Лондон "Коли боги сміються", "Народжена в ночі"

Збірки оповідань «Коли боги сміються» (1911) і «Народжена в ночі» (1913) дозволяють найбільш ясно для себе усвідомити письменницький талант Джека Лондона. Читача чекає двадцять два оповідання, нічим не об'єднаних, абсолютно відмінних один від одного, але всі вони є часткою, можна навіть сказати - вичавкою, всієї творчості автора. У мінімальних дозах дається весь той матеріал, який Лондон привніс в світ літератури, і що готувався додатково внести за решту життя, невблаганно готові перерватися в самому найближчому майбутньому. Десь читач буде вражений масштабом жорстокості на порозі здатності вижити, десь здійснить історичний екскурс, десь візьме участь в жарких сутичках, а десь буде вирішувати питання людяності, десь продиратися крізь малозрозумілий сумбур. У двох збірниках можна почерпнути для себе всі почуття - від гніву і нескінченної скорботи до радості за кмітливість кмітливих людей, або безмірне просте людське щастя.

Ось простий перелік усіх оповідань: Народжена в ночі, Хтось в іншому світі, Жмені кісточок, Вбити людину, Під палубним тентом, Крилатий шантаж, Користь сумнівів, Божевілля Джона Харнеда, Війна, Мексиканець, Коли боги сміються, Відступник, Аморальна жінка, тільки м'ясо, Він їх створив, Відвідуючи, Тримай на захід, Semper Idem, Ніс короля, Френсіс Спейт, Цікавий уривок, Шматок м'яса. Кожен розповідь неможливо проаналізувати окремо, оскільки це займе дуже багато місця і читацького часу, тому пропоную їх згрупувати - і вже в такому вигляді дивитися.

1. Сумбур в чистому вигляді: Народжена в ночі, Крилатий шантаж, Війна, Коли боги сміються, Відступник. У текст даних оповідань можна вчитуватися нескінченно, тільки це нічого не дасть. Краще намагатися зрозуміти заключні абзаци, в яких Лондон хотів донести до читача якусь мораль. Зрозуміло, що погляд на війну очима рядового - це досить важкий для сприйняття процес. А ось зрозуміти причини вчинку відступника набагато важче, ніж щось подібне намагався уявити Герман Мелвілл в «писарі Бартлбі» - тут по суті той же самий підбір бажання розуміти світ під своїм кутом, тільки Лондон хоч якось пояснює мотиви, зводячи це все до зайвої трати енергії на однотипні дії, внаслідок чого у людини трапляється затьмарення свідомості. Якби не сумбурне розповідь, то «Відступник» міг сміливо увійти у всесвіт Залізної п'яти.

2. Залізна п'ята. В уявленнях Джека Лондона - в майбутньому світ буде знаходиться в стані конфронтації двох шарів населення: робітників і капіталістів. За уявленнями письменника, робочим вдасться приборкати жорстоку вдачу які взяли владу в свої руки капіталістів, але до цього моменту людство чекає сім століть страждань. Крім вищезазначеного «Відступника», в цю групу можна віднести ще одне оповідання - «Цікавий уривок». Читач мало що знає про світ Залізної п'яти, а то й брати до уваги однойменний роман Джека Лондона, де розповідь складається з аналізу знайденої втраченої рукописи, щодо подій початку XX століття, що поклали початок боротьбі двох класів. «Цікавий уривок» стає чимось подібним, тільки він стосується періоду найбільшого закабалення робітників, доведених до стану рабів, які не мають навіть права сказати щось від себе, особливо поділитися з господарем про жорстоке поводження з ними наглядачів. Все це було і в царській Росії, де законодавчо заборонили кріпаком скаржитися на поміщиків.

3. Перевага білої тевтонської і англо-саксонської рас над усіма іншими. Багатьох обурює, коли ім'я Джека Лондона ставлять з расизмом на одну полицю. Тільки від правди піти неможливо, а доступні для читання книги дадуть читачеві можливість зруйнувати все рожеві уявлення про нібито «письменника для дітей». У цю групу варто віднести наступні розповіді: Хтось в іншому світі, Жмені кісточок, Відвідуючи. Якщо перші два оповідання - це винесення білої раси в чистому вигляді, де додатково присутні елементи потайного прихованого початку, начебто доктора Джекіла і містера Хайда, тобто - суть допельгангер, виражена в наявності зачатків стрижня сили, здатної вирватися назовні, щоб показати колишню велич білого людини; то Відвідуючи (наголос на перший склад) - це взаємовідношення білих людей до китайців на Таїті - розповідь володіє такою вражаючою силою, чому вразлива людина обов'язково проллє сльозу, усвідомлюючи дурість підозріливості одних, накладену на заперечення обов'язки пізнавати чужу культуру, вважаючи себе вінцем еволюції.

4. Море. Корабель в океані - це окрема держава зі своїми порядками. Важко відокремити перевагу білої раси від морської тематики, оскільки вони обидві перетинаються. Взяти знову ж «Жмені кісточок». Крім цієї розповіді, є ще два: Тримай на захід і Френсіс Спейт. Якщо «Тримай на захід» - це відображення головного негласного закону для капітана, який перетинає мис Горн зі сходу на захід, долаючи бурхливі вітри і перевершуючи підступну стихію. Якщо впаде людина за борт, то за ним уже ніхто і ніколи не повернеться, адже треба тримати на захід, намагаючись врятувати екіпаж і сам корабель. Улюблена тема бунту протиріч, зіштовхуючи людини зі звіриним початком - все це боляче вдарить по світосприйняттю читача. А ось «Френсіс Спейт» - це один з кращих оповідань збірки, що перевершує за напруженням будь-який твір Стівена Кінга, коли не використовуючи нічого містичного, а зіштовхуючи читача з реальністю терпить лиха корабля, Джек Лондон змушує застигати кров в жилах, боляче б'ючи по дотику і викликаючи почуття нудоти з можливістю втратити свідомість. Щось подібне можна зустріти і в «Сьогун» Джеймса Клавелла, але ж перед читачем орієнтальні порядки, а звичаї звичайних людей європейського менталітету, чиє життя залежить від надходження їжі в організм, поки є можливість хоч якось вплинути на своє виживання . З'їсти людини ... це жорстоке випробування для екіпажу корабля.

5. Бокс. Читач може бути знайомий з героями «Місячної долини» і «Ігри», де їх основним джерелом заробітку був бокс. Джек Лондон часто звертається до теми цього виду спорту. Ось і в цій збірці є два оповідання: Мексиканець і Шматок м'яса. Обидва твори примітні самі по собі і заслуговують на окрему згадку. Лондон дуже багато уваги приділяє поєдинків, намагаючись донести до читачів все почуття борються людей. Якщо Мексиканець - це молодий хлопець, чиїм основним завданням є пошук коштів на червону революцію мексиканців, які прагнуть відірвати собі шматок побільше; то Шматок м'яса - це думки старого боксера, чий вихід на ринг є єдиним способом заробити на їжу собі і своїй родині, коли черговий прохідний бій стає зборищем всього того, чим людина жила до цього, як він будував свою кар'єру і як її закінчив, що багато в чому підтверджує циклічність життєвих процесів, коли молодість знищує старість, користуючись НЕ мудрістю, а більшу здатність молодого організму терпіти нестатки, отримуючи заряд бадьорості від коротких секунд спокою.

6. Дивні створіння - жінки. В особистому житті Джеку Лондону не щастило: коли він кого-то любив, то ніколи не мав взаємного почуття. Може саме тому раніше захоплення жіночою статтю пізніше змінюється в творчості письменника відчуженістю. Лондон відкрито говорить про жінках не з найвигідніших позицій, порівнюючи їх з створіннями, які шукають вигоду для потіхи своєї душі. Найбільш яскравий розповідь «Під палубним тентом» стає відповіддю на питання - чи бувають жінки свинями. Здавалося б, жінки бувають різними, але свинями їх назвати не можна. Лондон призводить цілком імовірну історію про жіноче кокетування, що призведе до сумному підсумку легковажного ставлення до життя. На противагу виступає розповідь в дусі голлівудських фільмів «Убити людину», коли в ході довгої розмови вбивці і жертви, з'ясовується, що жінка не може своїми руками вбити людину, надаючи це право іншим. Зовсім вже робить жінок слабкими створіннями розповідь «Аморальна жінка», який є скоріше чимось загальним з моралі XIX століття, коли поцілував, повинен обов'язково одружитися.

7. Схід: Відвідуючи і Ніс короля. Трохи пізніше Джек Лондон покаже свою начитаність, запропонувавши читачеві подобу подорожей у часі, завдяки «гамівну сорочку», а поки письменник пропонує ознайомитися з життя сходу. Якщо «Відвідуючи» вже знайомий читачеві цей текст, то «Ніс короля» - це частинка історії Кореї, де проявляється характер афериста в злочинця, який отримав шанс заробити грошей за виплату необхідної суми для звільнення. Вийшла швидше казка про дотримання конфуціанських канонів.

Окремо стоять ще чотири розповіді, теж представляють інтерес.

Найбільш примітним варто вважати «Безумство Джона Харнеда» про людину, що вперше потрапив на кориду. Оповідання наповнене напруженням і вразить читача кінцівкою. Дійсно, вбивство приречених ослаблених биків на арені групою людей - таке зовсім не до смаку людині, що звик вбивати людей на війні і в ході дрібних сутичок за життя. А усвідомити факт вбивства старої коні - ще важче. Все перетворюється на фарс, де безумство приходить, не питаючи дозволу.

«Користь сумнівів» - це спроба відстояти свої права, коли ти не можеш виправдатися перед судом. Залишається проковтнути образу і визначити найкращий спосіб комусь помститися тим же самим чином. І найголовніше - отриманий досвід можна звернути проти своїх же кривдників.

«Тільки м'ясо» і «Semper Idem» закривають короткий огляд збірок. У першому дві особи без певного місця проживання знаходять багатство і починають його ділити, показуючи той єдиний спосіб, до якого вдавався людина всю свою історію. А ось другий розповідь - це історія про самогубця, який вирішив звести рахунки з життям. і доктора, що рятує безнадійних пацієнтів, пропонуючи їм наступного разу здійснювати задумане справа з повною самовіддачею.

Підходячи зі скепсисом, отримаєш задоволення.

Додаткові мітки: лондон коли боги сміються критика, лондон коли боги сміються аналіз, лондон коли боги сміються відгуки, лондон коли боги сміються рецензія, лондон коли боги сміються книга, лондон народжена в ночі критика, лондон народжена в ночі аналіз, лондон народжена в ночі відгуки , лондон народжена в ночі рецензія, лондон народжена в ночі книга, Jack London, When God Laughs, The Night Born

Дані твори ви можете придбати в наступних інтернет-магазинах:

лабіринт | ЛітРес | Ozon | My-shop

Це теж може вас зацікавити:
- Перелік критичних статей на тему творчості Джека Лондона

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация