Л.Н. Толстой "Війна і мир": опис, герої, аналіз роману

  1. Історія створення
  2. аналіз роману
  3. перший том
  4. другий том
  5. третій том
  6. четвертий том
  7. Епілог
  8. Головні герої роману
  9. Андрій Болконский
  10. Мар'я Болконський
  11. Наташа Ростова
  12. Соня
  13. П'єр Безухов
  14. Елен Курагіна
  15. Микола Ростов
  16. Федір Долохов
  17. графи Ростова
  18. Микола Болконський
  19. Аналіз і висновок

«Війна і мир» Льва Толстого - не просто класичний роман, а справжній героїчний епос, літературна цінність якого не можна порівняти ні з одним іншим твором «Війна і мир» Льва Толстого - не просто класичний роман, а справжній героїчний епос, літературна цінність якого не можна порівняти ні з одним іншим твором. Сам письменник вважав його поемою, де приватне життя людини невіддільна від історії цілої країни.

Сім років знадобилося Льву Миколайовичу Толстому, щоб довести до досконалості свій роман. Ще в 1863 році письменник не раз обговорював плани зі створення масштабного літературного полотна зі своїм тестем А.Є. Берсі. У вересні цього ж року батько дружини Толстого надіслав лист з Москви, де згадував про ідею письменника. Історики вважають цю дату офіційним початком роботи над епопеєю. Уже через місяць Толстой пише свою родичку, що все його час і увагу займає новий роман, над яким він думає так, як ніколи раніше.

Історія створення

Історія створення

(Кутузов на Поклонній горі)

Первісною ідеєю письменника було створення твору про декабристів, які провели на засланні 30 років і повернулися додому. За відправну точку, описаної в романі, повинен був стати 1856 рік. Але потім Толстой змінив свої плани, вирішивши відобразити все з початку повстання декабристів 1825 року. І цьому не судилося збутися: третій ідеєю письменника стало бажання описати молоді роки героя, які збіглися з масштабними історичними подіями: війною 1812 року. Остаточним же варіантом став період з 1805 року. Так само було розширено коло героїв: події в романі охоплюють історію багатьох особистостей, які пройшли через усі тяготи різних історичних періодів у житті країни.

Кілька варіантів мало і назва роману. «Робочим» було найменування «Три пори»: молодість декабристів під час Великої Вітчизняної війни 1812 року; Декабристський повстання 1825 року й 50- е роки 19 століття, коли відбулося відразу кілька важливих подій в історії Росії - Кримська війна, відхід з життя Миколи I, повернення амністованих декабристів з Сибіру. В кінцевому варіанті письменник вирішив акцентувати увагу на першій порі, так як написання роману навіть в такому масштабі вимагало великих зусиль і часу. Так замість звичайного твори народилася ціла епопея, яка не має аналогів у світовій літературі.

Так замість звичайного твори народилася ціла епопея, яка не має аналогів у світовій літературі

(Балашов у Наполеона)

Всю осінь і початок зими 1856 Толстой присвятив написанню початку «Війни і миру». Уже в цей час він не раз намагався кинути роботу, так як на його думку не виходило на папері передати весь задум. Історики кажуть, що в архіві письменника насчтивалось п'ятнадцять варіантів початку епопеї. В процесі роботи Лев Миколайович намагався сам для себе знайти відповіді на питання про роль людини в історії. Йому довелося вивчити безліч хронік, документів, матеріалів, що описують події 1812 року. Сумбур в голові письменника викликало те, що всі інформаційні джерела по різному оцінювали як Наполеону, так і Олександру I. Тоді Толстой прийняв для себе рішення відійти від суб'єктивних тверджень чужих людей і відобразити в романі свою власну оцінку подій, засновану на правдивих фактах. З різнопланових джерел він запозичив документальні матеріали, записи сучасників, газетні і журнальні статті, листи генералів, архівні документи Румянцевського музею.

(Князь Ростов і Ахросимова Марія Дмитрівна)

Вважаючи за потрібне побувати безпосередньо на місці подій, Толстой два дні провів у Бородіно. Йому було важливо особисто об'їхати місце, де розгорталися масштабні й трагічні події. Він навіть особисто робив замальовки сонця на поле під час різного періоду доби.

Поїздка дала можливість письменникові по-новому відчути дух історії; стала своєрідним натхненням для подальшої роботи. Протягом семи років робота йшла на душевному підйомі і «горінні». Рукописи складалися більш ніж з 5200 листів. Тому «Війна і мир» легко читається навіть через півтора століття.

аналіз роману

опис

опис

(Наполеон перед битвою в задумі)

У романі «Війна і мир» торкнуться шістнадцятирічний період історії Росії. Відправна дата - 1805 рік, остаточна - 1821. У творі «зайнято» більше 500 персонажів. Це як реально існуючі люди, так і вигадані письменником для додання барвистості опису.

(Кутузов перед Бородінської битвою обмірковує план)

У романі переплітаються дві основні сюжетні лінії: історичні події в Росії і особисте життя героїв. Реальні історичні особистості згадуються в описі Аустерлицкого, Шенграбенского, Бородінської битви; взяття Смоленська і здачі Москви. Більше 20 глав відведено саме Бородінського бою, як основного вирішального події 1812 року.

Більше 20 глав відведено саме Бородінського бою, як основного вирішального події 1812 року

(На ілюстрації епізод Бала Наташі Ростової їх к / ф "Війна і мир" 1967р.)

У протистояння «воєнному часу» письменник описує особистий світ людей і все те, що їх оточує. Герої закохуються, сваряться, миряться, ненавидять, страждають ... На протистоянні різних персонажів, Толстой показує різницю в моральних принципах індивідуумів. Письменник намагається розповісти, що різні події здатні змінити світогляд. Одна цілісна картина твори складається з трьохсот тридцяти трьох глав 4 томів і ще двадцяти восьми глав, розміщених в епілозі.

перший том

перший том

(Палацовий будинок)

Описано події 1805 року. У «мирної» частини порушені життя в Москві і Петербурзі. Письменник знайомить читача з суспільством головних героїв. «Військова» частина - Аустерлицкой і Шенграбенского битви. Толстой завершує перший том описом того, як військові поразки вплинули на мирне життя персонажів.

другий том

другий том

(Перший бал Наташі Ростової)

Це повністю «мирна» частина роману, яка торкнулася життя героїв в період 1806-1811 років: зародження любові Андрія Болконського до Наташі Ростової; масонство П'єра Безухова, викрадення Карагін Наташі Ростової, отримання Болконским відмови від Наташі Ростової вийти заміж. Завершення томи - опис грізного ознаки: поява комети, яка є символом великих потрясінь.

третій том

третій том

(На ілюстрації епізод Бородінської бій їх к / ф "Війна і мир" 1967р.)

У цій частині епопеї письменник звертається до військового часу: вторгнення Наполеона, здача Москви, Бородінський бій. На поле бою змушені перетинатися головні чоловічі персонажі роману: Болконський, Курагин, Безухов, Долохов ... Завершення томи - взяття в полон П'єра Безухова, який влаштував невдалу спробу замаху на Наполеона.

четвертий том

четвертий том

(Після битви поранені прибувають в Москву)

«Військова» частина - опис перемоги над Наполеоном і ганебне відступ французької армії. Зачіпає письменник і період партизанської війни після 1812 року. Все це переплітається з «мирними» долями героїв: йдуть з життя Андрій Болконський і Елен; зароджується любов між Миколою і Марією; замислюються про спільне життя Наташа Ростова і П'єр Безухов. А головним персонажем томи ставати російський солдат Платон Каратаєв, словами якого Толстой намагається передати всю мудрість простого народу.

Епілог

Ця частина присвячена опису змін в житті героїв через сім років після 1812 року. Наташа Ростова одружена з П'єром Безухова; знайшли своє щастя Микола і Марія; подорослішав син Болконського - Ніколенька. В епілозі автор розмірковує про роль окремих особистостей в історії цілої країни, і намагається показати історичні взаємозв'язку подій і людських доль.

Головні герої роману

У романі згадується більше 500 персонажів. Найголовніших з них автор спробував описати максимально точно, наділивши особливими рисами не тільки характеру, але і зовнішності:

Андрій Болконский

Андрій Болконский

Андрій Болконский - князь, син Миколи Болконського. Постійно шукає сенс життя. Толстой описує його як гарного, стриманого і з «сухими» рисами обличчя. Він має сильну волю. Помирає в результаті поранення, отриманого при Бородіно.

Детальніше: Андрій Болконский: характеристика і образ героя

Мар'я Болконський

Мар'я Болконський

Мар'я Болконський - княжна, сестра Андрія Болконського. Непримітна зовнішність і променисті очі; побожність і тривога за рідних. У романі вона виходить заміж за Миколу Ростова.

Детальніше: Мар'я Болконський: характеристика і образ героїні

Наташа Ростова

Наташа Ростова

Наташа Ростова - дочка графа Ростова. У першому томі роману їй всього 12 років. Толстой описує її як дівчину не зовсім гарної зовнішності (чорні очі, великий рот), але при цьому «жива». Її внутрішня краса приваблює чоловіків. За руку і серце готовий боротися навіть Андрій Болконський. В кінці роману виходить заміж за П'єра Безухова.

Детальніше: Наташа Ростова: характеристика і образ героїні

Соня

Соня

Соня - племінниця графа Ростова. На противагу своєю кузиною Наташі - гарна зовні, але набагато біднішими душевно.

Детальніше: Соня: характеристика і образ героїні

П'єр Безухов

П'єр Безухов

П'єр Безухов - син графа Кирила Безухова. Незграбна масивна фігура, добрий і водночас сильний характер. Він може бути суворим, а може ставати дитиною. Захоплюється масонством. Намагається змінити життя селян і вплинути на масштабні події. Спочатку одружений на Елен Курагиной. В кінці роману бере в дружини Наташу Ростову.

Детальніше: П'єр Безухов: характеристика і образ героя

Елен Курагіна

Елен Курагіна

Елен Курагіна - дочка князя Курагіна. Красуня, видна світська дама. Вийшла заміж за П'єра Безухова. Мінлива, холодна. Гине в результаті аборту.

Детальніше: Елен Курагіна: характеристика і образ героїні

Микола Ростов

Микола Ростов

Микола Ростов - син графа Ростова і брат Наташі. Продовжувач роду і захисник Вітчизни. Брав участь у військових кампаніях. Одружився на Марії Болконського.

Детальніше: Микола Ростов: характеристика і образ героя

Федір Долохов

Федір Долохов

Федір Долохов - офіцер, учасник партизанського руху, а також великий кутежнік і любитель жінок.

Детальніше: Федір Долохов: характеристика і образ героя

графи Ростова

графи Ростова

Графи Ростова - батьки Миколи, Наташі, Віри, Петі. Шанована сімейна пара, приклад для наслідування.

Детальніше: Графи Ростова: характеристика і образ

Микола Болконський

Микола Болконський

Микола Болконський - князь, батько Марії та Андрія. У Єкатерининське час значна особистість.

Велику увагу автор приділяє опису Кутузова і Наполеона. Полководець постає перед нами як розумний, невдаваний, добрий і філософський. Наполеон описується як маленький товстун з неприємно-удаваною посмішкою. У той же час, він кілька таємничий і театральний.

Детальніше: Микола Болконський: характеристика і образ героя

Аналіз і висновок

Аналіз і висновок

У романі «Війна і мир» письменник намагається донести до читача «народну думку». Її суть в тому, що у кожного позитивного героя є своя зв'язок з нацією.

Толстой відійшов від принципу вести розповідь в романі від першої особи. Оцінка персонажів і подій йде через монологи і авторські відступи. У той же час, письменник залишає право читачеві самому дати оцінку тому, що відбувається. Яскравим прикладом подібного може служити сцена Бородінської битви, показана як з боку історичних фактів, так і суб'єктивної думки героя роману П'єра Безухова. Не забуває письменник і про яскраву історичну особу - генерала Кутузова.

Головна ідея роману лежить не тільки в розкритті історичних подій, а й в можливості зрозуміти, що любити, вірити і жити потрібно за будь-яких обставин.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация