Лікувальні властивості каменю бірюза. Фото, історія, родовища, різновиди, значення мінералу бірюза / Інтернет-магазин прикрас Міледі

  1. Колір і різновид бірюзи
  2. походження назви
  3. походження бірюзи
  4. Місце народження
  5. застосування
  6. Лікувальні властивості бірюзи
  7. Історія бірюзи

Бірюза - напівдорогоцінне каміння кольору морської хвилі, який входить в десятку найбільш шанованих каменів на нашій планеті ось уже 5000 років

Бірюза - напівдорогоцінне каміння кольору морської хвилі, який входить в десятку найбільш шанованих каменів на нашій планеті ось уже 5000 років!

Напевно, немає на Землі такого народу, який би не знав бірюзу. Природа нагородила камінь рідкісним, пронизливо-хвилюючим кольором. У різних культурах камінь цілком заслужено отримав безліч самих захоплених епітетів - «камінь єгипетських фараонів», «священний камінь Тибету», «небесний камінь американських індіанців», «улюблений камінь Сходу» і ін.

У багатьох народів світу вважалося, що бірюза - це камінь, що викликає сильну любов. Середньовічні придворні дами завжди носили з собою талісмани з бірюзою з метою зачарувати свого обранця. Закохані дарували один одному кільця з бірюзою. Якщо камінь каламутнів - це означало, що любов між ними згасла. Східні жінки, щоб привернути увагу чоловіка, таємно зашивали в його одяг бірюзовий камінчик.
Читайте докладніше про: Магічні властивості бірюзи

Бірюзу вважали магічним талісманом народи, які проживали в різний час, на різних кінцях планети і не мали між собою нікого повідомлення: в Персії, в Китаї, в Стародавній Мексиці, в Індії, в Центральній Америці і т.д. Бірюзу знаходили в гробницях єгипетських фараонів, перських шахів, ацтеків і американських індіанців.

Бірюзу знаходили в гробницях єгипетських фараонів, перських шахів, ацтеків і американських індіанців

Величезні розробки каменю велися за часів єгипетських фараонів. У гробницях і похованнях фараонів знайдені десятки тисяч бірюзових прикрас і амулетів.

Найдавніша археологічна знахідка з бірюзою - золотий браслет, який виявили на руці єгипетської мумії. На думку вчених, це прикраса було створено 8000 років тому! Тому можна сміливо стверджувати, що про бірюзі знали мешканці ще дофараонской епохи.

Американські індіанці високо цінували бірюзу і вважали її скам'янілими сльозами богині неба - чарівний камінь використовувався в усіх ритуалах і обрядах. У ацтеків бірюза була каменем богів і військовим талісманом. Простим людям було заборонено носити бірюзу - її підносили в дар богам. Ритуал поховання вождів завжди супроводжувався з похованням великої кількості бірюзи. У похованнях ацтеків знайшли понад 50 000 виробів з бірюзи!

Буддисти вважали і досі вважають бірюзу каменем священним. У буддійської міфології описано безліч легенд, в яких розповідається про те, як за допомогою бірюзи народу вдавалося перемагати найстрашніших чудовиськ.


У стародавній Русі бірюзу використовували в ювелірних виробах, а також для прикраси зброї, одягу, предметів культу. Бірюзою прикрашали атрибути царської влади, камінь використовувався російськими воїнами в якості оберега.

В Середньовічній Європі бірюза була життєво необхідною - з її допомогою перевіряли наявність отрути в келихах. Інтриги і підступи королівського двору часто приводили до смерті фавориток короля і фаворитів королев. І тільки бірюза, кинута в келих, точно показувала відправлене вино.

На Сході бірюзу завжди, в буквальному сенсі, боготворили. У мусульманських країнах існувало безліч повір'їв, пов'язаних з бірюзою - вважалося, що камінь приносив любов, успіх і багатство. У східних купців завжди на руці був перстень з бірюзи, оскільки, як говорить відома східна мудрість «Не збідніє ніколи рука, на якій перстень з бірюзи». Ще одна східна приказка розповідає про ставлення закоханих до бірюзі: «Коли з рук коханої отримаєш перстень з бірюзою, буде цей камінь ніжно-блакитного кольору. Але як тільки вона розлюбить тебе, потьмяніє камінь і втратить свій колір. Це знак того, що ти втратив кохану навік ».

У Стародавньому Сході бірюзу вважали могутнім талісманом, за допомогою якого зцілювали хвороби очей. Середньовічні лікарі розтирали бірюзу з маззю і радили протирати цими ліками хворі очі.

Середньовічні лікарі розтирали бірюзу з маззю і радили протирати цими ліками хворі очі

Бірюза - добре впізнаваний і одночасно такий рідкісний і цінний камінь. У Стародавньому Ірані вартість бірюзи була вище золота! Перські шахи встановили монополію на видобуток бірюзи, тому простим людям вона була фактично недоступна. Навіть сьогодні бірюза найвищої якості коштує в 3-4 рази дорожче золота, оскільки обсяги видобутку каменю низькі, а попит - дуже високий.

Колір і різновид бірюзи

Колір бірюзи має безліч відтінків: яскраво-блакитний, голубувато-синій, світло-блакитний, темно-зелений і так далі.

Часто на одному камені бірюзи зустрічається відразу кілька переходів квітів з безліччю півтонів. Пронизливий синьо-зелений колір утворюється в результаті поєднання міді, хрому та заліза.

Колір якісної бірюзи дуже яскравий і виразний! Сотні поетів і письменників відобразили дивовижну схожість цього каменю з кольором морської гладі.

блакитна бірюза

блакитна бірюза

Блакитна бірюза - одна з найцінніших різновидів мінералу. Блакитний відтінок обумовлений наявністю міді (в ній немає заліза). Блакитна бірюза має дуже щільну і міцну структуру, тому використовується для створення ювелірних прикрас.

Мереживна і сітчаста бірюза
Крім яскраво забарвлених і блідо забарвлених видів бірюзи, буває також «сітчаста» і «мереживна» бірюза. На «сітчастої» бірюзі візерунок являє собою тонкі пересічні чорні і бурі прожилки. «Сетчатая» бірюза (бірюзова матриця) дуже мальовнича і користується високим попитом на ринку ювелірних прикрас.


У «мереживний» бірюзи візерунок тонкий і складний, створений витонченими колами, переплетеними один з одним.

В процесі старіння каменю мідь заміщається окісним залізом, і бірюза починає поступово зеленіти.

Бірюза жовто-зеленого кольору цінується менше каменю небесно-блакитного кольору.

походження назви

Російське слово «бірюза» походить від персидських слів «ФІРУЗА» ( «камінь щастя») і «піруз» (перемога, переможець, що отримує перемогу).

«Фірузадж» з арабської перекладається як «переможний».

Завдяки тому, що бірюза користувалася підвищеною популярністю в середньовічній Туреччини та постачалася звідти до Європи, в багатьох європейських мовах камінь отримав «турецьке» назву. Французи називали бірюзу «turquoise», що перекладається як «турецький камінь». Хоча в Туреччині камінь ніколи не видобувався. У ті роки бірюзу активно добували в Ірані і переправляли по Великому шовковому шляху через Туреччину до Європи. Ця назва бірюзи донині збереглося в багатьох романо-германських мовах.

У Стародавньому Римі бірюзу називали «callais», про це написано в манускриптах Плінія Старшого. Давньоримський письменник описав, що «колір бірюзи нагадує воду близько морського берега».

походження бірюзи

У вчених кілька гіпотез походження бірюзи. Основна гіпотеза - бірюза утворюється поруч із земною поверхнею в результаті того, що мідисті поверхневі розчини впливають на гірські породи (фосфатні, магматичні, осадові глиноземисті).


Про походження бірюзи розказано безліч легенд.
Наприклад, стародавні перси вважали, що бірюза утворюється з кісток людей, які померли від любові.
Детальніше про: Міфах і легендах про бірюзу

Бірюза ніколи не утворюється у вигляді великих суцільних масивів і великих шматків. Вага шматка чистої бірюзи зазвичай не більше 30-50 грам. Найчастіше цей мінерал зустрічається у вигляді прожилок, кірочок і невеликих округлих вкраплень.

Місце народження

Основні родовища бірюзи - Єгипет, Іран, Синайський півострів, США.
Також бірюза зустрічається в Афганістані, Узбекистані, Туркменії, Монголії, Китаї (Тибет), Мексиці, Перу, Чилі, Ізраїлі, Танзанії, Австралії, Аргентині.

На Синаї добувати бірюзу почали ще в 6 тисячолітті до н.е. Сьогодні ці запаси фактично спустошені. Великий обсяг бірюзи видобувається на великих мідних родовищах в США одночасно з видобутком мідної руди.

Сама високоякісна бірюза добувається на родовищах в Нишапуре (Іран). Незважаючи на те, що ці шахти розробляли ще в 3 тисячолітті до нашої ери, тут і сьогодні видобуваються кращі сорти бірюзи в світі. Нішапурського бірюза - це світовий еталон даного мінералу.

застосування

застосування

Бірюза завжди була надзвичайно популярним дорогоцінним і виробним каменем, який широко використовували в ювелірній справі все стародавні цивілізації на Землі. Оскільки камінь не дуже твердий, він не піддається огранювання, а обробляється у вигляді полірованих кабошонов або намистин. Бірюза чудово поєднується з сріблом і золотом, а також з іншими дорогоцінними каменями. Єгиптяни, римляни, перси, ацтеки і американські індіанці племен зуні і навахо створювали фантастично красиві прикраси зі срібла та бірюзи - кільця і сережки, браслети і намиста, підвіски і брошки. Мінерал обробляли піском і обережно полірували. Бірюза є дуже чутливим матеріалом, тому груба обробка може його пошкодити і зіпсувати зовнішні дані.

Бірюза є дуже чутливим матеріалом, тому груба обробка може його пошкодити і зіпсувати зовнішні дані

Ювеліри всього світу широко використовують бірюзову матрицю (сітчаста бірюза) і бірюза в породі - це природні агрегати бірюзи з лимонитом або іншим мінералом. Виглядають такі камені просто чудово. Високоякісну бірюзу в породі добувають сьогодні все там же - на південному заході США.

З давніх часів красивий і яскравий камінь використовували для прикраси зброї, обладунків, одягу і атрибутів царської влади. На Сході бірюзою рясно прикрашали кальяни, тіари, судини.

Тонкі пластинки з бірюзи використовували при створенні різьблених художніх виробів - інкрустації по металу або дереву. Шматочки бірюзи неправильної форми використовують при створенні мозаїки.

Популярність і рідкість бірюзи сприяли тому, що камінь давно і активно підробляють. Першими стали імітувати бірюзу єгиптяни. Для підробок використовувалися найрізноманітніші матеріали - кольорове скло, фарфор, кістка, просочена солями міді і т.д.
Детальніше про те: Як відрізнити натуральну бірюзу від підробки .

Лікувальні властивості бірюзи

Вплив на чакри:
Бірюза є основним каменем 5-й Горловий чакри. Також добре камінь впливає і на 6-ю бровние чакру. Бірюзу дуже часто використовують для медитації. Енергетика каменю дозволяє відкривати здатність до споглядання і емоційного мислення. Медитація з бірюзою допомагає згадати і усвідомити всі свої дитячі страхи і позбутися від них, підвищує ясність розуму і артикуляцію, дарує спокійний тривалий сон.

Срібло значно підсилює дію бірюзи! Тому срібні прикраси з каменем завжди високо затребувані.

З давніх часів бірюзу використовували для захисту від нещасних випадків. Цей камінь допомагає людям, що зазнають постійної підвищеної небезпеки.

Очищення бірюзи:
Бірюзу рекомендується заряджати 1 раз на місяць. Процедуру необхідно проробляти в спеціально відведеній для цього посуді. Гематит активізує очищення бірюзи, тому в миску з очищеною водою і бірюзою додаються дрібні камінчики гематиту. Для посилення ефективності заряджайте бірюзу одночасно з гірським кришталем і шматочками міді. Камінь вкрай чутливий до високої температури - не рекомендується його нагрівати і заряджати на сонці. Виключити контакт з кислотою і милом.

У стародавні часи жоден лікар не міг вважатися справжнім лікарем, якщо в його лікувальному арсеналі не було каменів бірюзи - такого лікаря просто не довіряли.


Сережки або кулони з бірюзою «прописували» для зміцнення серця, а також проти хвороб нирок і сечового міхура. Щоб прискорити процеси регенерації шкіри при опіках, а також під час лікування від віспи і кору, хворому під подушку клали камінчик бірюзи.

Бірюзовий порошок брали, щоб врятуватися від зміїної отрути, яка потрапила в організм. Також, чарівний порошок допомагав від смертельно небезпечних укусів скорпіонів. Збереглися свідчення, що прикраси з бірюзи зупиняли кровотечі, позбавляли від виразки шлунка і захворювань печінки. Стародавні перси використовували бірюзу при лікуванні виразок і пухлин. Бірюза, вставлена ​​в метал, сприяє нормалізації всіх процесів в організмі, а також підвищує імунітет. У багатьох культурах вважалося, що постійне носіння цього каменя в районі сонячного сплетіння значно подовжує людині життя.

У багатьох культурах вважалося, що постійне носіння цього каменя в районі сонячного сплетіння значно подовжує людині життя

Одне з головних властивостей бірюзи - міняти свій колір залежно від стану навколишнього середовища. Структура каменю вбирає вологу, жири і тому реагує на зміни стану організму людини - є свого роду індикатором здоров'я. Камінь реагує на зміну температури, а також на зміну вологості тіла людини. Потемніла бірюза - ознака того, що власнику каменю необхідно пройти обстеження.

Сучасні літотерапевт, які пропонують систему лікування каменями, рекомендують носити срібні прикраси з бірюзою всім, хто страждає від безсоння.

У щоденниках древніх лікарів збереглися записи про те, що «в срібному обрамленні бірюза рятує від безсоння і нічних кошмарів, а в кулоні - зупиняє сильна кровотеча».

Медики середньовічного Сходу відзначали, що «якщо дрібно потовкти бірюзу і змащувати цим цілющим порошком зуби, то він виведе зубних хробаків і не дасть зубам згнити».

Збереглися свідчення, що мазі, приготовані з бірюзи, зціляли від важких захворювань очей - лікували катаракту, повертали колір зіницям, збільшували здатність добре бачити в ночі. Вважалося, що щоденне розглядання цього красивого каменю протягом декількох хвилин вранці покращує зір. Бірюза допомагає зняти напругу з очей після тривалої та інтенсивної роботи, відновлює пильність зору.

Бірюза допомагає зняти напругу з очей після тривалої та інтенсивної роботи, відновлює пильність зору

Бірюза допомагала при пологах, позбавляла від печії і жіночих захворювань. Бірюзою лікували жовтяницю і різні захворювання шлунка. Годуючим матерям рекомендували носити бірюзу для збільшення освіти грудного молока. Погладжування живота бірюзою допомагає впоратися з хронічними захворюваннями шлунка - перед процедурою необхідно зігріти камінь в долонях, щоб зарядити енергією.

Постійне носіння бірюзи - це відмінний спосіб профілактики безлічі самих різних захворювань (діабет, алергія, ангіна, грип, ревматизм, артроз, запалення шкіри, неврози).

Ще одне цілюще камінь красивого зеленого відтінку - хризопраз. Стародавні східні цілителі використовували хризопраз в якості лікарського засобу - прикладали до хворих місць для лікування подагри, шкірних висипань, лікували очні хвороби і нервово-психічні розлади. Стародавні лікарі відзначали, що приємний зеленуватий відтінок каменю допомагає відновити бадьорість духу.
Читайте докладніше про: Цілющі властивості хризопразу

Історія бірюзи

Історія бірюзи налічує тисячі років і протягом усього шляху цей мінерал користується підвищеною увагою і особливою пошаною. Популярність каменю підтверджується археологічними розкопками.

Наприклад, в Давньому Єгипті складно знайти поховання, в якому б не знайшлося приголомшливо красивих прикрас з каменем. Сама цариця Нефертіті носила одна з таких прикрас. Особливо рясно прикрашалися гробниці фараонів, оскільки ті вірили, що бірюзові талісмани допоможуть їм в загробному житті.

Особливо рясно прикрашалися гробниці фараонів, оскільки ті вірили, що бірюзові талісмани допоможуть їм в загробному житті

У Стародавньому Єгипті особливо цінувалася блакитна бірюза. На її пошуки і видобуток на мляву пустелю Синайського півострова відправлялися тисячі рабів, багато з яких не поверталися з смертельно небезпечного походу. Колір бірюзи був вкрай рідкісним, як і сам камінь, тому такі прикраси коштували дуже дорого і були доступні тільки знаті.

Колір бірюзи був вкрай рідкісним, як і сам камінь, тому такі прикраси коштували дуже дорого і були доступні тільки знаті

Саркофаг і скарбниця гробниці Тутанхамона оброблені бірюзою - рівень виконання виробів неповторно високий. У гробниці крім незліченних прикрас знайдено нагрудна прикраса фараона - золотий сокіл, інкрустований бірюзою та іншими дорогоцінними каменями. Тут же знайшли унікальний екземпляр бірюзового скарабея. Єгиптяни славилися майстерним ювелірним майстерністю і чудово поєднували бірюзу з золотом.

Єгиптяни вирізали з бірюзи фігурки жуків-скарабеїв, які вважалися священними. Такі амулети визнавали самими ефектними за своєю магічною силою. Жуки-скарабеї символізували сонце і шанувалися як культові істоти.


У Стародавньому Китаї бірюзу шанували дуже високо і вважали за значимістю другим улюбленим національним каменем - після нефриту. У Стародавньому Тибеті бірюза вважалася навіть не каменем, а живою істотою і божеством. Представники тибетської знаті брали собі «бірюзові» прізвища - «Бірюзова дах» і так далі.

Бірюза - національний камінь іранського (перського) народу. Стародавні перси високо шанували цей камінь і вірили, що бірюза оберігає свого власника від злих сил і приносить щастя. Бірюзу підносили один одному в дар в знак любові, ніжності і пристрасті.

Бірюза була обов'язковим елементом в весільному наряді наречених самих різних народів (Поволжя, Кавказ, Середня Азія). Традиційне вбрання мусульманської нареченої обов'язково включав прикраси з цього каменю, оскільки символізував невинність, непорочність і майбутню щасливе сімейне життя. Кільцями з бірюзою обмінювалися в день заручення. Таке кільце було знаком потягу і символізувало вічну любов.


БІРЮЗА - офіційний парадний камінь в американских штатах Арізона и Нью-Мексико. Пастухи-індіанці племені навахо, які там проживають, до цього дня носять з собою шматочки бірюзи, оскільки вважають камінь священним.

Магічні властивості бірюзи протягом всієї історії відзначали яскраві історичні постаті самих різних часів.

Цар Іван Грозний дуже любив блакитну бірюзу. Збереглися свідчення про те, що незадовго до смерті цар поскаржився на неміч і сказав, що бірюза тьмяніє у нього на очах, віщуючи йому близьку смерть. Англійський мандрівник Горсей так записав слова Івана Грозного: «Подивіться на бірюзу і візьміть її в руки. Вона залишається як і раніше найяскравішою, але як тьмяніє бірюза, якщо покласти її мені на руку! Я заражений хворобою, і тому бірюза втрачає свій колір. Вона віщує мою смерть ».

Цар Борис Годунов, також, дуже любив бірюзу - нижня частина його трону, подарована іранським шахом в 1604 році, була прикрашена великими вставками овальної форми, виготовленими з бірюзи. З Ірану в Москву поставлялася високоякісна бірюза, якої прикрашали зброю, шоломи і трони російських царів.

З Ірану в Москву поставлялася високоякісна бірюза, якої прикрашали зброю, шоломи і трони російських царів

За словами Костянтина Данзаса (ліцейського друга Олександра Сергійовича Пушкіна і секунданта на його дуелі), перед смертю поет передав йому перстень з бірюзою, який йому подарувала в якості оберега його дружина Наталя Миколаївна. Золоте кільце мало грушоподібної форми, і було прикрашено блідо-зеленої бірюзою. Пушкін відмовився від персня перед самою дуеллю.

На початку 13 століття англійський король Іоанн Безземельний наказав виготовити для нього перстень з бірюзою для того, щоб він попереджав його про наближення хвороб (бірюза реагує зміною кольору на підвищення або пониження температури людського тіла).

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация