсти інших домашніх улюбленців.

По відношенню до великої домашньої птиці лелеки поводяться спокійно. Відомі випадки, коли мешкав у сусідньому будинку з людиною лелека, «випасав» і охороняв його домашню птицю.

Лелеки не тільки красиві і граціозні, вони - вірні помічники людини, що знищують шкідників сільськогосподарських рослин.

А ще, ми пишаємося тим, що вже 20 років поспіль в курортному містечку Рибаківка Миколаївської області проводиться Міжнародний фестиваль дитячої творчості «Золотий Лелека», конкурсна програма якого здійснюється в різних творчих напрямках: декоративно-прикладне мистецтво, малюнок і живопис, вокал, хореографія, театральне мистецтво, музичне мистецтво і літературна творчість. Переможцям вручаються статуетки «Золотий Лелека».

Нехай лелеки принесуть більше талановитих діток Україні, щастя і мир на нашу благодатну землю!

Нехай лелеки принесуть більше талановитих діток Україні, щастя і мир на нашу благодатну землю

Провідні рубрики - Валерій і Тетяна Ляшенко

Читайте також: Щавель кислий. Сади над Бугом

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация