«Любов і голуби»: таємниці створення улюбленого фільму :: donbass.ua

30 років тому, 7 січня 1985-го, побачив світ один з найсвітліших фільмів - «Любов і голуби». Здавалося б, простий сюжет про те, як працівник ліспромгоспу пішов від дружини і трьох дітей після того, як з ним трапився курортний роман з міською інтелігентної дамочки (потім, правда, повернувся, хоч і не без зусиль), зачепив кожного. Аж надто жваво виявилися виписані персонажі історії, яка і зараз користується величезною популярністю. Сьогодні «Донбас» розповість про те, як створювалася ця чудова стрічка.

Герої взяті з життя

Все почалося з п'єси «Любов і голуби», яку написав театральний актор Володимир Гуркін. В основі її - реальна історія родини Василя і Надії Кузякіну, що жили на батьківщині автора, в місті Черемхово (Іркутська область), де в червні 2010-го поховали самого Володимира Павловича, який помер від раку легенів.

За словами Гуркіна, працюючи над п'єсою, він збирався дати головним її героям інше прізвище. Але забув, залишивши все, як є, через що Кузякіна на нього навіть образилися. Характери Васі і Наді автор списав зі своїх батьків, дядька Митю - з діда, бабу Шуру - з рідної сестри своєї бабусі. Є прототип і у «фіфи» Раїси Захарівни, проте творець п'єси відмовлявся його називати, уточнюючи лише, що «зараз вона дуже відома людина в Іркутську».

Голуби теж з'явилися не випадково. У свій час в будинку Гуркіна жив його дядько, який, хоч і розводив «птахів миру», але сам був рідкісним забіякою. Коли його посадили за бійку на два роки, доглядати за голубами довелося Володі.

А роки потому його тезка, режисер Володимир Меньшов, який встиг отримати «Оскар» за стрічку «Москва сльозам не вірить», побачивши в театрі «Современник» п'єсу «Любов і голуби», загорівся ідеєю зняти по ній фільм. «Не так вже й часто це зі мною трапляється в театрі, але я сміявся, плакав», - згадував Меньшов.

«Сибірську село» знайшли в Карелії

«Разом з Меньшовим в 1982 році ми їздили вибирати« натуру ». Проїхали по багатьом селам і селищам уздовж Транссибу від Іркутська до Черемхово, - згадував Гуркин. - Меньшов дивувався побаченої розрусі і говорив: «Якщо ми тут будемо знімати, люди не повірять, що так можна жити. Це немов 1914 год! »Правда, коли віддалялися від залізної дроги в глиб тайги, зустрічали симпатичні села. Але тамтешнє енергопостачання не витримало б навантаження, якби довелося підключати всю необхідну для зйомок апаратуру ».

У підсумку «сибірське село», де, за сценарієм, все відбувається, знайшли за тисячі км від Черемхово - в Карелії, в Медвежьегорске.

Режисер Володимир Меньшов біля пам'ятника «Любов і голуби», який з'явився Черемхово в 2011 році.

«Мені хотілося пагорбів якихось, пагорбів ... І в Медвежьегорск ми поїхали просто тому, що в назві« Гірськ »- може, там гора якась є? Нічого пристойного з ходу не знайшли. І раптом, проїжджаючи по вулиці, яка йшла вниз, до річки Кумса побачили чудовий дворик, - розповідав Меньшов. - Уже потім домовилися з господарями, замостили все деревом, як у Сибіру, ​​прибудували веранду і побудували голубник ».

Всі три місяці, поки йшли зйомки, господарі продовжували доглядати за худобою, підгортати грядки, солити огірки. На жаль, будинок на вулиці Нижня, де знімався фільм, був знесений після пожежі в 2011 році. Тепер на його місці - новий котедж. Немає і майданчики, на якій герої стрічки танцювали кадриль і з'ясовували стосунки - її розібрали на дошки для сараїв та на дрова.

Юрський міг стати Васею, а Поліщук - Надею

На роль Василя Кузякина пробувалися Борис Зморшків, раніше зіграв Миколи в картині Меньшова «Москва сльозам не вірить» і Віктор Борцов ( «І знову Аніскін», «Покровські ворота»). Але спроби їх виявилися непереконливими. Навіть блискучий Сергій Юрський не зміг органічно вписатися в цей образ. І слава Богу! Адже в підсумку він чудово перевтілився в дядька Митю. А Васю зіграв Олександр Михайлов - забайкальський сибіряк, говір і жести якого прекрасно лягали на образ.

«З Ніною Дорошиною, яка грала Надю в« Современнике », я практично не репетирував на майданчику, - запевняє Меньшов. - Вона прийшла з театру з готовим малюнком ролі. А знамениту сцену істерики зіграла один в один, як в театрі. Хоча на роль Наді я все ж пробував Любов Поліщук, припускаючи, що Дорошина може відмовитися «входити в одну воду» двічі. Поліщук могла б бути цікавою в цій ролі. Але вийшла б уже інша Надя ».

До речі, Дорошина виявилася старшою всіх знімальному майданчику. Їй на момент зйомок було близько п'ятдесяти, тоді як Наталі Теняковой, перевтілившись стараннями гримерів в бабу Шуру, на десять років менше. А реальному чоловікові Наталії, Сергію Юрського, який став її кіносупругом Митей, було всього 48. «Я дуже розраховував, що діда Митю зіграє Олег Табаков. І він погодився. Але тут в його житті з'явилася картина «Мері Поппінс, до побачення!», І роль міс Ендрю здалася йому більш цікавою », - згадує Меньшов. Зате завдяки Юрського ми отримали схожого на горобця, смішного і зворушливого сільського дід, люблячого «закласти за комір».

Пробу Наталії Кустинської ( «Три плюс два», «Іван Васильович змінює професію») на роль Раїси Захарівни забракував худрада. А Тетяну Доронину ( «Три тополі на Плющисі», «Ще раз про любов»), яку Меньшов було затвердив, витіснила більш яскрава Людмила Гурченко. «Ми вже знімали, коли я дав телеграму Людмилі Марківні. Вона тільки-тільки стала народною артисткою і відпочивала в Піцунді. Гурченко була тоді на самому злеті своєї нової кар'єри. І те, що вона погодилася зіграти цю роль (в загальному, не головну), вже було подарунком. Працювати з нею надзвичайно цікаво, тому що і з гумором все в порядку, і відповідальність величезна, - зазначає режисер. - До речі, більшість сцен з Раїсою Захарівною придумав я. У комедії Гуркіна у неї невелика роль в одній сцені, коли вона приходить до Наді визнаватися, що вони з Васею знайшли один одного. Так що весь курортний роман Кузякина довелося дописувати. З усіма цими астральними справами. Ми навіть знайшли жінку, яка всім цим захоплювалася. Мої помічники ходили за нею і записували. Потім більша частина цієї маячні стала репліками Раїси Захарівни ».

Михайлов бився з водолазами

Про те, що відбувалося за кадром, можна знімати окреме кіно. Найбільш екстремальної виявилася сцена курортного купання Раїси Захарівни і Василя. Знімали її в Батумі, але в далеко не теплому листопаді, коли температура води становила всього 14 градусів.

«Люся насилу трималася на воді. А відпочиваючих зіграли піротехніки і освітлювачі - їм додавали грошей, вони роздягалися і героїчно плавали, створюючи видимість курортного періоду », - розповідав Олександр Михайлов.

Під час зйомок епізоду, коли Василь випадає з дверей свого будинку в море, Михайлов мало не загинув. Знімали так: актор падав з пірсу, під водою його роздягали водолази, і він виринав поруч з Гурченко вже в одних трусах. Перший дубль не сподобався режисеру. Під час другого під водою виникли проблеми зі зняттям краватки. Водолази не пускали виконавця ролі Кузякина на поверхню, намагаючись до кінця роздягнути. А він буквально бився за своє життя. «Одному в щелепу заїхав, другого під дих брикнув, - ділиться Олександр. - І випливаю майже, а мене другий водолаз назад за ногу потягнув. І якби не ніж, яким розрізали не піддається краватку, може, я там, під водою, і залишився б ». У фільм увійшов третій дубль, в якому фігурує той самий підлий краватку, зшитий з двох половинок на швидку руку.

Меньшов мріяв ввести в картину танці. Ставити кадриль приїхав балетмейстер Театру на Таганці. Для участі в зйомках три пари з народного танцювального ансамблю профтехосвіти «Руна». Але коли творець фільму побачив бабусь і дідусів з Шелтозёрского фольклорного колективу, всі питання були зняті. «Бачили ми, як вони танцюють, і зрозуміли - це саме те, що потрібно. Ніякого блиску міського, все народне », - згадує режисер.

Фінал картини, коли всі дійові особи стоять на даху, знімали «на нерві». «Зібрати всіх акторів в кадрі у нас вийшло лише на 20 хвилин, - розповідав Меньшов. - Дорошину везли на зйомку в вертольоті. Там же і загримували. А Михайлов через 20 хвилин мав відлітати до Москви. Це в фільмі вони всі стоять спокійні, посміхаються, дивляться в камеру. А насправді я пам'ятаю це панічний стан у всіх, хто був в кадрі! »

Антиалкогольна «засідка»

Фільму здоровий не пощастило - він потрапив в розпал антиалкогольної кампанії. Майже рік його не випускали на екрани, замучили цензурними причіпками. Вимагали скоротити кількість випивок, сцени з героями Юрського і Гурченко, танці ...

«Тоді навіть з« Чапаєва »вилучали сцени з пляшкою. А я відмовився і був відсторонений від проекту, - згадує Меньшов. - Призначили іншого режисера для перемонтажа. Але стрічка після всіх правок відверто «сипалася». Так що мене повернули, і я майже все відстояв. Крім однієї сцени на пристані. Пам'ятайте, коли герої залишають недопите пиво, підходить мужик і починає пити? На цьому кадр закінчується, хоча спочатку сцена тривала хвилину. Ми знайшли місцевого жителя, який за цей час з першого дубля легко випив шість літрових кухлів ».

Через сперечань з чиновниками фільм вийшов із запізненням, без реклами, «пролетів» повз практично всіх фестивалів (лише в Іспанії встиг взяти «Золоту човен»).

Але глядач зміг розгледіти справжнє КІНО. І до сих пір ми не можемо відірватися, якщо раптом, перемикаючи канали, потрапляємо на «Любов і голуби».

«Людк, а Людк!»

Багато фраз з фільму стали крилатими. І полетіли в народ, як в небо - голуби, яких так любив Василь Кузякин. Ось лише деякі перли:

- Вибачте, громадяни, що завадив вам гроші ховати!

- Кака любов ?!

- Така любов!

- Ах ти, сучка ти фарбовані!

- Чому ж фарбовані? Це мій натуральний колір.

- Зараза! «Людк, а Людк!» Тьху! Село!

- Інфаркт микарда! Ось такий рубець! Розтин показав.

- Як яму не соромно поросяті?! .. Кабель! .. Ой! Горе то како! Лёньк, поросятам дав?! ..

- Ти йдеш до цієї горгони?

- Нє, я до дружини.

- Що характерно - любили один одного.


Андрій пітона

Теги: Донбас , кіно , ювілей , Володимир Меньшов , Любов і голуби

І в Медвежьегорск ми поїхали просто тому, що в назві« Гірськ »- може, там гора якась є?
Пам'ятайте, коли герої залишають недопите пиво, підходить мужик і починає пити?
Кака любов ?
Чому ж фарбовані?
Як яму не соромно поросяті?
Лёньк, поросятам дав?
Ти йдеш до цієї горгони?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация