Ліквідатор "Дельта Банку": Банкрутства "Дельти" можна було уникнути :: TRISTAR.com.ua


Депозити

Ліквідатор "Дельта Банку": Банкрутства "Дельти" можна було уникнути
27.07.18

Історія банкрутства Дельта Банку вже майже перетворилася на легенду. Системний банк, четвертий за розміром активів в країні, «лопнув», заборгувавши кредиторам 54 млрд грн. Це стало найбільшим банкрутством фінустанови за історію незалежної України. «Переплюнути» «Дельту» міг хіба що Приват. Але уряд і НБУ вважали за краще не грати з вогнем і вирішили його націоналізувати.

Нацбанк визнав Дельта Банк неплатоспроможним 2 березня 2015 року. Відразу після введення

тимчасової адміністрації розкрилася неймовірна афера. За останні півроку до банкрутства, під носом куратора НБУ, з банку вивели десятки мільярдів гривень. Тимчасовий адміністратор, а потім і ліквідатор «Дельти» Владислав Кадиров каже, що схеми в банку досягали небачених раніше масштабів.

Він розповів про те, що творилося в «Дельті» три роки тому, і що відбувається зараз. Це перше ексклюзивне інтерв'ю Владислава Кадирова для ЗМІ за більш ніж 3 роки.

- Скільки за три роки Фонд виплатив вкладникам Дельта Банку? Чи залишилися такі, хто ще не отримав гарантовану суму з ФГВФО?

- Гарантоване відшкодування до 200 000 грн ще не отримало 311 000 вкладників, які з тих чи інших причин не звернулися до Фонду. ФГВФО їм повинен порядку 515 млн грн.

Йдеться про невеликі суми вкладів, і Фонд готовий виплатити їх людям, якщо вони звернуться. Сумарно Фонд виплатив вкладникам «Дельти» 15,7 млрд грн. Компенсації отримало 455 000 вкладників.

Приблизно 8,5 млрд грн повернули ще в період тимчасової адміністрації - ці гроші отримали понад 360 тисяч осіб. Решта 7,2 млрд грн були виплачені вже в період ліквідації банку. За весь період, протягом якого банк виводився з ринку, нам вдалося погасити заборгованість перед Фондом гарантування на 6,5 млрд грн. У цю суму, перш за все, входять суми виплат. Ми змогли це зробити за рахунок поточних кредитних погашень, примусового стягнення заборгованості по кредитах, продажу майна боржників в рамках процедури банкрутства і, звичайно, за рахунок продажу активів банку.

- Залишилися ще великі вкладники, у яких в Дельта Банку зависли депозити на суму понад гарантованих 200 000 долл ...

- Так, це вкладники 4 черги. Їм потрібно повернути 8,8 млрд грн.

- І приблизно таку ж суму банк повинен НБУ за кредитами рефінансування. Наскільки я знаю, вкладники і Нацбанк сперечаються через цих грошей?

- Борг перед НБУ - близько 9,3 млрд грн. Ця сума вже скоротилася до 6,6 млрд грн. Вкладники «Дельти» подали позови до Національного банку і намагаються визнати договори застави під рефінансування Дельта Банку недійсними. Якщо суд винесе рішення по якомусь із запорук в їх користь, Нацбанк перетвориться за таким кредитом з забезпеченого кредитора в кредитора сьомої черги. Це в рази підвищить шанси вкладників. У цьому випадку банк буде перераховувати гроші, отримані від продажу кредитів, які були предметом застави в Нацбанку, на погашення боргів кредиторів третьої, а потім і 4 черги - до останньої належать і вкладники "200 000+».

- Три роки тому, коли Ви прийшли в Дельту в якості тимчасового адміністратора - що Вас вразило найбільше?

- Масштабність і цинізм, з яким з банку виводили гроші. Таких масштабних схем як в «Дельті», я не бачив ще ніде. Аудитори, яких залучили до аналізу ситуації в банку, встановили, що звітність не просто спотворювалася - її, по суті, в останні роки перед тимчасовою адміністрацією «малювали». Я не розумію, як регулятор цього не побачив? Адже в банку працював куратор НБУ. Куди він дивився?

У 2014 році банк повинен був знаходитися під посиленим контролем Нацбанку через виданих кредитів рефінансування, а після визнання його проблемним в Дельті більше 4-х місяців працював куратор НБУ. Було відчуття, що ті люди, які виводили гроші, діяли з відчуттям повної безкарності, упевненості, що потім все вдасться «вирішити».

- Якою була ситуація в банку на момент введення тимчасової адміністрації?

- За даними звітності, яка подавалася банком на момент визнання його неплатоспроможним, активи Дельти становили понад 74 млрд. Грн., А сума вкладів тільки фізичних осіб перевищувала 31,4 млрд. Грн. При цьому, як з'ясувалося, балансова і оцінна вартість активів принципово відрізнялися, а кредитний портфель банку мав глибокі системні проблеми.

Коли ми зробили інвентаризацію і сформували ліквідаційної маси, ми побачили, що балансова вартість активів банку становила 87,5 млрд грн, а оціночна вартість в 3 рази менше - 29,2 млрд грн. Який виявиться реальна, ринкова, вартість цих активів - покажуть лише результати торгів.

Сума, яку банк винен кредиторам - як фізичним, так і юридичним особам, майже досягала 54 млрд грн. Близько 9 млрд грн - це заборгованість перед кредиторами 4 черги, 15 млрд грн - кредиторами 3 черги (тобто власне перед Фондом), 9 млрд грн - НБУ і т.д.

Відповідно до закону про систему гарантування вкладів ми були зобов'язані перевірити законність операцій, які проводилися в Дельті за рік до введення тимчасової адміністрації. Ми побачили, що сотні договорів не просто були укладені з порушеннями законодавства, це був чистий виведення коштів. З Дельти вивели активи (або спробували вивести у випадку з незаконними заставами) на суму понад 20 млрд грн. через укладання нікчемних угод.

- Які схеми для цього використовувалися?

- Їх безліч. Керівництво банку укладало договори застави з великими кредиторами - юридичними особами на шкоду інтересам інших кредиторів. Наприклад, одна з фірм має поточний рахунок в банку. В один прекрасний день вона хоче забрати гроші. У банку вже очевидні проблеми, тому менеджмент пропонує компанії взяти замість грошей активи. Це автоматично перетворює її в забезпеченого кредитора. Де-юре це означало, що в разі введення тимчасової адміністрації і подальшої ліквідації банку компанія отримає гроші позачергово.

За такою схемою діяли, в тому числі, держкомпанії - та ж ДІУ, яка підписала договір застави на 3,9 млрд грн, і Ощадбанк з сумою застави більш 1,7 млрд. На той момент всі вже розуміли, куди котився банк і намагалися прикрити тили на майбутнє.

Одні і ті ж активи Дельти неодноразово передавалися в заставу різним кредиторам, включаючи НБУ. Загальний обсяг активів, які були кілька разів передані Нацбанку в заставу - близько 100 мільйонів гривень. Наприклад, в подвійну заставу, причому з різницею всього в місяць, був відданий пул карткових кредитів більш 97 тисяч фізичних осіб. Думаю, оцінку даної ситуації повинні давати правоохоронні органи. Банк подав відповідну заяву про виявлене порушення.

Неодноразово застосовувалося і так зване «схлопування». Наприклад, у фізичної або юридичної особи на рахунку в Дельта Банку зберігалися гроші. Проблемний банк уже не міг їх повернути. Тому укладався договір поруки, і за рахунок депозитів гасилися ( «схлопивается») кредити. Банк «живих» грошей не отримував, а право вимоги по кредиту переходило до поручителів.

Банк перекредитовуються компанії: старі забезпечені кредити гасилися за рахунок нових, які видавалися вже без будь-якого забезпечення. А потім ці кредити позичальники викуповували через підставні фірми за копійки.

Коли ми виявили ці схеми, ми подали в суди сотні позовів. Більшість справ, особливо великих, ми виграли. Суд став на наш бік і в справі ДІУ, і в суперечці з Ощадбанком, і в суперечках щодо інших аналогічних забезпеченням вимог окремих кредиторів. Нагадаю, у Ощадбанку була схожа ситуація: він взяв у Дельти в заставу активи на суму понад 1,7 млрд грн. Ми визнали ці договори нікчемними і виграли справи, в тому числі, в Верховному суді. Зараз ми займаємося поверненням переданих Ощаду перед тимчасовою адміністрацією документів і продажем повернутих активів.

- Чому держструктурам було так складно домовитися між собою? Чому питання довелося вирішувати через суд?

- Не забувайте, у них пропали активи в Дельта Банку. Природно, і ДІУ і Ощад захищалися як могли, адже з них б за це запитали. Дельта, хоча і був системоутворюючим банком, все ж не був державним. А держструктури, виходячи з невідомих нам міркувань, поклали туди мільярди гривень.

- Я чула про якийсь «чорному» списку?

- Так, був такий black list. Протягом 2012-2013 року Дельта переводив у готівку гроші через фізичних осіб, які поняття не мали про те, що стали учасниками схеми. Працювало це дуже просто: наприклад, у якогось громадянина Іванова був картковий кредит на 5 000 грн, виданий в 2008 році, який він не погасив. Банк, що не повідомляючи Іванову, підвищував кредитний ліміт по карті до 100 000 грн і через підставних осіб знімав цю суму. Таких операцій було проведено на 4,5 млрд грн. Більш 50 000 громадян потрапили в результаті в «чорний» список боржників.

- Як вирішується ця ситуація?

- Природно, такі кредити ми не продаємо і не подаємо позови до цих боржників, адже мова йде про системний, особливо великому кримінальному правопорушенні з боку співробітників банку. Фонд подав заяву в правоохоронні органи, тепер ми чекаємо рішення. Сподіваємося, що ситуація вирішиться на користь клієнтів. Але у нас залишиться проблема - адже заборгованість на 4,5 млрд грн нікуди не дінеться.

- Як ще виводили гроші?

- На момент введення в Дельту тимчасової адміністрації на його коррахунках в банках-нерезидентах - Майнл Банк, Вінтер Банк, Фрік Банк -якоби знаходилося близько $ 250 млн. Ми звернулися в ці банки з вимогою їх повернути. Але в двох випадках з'ясувалося, що гроші, відображені в обліку, насправді вже були списані напередодні визнання банку неплатоспроможним. Третій банк негайно запустив таке договірне списання з кореспондентському рахунку за кордоном, яке українському банку неможливо зупинити. Всі ці мільйони були списані в рахунок погашення кредитів іншим нерезидентам. При цьому, в обліку і йшла на НБУ звітності банку ці гроші заявлялися не як забезпечення - договір застави ніде не був відображений. Тобто можна говорити про спотворення пруденциальной звітності, обман. Безумовно, свого часу це вплинуло і на прийняття рішення Нацбанком при видачі рефінансу. По суті, це було не що інше, як приховане кредитування нерезидентів, виведення коштів.

- Те, що Ви розповідаєте, звучить неймовірно ...

- Повірте, це ще не найвитонченіші схеми. Коли тимчасова адміністрація увійшла в Дельту, ми побачили, що у банку на рахунку в одному з банків-нерезидентів є гроші - близько $ 220 млн. Мова про «живих» грошах, які відображалися в обліку і звітності, що подавалася на НБУ. Але коли ми дали запит в банк з вимогою повернути ці гроші, нам відповіли, що рахунок був закритий ще в 2013 році, за ним нульовий залишок. Тобто фактично Дельта "малював" первинні документи, які нібито підтверджують зарахування неіснуючих грошей на рахунку банку та його клієнтів. В тому числі, показувала НБУ, що ці фіктивні кошти зайшли в банк. З ними йшли обороти на сотні мільйонів доларів. Цими неіснуючими грошима гасили кредити. На них нараховували відсотки. Ними оплачували покупку активів. НБУ, перевіряючи окремі операції, в яких, як потім з'ясувалося, були використані фіктивні гроші, чому - то не зміг помітити шахрайських операцій. Це безпрецедентна за рівнем цинічності схема.

- Тобто банк розвалювали цілеспрямовано? Причина банкрутства - глобальний висновок грошей, а не нежиттєздатна бізнес-модель?

- Дельта був досить молодим банком, який спочатку був орієнтований на роздрібне кредитування. Якийсь час цей бізнес працював успішно. Простий приклад: за період тимчасової адміністрації (тобто за три роки) ми зібрали «живими» грошима близько 10 млрд грн. З них 6,5 млрд грн ми віддали Фонду, понад 2,5 млрд грн - повернули Нацбанку. Частина цих грошей ми отримали від продажу портфелів кредитів, але левова частка - це платежі фізосіб по карткових позиках. Коли ми увійшли в Дельту, у банку було 2 тис. Корпоративних і 1,3 млн. Роздрібних позичальників. Тобто кожен 35 громадянин України повинен був Дельті. Цей портфель гасився, і ми працювали над тим, щоб не зупинити ці бізнес-процеси.

Чи можна було уникнути банкрутства банку? Думаю так. Якби з нього не вивели активи на десятки мільярдів гривень, а банк працював би чесно - видавав споживчі кредити, фінансував МСБ - було б все нормально. Так, напевно, налагодити його роботу знову було б непросто. Напевно, десь довелося б зробити реструктуризацію, десь заощадити, поміняти менеджмент, але питання про ліквідацію банку все ж не стояло б.

Головною умовою для порятунку банку могла стати своєчасна реакція регулятора на перші проблеми, наприклад, із затримкою платежів, в такому великому системному банку як Дельта.

Навіть якби тимчасову адміністрацію в банк ввели раніше, ми точно змогли б зберегти більшу частину активів. І нам не довелося б вплутуватися в судові тяжби. Масове виведення активів почався за півроку до введення тимчасової адміністрації. Чому НБУ так пізно її ввів - це питання не до мене.

- А корпоративний портфель Дельти генерує якісь потоки?

- На жаль немає. Його тільки умовно можна назвати корпоративним. Приблизно 51% - це куплений портфель. Дельта купував кредити в різних банках, причому часто без аналізу рентабельності, правильності покупки. Деякі з позичальників-юросіб до цього часу вже були ліквідовані. Іноді кредит купувався як іпотечний, а де-факто іпотеки не було. Корпоративні позичальники намагалися «схлопнуться» свої кредити, вивести їх через продаж фінкомпаніям, розриваючи при цьому договору ліквідних застав. Зараз ці активи ще більш впали в ціні. Ми докладаємо всіх зусиль для повернення активів і в більшості випадків виграємо такі судові справи. Але повернути назад забезпечення, яке часто змінило вже кількох господарів, набагато складніше і довше.

- Які великі процеси вже встиг виграти Дельта Банк?

- Наприклад, ми виграли суд у Укргазвидобування на 215 млн грн. Підприємство брало участь у схемі «схлопування» кредиту - його нібито погасили за рахунок коштів поручителів - фізичних осіб, які перебували на депозиті в банку. Ми наполягли на тому, що це погашення було незаконним. Ще в 2014 році, до введення тимчасової адміністрації в Дельта Банк, НБУ прийняв постанову, в якому прописав, що кредити повинні гаситися виключно живими грошима. А в цьому випадку заборгованість погашалась грошима поручителів всередині банку. Тобто Дельта позбавлявся великого активу, який в майбутньому можна було продати. Він також втрачав заборгованість, яку можна було стягувати, щоб перерахувати гроші кредиторам банку. Ми побачили цю схему, відновили кредит на баланс, нарахували відсотки і подали в суд. Суд підтвердив нашу правоту, визнав «схлопування» незаконним і стягнув з Укргазвидобування 215 млн грн. Вони вже надійшли на рахунок банку.

- Яка загальна сума суперечок, які вже виграв в суді Дельта Банк? Активи на яку суму вдалося повернути на баланс?

- Крім уже згаданих суперечок з Укргазвидобуванням, Дельта виграв більше 75 судів, пов'язаних з визнанням недійсними угод із продажу кредитів за заниженою ціною, а також з незаконним погашенням кредитів. У законну силу вже вступили рішення судів по 25% ініційованих банком суперечок по нікчемним угодам.

Позитивні рішення виносяться і у спорах, пов'язаних з закріпленням активів банку до окремим кредиторам. Як приклад можу навести позов до фінкомпанії про заставу, який ми не могли визнати нікчемним через термінів, встановлених законом. Ми виграли цю справу: визнали договір недійсним в судах і звільнили з-під застави активи банку на суму майже $ 16 млн.

Дельта виграв численні процеси за незаконними застав - крім уже згаданих Ощадбанку і ДІУ було ще кілька контрагентів. Балансова вартість звільненого в результаті таких рішень судів кредитного портфеля, цінних паперів і нерухомості перевищує 10 млрд. Грн.

Виграні справи дозволять нам продати ці звільнені активи і за рахунок отриманих грошей погашати вимоги кредиторів в порядку черговості.

За період тимчасової адміністрації та ліквідації банку позитивні рішення також отримані за більш, ніж 350-ти спорах про стягнення заборгованості з корпоративних позичальників.

Ще сотні позовів розглядаються судами різних інстанцій. Основна проблема полягає в тому, що отримати позитивне рішення суду по виведеному кредиту - тільки початок. Для формування ринкової ціни на актив необхідно повернути заставу. А виграш в суді по стягненню заборгованості ще треба реалізувати, реально стягнувши борг.

- Які з великих справ ви програли?

- Іноді ми програємо справи, пов'язані з нікчемністю угод - суди не завжди вважають норми статті 38 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» основними для оцінки таких угод.

Велику проблему становлять суперечки, пов'язані з незаконними діями нотаріусів. Так, в останні роки були численні випадки, коли приватні нотаріуси за підробленими рішеннями судів припинялося право власності власників нерухомості. З аналогічними проблемами зіткнулася і Дельта - в зв'язку з незаконними реєстраційними діями було втрачено кілька великих об'єктів нерухомості, які були у банку у власності.

Є кілька тривожних процесів. Так існують проблемні категорії справ, пов'язані з бажанням позичальників розірвати кредитні договори і договори застав через суд. Наприклад, у Верховному суді України слухається справа про недійсність пулу кредитів пов'язаних між собою позичальників - власників великого бізнесу - і виведенні з іпотекікоммерческой нерухомості - приміщень в центрі Києва. У цих приміщеннях розміщуються офіси і магазини одягу та аксесуарів luxury-сегмента. Сума заборгованості за цими кредитами понад 450 млн. Грн. Незважаючи на очевидну незаконність вимог, суди різних інстанцій ухвалювали різні рішення за даними спорах. А останнє, позитивне для Дельти рішення позичальники оскаржили в суді касаційної інстанції та Верховний суд вже кілька разів переносив слухання справи.

- Чи подавали позов до екс-власнику Дельти Миколі Лагуну?

- Фонд і банк вже подали понад 500 заяв про скоєння кримінальних злочинів. З них щодо пов'язаних з банком осіб і власників, в тому числі щодо пана Лагуна, - 177 заяв. До сих пір справи розслідуються. У цих справах Фонд і банк визнані потерпілою стороною. Після їх передачі до суду ми зможемо подати цивільні позови в рамках кримінальної справи. Банк також проводить колосальну роботу по збору доказів, щоб Фонд гарантування міг подати позов за фактом недостатності майна до власників і колишнім топ-керівників банку, дії яких завдали шкоди кредиторам Дельти.

Скільки за три роки Фонд виплатив вкладникам Дельта Банку?
Чи залишилися такі, хто ще не отримав гарантовану суму з ФГВФО?
Наскільки я знаю, вкладники і Нацбанк сперечаються через цих грошей?
Три роки тому, коли Ви прийшли в Дельту в якості тимчасового адміністратора - що Вас вразило найбільше?
Я не розумію, як регулятор цього не побачив?
Куди він дивився?
Якою була ситуація в банку на момент введення тимчасової адміністрації?
Які схеми для цього використовувалися?
Чому держструктурам було так складно домовитися між собою?
Чому питання довелося вирішувати через суд?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация