Лихі 90-е: банкет в ресторані за 10 доларів, перші "піраміди" і мода на спортивні костюми

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

12 мая 2012, 10:57 Переглядів:

Поштовх. Стихійні барахолки в 1990-х заполонили Одесу. Фото: fotki.yandex.ru/users/amskhalaya/album/.

На початку 1990-х Одеса пережила справжню клінічну смерть - підприємства зупинялися, що залишилися без роботи одесити торгували на ринках і їздили човниками в Румунію, Польщу і Туреччину. На арену вийшли нові "королі життя" - бандити, які поділили місто на зони впливу. А колишні партійні та комсомольські лідери вдарилися в бізнес і політику.

ГЕТЬ полтинник. На відміну від далекої Москви, в якій на початку 1990-х вирували стихійні мітинги і на демонстраціях штовхали мови нові демократи і колишні дисиденти, в Одесі в цей час було відносно спокійно. Першим тривожним дзвіночком майбутньої біди стала всесоюзна грошова реформа прем'єр-міністра уряду Горбачова - Валентина Павлова.

Партійні бонзи в черговий раз вирішили позбавити населення СРСР від "зайвих" грошей - вилучення з обігу та обміну на дрібні купюри підлягали всі 50 і 100-гривневі купюри 1961 року. У повній відповідності з коханою традицією влади - залишити в дурнях всіх, крім себе, - указ був опублікований пізнім ввечері 22 січня 1991 року.

На обмін кровно зароблених залишалося всього три дні! Ощадні каси брали штурмом, однак дрібної готівки не вистачало. Тому заощадження багатьох одеситів, за традицією зберігаються в тумбочці, просто згоріли. Тим часом великі чиновники і партійні функціонери встигли поміняти свої гроші ... ще до реформи!

За словами однієї з знайомих автора, яка працювала в ту пору начальником відділення "Ощадбанку", партійні чини одеського обкому і міськкому партії таємно поміняли свої гроші за два дні до указу. "Один з них - майбутній політик Б. - напередодні поміняв кілька сотень тисяч рублів 100-гривневими купюрами. Він повідомив, що це гроші від продажу дачі і багаторічні заощадження. А на питання, навіщо потрібно вилучати з обігу полтиники і сотки, пояснив, що це міра по боротьбі з фальшивими грошима, якими нашу країну нібито забезпечили США ", - розповідала працівниця" Ощадбанку "після реформи.

ЗЕЛЕНИЙ КОРИДОР комсомольців. До слів банківської працівниці можна ставитися по-різному, проте наявність такої суми у одного з секретарів обкому не викликає сумнівів. До початку 1990-х більшість партійних функціонерів стали справжніми бізнесменами. Приклад їм подали "дітки" - комсомольці, яким після перебудови було дозволено займатися бізнесом під вивіскою "Молодіжних центрів науково-технічної творчості". Центрам "НТТМ" були даровані чималі пільги: їх не обкладали податками, а на митниці їх вантажі йшли по зеленому коридору. При кожному райкомі комсомолу Одеси існувало по одному-два таких центри.

Приватні магазини. Після розвалу СРСР державні магазини раптом придбали нових господарів. фото: fotki.yandex.ru/users/amskhalaya/album/

Комсомольці бралися за все, що приносило гроші. Однак незабаром цей мільйонний бізнес підхопило парткерівництво. Найпопулярнішою темою став ввезення комп'ютерів для нових росіян. Новинка швидко стала статусною річчю - офіс кооперативу без комп'ютера вважався поганим тоном. Але в багатьох офісних комп'ютерах не було робочих програм, їх використовували для ігор в Final Fantasy і Wing Commander. Трохи пізніше нові одесити зайнялися імпортом нудотних ізраїльських горілок "Стопка" і "Кеглевич" і навіть контрабандою зброї з Придністров'я, де розгорялася чергова громадянська війна.

Бригадний. Після 1991 року в традиційну ієрархію кришування - "обкоми КПРС - райкоми КПРС - райкоми ВЛКСМ - центри" молодіжної творчості "- втрутилася нова сила - бандити. Бандитів бандитами тоді ніхто не називав - в моду увійшло нове слово, що маскує кримінальну суть кримінальників, - бригадні . Справжнім королем всього одеського кримінального світу на початку 1990-х став Віктор Павлович Кулівар на прізвисько Карабас.

Свою кримінальну кар'єру він починав з ломки при обміні радянської ерзац-валюти - чеків і сертифікатів під "Торгсин" на Французькому бульварі. До 1990 року Віктор Павлович уже був авторитетом і керував солідною бригадою з колишніх кримінальників, хуліганів і спортсменів. Справжню владу придбав вже після розвалу СРСР - в міліції і КДБ почалася плутанина і ділення портфелів, профі йшли на пенсію.

Натомість Жеглова радянської пори погони одягали ті, для яких долар був набагато вагомішим, ніж службовий обов'язок і совість. На одеських вулицях з'явилися колоритні персонажі - хлопці, одягнені в яскраві спортивні костюми, кросівки і короткі шкіряні куртки.

Рядові бригадні бандити мали по $ 100-150. Ці гроші вважалися величезними - на $ 10 можна було посидіти в ресторані з компанією. Одеса була поділена на зони впливу між підручними Карабаса - ОПГ Стояна, Стаса, Галушко, Ангела, Томаля, Бацили та інших авторитетів.

На початку 1992 року в Одесі бандити рекетіровалі більше 90% підприємців! Своїм дахом володіли навіть продавці плакатами в підземних переходах біля вокзалу і жебраки біля Привозу. Багато працездатні одесити на початку 1990-х пробували свої сили в бізнесі - роботи не було. Найлегше заробити можна було ставши човником. До Польщі їхали з господарчими товарами: м'ясорубками, кип'ятильниками і сосками. До Румунії - з брезентом, іграшками і навіть ... протигазами! Назад везли долари, на які в Одесі орендували лотки.

За один тижневий рейс човники заробляли цілий статок - від $ 100 до 300! Човникова торгівля дала старт найбільшому українському ринку - "7-й кілометр", який на початку нагадував хаотичне збіговисько різномастих лотків і халупок. Часто торгівля в Одесі набувала вигадливий вид - горе-підприємці пропонували один одному неіснуючі вертушки - ешелони з нафтою і перепродували міфічну "червону ртуть". Бригадні в свою чергу займалися своїм ремеслом - кидали підприємців, продаючи їм неіснуючі в природі товари і ставили на лічильник заборгували бідолах.

"МММ" ПО-ОДЕССКИ. На відміну від вчорашніх роботяг, які стали по волі випадку бізнесменами, "серйозні делавари" в цей час робили цілком реальні гроші. Витоки перших мільйонів доларів сьогоднішньої одеської еліти знаходяться на початку 1990-х років. Все, що було побудовано і накопичено за роки радянської влади, було розграбовано партійними функціонерами, які швидко знайшли спільну мову з колишніми кримінальниками.

Найбагатші Чорноморське морське пароплавство було вкрадено в кілька прийомів - суду були переплавлені на металобрухт, а нерухомість приватизована. Порт і перевантаження нафти швидко потрапили під контроль бандитів. А не вийде доступу до солодкого пирога колишньої соцвласність підприємці швидко знайшли нове джерело мільярдних прибутків - страхування а ля "МММ".

По всій Одесі були розвішані рекламні слогани страхових компаній "Пілігрим" і "Соло". Спритні засновники "пірамід" обіцяли вкладникам до 100% прибутку на місяць! У підсумку виграли господарі компаній і вкладники, які встигли забрати гроші до краху фінансових пірамід. А по Одесі стала ходити приказка: "Заради чистого приколу застрахуйся в фірмі" Соло ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

нерухомість , бізнес , товари , страхування , торгівля , Одеса , війна , ссср , МММ , реформа , металобрухт , КДБ , підприємці , човники , кПРС

Ви зараз переглядаєте новина "Лихі 90-е: банкет в ресторані за 10 доларів, перші" піраміди "і мода на спортивні костюми". інші Новини Одеси дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Сибірцев Олександр

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация