Лев Гумільов - Тисячоліття навколо Каспію

Лев Миколайович Гумільов

Тисячоліття навколо Каспію

Історико-географічна монографія «Тисячоліття навколо Каспію» побудована на дефініціях етнології, опублікованих в трактаті «Етногенез і біосфера Землі» (Л., через во Ленінградського університету, 1989 г.). Це буде вже не продовження викладеної концепції, а етнологічне дослідження ойкумени Євразії за 1500 років з III в. до н. е. по XII ст. н. е., в якому доля Хозарського каганату - шматочок мозаїчного панно. Вибір сюжету підказаний можливістю оглянути з однієї точки історію ойкумени і етногенез стародавніх етносів Великого степу в епоху, коли етнічні процеси були розпочаті і закінчені, після чого наступило оновлення - новий, ще не закінчений виток етногенезу.

Найбільш репрезентативною виявилася історія хуннов і гунів, древніх тюрків та уйгурів, Огуз і кимаков, недостатньо освітлена у Всесвітній історії та палеогеографії історичної епохи. Навколишні регіони: Китай, Близький Схід, Візантія і Європа - є як би рамкою, що обрамляє картину - тюрко-монгольську степ.

Монографія є досвідом синтезу історії, етнології та географії. Вона створена на стику гуманітарних і природничих наук.

Традиційна методика історичного дослідження, заснована на аналізі джерел, дозволяє тільки перераховувати події, що відбувалися в даному регіоні за зазначений період. Але зв'язку між ними і логіка подій при цьому від дослідника часто вислизають. Виникає ілюзія ортогенного розвитку, а зигзаги і розриви випадають з поля зору, бо здаються випадковостями.

Етнологічна методика дозволяє не тільки заповнити прогалини в етнічної історії однієї країни і її сусідів, окремо, але і більш того - досягти розуміння етнічної історії всієї Євразії в цілому, висловлюючись мовою фізики, - вирішити задачу багатьох тіл.

Передбачається, що читачеві відомі поняття: етнос, суперетнос, пасіонарність, фаза етногенезу та ін., Т. Е. Понятійний апарат етнології. [1]

Перш за все пояснимо, чому етнологія та етнічна історія відрізняються від історії культури, соціальної історії та навіть теорії етногенезу, а також чому це наука географічна. В цьому останньому тезі знаходиться ключ до вирішення поставленого завдання.

ГЛАВА I

КЛЮЧ ДО ВИРІШЕННЯ ПОСТАВЛЕНОЇ ЗАВДАННЯ

1. Географія поведінки

Це дивне словосполучення має право на існування. І навіть більше того: воно має поряд з теоретичним практичне значення.

Уточнимо значення термінів, оскільки вони обидва глобальні. Географія - це те, що можна нанести на карту. Поведінка - це певний спосіб існування в умовах постійного співвідношення «хижак» - «жертва». Без певного стереотипу поведінки не зможе вижити навіть амеба. Але поведінкові стереотипи різні в популяцій, навіть в межах виду. А оскільки нас цікавить людина, то сказане відноситься до нього, причому в найвищого ступеня.

Було вже доведено, що природна форма існування виду Homo sapiens - етнос, і відмінність етносів між собою визначений расою, мовою, релігією, освіченістю, а тільки стереотипом поведінки, що є вищою формою активної адаптації людини в ландшафті. Різноманітність ландшафтів - ось причина дивної етнічної мозаїчної антропосферою. А так як етнічні карти складалися здавна, то по суті справи вони відображали різноманітність типів поведінки, значить, і ландшафтів. Отже, вивчення поведінки відноситься до розряду географічних наук.

Поведінкові стереотипи змінюються не тільки в просторі, але і в часі. Тому етнології необхідний стереоскопічний підхід, або «географія» часу, яка зазвичай називається «історичною географією». Виявляється, час настільки ж неоднорідне, як і простір. [2] У ньому є свої «гори» і «прірви», «лісу» і «пустелі». Переконатися ж у справедливості цього твердження заважає одна сумна обставина.

Часто люди щиро вважають, що минуле, як би грандіозно воно не було, зникло безповоротно, і, отже, ніякого значення для сьогоднішньої, а тим більше майбутньої дійсності мати не може. «Нам потрібні сучасність і знання про неї!» - ця теза доводилося чути і в бесідах за чаєм, і в випадкових розмовах в поїздах, і на наукових засіданнях, причому кожен раз з неприхованим апломбом. Та й як не бути апломбу, якщо думка це очевидно, і оскаржувати його може тільки дивак ?!

Однак, якщо подумати, більшість очевидностей помилково. Те, що Сонце обходить плоску Землю - очевидно, але ж уже нікому доводити, наскільки це неправильно. Подібних прикладів так багато, що і приводити їх не варто. Ілюзії очевидності усуваються ще в середній школі, хоча не настільки повно, як було б потрібно.

Те ж і в нашому випадку. Досить запитати себе, звідки починається так звана «сучасність»? П'ять хвилин тому? Або місяць? Або століття, але якщо так, то чому не кілька століть? На це питання ще ніхто не міг відповісти. Це перше.

І друге, адже навіть момент, будь пережите мить тут же стає минулим. А раз так, то воно нічим не відрізняється від аналогічних же моментів до нової ери або після неї. Капітуляція Наполеона, відкриття Америки Колумбом, страта Сократа, викрадення Олени Парісом і вчорашній день, пережитий автором і редакторами цього тексту, принципово одне і те ж - минуле, яке підлягає вивченню історика.

Тільки воно реально і доступно раціональному пізнанню.

Подальше залежить від постановки проблеми і мети, заради якої дослідження проводиться. Еволюція людства йде спонтанно, по спіралі. Це процес глобальний і настільки грандіозний, що зигзаги, утворені не тільки особистими долями окремих людей, а й цілих етносів, взаємно компенсуються і не помітні. Але на нижчих таксономічних рівнях їх видно і мають практичну значимість для кожного з нас, навіть в тих випадках, коли подія - зигзаг історії - відбулося за століття до нас, бо інерція подій дуже велика.

Дійсно, що таке етногенез? Це наслідок НЕГЕНТРОПІЙНОЇ імпульсу, т. Е. Короткочасного поштовху (спалаху) енергії живої речовини біосфери (В.І. Вернадський). В результаті цього з'являється пасіонарність - рецесивний ознака, розсіюється тільки за півтори тисячі років. Сам негентропійної імпульс - цей зигзаг в історії біосфери - нашими органами чуття навіть не сприймається, але лише виявляється по всіляких наслідків. Тому його ніколи не фіксують сучасники, проте можуть помітити тільки історики, та й то використовують спеціальну методику - етнологічної.

Історія в цьому випадку вживається етнологів не як гуманітарна наука, а вже як допоміжна природничо-наукова дисципліна, [3] дозволяє виявити як скупчення подій, так і їх разряженность в різних місцях ойкумени, іншими словами зафіксувати нерівномірність протікання часу в житті етносів.

Читач нашого «Трактату» пам'ятає, що різноманітність історичного часу в рамках одного етногенезу залежить від поєднання двох причин: 1) величини і напрямки змін пасіонарного напруги, яке може або зростати, або знижуватися, і 2) контактів з сусідами, або дружніми, або ворожими . Перший варіант відбив І.С. Тургенєв в романі «Батьки і діти», де зміна кольору часу в російській етногенезі відчувається автором як зміна поколінь, зміна епох, що проходила на загальному тлі зниження пасіонарності і зіткнення двох субетносів: дворянства і нового зароджується субетносу - інтелігенції. Другий - описав Л.Н. Толстой у повісті «Козаки». Досить порівняти описаних ним гребенских козаків зі старосвітськими поміщиками Н.В. Гоголя, що належали до того ж етносу, але іншому субетносу. Постійна війна козаків з чеченцями робила тут відчуття часу вкрай напруженим. Обидва описи, як літературні твори, дають природно згладжену картину феномена, але історія фіксує і куди більш різкі зрушення традицій і завоювання цілих країн. Тому доцільно зіставляти покоління на довгих відрізках абсолютного часу, а війни - такі, які не обмежуються перестрілками близько прикордонної річки. Тоді картина зміни кольорів часу стане чіткіше.

В етногенезі можливі два стани: інерція пасіонарного поштовху, що фіксується істориками як низка подій, і нестійка рівновага або гомеостаз, який настає після того, як інерція вичерпалася, - надбання етнографів-структуралістів. Однак і в гомеостазі йдуть постійні зміни, бо ніхто не живе самотньо. Впливу оточення тим сильніше, чим слабкіше опір етносу, який втратив чинність первісного імпульсу. І якщо спостерігачеві здається, що він бачить структурований застій, то це лише тому, що він обмежив себе коротким відрізком історичного часу і вузьким шматком земної поверхні. Ізоляти теж схильні до впливу згубного Хроноса.

Кінець ознайомчого уривка

СПОДОБАЛАСЯ КНИГА?

Лев Миколайович Гумільов   Тисячоліття навколо Каспію   Історико-географічна монографія «Тисячоліття навколо Каспію» побудована на дефініціях етнології, опублікованих в трактаті «Етногенез і біосфера Землі» (Л
Ця книга коштує менше ніж чашка кави!
ДІЗНАТИСЬ ЦІНУ

Та й як не бути апломбу, якщо думка це очевидно, і оскаржувати його може тільки дивак ?
Досить запитати себе, звідки починається так звана «сучасність»?
П'ять хвилин тому?
Або місяць?
Або століття, але якщо так, то чому не кілька століть?
Дійсно, що таке етногенез?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация