Літнім українцям, які емігрували за кордон, ПФ виплачує пенсії щоквартально

За різними експертними даними, шукати кращого життя поїхало за кордон від 3 до 5, а то і 7 мільйонів українців. Хтось опинився там тимчасово, а хто-то і назавжди. Наскільки захищеною є в такому разі їх пенсійна старість? На які виплати можуть розраховувати літні українці при виїзді на постійне місце проживання за кордон?

Про це і не тільки кореспондент Укрінформу розмовляла з начальником Управління міжнародного співробітництва Пенсійного фонду України Марією Плаксій.

- Маріє Василівно, скажімо, літня людина вирішив провести старість біля дітей, які свого часу емігрували за кордон. Куди вона повинна звернутися з приводу перекладу своєї пенсії в іншу країну?

- Якщо пенсіонер, якому в Україні призначена пенсія, вирішив виїжджати за кордон, йому перед від'їздом необхідно звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем отримання пенсії в Україні. Адже за його заявою може бути виплачена пенсія за шість місяців наперед перед від'їздом. Тут же можна отримати «Пам'ятку для пенсіонерів, які виїжджають на постійне проживання за кордон» з необхідною інформацією та переліком держав, з якими сьогодні Україна уклала міжнародні договори про соціальне (пенсійне) забезпечення. У разі порушення клопотання про переведення, тобто переклад пенсії з України до іноземної держави, з яким укладено міжнародний договір про соціальне забезпечення, громадянин повинен звернутися до компетентних органів з питань пенсійного забезпечення за місцем свого проживання в цій державі.

- залежить розмір виплачуваної пенсії від країни проживання?

- Виплата пенсій за кордоном здійснюється на підставі відповідних міжнародних договорів та чинного законодавства України. Розмір пенсії перераховується за законодавством України і не залежить від країни проживання пенсіонера. Розмір пенсії перераховується відповідно до рішень Верховної Ради України, постанов Кабінету Міністрів України, законодавства України про збільшення розміру пенсій.

- В якій валюті закордонні українці отримують свою пенсію і з якою регулярністю вона виплачується?

- Нарахування пенсій громадянам, які виїхали на постійне місце проживання до іноземних держав, здійснюється щоквартально у валюті тієї країни, де проживає пенсіонер, (в доларах США або в євро) за офіційним обмінним курсом Національного банку України гривні до іноземних валют.

- чи багато втрачають вони за послуги від перекладу своєї пенсії?

- Витрати, пов'язані з переказом пенсій Пенсійним фондом України за кордон, здійснюються за рахунок коштів Фонду. Одержувачі пенсій не несуть витрат, пов'язаних з переведенням належних їм грошей.

- З якими країнами укладені міждержавні угоди щодо гарантування пенсійного забезпечення українцям, які емігрують?

- На даний час Україною укладено ряд міжнародних договорів і угод. Зокрема, це - Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, яку підписали уряди Вірменії, Білорусі, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану, Росії, України. Згідно цієї Угоди, передбачається призначення пенсії громадянам зазначених країн тією державою, де вони проживають. Говорячи професійною мовою, експорт пенсії не здійснюється і взаєморозрахунки між державами не ведуться.

Є чимало й двосторонніх угод, які уклали наш уряд на аналогічних умовах з урядами інших країн СНД: Азербайджану, Білорусі, Молдови, а також Грузії. На сьогодні діє також Тимчасову угоду між урядом України і урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, в галузі пенсійного забезпечення, підписана 15 січня 1993 року.

Уклала Україна і ряд двосторонніх договорів про співробітництво в галузі соціального забезпечення - з Латвією, Естонією, Литвою, Словаччиною, Чехією, Болгарією, Королівством Іспанія, якими передбачається не тільки продовження виплати пенсії державою, яку вона призначила, незалежно від того, в якій країні проживає пенсіонер, але і призначення пенсії кожною державою за стаж, набутий на її території. За інформацією Міністерства соціальної політики України, 21 грудня 2011 року Верховна Рада України ратифікувала Угоду про соціальне забезпечення з Португалією, а 18 травня 2012 року підписано Угоду між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення.

Одночасно Україна продовжує виконувати зобов'язання колишнього СРСР за міжнародними договорами, укладеними з Монгольської Народної Республікою, Румунією і Угорщиною.

- З якими країнами можна очікувати підписання нових угод?

- На даний час планується підписання проектів міжнародних договорів про соціальне забезпечення з Федеративною Республікою Німеччина, Державою Ізраїль і нової Угоди з Королівством Іспанія.

Триває переговорний процес і щодо укладення міжнародних договорів з питань соціального забезпечення з Чорногорією, Сербією і напрацьовуються проекти міжнародних договорів з питань пропорційного фінансування пенсій з Російською Федерацією і Республікою Білорусь.

- Якщо пенсія нараховується за законодавством інших країн, то як зараховується стаж людини і його колишні заробітки?

- Вищезазначені договору розподіляються на два види. Зокрема, це договори, які базуються на територіальному принципі, за якими виплату пенсій здійснює держава, на території якої проживає пенсіонер (укладені з країнами СНД). У таких випадках при призначенні пенсії зараховується повністю весь трудовий (страховий) стаж, набутий на території цих держав, який підтверджується компетентними органами тієї країни, на території якої був придбаний стаж, а розмір заробітку обчислюється виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії.

Угоди, укладені колишнім СРСР з Монголією, Румунією, Угорщиною, передбачають підтвердження сторонами страхового стажу та його облік і призначення пенсії тією державою, де постійно проживає заявник.

На пропорційному принципі базуються договору, які укладені з Литвою, Латвією, Естонією, Чехією, Болгарією, Словаччиною, Королівством Іспанія. За ним кожна договірна сторона призначає та виплачує пенсію за страховий (трудовий) стаж, набутий на своїй території. У таких випадках страховий стаж, набутий за законодавством кожної з договірних держав, враховується в разі потреби іншої договірної стороною для права на пенсію як ніби цей стаж набуто за її законодавством за умови, що періоди страхового стажу не перекриваються в часі.

- А якщо пенсіонер виїжджає до країн, з якими Україна не має відповідної угоди, скажімо, в США, у Франції або Канаду?

- Якщо немає міжнародного договору, то в такому випадку виплата пенсії припиняється. Виняток тут становлять лише пенсії для інвалідів Чорнобиля першої категорії, яким ПФ все одно буде здійснювати переклад виплат, незалежно від країни їх нового проживання. Вони свою пенсію по інвалідності отримуватимуть в Америці, Аргентині, Австралії або де б то не було.

З приводу інших пенсіонерів, то зараз це питання має розглянути Верховна Рада. Конституційним Судом рекомендовано прийняти закон, який би дозволяв таку виплату. Уряд зараз готує відповідний законопроект.

- Чому українці, які повернулися на старість років з Росії в Україну, змушені прописуватися в прикордонних територіях і їздити за своїми пенсійними виплатами в Росію, а не отримувати їх за місцем фактичного свого проживання тут?

- На громадян, які переїжджають з Росії в Україну, поширюються положення Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав - в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, згідно з якою при переселенні пенсіонера в межах країн-держав учасниць Угоди виплата пенсії по попереднього місця проживання припиняється, якщо пенсія того ж виду передбачена законодавством держави за новим місцем проживання пенсіонера. Пенсія в цьому випадку призначається за законодавством держави, на території якої проживає пенсіонер, а орган з питань пенсійного забезпечення держави попереднього місця проживання припиняє виплату пенсії.

Виплата призначеної пенсії триває за новим місцем проживання пенсіонера на його особистий рахунок в банку або через поштове відділення на територію держави нового місця проживання лише в разі відсутності права на пенсію в цій державі. Ця виплата має тимчасовий характер і здійснюється до набуття права на пенсію відповідно до законодавства держави проживання.

- Які суми були спрямовані взагалі для виплати пенсій українцям за кордоном?

- За 2011 рік перераховано з України пенсій на суму 1 280,16 тис. Дол. США та 971,83 тис. Євро. В Україні, згідно з міжнародними договорами України про співпрацю перераховано пенсій на суму 2 277,27 тис. Дол. США, 342,06 тис. Євро і 65,72 млн російських рублів.

- активні українські трудові мігранти, які працюють за межами Батьківщини, використовують своє право на добровільну участь у вітчизняній системі державного пенсійного страхування? Що б Ви їм порадили, щоб уникнути бідності на старості років?

- За останніми даними, кількість українських громадян, які працюють за кордоном і вирішили взяти участь в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, нараховує 614 осіб. Звичайно, це досить невелика цифра, враховуючи, що на заробітках за кордоном знаходиться багато наших земляків.

Тому мені хотілося б нагадати їм, що, згідно зі статтею 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», брати добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування мають право особи, які досягли 16-ти річного віку і не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, в тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, котори е постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Для того, щоб добровільно сплачувати страхові внески, потрібно подати відповідну заяву до територіального органу Пенсійного фонду за місцем проживання, а після, протягом 30- денного терміну, з таким обличчям складається договір.

Застрахована особа приймає добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування протягом терміну, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, але не менше одного року. Учасники добровільної системи пенсійного страхування можуть платити будь-яку суму, однак вона повинна бути не менше мінімального внеску, який визначається як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір страхового внеску (33,2%), встановленого законом. На квітень 2012 року його розмір становить 363,21грн, а з 1 липня 2012 року його буде досягати 365,86 грн, з 1 жовтня - 371,18 грн і з 1 грудня - 376,49 грн. Страховий внесок сплачується щоквартально.

Детальніше про це можна дізнатися на сайті Пенсійного фонду України (pfu.gov.ua) або зателефонувавши на "гарячу лінію" за номером 0-800-503-753.

Робота і бізнес | 30.06.2012 | Автор: miaitalia.info | Переглядів: 43449 | Коментарів: 3

РЕЄСТРАЦІЯ займає всього 1 хвилину і введена з метою полегшити і прискорити роботу користувачів.

Зареєструвавшись на сайті, Ви отримуєте масу переваг:

1. Вам не потрібно буде кожен раз писати своє ім'я при коментуванні публікацій.

2. Повідомлення про відповідь в розділі Юридична консультація прийде на Ваш E-mail.

3. Ви зможете підписатися на улюблені теми і стежити за їх розвитком.

4. Ви зможете брати участь в конкурсах і отримувати призи.

5. Ви зможете листуватися з іншими учасниками сайту.

6. Ви отримаєте доступ до закритих ресурсів сайту.

І багато іншого. Стати учасником нашого клубу, натискайте РЕЄСТРАЦІЯ.

Наскільки захищеною є в такому разі їх пенсійна старість?
На які виплати можуть розраховувати літні українці при виїзді на постійне місце проживання за кордон?
Куди вона повинна звернутися з приводу перекладу своєї пенсії в іншу країну?
Залежить розмір виплачуваної пенсії від країни проживання?
В якій валюті закордонні українці отримують свою пенсію і з якою регулярністю вона виплачується?
И багато втрачають вони за послуги від перекладу своєї пенсії?
З якими країнами укладені міждержавні угоди щодо гарантування пенсійного забезпечення українцям, які емігрують?
З якими країнами можна очікувати підписання нових угод?
Якщо пенсія нараховується за законодавством інших країн, то як зараховується стаж людини і його колишні заробітки?
А якщо пенсіонер виїжджає до країн, з якими Україна не має відповідної угоди, скажімо, в США, у Франції або Канаду?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация