Лотос в буддизмі

З еркальная гладь озера, відблиск місяця в чорній холодній воді і білосніжні пелюстки лотоса, безтурботно спочиває на поверхні води. Лотос - символ досконалості, символ умиротворення, символ чистоти. Лотос бере свій початок в брудній болотної твані і пробивається крізь багато шари річкового мулу, подібно нашій свідомості, яке, прокидаючись, пробивається крізь затьмарення і «кльоші». Так, кинувшись вгору, квітка лотоса долає все опір, і ось його білосніжні пелюстки одного разу прокльовується над водною гладдю, щоб розкритися у всій своїй красі.

Лотос в буддизмі символізує чистий розум, чиста свідомість - стан Будди. Пробиваючись крізь брудну болотяну твань затьмарень, лотос розкривається тисячею пелюсток так само, як тисячею скоєних якостей Будди розкривається нашу свідомість в процесі духовного розвитку.

Що ж означає лотос в буддизмі? Квітка лотоса - це символ духовного розвитку та самовдосконалення. Символіка лотоса часто зустрічається в буддизмі. Наприклад, найвідоміша сутра, в якій викладено вчення Махаяни, називається «Сутра про Квітці Лотоса Чудової Дхарми» . Чому саме таку назву? Тому що лотос - це символ досконалості, символ гармонії. І в цій сутре викладена, якщо так можна висловитися, найдосконаліша версія Дхарми - вчення Будди. Квітка лотоса в буддизмі також фігурує і в найвідомішою (або однієї з найвідоміших) мантре «Ом Мані Падме Хум» . Дослівний її переклад: «О, перлина, сяюча в квітці лотоса».

Примітно, що сама фраза перекладу, звичайно, дуже красива, але ж ніякого конкретного сенсу не несе. І в цьому насправді криється вся цінність мантри. Справа в тому, що в міру практики рецитації мантри або медитації з нею, вона для кожного практикуючого буде розкриватися своїм змістом. І навряд чи можна зустріти в світі два однакових розуміння цієї мантри. Тому що словами глибинний сенс мантри висловити взагалі неможливо. Але якщо говорити про приблизний розумінні мантри, то вона означає приблизно наступне: «У моєму серці (або в моїй свідомості) присутній коштовна перлина - природа Будди - початкова чиста природа кожної живої істоти. І в процесі розкриття лотоса, який символізує свідомість, в його серцевині засяє природа Будди ». Це, зрозуміло, лише одна з варіацій розуміння сенсу мантри, і опис - досить умовне. Але це, так би мовити, певний напрям для розуму, щоб на початковому етапі заглибитися в медитативні роздуми над цією мантрою. І згодом для кожного практикуючого вона знаходить свій сенс, і в лотосі його свідомості починає сяяти коштовна перлина - природа Будди.

Значення лотоса в буддизмі важко вкладається в якісь певні концепції, так як шкіл і напрямків в буддизмі дуже багато. Але в більшості з них лотос займає центральне становище в символіці і уособлює собою досконалість тіла, мови і розуму, яке досягається в той момент, коли ми усвідомлюємо в собі наявність тієї чистої незмінною початкової природи - природи Будди. Тобто, так чи інакше, всі живі істоти вже мають в собі саме цей стан, але лише в силу наявності затьмарень і «кльош» цей стан не усвідомлюється на глибинному рівні.

Подібно до того, як важкі сірі хмари приховують сонце, так і «кльоші» приховують в кожній живій істоті природу Будди. І коли лотос нашого серця розкривається усіма своїми шляхетними якостями, дорогоцінна перлина світлом свого сяйва осяває все навколо і надихає інших встати на шлях самовдосконалення. І в цьому і є шлях бодхісатви, а перлиною, сяючою в квітці лотоса, можна назвати Бодхичитта - доброчесний настрій розуму, який бодхисаттва невпинно вирощує в собі Численні кальпи.

Лотос в буддизмі - це символ перемоги над своїми одвічними ворогами - всюдисущими «кльошами», які насправді і є причиною всіх наших страждань і нашим головною перешкодою на шляху до набуття стану досконалості - стану Будди. Насправді, все, що ми можемо робити, - це працювати зі своїм розумом. Не варто намагатися змінити цей досконалий світ, адже лише в силу власної недосконалості ми бачимо його недосконалим. І щоб побачити цей світ таким, яким бачив його Татхагата, слід невпинно працювати над тим, щоб лотос нашого серця розкрився тисячею скоєних якостей. Долаючи болотяну твань дна озера, з якого виростає лотос нашої свідомості, ми рухаємося в самому вірному напрямку - від недосконалості до досконалості. І саме це прагнення і цей рух нам, за допомогою квітки лотоса, вказує сама природа.

З еркальная гладь озера, відблиск місяця в чорній холодній воді і білосніжні пелюстки лотоса, безтурботно спочиває на поверхні води

Що ж означає лотос в буддизмі?
Чому саме таку назву?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация