Любителям шоколаду доведеться несолодко: какао-дерева гинуть від хвороб і посухи

Як це не сумно усвідомлювати, але світове виробництво шоколаду стоїть на порозі глибокої кризи. Вся справа в деревах какао, чий урожай знижується в більшості країн-виробників сировини. Плантації дерев страждають від посух і грибкових захворювань, а фермери по всьому світу переходять на більш вигідні культури, вважаючи за краще не зв'язуватися з примхливими какао-бобами. Як це не сумно усвідомлювати, але світове виробництво шоколаду стоїть на порозі глибокої кризи

Плантації какао або шоколадного дерева розташовані в екваторіальних широтах нашої планети, між 20 градусами південної і північної широти. Це дуже вимоглива до умов зростання культура. Потребують постійного теплі і підвищеної вологості повітря дерева какао (Theobroma cacao) не переносять прямих сонячних променів. Через це для них доводиться організовувати затінення, саджаючи на плантації інші вищі дерева. В якості захисту від палючих сонячних променів для какао найчастіше виступають бананові, кокосові або каучукові пальми, а також манго і авокадо. При сприятливих умовах дерево какао здатне цвісти і давати врожай протягом всього року. Але основний збір плодів відбувається два рази в рік.

Але основний збір плодів відбувається два рази в рік

Цвітіння дерева какао

Від моменту цвітіння до дозрівання плодів, які ростуть прямо на стовбурі дерева, проходить близько 4 місяців. Кожен плід какао містить від 40 до 60 насіння, тих самих какао-бобів, які після просушування і переробки використовуються для виробництва шоколаду. Дерево какао починає плодоносити у віці 5-6 років і максимальної продуктивності досягає до 12-15-річного віку. Живе шоколадне дерево (в залежності від умов) від 30 до 80 років.

Хоча батьківщиною дерев какао є Центральна Америка, сьогодні понад 60% світового виробництва какао-бобів забезпечують країни африканського континенту: Кот-д'Івуар, Гана, Нігерія і Камерун. Близько 20% світового врожаю какао-бобів припадає на Індонезію, а решта ділять між собою країни Америки і Південно-Східної Азії.

Близько 20% світового врожаю какао-бобів припадає на Індонезію, а решта ділять між собою країни Америки і Південно-Східної Азії

Дерева какао вважаються досить примхливої ​​культурою. Мало того, що вони виростають тільки в екваторіальному кліматі, так ще і урожай сильно залежить від найменших відхилень погодних умов від норми. Саме зі зміною кліматичних параметрів дослідники і пов'язують зниження врожаю какао-бобів і передчасне старіння дерев. Почастішали посухи на Африканському континенті, а також аномальні зливи, періодично заливають Індонезію, призводять до зниження продуктивності і загибелі плантацій какао. Ослаблені погодними аномаліями дерева схильні до грибкових захворювань, що ще більше погіршує ситуацію. За підрахунками фахівців, посухи в Африці здатні привести до зникнення насаджень какао вже до 2050 року.

За підрахунками фахівців, посухи в Африці здатні привести до зникнення насаджень какао вже до 2050 року

Багато фермерів вважають за краще замінити какао іншими деревами, які приносять більш стабільний дохід і менш вимогливими до умов утримання. До того ж ситуація на світовому ринку какао-бобів така, що закупівельні ціни на цей продукт дуже низькі. Основна переробка ведеться в країнах Європи і Північної Америки, а великі компанії не поспішають ділитися прибутком з населенням Африки, диктуючи свої умови і знижуючи рік від року закупівельні ціни. А складна ситуація в Кот-Д'Івуарі, де вже понад 10 років йде громадянська війна, також не сприяє стабільності на ринку какао.

А складна ситуація в Кот-Д'Івуарі, де вже понад 10 років йде громадянська війна, також не сприяє стабільності на ринку какао

На тлі активного розвитку світового кондитерського виробництва попит на какао-боби продовжує зростати. Ціни на сировину какао-бобів, як і на нафту, визначаються на товарних біржах. Так, приклад, на Лондонській і Нью-Йоркській біржі восени 2016 року, після рекордного неврожаю какао, ціни на сировину різко підвищилися. Але вже навесні 2017 року знову впали до рекордно низьких показників в результаті появи інформації про гарні перспективи на урожай в африканських країнах.

Але вже навесні 2017 року знову впали до рекордно низьких показників в результаті появи інформації про гарні перспективи на урожай в африканських країнах

Почастішали неврожаї какао-бобів, на думку більшості експертів, незабаром позначаться на скороченні світового виробництва шоколаду і приведуть до значного зростання цін на кондитерські вироби. У зв'язку з цим генетики і селекціонери працюють над створенням сортів какао, які були б стійкі до змін кліматичних параметрів.

У зв'язку з цим генетики і селекціонери працюють над створенням сортів какао, які були б стійкі до змін кліматичних параметрів

Наприклад, вчені з Каліфорнійського університету проводять експерименти зі зміною структури ДНК дерев какао в надії вивести сорти, здатні рости і плодоносити в більш теплому і сухому кліматі. Спонсорами розробок виступають найбільші виробники шоколаду, так як це сама зацікавлена ​​і фінансово спроможна сторона.

Спонсорами розробок виступають найбільші виробники шоколаду, так як це сама зацікавлена ​​і фінансово спроможна сторона

Не відстають від своїх колег і британські дослідники. Недалеко від Лондона створений Центр карантину какао, в якому вирощують понад 400 сортів. Фахівці працюють над створенням нових видів, стійких до грибкових захворювань і більш посушливого клімату.

Ну а всім любителям шоколаду залишається тільки сподіватися, що селекціонерам вдасться вивести нові, стійкі до всіх незгод сорти какао і улюблені ласощі не зникне з нашого життя.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация