Лихоманка в регіональному охороні здоров'я

  1. голодування відчаю
  2. повсюдний аутсорсинг
  3. Протест зі зв'язаними руками
  4. Міністерська чехарда і президентські розноси

В системі охорони здоров'я 4-мільйонної Республіки Башкортостан (Башкирія) в наявності весь спектр цих хвороб і клінічну картину можна спостерігати в насиченому вигляді. Пацієнти скаржаться на порядки в поліклініках, де їм доводиться вистоювати величезні черги, і в лікарнях, де лавиноподібно зростає кількість платних послуг. Лікарі незадоволені низькою зарплатою і нескінченними реформами, так званої "оптимізацією" медустанов, скороченнями штатів, повсюдно впроваджуються аутсорсингом і штрафами з боку страхових компаній.

За даними опитування , Проведеного провладними Російським союзом сільської молоді і Загальноросійським Народним Фронтом, Башкирія увійшла в число регіонів, на жителях яких найсильніше позначилося погіршення якості наданих медичних послуг.

голодування відчаю

Світлана Юсупова голодувала 40 днів. У моменти критичного погіршення самопочуття їй відмовляли в госпіталізації в лікарнях Уфи , Столиці Башкирії.

Завідуюча Орджонікідзевської підстанцією "Швидкої допомоги" Юсупова початку голодування 19 березня минулого року. В відкритому листі міністру охорони здоров'я Башкирії вона звинуватила адміністрацію станції в дезорганізації роботи свого підрозділу, умисному створенні некомплект і погіршенні умов праці.

Світлана Юсупова голодувала 40 днів

До Юсупової приєдналися одинадцять працівників Орджонікідзевської та Центральних підстанцій, які зажадали привести штатний розпис виїзних бригад 'Швидкої' відповідно до нормативів, припинити адміністративний тиск на членів незалежної профспілки 'Дія'. Окремим пунктом голодуючі зажадали відправити у відставку головного лікаря уфимской "Швидкої допомоги" Марата Зіганшина, якого протестували вважали головним винуватцем неблагополучної ситуації.

Учасниця голодування на Швидкої допомоги медсестра Марина Явгільдіна. Фото: Артур Асафьєв.

"Ситуація на станції жахлива", - заявила тоді активістка профспілки "Дія", учасниця голодування медсестра Марина Явгільдіна. "Нам створили просто нестерпні умови роботи. За одну і ту ж зарплату Орджонікідзевська підстанція обслуговує в півтора рази і більше викликів, ніж інші уфимские підстанції. Люди втомлюються, працюючи з подвійним навантаженням, сильно вимотуються і, до того ж, весь час знаходяться під адміністративним пресингом ".

Голодування в березні 2015 не була першою акцією протесту уфимских медиків. Вперше відкрита протестна акція башкирських лікарів пройшла в 30 липня 2014 року, після того як в регіоні з'явилася організація Незалежної профспілки працівників охорони здоров'я Дія '. Створити організацію допоміг відомий профспілковий діяч і цивільний активіст з Удмуртії Андрій Коновал.

Тоді близько ста працівників уфимской станції 'Швидкої допомоги', що вступили до профспілки 'Дія', вийшли на пікет перед уфимским Палацом спорту. Протестуючі вимагали відновлення скасованих доплат за нічні та надурочні години роботи, видачі якісного спецодягу, оновлення парку автомобілів 'Швидкої допомоги', знос багатьох з яких досяг, за деякими даними, 100 відсотків.

"Через низькі зарплати, важких умов праці і трудових сверхнагрузок з початку 2014 року звільнилися близько 200 співробітників виїзних бригад, і звільнення тривають, - заявив на пікеті Андрій Коновал, що став на той час оргсекретар профспілки 'Дія'. - "Зараз на уфимской станції 'Швидкої допомоги' практично немає жодної укомплектованої відповідно до законодавства лінійної бригади".

Тоді влада республіки частково пішли назустріч медикам, призначивши ревізію діяльності адміністрації уфимской станції "Швидкої допомоги". Але переслідування протестуючих і спроби звільнити завідувачку підстанцією Світлану Юсупову привели до серії протестних голодовок, які пройшли у вересні-жовтні 2014 року і навесні 2015.

Пікет працівників швидкої допомоги в Уфі, 2014. Фото: Артур Асафьев.Трудовой конфлікт на станції "Швидкої допомоги" неодноразово ставав предметом розгляду в уряді Башкирії. На підтримку голодуючих переконливо і різко висловлювалися в медичних колах, в незалежних російських і міжнародних профспілках. Суспільна увага до конфлікту дозволило значно знизити адміністративний тиск на медичних працівників, однак, не привело до поліпшення умов праці на уфимской "Швидкої допомоги".

Умови для протистояння працівників і керівництва станції збереглися, що в наприкінці 2015 року призвело до нового трудового конфлікту через спроби адміністрації впровадити аутсорсинг автомобілів.

повсюдний аутсорсинг

Модний термін "аутсорсинг" сприймається зараз лікарями і профспілковими активістами, як синонім "тихої катастрофи" в своїй сфері. З легкої руки регіональних органів влади, що відають охороною здоров'я, медустанови почали позбавлятися від "непрофільних" функцій - перевезення і харчування хворих, збирання та дезінфекції приміщень. Однак послуги від цього не стають ні дешевше, ні якісніше.

Одним з перших ланок системи охорони здоров'я, за яким вдарив аутсорсинг, стала та ж Уфімська станція "Швидкої допомоги". У 2012 році компанія пермського підприємця Євгена Фрідмана " Новоскор ", Вже розгорнула свій бізнес на ринках Єкатеринбурга, Самари і Кірова, запропонувала Уфімської станції послуги з надання автомобілів для екстреної госпіталізації хворих.

Пологове відділення в місті Єкатеринбург. Фото СС: Peretz Partensky / Flickr. Деякі права защіщени.За три роки компанія міцно влаштувалася на трьох районних підстанціях в столиці Башкирії - Демської, Калінінської, Сіпайловской, і частково - на Центральній. Коса на камінь знайшла, коли бізнесмен в повній згоді з адміністрацією станції задумав перевести на аутсорсинг Орджонікідзенську підстанцію - проти цього рішуче повстав незалежна профспілка "Дія", у якого на підстанції найбільша в Уфі осередок. Лікарі спільно з водіями "Швидкої" вийшли на пікети, вимагаючи скасувати нововведення.

"Ми уважно подивилися на результати введення аутсорсингу на інших підстанціях і прийшли до висновку, що ця 'реформа' вкрай негативно позначається як на послуги пацієнтам, так і на умовах роботи водіїв, - заявила заступник голови первинної організації профспілки 'Дія', медсестра Марина Явгільдіна . - По-перше, у автомобілів, що надаються з аутсорсингу, всередині тільки носилки і розетки для підключення апаратури, в той час як наші автомобілі укомплектовані 'під зав'язку' за всіма правилами. По-друге, наші водії працюють по дванадцять годин, а пермський приватник змушує їх працювати цілодобово, виписуючи їм на добу дві путівки по 12 годин, що взагалі-то заборонено законодавством ".

"Ми бачили типовий трудовий договір пермської компанії з водієм і були шоковані," - додав фельдшер Михайло Тішин. - "Оплата там всього 70 рублів за годину, при цьому працівник не має права скаржитися на роботодавця, не має права звертатися в ЗМІ і взагалі розповідати кому-небудь про умови своєї праці".

В результаті протестів аутсорсинг на Орджонікідзевської підстанції так і не ввели. Але нововведення тим часом поширюється на всі нові сфери охорони здоров'я.

"Витрати на харчування одного пацієнта складають 130 рублів в день. Чи можна нагодувати хворого на такі гроші?"

"В Уфі вже більшість лікарень перейшло на аутсорсинг з харчування, але саме харчування від цього краще не стало, - визнають в регіональному відділенні провладного Загальноросійського народного фронту. - Наприклад, лікарня отримує на харчування одного пацієнта один рубль, при цьому їй не потрібно витрачати кошти на оренду їдальнею, на додаткову оплату кухарів та інше - все це вже закладено в витратах. Виграє тендер аутсорсингова фірма, отримує той же рубль - з нього вона повинна найняти кухарів, оплатити оренду приміщень - і скільки з цього рубля залишиться для пацієнта? Якщо брати абсолютні цифри, то, за нашими даними, витрати на харчування одного пацієнта з аутсорсингу становлять 130 рублів в день. Чи можна нагодувати хворого на такі гроші? "

Машина швидкої медичної допомоги у дворі одного з будинків в Новосибірську, 2015. Фото (c) Олександр Кряжев / РІА Новини. Всі права защіщени.Республіканскіе ЗМІ в березні нинішнього року повідомляли про те, що Міністерство охорони здоров'я Башкирії планує віддати на аутсорсинг обслуговування дорогого медичного обладнання. В якості аргументів ініціатори називають збільшуються простої дорогою медтехніки через брак кваліфікованих фахівців, які вміють її обслуговувати. Однак, ніхто не задається питанням - наскільки в цьому випадку зростуть ціни на високотехнологічні лікарські операції.

Протест зі зв'язаними руками

Голодування і пікети працівників уфимской станції "Швидкої допомоги" залишаються поки одиничним прикладом протестної активності башкирських медиків. Але не виключено, що число таких акцій в найближчому майбутньому може збільшитися. Втім, легальному протесту працівників охорони здоров'я заважають законодавчі обмеження, пов'язані з характером їх професії, тому частіше прихований протест виражається в падінні якості обслуговування пацієнтів.

"У нашій сфері протестувати важко - страйки у нас заборонені, - каже лікар однієї з уфимских лікарень Євген Іоніс. - Протест проти умов праці, за моїми спостереженнями, виражається у багатьох медиків в наростанні недбалого ставлення до своєї роботи, через що і падає якість медичного обслуговування ".

Днями профспілка "Дія" поширив повідомлення про те, що лікарі уфимской лікарні № 22 відмовилися госпіталізувати пенсіонера з ознаками перенесеного інсульту , Виставивши його за поріг приймального відділення. Чоловік провів більше доби на вулиці в своєму інвалідному кріслі, без всякого харчування. Він був госпіталізований лише після того, як активіст "Дії", санітар-водій "Швидкої допомоги" Дмитро Думенко обурився тим, що відбувається і викликав до приймального покою лікарні поліцію і пресу.

У лікарських колах жваво обговорювалося недавній інцидент в одній з лікарень Бєлгорода, коли доктор побив до смерті пацієнта . "Такі випадки, на жаль, не поодинокі", - говорить Євген Іоніс. "В одній з наших, уфимских лікарень теж був такий доктор - він бив хворих, жорстоко бив. Звичайно, він був звільнений. Насправді, все це - яскраві приклади емоційного вигорання медиків. Не випадково тепер всі лікарі щорічно проходять обов'язковий огляд у психіатра ".

Пікет проти переведення водіїв Швидкої на аутсорсинг, грудень 2015. Фото: Артур Асафьєв. "Число таких пригод, на жаль, об'єктивно буде збільшуватися", - вважає оргсекретар незалежної профспілки працівників охорони здоров'я "Дія" Андрій Коновал. - "Навантаження на медиків великі, обсяг їх роботи в два-три рази більше нормального. Інший раз, за нашими даними, безперервний робочий день лікаря може тривати до 32 годин, включаючи нічні чергування. А зарплати медиків, незважаючи на бадьорі рапорти мінохоронздоров'я, в реальності падають, як у номінальному, так і у фактичному вимірі. Зрозуміло, що в такому стані люди втрачають адекватність ".

Неблагополучна ситуація в медустановах неминуче позначається на кадровому забезпеченні системи охорони здоров'я фахівцями. У лютому 2016 року Міністерство охорони здоров'я Башкирії повідомило, що в 2015 році забезпеченість лікарями в середньому по республіці склала лише 34,4%.

У 2015 році забезпеченість лікарями в Башкирії склала лише 34,4%.

"За нашими даними, в поліклініках Уфи лікарський штат укомплектований лише на 50 відсотків, - відзначають в регіональному відділенні ОНФ. - Укомплектованість в сільських лікарнях і поліклініках ще менше. Випускники ВНЗ не йдуть працювати в поліклініки через низькі зарплати, не хочуть, за прикладом своїх старших колег, працювати на двох ставках ".

"Зараз наш медичний ВУЗ випускає понад 170 фахівців нашого профілю, але після шостого курсу вони відразу все кудись зникають, - каже завідувачка педіатричним відділенням уфимской лікарні № 22 Ірина Казакова. - На старших курсах вони приходять до нас пробні чергування, два місяці витримують і більше не з'являються, йдуть в приватні фірми ".

Міністерська чехарда і президентські розноси

За останні п'ять з гаком років - саме стільки на чолі республіки знаходиться її нинішній керівник Рустем Хамітов - в Башкирії змінилися троє міністрів охорони здоров'я. Така міністерська чехарда не привела до поліпшення роботи відомства.

У січні нинішнього року башкирські ЗМІ повідомили про те , Що регіональна прокуратура пред'явила цілий букет претензій республіканському мінохоронздоров'я. У числі виявлених корупційних та інших порушень - нецільове використання майна, конфлікт інтересів, "ліві" (незаконні) пластичні операції, приховування доходів відповідальними чиновниками відомства і головними лікарями лікарень.

Радянська лікарня в місті УЛЯНІВСЬКЕ. Фото СС: Yuriy Lapitsky / Flickr. Деякі права защіщени.Деятельность башкирського мінохоронздоров'я раз у раз піддається публічну прочуханку з боку керівника регіону. Особливо гучним виявився рознос в квітні минулого року, коли Рустем Хамітов піддав критиці практично всі сторони роботи відомства: "В минулому [2014-му] році на моє ім'я надійшло близько 800 звернень на тему охорони здоров'я, з початку цього року - вже понад 200. - людей найбільше хвилюють питання якості лікування, формалізм адміністрацій медустанов, недбалого ставлення до пацієнтів персоналу ".

Особливе обурення у голови регіону викликали ціни на закупівлі лікарських засобів для лікувальних установ. "Розкид цін на один і той же препарат, що купується різними лікарнями, досягає 20-кратної різниці".

Після такої прочуханки громадськість очікувала відставку міністра, Анвара Бакірова. Але міністр залишився на своєму посту, а вже через півроку глава республіки знову різко критикував відомство за ті ж самі гріхи із закупівлями лікарських препаратів.

Ймовірно, керівництво башкирського мінохоронздоров'я в найближчому майбутньому отримає черговий гучний рознос. Але серйозних наслідків від цього чекати не доводиться - систему не зміниш звичними заклинаннями і прокльонами, арсенал яких дістався нинішньої російської влади від радянського стилю управління.

"Поки ми бачимо, що навіть якщо скандали з нашої сфери потрапляють в пресу, на огляд громадськості, ситуація ні краплі не змінюється", - резюмує уфимський лікар Євген Іоніс. - "Наша система охорони здоров'я серйозно хвора і, щоб розірвати це замкнене порочне коло, треба починати з основної ланки - з поліклінік, і, одночасно, з розчищення авгієвих стаєнь у владних органах, що відають охороною здоров'я".

Чи можна нагодувати хворого на такі гроші?
Виграє тендер аутсорсингова фірма, отримує той же рубль - з нього вона повинна найняти кухарів, оплатити оренду приміщень - і скільки з цього рубля залишиться для пацієнта?
Чи можна нагодувати хворого на такі гроші?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация