Леонід Бершидський: Вибори в США дуже схожі на протистояння Єльцина і Зюганова в 1996 році

  1. Новини по темі
  2. Новини по темі
  3. Новини по темі
  4. Новини по темі
  5. Новини по темі
  6. Новини по темі
  7. Новини по темі

Геннадій Зюганов Фото з відкритих джерел

Коли вибори оформлені в негативному плані, і переможець для більшості виборців є лише меншим злом, ніж дійсно найбільш бажаним кандидатом, ризик розчарування високий

Стаття Леоніда Бершидського на сайті Bloomberg :

дуже дивні президентські вибори в США мають деякий дивовижну схожість з кампанією 1996 року в Росії - знаменною подією, яке підірвало тендітну демократію і призвело до появи диктаторського режиму Володимира Путіна. Цей прецедент може бути особливо актуальним, якщо Хілларі Клінтон і Дональд Трамп в кінцевому підсумку стануть номінантами від своїх партій на загальних виборах.

Новини по темі

Новини по темі

Виборчі системи в Росії і США мають мало спільного, але дивні речі відбуваються, коли політичний істеблішмент намагається нейтралізувати популістського претендента. У Росії так було в 1996 році.

У 1995 році, через чотири роки після падіння Радянського Союзу, росіяни були розгнівані і дезорієнтовані: ціни вже виросли до астрономічних цифр, радянські галузі гинули, робочі місця танули, заборгованість по заробітній платі росла, десятки мільйонів людей опинилися на узбіччі розвивається грубої капіталістичної економіки, а мільйони були обмануті нестримними схемами Понці. Російська армія несла важкі втрати, намагаючись запобігти відділення Чечні. Багато росіян ностальгували за стабільності патерналістського радянської держави. Так, в 1995 році на парламентських виборах Комуністична партія, очолювана безглуздим, повільно говорить Геннадієм Зюгановим, виграла і сформувала найбільшу фракцію в Держдумі.

Новини по темі

Новини по темі

Президент Росії Борис Єльцин, який демонтував комуністичну систему шляхом болісних реформ, щойно пережив свій перший серцевий напад. Його дружина просила його не балотуватися повторно. "Я був повністю виснажений від постійного стресу, вичавлений і сухий", - поскаржився він пізніше в своїй книзі "Президентський марафон", виданої англійською мовою як Midnight Diaries. До того ж він був вкрай непопулярний. У вересні 1995 року у нього був 13-відсотковий рейтинг схвалення, він мав лише кілька надійних союзників.

І все ж він вирішив йти на вибори. Ось як він описав своє мислення:

"З ясною головою я сказав собі: якщо я йду на переобрання, я виграю, поза всяким сумнівом. Я знаю це напевно! Не дивлячись на всі прогнози, незважаючи на мої рейтинги, незважаючи на політичну ізоляцію. Питання полягає в тому, чи повинен я йти . Можливо, настав час для мене піти з політичної сцени. Але думка про те, що, залишивши пост, я допоміг би комуністам прийти до влади, виявилася нестерпною. Ймовірно, це була моя пристрасть до опору, яка допомогла мені. до кінця грудня я зробив свій вибір ".

Новини по темі

Новини по темі

Таким чином, кампанія стала нагадувати не тільки переобрання Єльцина, скільки недопущення збереження Зюганова і його комуністів.

Зюганов тільки називався комуністом: в США сьогодні він, ймовірно, вважався б правим натівістом. Насправді, його програма була дуже схожа на програму Трампа. Він хотів відновити колишню славу національної промисловості, закрити російський ринок від опортуністичного західного капіталу, відродити армію і встановити жорсткі межі - в загальному, зробити Росію великою знову. Зюганов, однак, не мав виконавських навичок Трампа - у нього було мало особистого шарму. Риторика, однак, була дуже схожа, в тому числі і расистськими півтонами.

Зюганов виглядав досить сильним, щоб виграти. На Всесвітньому економічному форумі в Давосі, куди він поїхав, щоб заспокоїти іноземних інвесторів, його вшановували як наступного лідера Росії. До початку березня опитування давали йому 20 відсотків підтримки, на шість очок більше, ніж у Єльцина.

Вибори були призначені на червень, і президенту довелося дати відсіч. Для цього він заручився допомогою російських олігархів. Людей, яких він збагатив шляхом вад в законах про приватизацію. Вони дали гроші, в основному готівкові, і всі правила фінансування виборчої кампанії полетіли до біса. По суті справи, був створений величезний проельцінскій супер-PAC. Зюганов же жив зі внесків членів партії і користувався підтримкою деяких підприємців другого ешелону, які бажали стати при ньому новою елітою.

Новини по темі

Новини по темі

Гроші забезпечили розкішні рекламні кампанії, підтримку знаменитостей і тури поп-зірок, а також спеціально створену газету про жахи комуністичного відродження під назвою "Не дай Бог". Вона була зроблена професіоналами ведучого на той момент ділового видання "Коммерант'", мала тираж в 10 мільйонів і надходила в усі поштові скриньки по всій країні. Ось як Єльцин описав у своїй книзі:
"В принципі, це нормальна робота штабу. Співробітники штабу зустрілися з усіма впливовими групами в суспільстві. Хочете вижити? Допоможіть нам. Хочете, щоб продовжували працювати приватні банки? Дайте грошей. Хочете свободу слова, приватні телеканали? Дайте ефір. Хочете творчих свобод, свободу від цензури і червоною ідеології в культурі? Пишіть для нас. Хочете бути в шоу-бізнесі? Виступайте у нас. Коли все побачили молоду команду, яка працює для Єльцина, кити бізнесу кинулися в наш штаб. Вони надали організаційну, інтелектуальну і ф шення допомогу. Хто заважав Зюганову пропонувати ті ж гарантії тим же групам впливу? Ніхто не заважав ".

Це було нещиро, звичайно. Єльцин був чинним президентом, і його гарантії коштували більше. Проте йому і співробітникам його штабу вдалося переконати російську фінансову та інтелектуальну еліту, що єдиною альтернативою Єльцину було комуністичне відродження, відновлення радянського режиму.

Новини по темі

Новини по темі

У наші дні в США Клінтон грає роль Єльцина, а Трамп - Зюганова. Гладка кампанія Хілларі має підтримку сотень політиків і десятків багатих людей, зокрема Уоррена Баффета і Джорджа Сороса. Вона має підтримку з боку значних сегментів засобів масової інформації. Якщо Трамп стане кандидатом від республіканців, щоб не допустити його до влади, вона видасть такий же клич, як був проти Зюганова в 1996 році.

Люди, які ніколи б не підтримали Єльцина, підтримували його проти комуністів. Вони добровільно зробили великі пожертви, пішли на компроміс з совістю, не розкриваючи погіршення стану здоров'я президента в засобах масової інформації. Клінтон, швидше за все, буде мати подекуди дивовижну підтримку, якщо вона схлестнется з Трампом: вона отримає союзників серед помірних республіканців, і освітлення в ЗМІ буде працювати на її користь.

На даний момент йдуть щодо ввічливі попередні вибори в Демократичній партії за номінацію. Гонка Клінтон-Трамп буде мало бути схожим на це. "Ви хочете більше дій від Барака Обами?" - питатиме Трамп у виборців, так само, як запитав Зюганов російських, чи хотіли б вони більше рішучості від Єльцина. "Ви хочете неосвіченого диктатора з пальцем на ядерній кнопці?" - запитає Клінтон, так само, як Єльцин запитав російських, дійсно хотіли вони, щоб комуністи знову управляли країною.

Новини по темі

Новини по темі

У 1996 році вибори в Росії перетворилися в стічну яму, в якій Єльцин виграв з 54 відсотками проти 40 відсотків у Зюганова. На той час у нього вже був другий серцевий напад, який мало не вбив його. Виборцям про це не сказали під час виборчої кампанії. Це схоже на те, якби ми нічого не дізналися про розслідування проти Клінтон або її гонорари за найзнаменитіші промови в Goldman Sachs. Я сумніваюся, що щось подібне може статися в США, але дивлячись на те, як американська еліта змикає ряди навколо неї, це не така вже й фантастика.

Комуністична партія була розчавлена ​​поразкою Зюганова, так само, як республіканці будуть розколоті, якщо Трамп отримає номінацію і програє вибори. Зюганов досі сидить в російському парламенті, де його партія має невелику фракцію, а сам він слухняний. Він - лише тінь себе колишнього.

Єльцин не досидів свій другий термін. Його здоров'я погіршилося, а його популярність впала. Але він відплатив олігархам, які надали йому допомогу. У 1999 році він хоч і був спантеличений, коли деякі з олігархів, зокрема покійний Борис Березовський, штовхнули хитрого молодого екс-оперативника КДБ в якості потенційного наступника, але все ж мовчазно погодився. Незадовго до відставки Єльцина в 1999 році Володимир Путін був призначений прем'єр-міністром. Відставка зробила Путіна виконуючим обов'язки президента, і він до цих пір не відмовився від влади. Єльцин намагався запобігти радянський сплеск, але нечесне обрання та надання великого впливу олігархам призвело до аналогічного результату.

Новини по темі

Новини по темі

Для багатьох росіян на виборах 1996 року був момент початкового гріха: вони погодилися з тим, щоб обійти правила і поставити свою совість на паузу, аби не пустити Зюганова до влади. У них було мало морально-вольових якостей протестувати, коли Путін повністю викинув всі закони з вікна.

США, звичайно ж, мають набагато сильніші інститути. Проте, коли вибори оформлені в негативному плані, і переможець для більшості виборців є лише меншим злом, ніж дійсно найбільш бажаним кандидатом, ризик розчарування високий. Клінтон може виявитися слабким президентом, як був Єльцин в свій другий термін. Вона не зможе призначити наступника, але американці можуть дуже втомитися після третього демократичного терміну, і до 2020 року вони можуть ясно дати знати про це.

Леонід Бершидський

Редакція може не поділяти думку автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", щоб ознайомитись з публікацій і пишіть на blog @ 112.ua .

Хочете вижити?
Хочете, щоб продовжували працювати приватні банки?
Хочете свободу слова, приватні телеканали?
Хочете творчих свобод, свободу від цензури і червоною ідеології в культурі?
Хочете бути в шоу-бізнесі?
Хто заважав Зюганову пропонувати ті ж гарантії тим же групам впливу?
Quot;Ви хочете більше дій від Барака Обами?
Quot;Ви хочете неосвіченого диктатора з пальцем на ядерній кнопці?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация