Ліквідація Усами бен Ладена

Дарина Правдюк

2 травня 2011 року увійде в історію як день, коли було нарешті виконано обіцянку президента США Джорджа Буша-молодшого, дане американському народу на руїнах веж-близнюків 2 травня 2011 року увійде в історію як день, коли було нарешті виконано обіцянку президента США Джорджа Буша-молодшого, дане американському народу на руїнах веж-близнюків. Тільки здійснив його вже інший президент: в ніч з 1-го на 2-е травня Барак Обама в своєму екстреному зверненні оголосив світу, що лідер Аль Каїди Усама бен Ладен був убитий в ході операції американських спецслужб в пакистанському Абботтабаді. Це сенсаційну заяву поставило крапку в епопеї упіймання терориста №1, що розтягнулася більше ніж на 10 років (бен Ладен потрапив у десятку найбільш розшукуваних терористів в 1998 році). У самому цю подію, як і в його наслідки, багато суперечливого і наснаги, що створює неосяжну грунт для припущень, припущень і вигадок журналістів і аналітиків усього світу. *

Відомості про операцією 2 травня часто суперечать один одному навіть з вуст американських властей. У звіт не раз вносилися зміни, "авторитетні джерела з Білого дому" ділилися з пресою крупицях засекреченої інформації, щоб на наступний же день спростувати її. Так, майже відразу після звернення Обами "джерела в адміністрації США" повідомили CNN, що бен Ладен був убитий в своєму "бункері з товстими стінами у віддаленому передмісті Ісламабаду", на наступний день це була вже "укріплена фортеця", а пізніше - "садиба в Абботтабаді, обнесена 5-метровим парканом ". Не раз змінювалися відомості і про характер операції - по першій версії бен Ладен був убитий беззбройним, що спровокувало критику дій американських спецслужб - зокрема, телеканал Al Arabiya звинуватив США в тому, що бен Ладена захопили живим, а потім розстріляли на очах у сім'ї, архієпископ Кентерберійський назвав вбивство беззбройного людини несправедливим, а Фідель Кастро - "огидною розправою". Білий дім зреагував миттєво - з'явилися нові відомості про те, що "в момент захоплення будівлі бен Ладен тримав в руках автомат АК-47 і тягнувся до пістолета Макарова". Якщо не торкатися подібних спірних моментів, яких безліч в цій історії, то залишається не так вже й багато даних: лідер Аль-Каїди був захоплений в своєму будинку спецгрупою з 24 "морських котиків", які прибули на місце з Афганістану в двох спеціально модернізованих вертольотах " Black Hawk ". Всього на операцію було подряжено 79 спецназівців, одна бельгійська вівчарка, і три резервних транспортних вертольота Chinook. Стіни, що оточували будівлю, були підірвані, після чого почалося збройне зіткнення бійців з мешканцями будинку. Бен Ладен був убитий без втрат серед американців, які проникли в будинок за лічені секунди. Його намагалися закрити собою дві його дружини, але їх вдалося ізолювати, і вони майже не постраждали (одна з них була поранена в ногу). Сама операція зайняла 40 хвилин, в будинку, крім глави Аль-Каїди, знаходилося 22 людини, серед них три його дружини, п'ятеро дітей і четверо онуків. Тіло терориста було поховано в Аравійському морі, Обама не раз підкреслював, що з його тілом зверталися "шанобливо і відповідно до мусульманських традицій".

Але є й альтернативний погляд на події 2 травня, заслуговує на більшу довіру, ніж всі "авторитетні джерела з Білого дому" разом узяті. Йдеться про Метт Біссоннетт, колишньому бійцеві елітного підрозділу SEAlTeam 6, і його книзі "Нелегкий день", що оповідає про операцію "Спис Нептуна", що призвела до знищення терориста №1. У цій книзі зібрано набагато більше фактів і подробиць, ніж в сухому і ретельно вивірений звіті Пентагону, що вже викликало негативну реакцію останнього. Зараз автор ховається, як від службового розслідування, так і від помсти ісламістів, що опублікували в Мережі його фотографію з підписом "Собака, яка вбила шейха Осаму". За словами Біссоннетт, спостереження за садибою в Абботтабаді тривало протягом 5 років, а на військовій базі в Північній Кароліні була побудована точна модель цієї садиби для підготовки до операції. Під час штурму будівлі двоє помічників бен Ладена відкрили автоматний вогонь по бійцям спецзагону, але сам лідер Аль-Каїди ніякого опору не чинив. Після перших пострілів він був поранений, але ще живий, потім спецназівці добили його кількома пострілами, "тому що не бачили його рук і не знали, чи є у нього граната або що-небудь ще". У його кімнаті дійсно були знайдені АК-47 і пістолет Макарова, але він навіть не намагався скористатися ними, за словами "морського котика". Одним словом, книга Біссоннетт може серйозно нашкодити Білому дому і іміджу США в цілому, особливо якщо буде переведена на арабську, бо в ній, крім усього іншого, містяться докази зневажливого ставлення до тіла бен Ладена (автор згадує, як після операції один спецназівець сидів на мішку з трупом терориста).

Поки преса вишукувала нові подробиці ліквідації бен Ладена, аналітики оцінювали ефект і наслідки цієї події для Сполучених Штатів. Позитивні результати очевидні: США в черговий раз довели світові, що для них немає нездійсненних завдань і підтвердили свій статус "світового поліцейського". Факт знищення терориста №1 також позитивно позначився і на імідж глави держави Барака Обами, хоча тут не все так просто. Думка про президента серед американців однозначно стало краще - згідно з даними спільного онлайн-опитування Reuters / Ipsos, 39% опитаних значно поліпшили свою оцінку діяльності Обами на посту президента. А що стосується світової спільноти, то тут склалася двояка ситуація. Вбивство бен Ладена було позитивно оцінено Організацією Об'єднаних Націй, Європейським Союзом, НАТО і більшістю урядів країн всього світу. Але не всі були такі одностайні - протести звучали, зрозуміло, від радикальних ісламістських організацій, а також від "Міжнародної амністії" (осуждавшей деякі етичні та правові аспекти ліквідації) та окремих політичних і громадських діячів.

Негативний ефект ліквідації бен Ладена не вичерпувався одним тільки осудом. Аль-Каїда 6 травня підтвердила смерть свого лідера, обіцяла помститися за нього. Пакистанські таліби так само поклялися продовжувати місію бен Ладена по боротьбі з Заходом - "після мученицької смерті шейха Усами, моджахеди з ще більшим завзяттям продовжать джихад". Виконання їх погроз не змусило себе чекати - 7 травня десять вибухів прогриміли в Кандагарі, а 13 травня стався подвійний теракт у пакистанському місті Чарсадда, в ста кілометрах від Ісламабада. У США були багаторазово посилені заходи безпеки, тому теракт 20 травня, спрямований проти американських дипломатів, був здійснений в Пакистані - на шляху проходження дипломатичної кортежу був підірваний замінований автомобіль, припаркований біля узбіччя. Ніхто з американців не постраждав, але це подія змусила переглянути плани візитів деяких високопоставлених американських чиновників в ісламські країни.

Окрему увагу слід приділити стосункам США з Пакистаном після ліквідації бен Ладена. У своїй заяві про вбивство бен Ладена Барак Обама подякував Пакистан за сприяння їх спецслужб в операції, а на наступний день МЗС Пакистану заявив про те, що влада не були повідомлені про проведену на їх території військової операції по знищенню терориста №1. Але в той же час глава МЗС уточнив, що, тим не менш, "США активно користувалися пакистанськими розвідданими, що в підсумку і призвело до подій 2-го травня". А коли на адресу Пакистану стали звучати звинувачення в тому, що влада допомагали терористові ховатися, пакистанська сторона взагалі відмовилася визнати, що мала у своєму розпорядженні якоюсь інформацією про місцезнаходження бен Ладена. Таким чином, роль Пакистану в знищенні терориста все зменшувалася у міру появи нових фактів. Перші коментарі з цього приводу дав радник президента з національної безпеки, за його словами, у США не було підстав підозрювати пакистанська влада в сприянні колишньому главі Аль-Каїди (крім отстутствия доказів є ще й людський фактор - Аль-Каїда зробила ряд замахів, одне з яких вдалося, на Беназір Бхутто, першу жінку-прем'єр-міністра в ісламській країні і дружину чинного президента Пакистану). Але буквально протягом наступної доби газета New York Times повідомила, що "адміністрація президента запросила у Пакистану персональні дані декількох ключових співробітників національної розвідки для з'ясування обставин, чому убитий 2 травня лідер« Аль-Каїди »Усама бен Ладен протягом п'яти років без перешкод жив недалеко від Ісламабаду ". Атмосферу єднання перед лицем світового тероризму в стосунках США і Пакистану як рукою зняло, залишилися тільки взаємні підозри і претензії. Пакистан, в свою чергу, звинуватив США в порушенні свого суверенітету, розцінивши їх дії як вторгнення на свою територію, хоча за угодою між цими країнами, укладеним в роковому 2001 році, американці мали таке право. Напруженість відносин вилилася в військові сутички - 17 травня вертольоти НАТО відкрили вогонь по пакистанських військових у відповідь на обстріл з прикордонних територій Пакистану. Загалом, погіршення відносин між цими двома країнами можна назвати ще одним негативним наслідком ліквідації бен Ладена, після розладу з США Пакистан почав активно зміцнювати відносини з Китаєм, що звичайно ж не може не відбитися в майбутньому на політику Америки в цьому регіоні.

Знищення терориста №1 Усами бен Ладена - це найважливіше досягнення XIX століття в області боротьби зі світовим тероризмом, яке має не тільки стратегічне, а й значною мірою ідеологічне значення. Чи стане світ без бен Ладена краще - час покаже, але хочеться сподіватися, що ця подія хоч трохи пріблізло нас до остаточної перемоги над нашим спільним ворогом.

____________________________________

* Хотілося б відзначити, що тут піде мова про ліквідацію бен Ладена, як про безперечно доконаний подію, без урахування безлічі "теорій змови", згідно з якими ніякої операції не було (наприклад тому, що терорист був захоплений ще років 10 назад, а потім нудився в американській в'язниці, чекаючи слушної для США випадку, щоб бути театрально убитим на радість всієї прогресивної громадськості).

  1. Е.Пахомов "Будь він не Ладен" // http://www.kommersant.ru/doc/1633832
  2. К.Белянінов "Ображена ненависть" // http://www.kommersant.ru/doc/2019384
  3. http://ru.wikipedia.org/wiki/Смерть_Усамы_бен_Ладена
  4. Ліквідація Усами бен Ладена // http://www.gazeta.ru/news/seealso/1820301.shtml

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация