Лівія без Каддафі: влада не має, зі зброєю ходять навіть діти

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

20 жовтня 2011, 7:52 Переглядів: 20 жовтня 2011, 7:52 Переглядів:   Повстанці в Тріполі - хлопці до 20 років з «травою» і самогоном

Повстанці в Тріполі - хлопці до 20 років з «травою» і самогоном. Фото: С. Миколаїв.

Розвіваються на вітрі червоно-чорно-зелені революційні прапори. Виступають на вуличній сцені музиканти. Снують натовпи святково одягнених людей. Настрій у всіх - піднесений. Повітря раз у раз вибухає криками "Вільна Лівія ! "Ще кілька місяців тому, центральна площа Тріполі називалася" Зеленої ". Але після втечі з міста військ Муаммара Каддафі і приходу опозиційних сил Перехідної уряду (нагадаємо, що це сталося 21 серпня), її перейменували на площу" Мучеників революції 17 лютого ". І тепер тут чи не щодня проходять мітинги на підтримку демократичної революції.

Читайте також: У Каддафі є ядерна зброя?

- Не повірите, але при Каддафі в Лівії не було дощів, - стверджують присутні на демонстрацію і сп'янілі від перемоги лівійці. - Але після втечі диктатора Аллах став прихильний до нашої країни. Дощ іде кілька разів на тиждень!

ФОТО: У Тріполі революціонери махають прапорами і малюють карикатури на Каддафі

Зелені прапори
Зелені прапори. Ще навесні жителі столиці погрожували померти за Муаммара Каддафі. Фото: С. Миколаїв

Осторонь всюдисущі торговці пропонують всім бажаючим міцний східний чай з пузатих мідних чайників. "Штовхають" футболки, кулони, бандани і браслети з революційною символікою - все з тим же смугастим прапором. Тепер ці нехитрі прикраси в Тріполі носять все, від малого до великого. Причому часто надягають їх поверх протезів або прямо на перебинтовані руки і ноги.

ФОТО: У зруйнованій резиденції Каддафі торгують символами революції

- Деякі з цих людей (в тому числі жінки і діти), постраждали від здетонували боєприпасів, коли підтримують опозицію повітряні сили НАТО бомбили стратегічні об'єкти, - розповідають нам українські медики, які вже більше десяти років живуть і працюють в Лівії. - Інші - в останній тиждень серпня, під час вуличних боїв між силами Каддафі та революційними військами. Звичайно, спеціально в них ніхто не стріляв. Але випадкова куля сама вибирає собі жертву ...

Здавалося б, після пережитого жаху лівійцям повинна бути не під силу дивитися на все, що пов'язано з війною. Але на які оточили площу пікапи з кулеметами (до революції на цих машинах перевозили овець) - вони реагують абсолютно спокійно. Так само, втім, як і на прилаштувати поруч безвусих хлопчаків від 15 до 20 років з "калашами", які побачивши нас, тут же підкидають руки вгору з переможним криком: "Вікторія!" Мабуть, революція вже привчила юних опозиціонерів до об'єктивів камер і фотоапаратів, і журналістів вони нітрохи не соромляться.

Смугасті прапори
Смугасті прапори. Тепер в Тріполі все стверджують, що підтримують революцію. Фото: С. Миколаїв

- Ми раді, що змогли повалити диктатора Муаммара Каддафі, - кажуть хлопці, немов повторюють у шкільної дошки добре завчений урок. - Протягом багатьох років він не дозволяв нам вивчати іноземні мови і їздити за кордон. Гнобив іслам і міг посадити в тюрму лише за те, що ти ходиш в мечеть. Розбазарював наші нафтові гроші, підтримуючи Африканський союз. Крім того, працювати і займатися бізнесом в Лівії могли лише члени його племені і люди з близького оточення. А народ отримував тільки жалюгідні подачки у вигляді дотацій від продажу нафти. Але тепер все це в минулому. Лівія буде жити не гірше Арабських Еміратів!

ПОРТРЕТИ КАДДАФІ топчуть НОГАМИ

Тим часом в березні поточного року (нагадаємо, що в той час нині побіжний лідер Джамахірії Муаммар Каддафі ще займав свою резиденцію в Тріполі) ми стояли на цій же площі і так само, як зараз, спостерігали за багатолюдній демонстрацією. Але тоді виходили на вулиці лівійці розмахували зеленими прапорами і кричали: "Аллах, Либия, Каддафі!" А також заявляли, що заради лідера Джамахірії віддадуть своє життя! Причому переконували в цьому не тільки журналістів. Але і своїх друзів - українських медиків.

- Ми й самі не розуміємо, що сталося, - зітхають сьогодні наші лікарі. - Таке відчуття, що лівійці, з якими ми спілкувалися роками, в одну мить стали зовсім іншими людьми. Ніби маску скинули! Раніше вони говорили, що вважають Муаммара Каддафі своїм батьком. Адже всього за кілька десятків років він переселив свій народ з бедуїнських шатрів і гірських печер в упорядковані квартири. Регулярно виплачував дотації від продажу нафти, завдяки чому багато місцевих жителів могли собі дозволити не працювати. І, нарешті, заточив в тюрми всіх радикальних ісламістів, які намагалися нав'язати лівійцям несолодке життя за законами шаріату. А тепер все раптом змінилося. Ті ж люди кидають портрети Муаммара Каддафі під ноги і з шаленим задоволенням по ним топчуться ...

Резиденція диктатора
Резиденція диктатора. НАТО майже зрівняла її з землею, але тріпольчане ходять сюди як в музей. Фото: С. Миколаїв

Що ж сталося з жителями Тріполі? У приватних бесідах вони зізнаються, що поводяться так тому, що ще не знають, чого чекати від нової влади, і просто її бояться. А смугаста стрічка на руці і участь в мітингу на підтримку демократії - нехай і примарна, але хоч якийсь захист від можливих неприємностей. Крім того, чималу роль в тому, що відбувається грає грошове питання. Причому дорікнути в "купівлі" прихильників можна як стару, так і нову влада .

- З чуток, за вихід на одну демонстрацію в свою підтримку Муаммар Каддафі платив більше 100 доларів, - кажуть лівійці. - А активісти нібито отримували зарплату в розмірі $ 5 тисяч!

У той же час Перехідний уряд дозволити собі такі великі витрати, як екс-лідер держави, поки не може (нагадаємо, що через війну видобуток нафти проводиться далеко не в повному обсязі, а рахунки Муаммара Каддафі в банках країн Західної Європи все ще заморожені ). Але вміло використовує інші фінансові "стимули".

- Лівійські оператори мобільного зв'язку відключили послугу СМС-повідомлень ще на початку військового конфлікту, - зізнаються мешканці Тріполі. - Але нам регулярно приходять СМСки: "щоб отримати заборгованість по зарплаті (через революцію багато лівійські компанії припинили виплату грошей, а зараз перераховують їх в банки , Які видають людям лише частина коштів. - Авт.), Необхідно з'явитися на мітинг на підтримку революції ". Що нам залишається робити?

Примітно, що навіть в такій ситуації більшість мешканців столиці про політику майже не замислюються. Після шести місяців бомбардувань і вуличних боїв вони чітко усвідомили: жити можна тільки сьогоднішнім днем, а що буде завтра - покаже час. Благо, ще до революції багато хто з них збирали "нафтові" гроші на чорний день і тепер виживають виключно завдяки цих накопичень.

- Ясно, що коли заощадження закінчаться, ми будемо інакше реагувати на те, що відбувається, - зітхають лівійці. - Але поки гроші ще є. А значить, ми можемо почекати і подивитися, що буде далі. А раптом після революції життя дійсно стане краще?

мародери озолотити

Будинок дочки Каддафі
Будинок дочки Каддафі. В цьому залі Айша збирала друзів на вечірки. Фото: С. Миколаїв

Звичайно, може бути і так. Але поки Тріполі виробляє досить гнітюче враження. Резиденцію Каддафі повітряні сили НАТО зрівняли з землею. Раніше тут був цілий комплекс шикарних будинків, а тепер залишився лише один будинок без вікон і дверей, який прості лівійці відвідують як музей. Особняки найближчого оточення лідера Джамахірії (наприклад, вотчина його дочки Айши) не піддавались бомбардуванню, але розорені і розграбовані дочиста. Так само, втім, як і міжнародний аеропорт Тріполі, для відновлення якого тепер будуть потрібні мільйони. Як то кажуть, на революцію можна списати все ...

- Коли війська Перехідної уряду увійшли до столиці, мародери скористалися ситуацією і буквально озолотилися, - розповідають городяни. - Бандити просто вривалися в будинки багатих людей і виносили звідти все, що могли. А якщо господарі чинили опір, безжально їх вбивали. Гвалтували жінок ...

Звичайно, сьогодні нова влада намагається навести в Тріполі порядок. Оскільки державні установи не працюють - функції місцевих органів управління тимчасово передали радам пологів (нагадаємо, що Лівія досі є племінним суспільством) - так званим Меджлісом або Революційним радам. Але поки у них мало що виходить. Початок навчального року перенесли - багато шкіл були зруйновані під час бомбардувань і вуличних боїв, а в інших до сих пір знаходяться революційні штаби. Гасити пожежі (а вони тепер чомусь виникають в Тріполі дуже часто) - нікому. Вулиці міста (до речі, при Каддафі вони були ідеально чистими!) Ніхто не прибирає, і на кожному кроці піднімаються звалища сміття і течуть струмочки помиїв. Кафе, магазини та аптеки відкриваються лише після полудня (до цього все місто просто спить!) А щоб купити хліб - доводиться годинами стояти в черзі.

- До революції всю чорну роботу в нашій країні виконували трудові мігранти з Чорної Африки і Єгипту, - кажуть місцеві жителі. - Але на початку конфлікту більшість з них втекли. А ми, лівійці, вважаємо, що мести вулиці принизливо. Такі вже у нас традиції ...

Чи варто говорити, що дорожньої поліції в місті - немає. А більшість машин після бойових дій нагадують решето. Переживши перший шок, багато лівійців зняли номери, наклеїли на бампер "смугастий" прапор і тепер хвацько проскакують на червоне світло, якимось дивом примудряючись уникнути зіткнень один з одним. Коли ж аварії все-таки відбуваються, рух в місті надовго завмирає. Якщо ви провели в такий пробці всього пару годин - вважайте, вам пощастило!

- Природно, через війну в Лівії почалася і інфляція, - зітхають українські медики. - Ціни на продукти харчування та товари першої необхідності піднялися чи не в два-три рази! І це при тому, що раніше Лівія була дуже дешевою країною, і ми могли передавати більшу частину зароблених грошей своїм сім'ям в Україну. А, що буде тепер - невідомо ...

СТРІЛЬБА - З РАНКУ ДО НОЧІ

Революціонери
Революціонери. Багато зловживають "травою" і самогоном. Фото: С. Миколаїв

Крім Меджлісу, внести свою лепту в наведення порядку в Тріполі намагається і підпорядкована Перехідній уряду Військова комендатура (до речі, такі военізірованнние структури сьогодні створені у всіх підвладних революціонерам містах Лівії). Разом з мулл вона намагається утримати людей "в узді" за допомогою релігійного пресингу. Для чого відправляє курсувати по місту "музичні" мікроавтобуси, з яких з ранку до ночі звучить трагічна: "Немає іншого Бога, крім Аллаха ...." Змушує жінок носити паранджу (коли ми приїжджали в Тріполі в березні, багато хто з них ходили без хустки, а тепер змушені закривати навіть особи!). А так же "нашпиговують" столицю блокпостами. Але порядку в Тріполі все одно немає. По-перше, тому, що юні революціонери зловживають "травою" і самогоном (відзначимо, що, незважаючи на суворі ісламські закони, лівійці прекрасно його готують!). По-друге, через те, що все чоловіче населення Лівії (навіть 10-річні хлопчаки!) Тепер озброєні. А значить, встановити блокпост може хто завгодно: адже ні форми, ні документів у повстанців немає.

- Каддафі забороняв нам мати вдома "вогнестріл", - розповідають місцеві жителі. - За це могли навіть до в'язниці посадити. Ось тепер ми і "відриваємося"! До речі, спочатку зброю нам роздали за наказом самого лідера Джамахірії (мабуть, він сподівався, що ми будемо захищати його від повстанців). А потім, в кінці серпня, прийшли революціонери і розкрили військові склади. Там всі бажаючі теж взяли автомати ...

В результаті стрілянина в Тріполі не припиняється ні на хвилину. Спочатку - це лякає. Потім - дратує. Але, врешті-решт, до автоматним черг просто звикаєш.

- Ми стріляємо в повітря, коли радіємо, - пояснюють нам з посмішкою самі лівійці. - Наприклад, після футбольного матчу. Або після чергової хвилі чуток про те, що війська опозиції взяли рідне місто екс-глави Джамахірії Сирт (нагадаємо, що родове гніздо Каддафі вже кілька місяців утримують прихильники колишнього лідера держави. - Авт.). А ще - якщо у когось із наших друзів народився син ...

Природно, хтось із наших співрозмовників говорить правду. А хтось лукавить. Особливо з огляду на той факт, що зброя в руках населення вже призвело до відродження старої традиції - кровної помсти. Зрозумівши, що в нинішній ситуації можна залишитися безкарним, численні лівійські племена почали з захватом зводити один з одним давні рахунки.

НАФТА ДАСТЬ ЛІВІЇ ГРОШІ!

Тим часом революційна влада про такі дрібниці, як межплеменная ворожнеча, стихійні пожежі, стрілянина і заворушення на дорогах поки не замислюється. В результаті чого складається відчуття, ніби керівництва в Тріполі немає взагалі. Тим більше що офіс Перехідного уряду розташований в Бенгазі (місті, де почалася революція). А він знаходиться за тисячу кілометрів від столиці!

- Звичайно, в майбутньому ми постараємося викупити у населення все зброю, - зітхає один з членів Революційної ради Тріполі на ім'я Ахмед. - Але зараз нам, на жаль, не до цього. Не забувайте, два великих лівійських міста - Сирт і Бен-Валід - все ще знаходяться в руках сил Муаммара Каддафі, і наші війська намагаються їх звільнити. Бої йдуть дуже жорстокі - по суті, це "окопна" війна ...

- Поки наша головна задача - забезпечити народ хлібом, медикаментами і бензином, - зазначає ще один видатний діяч революції, лідер Партії 17 лютого Юсеф Абуджафа. - І нехай поки ми впоралися з нею в повному обсязі, але ситуація в країні стабілізувалася. До речі, розташовані на підвладній Перехідній уряду території нафтогазові підприємства вже працюють в повну силу. А ціна на бензин в Лівії залишилася такою ж, як і до революції. Залити бак можна всього за $ 7- $ 10.

Вихваляючись перемогою над паливною кризою, політик, природно, забуває уточнити, що вирішити це питання революційним владі вдалося лише завдяки підтримці країн Заходу. Оскільки цілком очевидно, що вони, перш за все, зацікавлені саме в нафтових і газових ресурсах Лівії. А значить, Перехідній уряду варто всерйоз задуматися про те, яким чином після закінчення війни Лівія буде розраховуватися з НАТО за надану під час військового конфлікту підтримку. Але поки коментувати це питання опозиціонери категорично відмовляються.

- Лівія - нафтова країна, - зазначає Юсеф Абуджафа. - Тому у нас завжди будуть гроші. Крім того, ми сподіваємося, що рахунки Муаммара Каддафі в банках країн Західної Європи все-таки будуть розморожені. Ми розуміємо, НАТО - не благодійна організація!

Примітно також, що, за словами Юсефа Абуджафа, ще до війни, за часів Муаммара Каддафі, великі компанії країн Заходу вже активно займалися видобутком нафти і газу в Лівії. А після війни квоту на видобуток їм напевно істотно збільшать.

- Але не варто думати, що НАТО підтримало революцію в Лівії через наших запасів нафти, - уточнює він. - Насправді Коаліція просто допомогла нам захистити демократію і позбутися від диктатора. А природні ресурси - тут ні причому.

Тим часом міжнародні експерти, з якими нам вдалося поговорити, вважають зовсім інакше. Вони дотримуються думки, що Захід просто скористався невдоволенням освічених і забезпечених верств Лівії (нагадаємо, що вони дійсно втомилися від авторитаризму Муаммара Каддафі і вже давно хотіли відібрати у нього владу), щоб встановити повний контроль над запасами нафти і газу. Але не врахував, що в Лівії досі зберігається племінний лад, і родинні екс-лідеру Джамахірії клани до останнього будуть його підтримувати. В результаті чого країна надовго загрузне в війні.

Читайте завтра про те, чому нова лівійська влада заарештувала громадян України і звинуватила їх у тому, що вони були снайперами Муаммара Каддафі.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Лівія без Каддафі: влада не має, зі зброєю ходять навіть діти". інші Світові новини дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Золотухіна Інна

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Що нам залишається робити?
А раптом після революції життя дійсно стане краще?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация