Любов до грамотності, або Тотальний диктант як марафон російської мови

  1. «Місто і ріка» - тотальний диктант Леоніда Юзефовича
  2. Зоряні «диктатори»
  3. Легкий або складний: загадка тотального диктанту
  4. Оцінка на користь пише, або Давайте не ставити кому в незручне становище
  5. Ейлени, аллавр, скорбота і бурштин: безглузді помилки диктанту
  6. Як вибирають автора?

По всьому світу 8 квітня йде марафон російської мови: тотальний диктант пишуть більш ніж в 800 містах 68 країн. У минулому році учасниками стали 148 тисяч осіб. Серед них були і 14,5 тисячі москвичів, а в цьому році організатори чекають близько 30 тисяч чоловік.

З невеликої акції Новосибірського університету «Тотальний диктант» перетворився в наймасштабніший у світі проект з популяризації російської мови. Він побував на антарктичних станціях, на борту літака Новосибірськ - Москва, на вітрильниках «Крузенштерн» і «Паллада», в Кунгурской печері, під водою і на Міжнародній космічній станції. А в цьому році акція захопила не тільки школи, вузи і бібліотеки, а й аеропорти, поїзди, вокзали, гідроелектростанції і навіть туристичну палатку, чум і крижану печеру.

У Москві почнуть писати диктант о 14:00. Це можна зробити в вузах, галереях, музеях, будинках культури, театрах, коледжах і школах. Серед незвичайних майданчиків - Мосгордума, храм і станції переливання крові. Ще один варіант - написати диктант онлайн.

Ще один варіант - написати диктант онлайн

«Місто і ріка» - тотальний диктант Леоніда Юзефовича

Спочатку матеріали для диктанту брали з класичних творів, а з 2010-го їх пишуть спеціально. У різні роки тексти готували Борис Стругацький , Дмитро Биков , Захар Прилепин , Діна Рубіна , Олексій Іванов , Євген Водолазкін і Андрій Усачов .

Цього разу автором став письменник, сценарист, кандидат історичних наук Леонід Юзефович. Свій диктант він назвав «Місто і ріка». «Це такі маленькі есе про трьох містах, з якими пов'язана моя життя, і про річки, на яких ці міста стоять. Це моє рідне місто Перм на Уралі, це місто, де пройшла моя юність і де я був офіцером колись, - Улан-Уде і Селенга в Забайкаллі. І третє місто - це місто, де я живу зараз. Це Санкт-Петербург і Нева », - розповів письменник.

Писати публіцистику Леоніду Юзефовичу не хотілося. Його тексти вийшли дуже особистими, продиктовані не думкою, а почуттям. І писалися вони легко. Найскладнішим для письменника виявилося вкластися приблизно в 250 слів.

Зоряні «диктатори»

Тотальний диктант читають відомі артисти, журналісти, політичні та громадські діячі. Їх називають «диктаторами». Серед них в різні роки були коментатор Василь Уткін, журналіст Володимир Познер, телеведуча Яна Чурікова, диктор Ігор Кирилов, колишній спікер Держдуми Сергій Наришкін, співак Діма Білан, актори Костянтин Хабенський, Сергій Безруков і Леонід Ярмольник. Останній в 2016 році читав текст на найбільшому майданчику - в талліннському льодовому холі «Тондіраба», що зібрав 2,3 тисячі осіб. Цього року артист відправиться в Страсбург.

А москвичів чекають актриса Світлана Крючкова, режисер Марк Розовський, ведучий Максим Галкін, спортивний коментатор Георгій Черданцев, саксофоніст Ігор Бутман, стиліст Влад Лісовець, лінгвіст Максим Кронгауз, група «Ундервуд», реп-виконавець Noize MC і інші зоряні «диктатори».

Родина проекту, Новосибірськ, приготувала для учасників сюрприз. У цьому році на одному з майданчиків диктатором стане робот . Після акції він сфотографується з учасниками, правда, автограф дати не зможе - рук немає.

Легкий або складний: загадка тотального диктанту

Тексти для тотального диктанту складніше шкільних: їх, на відміну від навчальних, чи не адаптують. Але саме питання про труднощі диктантів - загадка загадок для лінгвістів. У минулому році текст написав дитячий письменник Андрій Усачов . «Ми думали, буде легко і невимушено. Начебто нескладний синтаксис. Ні, деякі місця виявилися складними для наших учасників », - розповіла Марія Ровинская, організатор акції в Москві. Леонід Ярмольник, який читав в минулому році цей диктант в Талліні, знайшов його непростим і припустив, що отримав би за роботу кол.

А буває і навпаки: лінгвістам текст здається важким, а пишуть дається легше. У організаторів кожен диктант викликає кураж. Які будуть помилки? Як учасники вирішать пунктуаційні проблеми у випадках, які взагалі не описані в довідниках?

Оцінка на користь пише, або Давайте не ставити кому в незручне становище

Учасники нерідко скаржаться, що важко вгадати, як в точності письменник розставив розділові знаки. А якщо оцінку знизять? Марія Ровинская заспокоїла пишуть: «Ми розглядаємо як легітимний, дозволений варіант розстановки розділових знаків будь-який варіант, який прямо не заборонений кодифицирующими джерелами». Наприклад, в тексті Євгена Водолазкін (2015) зустрілося пропозицію, в якому правильних варіантів розстановки розділових знаків було 56. І всі їх врахували як вірні.

Те, що виноситься як помилка, - це безумовна помилка

Звичайно, є еталонний авторський текст, але ще сотня варіантів, як він може виглядати правильно в інший пунктуації. «Наша завдання не покарати і не посміятися, сказавши:" Дивіться, як ви неправильно пишете ". Наше завдання - показати людям, що навчання російській мові в школі не закінчується. Ситуація з російською мовою в цьому сенсі унікальна. Немає ніякого іншого предмета, шкільна п'ятірка за яким викликає ілюзію, що ви знаєте все », - пояснила Марія Ровинская.

Те, що перевіряючий виносить як помилку, - це безумовна помилка. А адже багато взагалі не враховують при виставленні оцінки. Це, наприклад, знаки в кінці речення (в тому числі в кінці заголовка), в лапках малознайомі слова, в деяких випадках - великі літери. Два-три складних слова виносять на слайд перед друкарськими і помилки в них не зараховують.

Два-три складних слова виносять на слайд перед друкарськими і помилки в них не зараховують

Ейлени, аллавр, скорбота і бурштин: безглузді помилки диктанту

Класично складні орфограми - написання частки не з різними частинами мови, н і нн, приставок пре- і при-. Але бувають і кумедні помилки. У диктанті 2016 стародавні елліни перетворилися в «Ейлен», «Елен» і «Елвін» (ймовірно, серед учасників були шанувальники мультфільму «Елвін і бурундуки», вважають лінгвісти), спортінвентар - в «скорботу і бурштин».

Переможців нагороджували «аллавром», який «цінувався як навіс з золотом»

Одному з учасників здалося, що мова піде про династії римських крацуют, і на місці «Якщо коротко про історію Олімпійських ігор» він написав «крацуют в історії Олімпійських ігор». У іншого елліни виступали за те, щоб ігри проводилися не щорічно, а «для тварин», у третього боги спостерігали за змаганнями «не з піднебесся», а «з Піднебесної». Були й ті, у кого переможців нагороджували «аллавром», який «цінувався як навіс з золотом».

Мемом московської перевірки стала фраза про Ігоря. Один з учасників підійшов до справи філософськи, і замість «боги і ті на час ігор» вийшло «Боги і ті на час, Ігор». І правда, все минуще в цьому світі.

І правда, все минуще в цьому світі

Як вибирають автора?

«Ми маємо щастя вибирати такого автора, якого хочеться бачити в першу чергу нам. У минулому році, я думаю, багато хто знає, був дитячий письменник Андрій Усачов. Так склалися обставини, що я стала мамою в минулому році, Наталя Борисівна (професор завідувач кафедри загального та російського мовознавства Новосибірського державного університету Наталя Кошкарёва. - Прим. Mos. Ru) стала бабусею, і ось така дитяча тема у нас зіграла », - розповіла Ольга Ребковец, керівник проекту.

Завдання «Тотального диктанту» як проекту з популяризації російської мови - це розширення літературного кругозору учасників

Виходить, з одного боку, це питання суб'єктивне. Організатори запрошують того, хто подобається. У автора має бути не тільки бажання написати текст, а й можливість давати інтерв'ю, бувати на прес-конференціях, читати текст в Новосибірську. Ольга Ребковец додала: «З іншого боку, ми розуміємо, що завдання" Тотального диктанту "як, мабуть, самого глобального і масового проекту з популяризації та просуванню російської мови - це розширення літературного кругозору наших учасників, це знайомство їх з по-справжньому гарною сучасної російською літературою ».

Вимог до автора небагато: текст повинен бути змістовно єдиним, але легко ділитися на три частини (для різних часових поясів). У кожній - близько 250-300 слів. «Нічого спеціального немає, людина все вирішує сам, фантазує, яким би він хотів бачити диктант», - пояснила Марія Ровинская. Авторам не ставлять тим, тому тексти і виходять такими різними.

Авторам не ставлять тим, тому тексти і виходять такими різними

Навіщо потрібен тотальний диктант: погляд автора, «диктатора» і організатора

Навіщо люди беруть участь в тотальному диктанті? Правильної відповіді на це питання немає. Швидше за все, це виклик собі. Леонід Ярмольник вважає, що ті, хто приходять, перевіряють, чи вміють вони писати по-російськи, а ті, хто диктує, - чи вміють вони читати по-російськи. «Може бути, це одна з найбільших об'єднують акцій, які проходять в країні. У ній є змагальний момент, що дуже важливо для будь-якого самолюбивого людини: він хоче довести і собі, і оточуючим, що він закінчив школу », - розповів актор.

А ще є приємний бонус - в цьому році кожен відмінник одержить в подарунок словник. Подарунки чекають і тих, хто на акції в Москві підтримає благодійний фонд, що допомагає дітям з органічними ураженнями центральної нервової системи.

Є серед учасників компанії, які приходять писати диктант цілими колективами, - так акція стає частиною корпоративної культури. «Це ще раз підтверджує наше переконання в тому, що грамотність є сьогодні дуже важливою, дуже значущою компетенцією будь-якого в принципі співробітника», - пояснила Ольга Ребковец. Вона впевнена, що це не перевірка, чи не складний тест, а свято російської мови.

Від думки, що текст, який я вигадав, писатимуть 200 тисяч чоловік, перехоплює дух

Що таке тотальний диктант для автора? Леонід Юзефович, лауреат премій «Велика книга» і «Національний бестселер», вважає участь у проекті честю. «Взагалі від самої думки, що той текст, який я вигадав, писатимуть 200 тисяч чоловік, як-то, знаєте, перехоплює дух. І для мене дуже важливо, що в цьому проекті брали участь чудові письменники, яких я дуже люблю. Це Захар Прилепин, Олексій Іванов та Євген Водолазкін. Бути в одному ряду з ними - для мене велика честь », - зазначив автор.

Лінгвістам диктант дає багато приводів для роздумів, для наукових досліджень різного типу. Вони, наприклад, порівнюють, які помилки роблять в Росії і за кордоном, які слова виявляються для пишучих незнайомими, які кодові слова учасники пишуть на бланках. Якщо ж все роблять одну і ту ж нормі пунктуації помилку - це привід для фахівців задуматися, а чи не час міняти правило. «Такий вибірки не було ні у кого і ніколи. Ми отримуємо це за один день », - додала Марія Ровинская.

Мова - відображення особистості. У тому числі і письмова мова, коли людину за буквами не видно, і ми його сприймаємо через знаки. Неграмотний співрозмовник втрачає свій авторитет і як експерт в якійсь іншій області - не випадково багато онлайн-дискусії проходять лінгвістичну стадію «спочатку навчися писати». Через букви ми презентуємо себе світу, так давайте робити це грамотно.

Які будуть помилки?
Як учасники вирішать пунктуаційні проблеми у випадках, які взагалі не описані в довідниках?
А якщо оцінку знизять?
Як вибирають автора?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация