Лоренцо Гіберті. Обговорення на LiveInternet

Ворота раю, Барельєф голови Лоренцо Гіберті, 1425г

Ворота раю, Барельєф голови Лоренцо Гіберті, 1425г.

Лоренцо Гіберті (Ghiberti, Lorenzo) (1378-1455) - найбільший скульптор епохи Відродження, що жив у Флоренції, один з основоположників скульптури Ренесансу, який відкрив новий етап в розвитку італійської скульптури.

Лоренцо Гіберті (Ghiberti, Lorenzo) (1378-1455) - найбільший скульптор епохи Відродження, що жив у Флоренції, один з основоположників скульптури Ренесансу, який відкрив новий етап в розвитку італійської скульптури

Лоренцо Гіберті народився у Флоренції в 1378. Він навчався у свого вітчима Бартолуччо Гіберті, золотих справ майстри, в юності займався ювелірним мистецтвом, живописом.

У 1401 у Флоренції був оголошений конкурс на прикрасу бронзових дверейбаптістерія Сан Джованні, що знаходиться поруч з собором Санта Марія дель Фьоре. З трьох сторін баптистерія розташовуються ворота. Південні ворота створив Андреа Пізано (бл. 1290-1349), і основний їх темою були Життя Іоанна Хрестителя і алегорії чеснот. З представлених на конкурс семи робіт на сюжет Жертвопринесення Авраама журі виділило дві роботи, виконані Лоренцо Гіберті і Філіппо Брунеллески (1377-1446). Обидва автори показали себе новаторами в скульптурі: велика увага вони приділили зображенню оголеного тіла, передачі руху, використовували мотиви античної класики. Але Брунеллески гранично драматизує зображення, показуючи руху і жести гранично експресивно. Рельєфи Гіберті спокійніше, він приділяє увагу нюансам моделювання, обробки деталей, об'єднує фігури з оточенням. Його рельєфи мають єдністю всіх елементів композиції, правдивістю деталей, технічною досконалістю. За версією Вазарі, Донателло і Брунеллески, "... побачивши майстерність, вкладене Лоренцо в його роботу, відійшли в сторону, поговорили між собою і вирішили, що роботу слід доручити Лоренцо". Так чи інакше, але замовлення на виготовлення дверей віддали Гіберті.

Жертвоприношення Ісаака 1401-1402

Замовники віддали перевагу роботі Гіберті, і його ворота сьогодні вважаються одним з найбільших шедеврів італійського мистецтва епохи кватроченто. У виконаних їм північних дверях баптистерія (1403-1424) Гіберті композиційно повторює роботу Пізано.

Баптистерій, Північні двері, 1404-1424г.г.

28 невеликих рельєфів укладені в обрамлення готичної форми. На 20 з них по казани сцени з Нового Завіту, на інших - Євангелісти, Учителя церкви. Між полями рельєфів прокладені декоративні гірлянди, на перетині яких у високому рельєфі дані голови: портрети учнів Гіберті, його близьких, серед яких і його автопортрет.

Баптістерій_Деталь північних дверей_Тайная вечеря_1425-1452

Фрагмент Північної двері баптистерія флорентійського собору

У рельєфах простежуються риси готики: подовжена фігур, умовний вигин, текуча плавність складок одягу. Але ці риси поєднуються з пошуками нового просторового рішення, жвавістю розповіді.

Свою розповідь про життя Христа Гіберті на відміну від Андреа Пізано, (отлівшего південні, найперші двері храму) йде від нижнього лівого рельєфу до правого верхнього, запозичуючи вертикальний принцип своєї розповіді у північній готики.

Роботи з виготовлення дверей тривали майже 25 років. За цей час майстерня Гіберті стала школою для покоління художників і скульпторів ( Паоло Уччелло (1397-1475), Донателло (1386-1466)).

Гіберті також виконав кілька бронзових скульптур для церкви Ор Сан Мікеле, вони розміщені в нішах: статуї Іоанна Хрестителя (1414), Св. Матвія (1 421), Св. Стефана (1425-1426).

Св. Іоанн Хреститель, 1412-16г. , Ор Сан Мікеле, Флоренція

Найбільш прославленим твором Гіберті є східні двері баптистерія, звернені до входу в храм, відомі як Райські ворота (1425-1452). Мікеланджело назве східні двері "Ворота раю". Вони прославлять Гіберті не тільки на всю Італію, але і на весь світ.

У Флоренції народжувалася нова епоха в історії культури, народжувався Ренесанс, і Гіберті не міг не відчути ці зміни. Він сам брав участь у цих заходах, не міг бути в стороні.

"Ворота раю", Східні двері, 1425-1452г.г.

Сюжети, обрані комісією для зображення, змушували думати про нову форму для рельєфів. Тепер це були не просто сцени з життя одного святого, а зовсім різні події біблійної історії. Лоренцо, дивлячись на свої моделі з воску, розумів, що форма квадрифолії тут не підійде. Вона занадто складна.

І він вибирає квадрат - широка, стійка форма, надзвичайно зручна для перспективних побудов. Він вирішує фігури пророків перенести в обрамлення рельєфів, поміщаючи їх як статуї в ніші, влаштовані з боків рельєфів. Рельєфи присвячені сюжетам Старого завіту. Десять великих квадратних рельєфів, в яких іноді об'єднуються кілька епізодів. Гіберті досягає злиття фігур, пейзажу, архітектури, створюючи ілюзію глибини, простору, в якому групи фігур вільно розташовані серед пейзажу і архітектурних будівель, утворюючи з ними єдиний ансамбль. Для посилення просторового враження він підвищує рельєф фігур переднього плану, поступово пом'якшуючи їх контури в міру віддалення в глибину. Тануть дали, легкість, гра світлотіні нагадують ефекти живопису (мальовничий рельєф). Багатшим стає декоративне оздоблення: рослини, тварини, портрети учасників роботи, невеликі ніші з постатями старозавітних персонажів. Гіберті включає в свої сюжетні композиції і жанрові сценки, подібні до тих, які він бачить на вулицях рідної Флоренції. Всі герої, зображені на рельєфах, одягнені в одяг флорентійців, його сучасників. Він не в силах піти від дійсності.

Різкий якісний зсув у бік ренесансних художніх принципів виявляється в головному творі Гіберті - по-третє дверях баптистерія (1425-1452), які він сам розглядав як діяння, яке забезпечило йому безсмертя у віках. Двері ці зажадали від нього двадцяти семи років величезного праці. Крім десяти найскладніших багатофігурних композицій, виконаних з ювелірної ретельністю, вони включають невеликі статуї пророків і портретні голови (в їх числі автопортрет Гіберті), розташовані по боках від рельєфів. Обрамлення дверного порталу прикрашене орнаментальним рельєфом з плодів, листя і квітів.

Врата Раю, Створення Адама, 1425 р

Створення Адама і Єви, гріхопадіння і вигнання з раю. Рельєф третє дверей флорентійського баптистерія

Ренесансні якості третіх дверей позначаються вже в їх архітектоніці: замість того щоб, як це велося здавна, розташувати на дверних стулках безліч дрібних рельєфів в готичних квадрифолий, Гіберті укрупнив рельєфи і помістив їх в прямокутних обрамленнях. Сюжети для рельєфів - епізоди з Біблії - вибрані відомим гуманістом Леонардо Бруні. Оскільки майстер збільшив клейма для рельєфів, йому довелося в кожній з композицій поєднати по кілька сюжетів. Так, в першому клеймі зображені чотири сюжету - створення Адама, створення Єви, гріхопадіння і вигнання з раю. Подібне порушення єдності місця і часу - прийом, висхідний до мистецтва треченто, не в трактуванні фігур і навколишнього їхнього середовища Гіберті показав себе вже чисто ренесансним майстром. Його фігури міцно стоять на ногах, їх пропорції, анатомічна будова передані відповідно до натурою. Головна особливість його обдарування - лірична краса образів - розкрилася тут у всій своїй силі. Притаманне йому живе витонченість позначається не тільки в окресленні персонажів - воно всюди, в кожній лінії, в кожному пластичному відтінку. Надзвичайно багаті й насичені мотивами пейзажні та архітектурні фони - то з прекрасними пагорбами і деревами, то з величними аркадами і храмами. Ці фони розроблені в дуже низькому, найтоншим чином нюансированной рельєфі (так званому relievo schiacciatto); в них використані незадовго до того відкриті Брунеллески прийоми лінійної перспективи. В цілому завдяки невичерпній художньої фантазії майстра, красу його образів, милозвучності і плавною ритміці форм і ліній все найрізноманітніші елементи Цього твори зливаються в єдиний рідкісний за своєю закінченості і пишності ансамбль. Згодом Мікеланджело сказав про ці дверях: «Вони такі прекрасні, що гідні стати брамою раю».

Історія Йосипа, Рельєф третє дверей флорентійського баптистерія

Історія Якова та Ісаї, 1425-52гг., Музей Опера дель Дуомо, Флоренція

Ворота раю, Сп'яніння Ноя, 1425 р

Гіберті створив кілька бронзових гробниць (надгробок Леонардо Даті (1423-1427) в церкві Санта Марія Новела), бронзові раки з мощами мучеників, обрамити золотом велику сердолікову гему, що колись належала імператору Нерону, виготовив митру з золота, перлів і дорогоцінного каміння для тата Євгена IV (1431-1447).

Помер Гіберті у Флоренції всього лише через три роки після закінчення своєї головної праці "Врата Раю" 1 грудня 1455.

У цьому пості я не зміг освітити всі роботи Гіберті. Так, наприклад, під час створення північних робіт йому і його учням надходила велика кількість замовлень з Риму, Сієни, Венеції. Описати тут їх усі не представляється можливим, та й знань не вистачає, тому обмежуся викладеним. Більшу частину бажаючі зможуть знайти в наведених нижче посиланнях, а також книгах про творчість цього видатного скульптора.

При підготовці поста використані наступні матеріали

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация