Лев Гумільов, Аудіокнига Кінець і знову початок - слухати онлайн або скачати mp3 на ЛітРес

Велика і продумана концепція, що стоїть на піщаному фундаменті традиційної історіографії

У книзі автор дає розгорнутий огляд своєї теорії етногенезу. Досить докладно пояснюється чому, на думку автора, виникла потреба у створенні цієї теорії, що вона пояснює, які методи використовує. Описуються всі стадії етногенезу на прикладі суперетносів попередніх двох тисячоліть: мусульманський, візантійськи, римський, етносів Великого степу, Китаю, Індії та кілька інших. Для пояснення ідеї автором наводиться безліч історичних фактів та ілюстрацій. Вообщем, відчувається, що Лев Миколайович Гумільов глибоко продумав свої погляди на етнічну теорію людини і її включення в загальну історію людства.

Але, як завжди, є але. Для себе виділив три основних дуже сумнівних моменти:

Велика і продумана концепція, що стоїть на піщаному фундаменті традиційної історіографії   У книзі автор дає розгорнутий огляд своєї теорії етногенезу спойлер
  1. Так чи так уже необхідно створення цієї теорії. Всі явища, які вони намагається пояснити, можна пояснити в рамках загальної історії та інших соціальних наук, які не породжуючи нових понять у вигляді мало поясненого існування і дії «біохімічної енергії».
  2. Опора на традиційну описову історіографію, не є критичною вибірка даних з неї, робить сумнівними всі статистичні та демографічні факти наведені автором. При цьому, автор взагалі не дає посилань на джерела, а всі свої ілюстрації підносить як безперечні історичні факти. Л.Н.Гумилев, звичайно, обмовляється, що для його теорії не важливі дрібні історичні деталі, потрібен широкий погляд на історичні події. Інакше, на його думку, не можна розглядати закономірності етнічного розвитку. Але сучасні історики обґрунтовано сумніваються в багатьох статистичних даних традиційної історіографії, що багато в чому змінює наші уявлення про історичний процес.
  3. Ключове явище теорії етногенезу, біохімічна енергія, не розкрито і не зрозуміло. Швидше воно використовується в цій концепції, як «чорний ящик», який відомий як діє, але не зрозуміло як функціонує і з чого складається. Відсилання на В.І.Вернадського не надто переконливі, тому що там це поняття використано в зовсім іншому контексті.

Всі три зауваження не скасовують того, що автором створено масштабну концепція, яка заслуговує на велику увагу і детального критичного вивчення.

Що стосується виконання аудіокниги, то прочитана вона чудово. Слухати було одне задоволення.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация