Людина, який намагався врятувати СРСР

У п'ятницю в одній з московських лікарень помер колишній віце-президент СРСР, один з членів Державного комітету з надзвичайного стану (ГКЧП) у серпні 1991 року Геннадій Янаєв. Людина, якого одні називають "учасником державного перевороту", інші ж вважають, що Геннадій Янаєв разом з іншими членами ГКЧП намагався врятувати Радянський Союз від розвалу. У п'ятницю в одній з московських лікарень помер колишній віце-президент СРСР, один з членів Державного комітету з надзвичайного стану (ГКЧП) у серпні 1991 року Геннадій Янаєв

Фото: AP

Геннадій Іванович Янаєв народився в 1937 році. У 26 років зайняв посаду другого секретаря горьківського обкому ВЛКСМ. Через три роки - в 1966-му - він стає першим секретарем обкому. На цій посаді він пропрацював два роки, після чого пішов на підвищення - став головою Комітету молодіжних організацій СРСР.

У 1980-му стає заступником голови президії Союзу радянських товариств дружби і культурного зв'язку з зарубіжними країнами. У 1986 році Геннадій Янаєв зайняв пост секретаря ВЦРПС з міжнародних питань. Через три роки він отримав посаду заступника голови ВЦРПС. У квітні 1990 року очолив ВЦРПС як голова. Але на цій посаді він пропрацював лише кілька місяців - на XXVIII з'їзді КПРС Геннадій Янаєв був обраний членом ЦК, який, в свою чергу, затвердив Янаєва членом Політбюро і секретарем ЦК з міжнародних питань.

Потрібно зауважити, що в цей час Михайло Горбачов бачив в Геннадій Янаєв якщо і не однодумця, то як мінімум людини, який підтримував проводяться президентом СРСР реформи. В кінці грудня 1990 Горбачов висунув Янаєва на пост віце-президента СРСР. Однак З'їзд народних депутатів його кандидатуру відхилив. Хоч за Янаєва і проголосували 1089 депутатів, однак цього виявилося недостатньо, щоб затвердити його на посаді ( "проти" було 583). Але в даному випадку Михайло Горбачов проявив невластиве йому завзятість. Він відмовився висунути інші кандидатури і в другому турі голосування з'їзд обрав Янаєва віце-президентом. Депутати-демократи при цьому нарікали, що Янаєв, мовляв, представник консервативного крила КПРС, і затвердження його віце-президентом є поступкою консерваторам.

Але найбільшу популярність Геннадій Янаєв отримав в серпні 1991 року, коли разом з сімома іншими вищими радянськими керівниками проголосив створення Державного комітету з надзвичайного стану СРСР (ГКЧП). Комітет взяв на себе верховну владу в країні, а Геннадій Янаєв прийняв повноваження президента Радянського Союзу.

Читайте також: "Країну від німецьких полчищ врятували. А в 91-му без єдиного пострілу здали ..."

Історію, як відомо, пишуть переможці. Зрозуміло, що на початку дев'яностих і мови бути не могло про те, щоб постаратися зрозуміти мотивацію ГКЧП. На його членів моментально навісили ярлик "путчистів", а в телеефірі постійно крутили кадри з прес-конференції ГКЧП, де у Геннадія Янаєва тремтять руки.

Сам Янаєв згодом говорив, що ніколи не визнавав, нібито він і інші члени Комітету здійснили державний переворот. Він підкреслював, що їх дії були продиктовані тотальною кризою, яка охопила країну. Як дуже скоро з'ясувалося, це був не тільки тотальний, але фінальний криза СРСР ...

Варто зауважити, що за даними нинішніх соцопитувань (ВЦИОМ і Левада-центру), лише вісім відсотків росіян вважають події серпня 1991 року перемогою демократичної революції. Це, звичайно, не означає, що симпатії жителів Росії цілком на боці ГКЧП - понад 40 відсотків учасників опитувань вважають, що ті події є епізодом боротьби за владу, а більше 35 відсотків опитаних вважають, що наслідки серпня 1991 були трагічними для країни і народу .

Але які оцінки зараз не давай, а ГКЧП зазнав поразки. Багато в чому, як вважали згодом і його прихильники, і противники - через нерішучість. Сам Геннадій Янаєв пояснював це тим, що члени ГКЧП хотіли зберегти Михайла Горбачова як президента СРСР, в зв'язку з чим чекали сесії Верховної Ради, який повинен був підтримати дії Комітету. А вже потім повинен був повернутися і сам Горбачов. По крайней мере, ця версія подій має таке ж право на існування, як і та, згідно з якою перший президент Радянського Союзу був наглухо ізольований від усього світу в Форосі, ні на що не міг вплинути і нічого не міг зробити.

Після арешту членів ГКЧП, Геннадій Янаєв був відсторонений від посад і поміщений в СІЗО "Матроська тиша". Там він провів три роки, вийшовши на свободу в 1994 році, після оголошеної Держдумою амністії. Після цього Геннадій Янаєв працював консультантом комітету ветеранів та інвалідів державної служби, обіймав посаду завідувача кафедрою вітчизняної історії і міжнародних відносин Російської міжнародної академії туризму.

Як би хто не ставився до Геннадія Янаєва, в будь-якому випадку він - фігура історична. З його ім'ям пов'язана спроба зупинити розвал Радянського Союзу. Невдала, але ГКЧП намагалося це зробити. А порівняти ні з чим - інших спроб не було ...

Читайте найцікавіше в розділі "Політика"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация