«Література про Велику Вітчизняну війну»

Військова проза

- одне із значних явищ сучасної радянської літератури. Вона багато в чому автобіографічна і звертається до часу Великої Вітчизняної війни для того, щоб, відтворюючи подвиг радянського народу, який переміг фашизм, поставити на хвилюючому сучасного читача матеріалі загальнолюдські моральні, соціальні, психологічні, філософські проблеми, важливі для нас і сьогодні. - одне із значних явищ сучасної радянської літератури

Нікулін, Н. Н. Спогади про війну / Микола Нікулін. - Москва: АСТ, 2014. - 352 с. - (Фронтовий щоденник).

Рукопис цієї книги більш 30 років пролежала в столі автора, який не припускав її публікувати.

Це не патріотичний твір, а жорстка правда про Окопна побут і абсурді війни. Це спроба звільнитися від гнітючих спогадів.

Книга Миколи Нікуліна, який пройшов війну простим солдатом, не благає, а навпаки, підносить і робить більш цінною нашу Перемогу. Перемогу не маршалів і генералів, а простих бійців.

Перемогу не маршалів і генералів, а простих бійців

Велика Вітчизняна війна. - Москва: ОЛМА Медиа Групп, 2014. - 448 с .: іл.

Книга присвячена героїчну перемогу нашого народу у Великій Вітчизняній війні. Вона - про події передвоєнних років, про основні періодах війни, про головних битвах і воєначальників, про подвиги бійців на полях битв і героїзм на трудовому фронті в тилу. Книга побудована багато в чому на спогадах учасників подій, документальних свідченнях, які були розсекречені лише в останні роки, в тому числі і тексти таємних договорів, секретних наказів. Суворе обличчя війни постає перед нами в ілюстраціях - фотографіях і картинах, плакатах і малюнках.

Була ти відважним бійцем: Збірник / Упоряд. І.Ф.Веревкін, В. Я. Карлін. - Новосибірськ: Західне Сибірське книжкове видавництво, 1982.- 160 с.

Книга художньо-документальних нарисів, написаних новосибірськими журналістами, розповідає про ратні подвиги жінок-сібірячек на фронтах Вітчизняної війни. Бойові справи і долі чотирнадцяти фронтовичок, чотирнадцяти патріоток Батьківщини, проходять перед читачами. У книзі автор розповідає про молодих, 17-річних. Кожна з них мріяла про весну, кохання, жіноче щастя, кожна хотіла виховувати дітей і любити свого обранця. Війна розпорядилася по-своєму, жорстоко, не шкодуючи людини.

Давидов, А. М. Не порушуючи совісті присягу: обране / Анатолій Михайлович Давидов / Усть-Ілімськ експериментальний ліцей. Усть-Ілімськ: [Б. в.], 2010. - 69 с.

У книзі представлені вірші і нариси Анатолія Михайловича з особистого архіву Катерини Єгорівни Соболєвої.

Перший розділ книги «Знову з пам'яті екрану дивиться сувора війна» містить вірші автора про Велику Вітчизняну війну.

Перший розділ книги «Знову з пам'яті екрану дивиться сувора війна» містить вірші автора про Велику Вітчизняну війну

Щоденник дитячої пам'яті. Це і моя війна / [упоряд. Лариса Машир]. - Москва: АСТ, 2014. - 234 с. : Фот.

"Щоденник дитячої пам'яті" - збірка листів і спогадів наших сучасників, які в роки Великої Вітчизняної війни були дітьми. Серед тих, хто поділився своїми переживаннями і бідами воєнних років, - Євген Леонов, Едіта П'єха, Валерій Золотухін , Валентина Леонтьєва і багато інших.

Звєрєв, А. В. Рани: повісті й оповідання / Олексій Васильович Звєрєв - Москва, 1983 р.- 400с.

Книга іркутського письменника присвячена життю сибірського села в суворі воєнні та повоєнні роки.

Кукуєв, Л. А. Живі і мертві: роман / Лев Архипович Кукуєв. - Іркутськ: Східно-Сибірське книжкове видавництво, 1990. - 544 с.

Живі - це ті, хто зі зброєю в руках відстояв нашу Батьківщину, хоча і не дожив до світлого Дня Перемоги. Мертві - ті, хто хотів поневолити наш народ. Два світи, дві ідеології зіткнулися в цій війні.
Через героїв роману, через їх долі автор розкриває читачеві події минулої війни. Живе завжди перемагає мертве. Така діалектика, така ідея роману. У романі використані фронтові вірші Мойсея Рибакова.

Публіцистика періоду Великої Вітчизняної війни не знала собі рівних у всій світовій історії. З перших днів війни вона описувала життя людей на фронті і в тилу, світ їхніх духовних переживань і почуттів, їх ставлення до різних фактами війни, зайняла міцне місце на сторінках періодичної преси, передачах радіо. Публіцистика стала основною формою творчості найбільших майстрів художнього слова.

Карпов, ВКарпов, В. В. Маршал Жуков.Його соратники і противники в дні війни і миру.- Москва: Вече, 2013. - 576 с.

Книга являє собою монументальне і величне полотно, в центрі якого - Георгій Костянтинович Жуков. Автор досліджує його взаємини з І. В. Сталіним і з іншими керівниками держави і армії, з підлеглими йому командирами, политработниками. Без замовчувань розповідається про болісних роках опали. Його боялися і не любили багато з тих, кого він вважав товаришами по зброї.

Астаф'єв, ВАстаф'єв, В. Прокляті та вбиті: роман / Віктор Астаф'єв.- Москва: Ексмо, 2002. - 800 с.

Роман Віктора Астаф'єва «Прокляті та вбиті» - одне з найдраматичніших, трагічних і правдивих творів про солдатів Великої Вітчизняної війни. Солдат і війна як вона є - жорстока, повна несправедливості і страшних поневірянь, де подвиг - це найчастіше випадковий збіг обставин, а підлість - найкраща тактика виживання. Для персонажів В. Астаф'єва, які бачать її зсередини, вона означає постійний страх, голод і нескінченні безглузді накази командування, воюючого числом, а не вмінням. Прочитавши цю книгу, можна зрозуміти, чому ветерани плачуть в День перемоги, а багато хто з них не люблять розповідати про війну.

Бакланов, ГБакланов, Г. Навіки - девятнадцатилетние: повісті / Григорій Бакланов.- Москва: Известия, 1988. - 512 с.

Повість "Навіки девятнадцатилетние" - це розповідь про молодих лейтенантах на війні. Їм доводилося відповідати і за себе, і за інших без будь-яких знижок на вік. Потрапили на фронт прямо зі шкільної лави, вони, як добре сказав одного разу Олександр Твардовський, "вище лейтенантів не піднімалися і далі командирів полку не ходили" і "бачили піт і кров війни на своїй гімнастерці".

Бондарєв, ЮБондарєв, Ю. Гарячий сніг.Останні залпи: роман і повість / Юрій Бондарєв.- Москва: Современник, 1988. - 496 с.

Події роману розгортаються в грудні 1942 року під Сталінградом, південніше блокованої радянськими військами армії генерала Паулюса, коли одна з наших армій стримує в приволзької степу удар танкових дивізій генерала Манштейна, який прагне пробити коридор до армії Паулюса і вивести її з оточення. Артилерійський розрахунок перегороджує шлях ворожим танкам під Сталінградом. Хлопці стоять на смерть. Від них залежить результат не тільки самої кривавої битви, але в підсумку і всієї війни.
Події роману розгортаються в грудні 1942 року під Сталінградом, південніше блокованої радянськими військами армії генерала Паулюса, коли одна з наших армій стримує в приволзької степу удар танкових дивізій генерала Манштейна, який прагне пробити коридор до армії Паулюса і вивести її з оточення Богомолов, В. Момент істини (У серпні Сорок четвертим ...): роман. - Москва: Современник, 1988. - 414с.

«Момент істини» - роман про роботу контррозвідки під час Великої Вітчизняної війни. Події відбуваються в серпні 1944 року. На території звільненої Білорусії в тилу радянських військ, ховаються агенти ворога, умовно названі нашими контррозвідниками групою «Німан» .. Регулярно в ефір виходить радіостанція з позивними «КАО», передає шифровані радіограми. Контррозвідників зі СМЕРШу, трьом молодим офіцерам на чолі з капітаном Альохін, доручено в найкоротші терміни розшукати диверсійну групу.

Биков, В. В. Його батальйон: повісті / Москва: Молодая гвардия, 1976. - 288 с.

Пронизлива повість про комбаті Миколу Волошина, про один з епізодів його життя - взяття висоти. Часовий відрізок повісті - добу. Але що може статися за цей короткий проміжок часу на війні? Що переживають герої повісті? Які риси характеру відкриваються в критичні моменти життя? «І чим значніше в людині істинно людське, тим важливіше для нього своє особисте життя і життя оточуючих його товаришів». Дивовижна по чесності книга закінчується словами: «Війна тривала».

Васильєв, БВасильєв, Б. Л. А зори здесь тихие ...: повість / Б. Л. Васильєв.- Санкт-Петербург: Азбука-классика, 2004. - 219 с.

Це саме зворушливе і кращий твір про війну вражає своєю щирістю і драматизмом. Бере за душу на перших рядках і не відпускає до самої останньої точки ...
Головні героїні - молоді дівчата, які готові на будь-які подвиги заради своєї Батьківщини! П'ять дівчат-зенітниць на чолі зі старшиною Васковим в травні 1942 року на далекому роз'їзді протистоять загону добірних німецьких диверсантів-десантників. Тендітні дівчата вступають в смертельну сутичку з міцними, навченими вбивати чоловіками. Ці дівчата мріяли про велику любов, ніжність, сімейне тепло - але на їхню частку випала жорстока війна, і вони до кінця виконали свій військовий обов'язок ...

Поверніться живими: повісті фронтовиків / редПоверніться живими: повісті фронтовиків / ред.-упоряд.Г. Сапронов.- Іркутськ: Вектор, 2000. - 541 с.

Ця книга ця стала справжнім подарунком для тих, кого ми називаємо переможцями, для їхніх дітей і онуків. Вона створена талантом і творчим мужністю людей, які винесли на своїх плечах найстрашніше випробування, що випало на долю нашого народу в XX столітті. До збірки увійшли чудові літературні твори, що належать видатним письменникам-фронтовикам: повісті "Пастух і пастушка" Віктора Астаф'єва, "Усвятскіе шлемоносци" Євгенія Носова, "Дожити до світанку" Василя Бикова, "Вбиті під Москвою" Костянтина Воробйова, "Сашка" В'ячеслава Кондратьєва , "Польова дружина" Дмитра Сергєєва. Повісті фронтовиків допоможуть нашим сучасникам краще зрозуміти силу духу отців, славу нашої Росії.

Воробйов, КВоробйов, К. Д. Убито під Москвою: повісті й оповідання / К. Д. Воробйов.- Москва: Художественная литература, 1994. - 379 с.

Повість «Убито під Москвою» стала першим твором К. Воробйова з розряду тих, які були названі критиками «лейтенантських прозою». Автор сам пройшов через війну, так писати міг тільки очевидець, учасник. У цій повісті розповідається про трагедію молодих кремлівських курсантів, які були надіслані на смерть під час наступу німців під Москвою взимку 1941 року. Письменник ставить важливу проблему вбивства своїх своїми ж. У нього вийшло показати весь жах зради вісімнадцятирічних хлопчаків, які практично беззбройні, у них тільки самозарядні гвинтівки, гранати і пляшки з бензином. Страшно, що хлопчики-курсанти стали заручниками війни.

Гранін, Данило ОлександровичГранін, Данило Олександрович.Мій лейтенант: [роман] / Данило Гранін;[іл.Ганс Лиска].- Москва: ОЛМА Медиа Групп, 2013. - 317с.

Новий роман Данила Граніна - це погляд на Велику Вітчизняну з вивороту, ні з точки зору генералів і маршалів, спокійно відправляли в пекло і м'ясорубку цілі армії, а зсередини, з траншей і окопів. На тлі тягот, жахів і непривабливості війни автор дає можливість виговоритися простому лейтенанту, одному з тих, кому ми зобов'язані своєю перемогою. У романі "Мій лейтенант" відображена пам'ять самих учасників трагічних подій оборони Ленінграда, відновлює багато несподівані факти військових дій, побутові деталі фронтового життя. У 2012 році роман став лауреатом премії "Велика книга».

Карпов, ВКарпов, В. В. Взяти живим!: Роман / В. В. Карпов.- Ростов-на-Дону: [б.в.], 1994. - (Проф-Пресс).- 553 с.

З яскравого, захоплюючого оповідання «Взяти живим» ви дізнаєтеся багато нового про життя і роботі військових розвідників, мужніх професіоналів, про таємні операції в роки Великої Вітчизняної війни. Головний герой, лейтенант Ромашкін, пішовши на фронт зі шкільної лави, стає фахівцем з видобутку «мов». Захоплюючі епізоди розвідувальних завдань Ромашкіна виглядають абсолютно неймовірними, однак, за твердженням автора, всі вони - справжні! Твір багато в чому автобіографічний: Володимир Карпов, автор роману, отримав звання Героя Радянського Союзу за роботу в розвідці, тому справжність всіх подій в творі не викликає сумнівів!

Бондарєв, ЮБондарєв, Ю. В. Батальйони просять вогню.Останні залпи: повісті.- Москва: Современник, 1988. - 336 с.

Весна 1943 року. Радянські війська готуються форсувати Дніпро. Два батальйону кинуті в згубний прорив з метою відвернути на себе сили противника. Однак радянське командування змінює плани наступу, залишаючи батальйони без вогневої підтримки, ніж прирікають їх на вірну загибель. Мало того, командування віддає бійцям наказ триматися до останнього. Чи можна виправдати ситуацію? Чи можна жертвувати життями окремих людей заради спільної мети?

Казакевич, ЕКазакевич, Е. Г. Зірка: повісті, роман / Еммануїл Казакевич.- Москва: Вече, 2004. - 506 с.

Це одна з найкращих книг про Велику Вітчизняну війну. Красива військова повість про розвідників. Розвідгрупа під кодовою назвою "Зірка" пробирається в тил ворога, для збору розвідданих. Бійці ціною власного життя передають важливу інформацію про танкової дивізії СС, які мають вирішальне значення для командування радянської армії. Повість дуже світла, хоча написана про важкому військовому часу, але якось проникливо і тонко. Здавалося б, невелика книга про справжніх героїв, а скільки болю і почуттів може викликати.

Кондратьєв, ВКондратьєв, В. Л. Сашка: Повість.- Москва: Современник, 1986.- 141с.

Події в повісті «Сашка» відбуваються в 1942 році. Автор воював під Ржевом, так само, як і його герой. Головна тема твору - не як така війна, як така, а доля простої людини на цій війні. Такою людиною і є головний герой повісті - молодий солдат, вчорашній школяр на ім'я Сашка. Письменник навіть не називає його прізвища, щоб підкреслити те, що Сашка - звичайнісінька людина. Тут немає красивих слів, вихваляють подвиг солдата, який пожертвував життям в страшному бою. Автор не розповідає про доблесних перемоги радянських військ, а показує повсякденне життя простого воїна, «опинилася в найважчий час в самому скрутному місці».

Курочкін, ВКурочкін, В. А. На війні як на війні: повісті.- Ленінград: Лениздат, 1984. - 357 с.

Невелика повість про екіпаж самохідки СУ-85. Головний герой - командир машини зі смішним прізвищем Малешкін - молоденький лейтенантик зі звичайними хлоп'ячими комплексами, невдачливий, дістають начальством.

Сані немає й двадцяти років, на фронті він воює лише півроку. Його молодість і недосвідченість є предметом насмішок як в дивізії, так і у екіпажу. Але коли приходить час, Саня стає справжнім командиром, здатним керувати своїм екіпажем, взяти на себе всю тяжкість і відповідальність, прийняти правильне рішення, підбадьорити, показати приклад. На частку цього смішного хлопчика випало страшне час випробувань, - випробування війною. І він його з честю витримав.

Кузнецов, Анатолій Васильович.Бабин Яр [Текст]: роман-документ / Анатолій Кузнєцов.- Москва: Астрель: CORPUS, 2010. - 704 с.

Бабин Яр - місце на околиці Києва, перетворене фашистами в період окупації міста в концентраційний табір і місце масових вбивств (тільки за чотири дні у вересні 1941 року там було розстріляно і розшматовано 70000 чоловік).

Роман-документ "Бабин Яр" заснований на реальних фактах - його автор, Анатолій Кузнєцов, був свідком тих страшних подій. Будучи в той час чотирнадцятирічним підлітком, він вів щоденникові записи про події в Києві. Об'єктивний, щирий роман змушує тебе своїми очима побачити Київ 1941-1943 років: димлячі руїни Хрещатика, будинок гестапо на Володимирській, концентраційний табір в Дарниці, натовп людей, що йде назустріч своїй смерті в Бабин Яр. Ця книга - попередження людству. Ця книга змушує думати. Ця книга вчить цінувати життя.

Некрасов, В. В окопах Сталінграда: повість, оповідання / Віктор Некрасов.- Москва: Художественная литература, 1990. - 319 с.

Одна з найбільш відвертих і правдивих книг про війну, написаних без приховування правди, що ще більше звеличує подвиг нашого народу. Віктор Некрасов сам брав участь у Сталінградській битві, що переломили хід Великої Вітчизняної війни, тому нещадно судить тих, хто спокійно посилає людей на смерть, хто розстрілює за втрачену кирку або саперну лопату, хто тримає людей в страху. Це був протест не тільки проти сталінських методів ведення війни, а й проти сталінських комісарів, уважно спостерігали за словами і поведінкою людини, а людина цей йшов на смерть. У цій книзі солдатська правда людини, на собі випробував всі жахи битви за Сталінград. Так просто і страшно про війну до Некрасова писав ніхто.

Польовий, БПольовий, Б. Повість про справжню людину / Борис Польовий.- Москва: Радянська Росія, 1983. - 272 с.

Чудова і повчальна історія про простий радянському льотчику, заснована на реальних подіях. Літак Олексія Мересьєва збивають фашисти і поранений льотчик виявляється один в зимовому лісі. Без їжі, без даху йому доводиться повзти по снігу 19 днів. Потім сучасники назвуть це подвигом, але Олексій не знав і не думав про це. Він просто боровся з останніх сил і хотів жити. Скільки болю і поневірянь довелося винести цій людині. І після всього цього він знову почав ходити (на протезах) і повернувся до своєї професії. Ця книга вчить нас жити, долати труднощі і найголовніше не опускати руки - ніколи!

Симонов, КСимонов, К. Живі и мертві: Роман / Костянтин Симонов.- У 3-х кн.- Москва: Радянський письменник, 1985. - 384 с.

Грандіозна епопея Симонова охоплює годин проміжок з червня тисяча дев'ятсот сорок один року по липень 1 944 року. Роман "Живі и мертві" - це шедевр. Ця книга - про Перші, найбільш гіркіх, смертельно и нещадно місяці Війни. Про відступ, про поголовне вініщення и одінічніх виходом з оточення. Про важкий боях за Москву. Прямо, жорсткий и чесно пише Симонов. Настолько Яскрава и правдиво ведеться Розповідь, что поневоле відчуваєш себе учасником того страшного часу. Бачиш живих людей, Які налякані, Які ще не до кінця усвідомілі, что вісь ВІН ворог зовсім поруч. Скрізь. Але нехай страшно, нехай довкола невідомість, нехай ти залишився один, ти все одно повинен взяти гвинтівку і піти в бій. Адже це твоя країна і це напали на тебе і твоїх близьких .. "Живі і мертві" потрібно обов'язково прочитати всім, хто не забув і не хоче забувати історію перемоги радянського народу.

Шолохов, МШолохов, М. А. Доля людини.- Москва: Радянська Росія, 1983. -128 с.

Цей твір чіпає суворої життєвою правдою і гуманізмом. Просто і сильно розказана письменником історія шофера Соколова, який втратив під час війни сім'ю, яка пережила всі жахи німецького полону, труднощі військового життя. Андрія Соколова не робили його трагічна доля. Після війни він усиновив сироту Ванюшку, і у нього з'явився сенс життя - дбати про хлопчика.
У «Долі людини» засудження війни, фашизму - не тільки в історії Андрія Соколова. З не меншою силою прокляття звучить воно і в історії Ванюшки. Високий гуманізм пронизує коротку повість про зло від Свого дитинстві, про дитинство, яке так рано дізналося горе і розставання.

Биков, Василь ВолодимировичБиков, Василь Володимирович.Альпійська балада;Сотников: [повісті] / Василь Биков.- Москва: Клевер-Медіа-Груп, 2015. - 317с.

Любов і війна - чи можна уявити собі більш несумісні поняття? Але людина завжди залишається людиною, і біля підніжжя Альп народжується любов простого білоруського хлопця Івана і італійки Джулії, які втекли з концтабору. Любов, яка підживлюється бажанням свободи і яку так скоро і безжально обриває війна. Доля подарувала Івану і Джулії всього три дні. Це трохи з точки зору звичайної людської долі, але у справжнього щастя інша міра.
Три дні вони йшли разом через поля, скелі і сніг. У них було всього три дні, яких вистачило, щоб вони стали один одному дороги і близькі. Серед красивою альпійської природи, в макових полях народилася їхня любов. Щира і чиста. Любов, здатна на подвиг.

Але що може статися за цей короткий проміжок часу на війні?
Що переживають герої повісті?
Які риси характеру відкриваються в критичні моменти життя?
Чи можна виправдати ситуацію?
Чи можна жертвувати життями окремих людей заради спільної мети?
Любов і війна - чи можна уявити собі більш несумісні поняття?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация