Любо, братці, співати

Кубанський козачий хор. Фото - Володимир Аносов / РГ

Як вдається виживати і творити знаменитому Кубанському козачому хору.

Через місяць виступом на рідній сцені відкриває 206-й сезон Кубанський козачий хор.

Зазвичай це відбувається в середині жовтня, але в нинішньому році концерт пройде тижнем раніше - незабаром після повернення з Санкт-Петербурга, де 26 вересня в БКЗ "Жовтневий" відбудеться сольний концерт знаменитого колективу.

У Кубанського козачого хору - світова популярність. Йому аплодували глядачі більш ніж 50 країн. Щорічно колектив дає більше сотні концертів в Росії і за кордоном. У ньому тільки артистів майже 150 чоловік, а всього в Державній бюджетній науково-творчому установі "Кубанський козачий хор" - 386 співробітників.

"Кубанський козачий хор - величезний живий організм. На сцені ми бачимо готовий продукт, але за ним стоять і величезна праця, і серйозні фінансові витрати.

Всі концерти проходять при аншлагах, але без держпідтримки ми б не вижили, та й навряд чи вдалося б створити такий колектив. Це прекрасно розуміють керівники краю ",

- каже директор творчого колективу Анатолій Ареф'єв.

До 200-річного ювілею було видано книгу про історію унікального колективу. Він був заснований як співочий хор Чорноморського козачого війська, створений незабаром після того, як козаки-запорожці переселилися на кубанські землі. З піснею вони освоювали ці землі, облаштовували своє життя.

Анатолій Ареф'єв дістає з книжкової полиці важкий том і гортає його:

"Ось документ, датований 1811 роком: ми бачимо, що Військовий співочий хор - структурний підрозділ Кубанського козачого війська, у якого був свій бюджет. П

евчіе і регенти отримували платню, виділялися гроші на ноти, музичні інструменти та костюми. Навіть на відрядження, як ми їх зараз називаємо, включені в бюджет.

Виявляється, вже тоді хор виїжджав на гастролі в Тифліс, а регентів посилали вчитися в Санкт-Петербург. А після того, як на одному з його концертів побував імператор Олександр III, він поставив завдання розвивати колектив ".

Ареф'єв 32 роки працює директором хору, відповідає за його економіку, в тому числі за організацію концертів.

На домашньому майданчику в Краснодарі в рік їх проходить 13, понад 40 - в кубанських містах і станицях, і понад 60 - в інших регіонах Росії.

"Немає ніякої різниці, де проходить концерт - в столиці або в станиці: всюди ми виступаємо з повною віддачею і вважаємо крахом, якщо зал не аплодує стоячи. Ми до цього йшли довго і не мають наміру здавати позицій ",

- каже директор.

Великий творчий колектив існує за рахунок бюджетного фінансування та доходів від концертної діяльності. Щорічно концерти хору відвідують до 150 тисяч глядачів.

Ціна квитків в Краснодарі від 400 до 1600 рублів, в станицях і містах краю в середньому - 250 рублів.

"Ми державний колектив і це дає можливість проводити соціальну цінову політику.

Цього року за затвердженою Міністерством культури програмі, присвяченій 80-річчю Краснодарського краю, даємо концерти в містах і районах краю за максимально доступною ціною. Також в цьому році плануємо провести цикл соціальних концертів для студентства в аудиторіях вищих навчальних закладів Краснодара або в нашому концертному залі.

Що стосується гастролей, то вони можливі тільки за умови окупності. Витрати окупаються, коли виступаємо в залі місткістю від тисячі місць, якщо всі квитки продані ",

- пояснює директор.

А по-іншому і не буває, що наочно підтвердили минулі на початку нинішнього року гастролі містами Росії.

За 37 днів хор подолав понад 21 тисячі кілометрів, відвідав 24 міста Поволжя, Сибіру і Далекого Сходу і дав 27 сольних концертів. Це був перший такий тривалий тур в новітній історії Росії.

Концерти проходили з повним аншлагом і були присвячені 205-річчю козачого колективу. Встановлений рекорд зафіксований сертифікатом "Найтриваліший гастрольний тур хору по Росії".

Тепер цей незвичайний документ зайняв гідне місце в музеї Кубанського козачого хору. Тут же - сертифікати Посла зимових Олімпійських ігор 2014 року і майбутнього чемпіонату світу з футболу. Уже відомо, що хор виступить у всіх містах, де проходитимуть матчі.

Крім держфінансування і доходів від концертної діяльності, Кубанський козачий хор отримує спонсорську підтримку. Найбільш значну допомогу надає благодійний фонд "Вільна справа", за рахунок якого придбані гастрольні автобуси, обладнана професійна студія звукозапису, а також відеостудія.

На підтримку меценатів розраховують і при будівництві нового будинку Кубанського козачого хору. Принципове рішення про це було прийнято на початку нинішнього року. Розглядаються два варіанти: кардинальна реконструкція старої будівлі або будівництво нового з обов'язковою умовою - це повинен бути центр Краснодара.

За словами міністра культури Кубані Вікторії Лапіної, колектив, який є всеросійським надбанням, не може розташовуватися на околиці.

Володимир Мединський, міністр культури РФ:

"Кожна програма Кубанського козачого хору - це цілісний твір, яке може звучати без оголошення пісень провідними. По суті це єдиний в своєму роді національний колектив ".

Олександра Пахмутова, народна артистка Росії, композитор:

"У нашій країні державних народних хорів та ансамблів десятки, але Кубанський козачий, безумовно, кращий і по серйозності ставлення до підбору артистів, і за наявністю традицій. Безумовно, це наше спільне надбання ".

Тетяна Павловська, Російська газета

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация