лицарський турнір | Записи з міткою лицарський турнір | Щоденник Елізавета_Васільева: LiveInternet - Російський Сервіс Онлайн-Щоденників

Лицарський турнір

Лицарський турнір. Мініатюра XIV століття

Лицарські турніри стали невід'ємною рисою дворянського життя середньовічної Європи. Природно, що в різних країнах в проведення турнірів вносили щось своє, але загальні правила зазвичай зберігалися. Традиційно заборонялося завдавати ударів зброєю в спину, по ногах і по коню противника, атакувати лицаря, який втратив шолом або залишився без зброї.

На кожному турнірі могли використовуватися і свої специфічні правила. Іноді окремі правила обмовлялися для конкретних поєдинків. Цікаво, що на турнірах діяли своєрідні системи «дискваліфікації». За порушення правил лицареві могли присудити поразку, накласти на нього штраф (гроші, кінь, обладунки) на користь турніру або потерпілого, позбавити права виступати на цьому турнірі, на турнірах протягом декількох років або взагалі заборонити брати участь в турнірах, що проводяться в цій країні.

До речі, перемогу на турнірі можна було отримати і за очками. Існувало кілька систем як нарахування очок, так і їх зняття. Бали нараховувалися за вдалі удари, зламане про щит або обладунок противника спис, збивання противника з коня і т.п. Тут все зрозуміло, а ось зі зняттям очок складніше, тому такі рішення приймалися суддями, як правило, колегіально. Втратити частину очок можна було за спроби без використання зброї звалити противника на землю (борцівських прийомом), за нанесення заборонених ударів або ударів по бар'єру, за неприпинення сутички на вимогу суддів, використання забороненого або неналежної якості зброї і т.п.

При проведенні турнірів особлива роль відводилася Герольд, які повинні були підтвердити законність участі лицаря в турнірі - знатність походження, наявність посвяти в лицарі, справжність герба і девізу. Так як багато турніри були міжнародними, від герольдів були потрібні глибокі знання геральдики та вміння розбиратися в хитросплетіннях дворянських родоводів. Якщо вони викривали когось в наданні завідомо неправдивих відомостей, то порушник виганяли з турніру, а його кінь, обладунки та зброю надходило до Герольд. При розкритті спроби простолюдина «привласнити» собі лицарське звання могла піти і кара.

Свого розквіту лицарські турніри досягли в XV-XVI століттях, коли їх стали проводити з великою пишністю, супроводжуючи театралізованими виставами. Іноді турніри присвячували якихось історичних подій давнини і допускали на них учасників тільки в обладунках, що імітують захисне спорядження тієї епохи. Зрозуміло, що участь в подібних турнірах було задоволенням не з дешевих.

До цього часу зброярі навчилися робити обладунки зі змінними деталями, що дозволяли швидко перетворювати їх з бойових в турнірні. До речі, бойові коні не завжди підходили для участі в турнірах. Лицарям доводилося мати спеціальних коней, яких готували тільки до конкретних видів поєдинків. Від турнірних коней була потрібна чи не сила і витривалість, а швидкість і вміння амортизувати удар противника, їх не обтяжували спеціальними обладунками, вони не повинні були намагатися грудьми збити коня противника або пішого воїна. Найчастіше добре підготовлений турнірний кінь коштував більше бойового.
Існувала значна кількість різноманітних турнірних поєдинків. Це могла бути і повна імітація кінного або пішого бою, і удари списом на скаку в певні частини обладунків суперника або спеціальні мішені, і театралізовані групові сутички. Але найчастіше поєдинки були індивідуальними. Окрасою будь-якого турніру вважалися бої на списах, коли противники на повному скаку намагалися вразити один одного в спеціальну накладку на грудях, середину шита або шолом. Зазвичай робилося 3-4 «заїзду» зі зміною зламаних копій, якщо переможець не був виявлений, то спішившись лицарі продовжували бій на мечах, булавах, сокира тощо, але тільки одноманітним зброєю. Різні види зброї у противників допускалися як виняток з їх обопільної згоди. Зазвичай при спешивании лицарям дозволялося знімати важкі додаткові грудні обладунки, що нагадували російські зерцала .

shkolazhizni.ru/archive/0/n-27224/

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация