Людина на зламі історії

  1. Людина на зламі історії

Людина на зламі історії

Інтегрований урок літератури та історії (за творами 20-их років про революцію і громадянську війну)

Цілі і завдання (навчальні)

1. Прочитати твори про громадянську війну 20-30 р .;
2. Простежити за відображенням в них тих трагічних подій;
3. Спробувати зрозуміти позицію авторів, що стоять по різні боки барикад;
4. Дати історичне уявлення про цю епоху;
5. Проаналізувати історичні та літературні факти з нейтральної точки зору.

Цілі і завдання (виховні)

виховати
- почуття співучасті, милосердя, співчуття і благородства, вміння зрозуміти біль іншої людини;
- повага до моральної стійкості, мужності борців за свої ідеали;
- розуміння громадянської війни як трагедії всього народу.

устаткування

1. Попередньо підготовлений учнями проект-презентація "Громадянська війна";
2. Музичний супровід "Пісні громадянської війни"


Примітка: класи (11А, 11Б) діляться на 5 груп: 3-и творчі, 4-а група - виконавці, 5-а-технічне забезпечення уроку. Перед початком уроку учням пропонується прикріпити собі стрічки трьох кольорів (червоний, білий, зелений), які символізують три кольори Громадянської війни.

ХІД УРОКУ

Звучить пісня "Четверту добу палають станиці".

Учитель історії: Війна ... Це слово обпікає. В.І. Ленін розділив всі війни на справедливі і несправедливі. На мій погляд, ні в яких розподілах це поняття не потребує, епітети йому не потрібні. Та й саме слово "епітет" звучить вже якось зовсім недоречно по відношенню до війни. Адже що таке епітет?

Учні дають визначення.

Учитель літератури: Яке вже тут "художнє означення" ?! Давайте звернемося до тлумачного словника: "Війна - це збройна боротьба між державами, народами, класами; боротьба, ворожі відносини". Ви виписали і значення інших слів, запропонованих вам в домашньому завданні, одне з них "громадянин".

"Громадянин - це особа, яка належить до постійного населення даної держави, наділене політичними та іншими правами і обов'язками; Доросла людина, чоловік". Виходячи з тлумачення цих слів, дайте визначення громадянській війні.

Учні дають своє визначення.

Учитель історії: офіційна радянська історія героїзувала Громадянську війну і створила ряд спрощують міфів. Сьогодні, в умовах загальної кризи, легше ці міфи подолати. "Легше" не означає "легко", але це треба зробити.

Оскільки марксистське розуміння Громадянської війни зводилося до того, що вона є найбільш гострою формою класової боротьби за державну владу між класами і соціальними групами всередині країни, то звісно ж передбачалося: Громадянська війна в нашій країні була нав'язана трудящим, поміщиками і буржуазією. З боку повалених експлуататорських класів це була не справедлива, реакційна війна на захист відслужило ладу. З боку робітників і селян Росії це була справедлива, прогресивна війна, на захист революційних завоювань, на захист тільки що встановленого з волі народу прогресивного суспільного ладу. Вона була разом з тим і вітчизняною війною проти загрози розчленування країни імперіалістичними хижаками. В останні роки в ряді робіт істориків про Громадянську війну йдеться тільки як про братовбивчу війну, в якій брат ішов на брата, російські люди вбивали один одного і це трагічне явище оцінюється з моральної точки зору. Це "та страшна ціна", яку заплатив народ за свій історичний вибір, так як не зміг знайти іншого історичного шляху, інших способів подолання своїх внутрішніх конфліктів.

Учитель літератури: Людина мислить асоціативно. Наша підсвідомість не раз дає нам вірну відповідь тоді, коли наш розум виявляється безсилим. Одні з нас мислять словами, інші - образами. Виберіть зручну для вас модальність: слухову або моторний. Протягом 1 хвилини напишіть асоціативний ряд до словосполучення "громадянська війна" або покажіть її графічно.

Обговорення результатів

А ось як побачив громадянську війну художник Сальвадор Далі. Його картина називається "Передчуття громадянської війни". Які образи-символи складають її зміст? Громадянські війни були і до 20 століття. Згадайте які.

Чому ж людство не прислухається до трагічних пророцтв, чому ж люди вчаться тільки на власних помилках? Перед вами уривки з Вічної Книги. Це Одкровення Іоанна Богослова, де описаний Апокаліпсис. Ознайомтеся з ними.

Ви помітили, як точно наші асоціації співпали з тим, що описує Іоанн Богослов? Знайдіть ці збіги.

Учитель літератури: Але є й інші пророцтва. На початку 20 століття французький письменник А. Франс написав роман "Боги жадають". Відкрийте додаток №1 і ознайомтеся з вмістом цього твору. Дайте відповідь на питання:

1. У чому побачив автор трагедію художника Гамла?
2. Чому головним героєм стає художник, служитель прекрасного?
3. Як ви поясните слова одного з героїв про Гамлену: "Він доброчесна - він буде страшний."
4. Чи можна назвати цей твір романом- застереженням? Чому?

Відповіді учнів ...

Учитель історії: Давайте спробуємо сформулювати загальні причини громадянських війн.

Стародавній мислитель Конфуцій писав: "3-тю шляху у людини, щоб розумно чинити: 1-ий, найблагородніший - роздуми, 2-ий, самий легкий-наслідування, 3-ий, самий гіркий - досвід ..." Росія не стала слухати пророцтвам і випила цю гірку чашу до дна .. А ще ж в 1900 році Іоанн крондштатського говорив: "Близько час, коли розділиться народ на партії, повстане брат на брата син на батька, батько на сина, і проллється багато крові на землі російської. Частина російського народу змусять покинути межі Росії, вигнанці повернуться в свої рідні краї, але не так скоро, з оіх місць не дізнаються, і не знатимуть, де поховані їхні рідні ".

Історики досі сперечаються, коли ж почалася громадянська війна ... Існує кілька точок зору. Ознайомтеся з ними.

Відповіді учнів, всі учасники уроку працюють з документами цієї епохи.

Учитель літератури: Який би точки зору ми не дотримувалися, ясно одне: передчуттям громадянської війни пофарбований рубіж століть це знайшло відображення в ліриці поетів Срібного століття ..

Звучить вірш О.Е. Мандельштама 1906 "Серед лісів сумних і занедбаних". Учні аналізують текст.

Відчуття прийдешніх воєн, кровопролиття, злиднів - ось основний настрій цього вірша. Його написав ще дуже молода людина. На жаль, друга строфа виявилася пророчою і для самого поета. Згадайте про долю О. Е. Мандельштама.

Відповіді учнів ...

Чи не прозвучала останній рядок цього вірша. Яких же гостей, "нежданих і непрошених", чекало покоління Мандельштама? "своїх дітей".

Учитель історії: Які ж події початку 20 століття сприяли виникненню цього трагічного світовідчуття катастрофічності буття?

Відповіді учнів ...

Учитель літератури: Прочитайте вірш М.Волошина "Громадянська війна". Чому ліричний герой на роздоріжжі "між них", чому він молиться "за тих і за інших"? У чому він бачить правду "повсталих з підпілля", а в чому правду "дворянських розорених гнізд"?

Учитель історії: У кожного своя правда: у Білих - своя і у Червоних - своя. Але де ж істина? У чому різниця між словами "правда" і "істина. Про це ми поговоримо на наступному уроці.

УРОК 2-ий

Учитель історії: На минулому уроці ми розглянули загальні причини виникнення громадянських воєн, з'ясували, що кожна з протиборчих сторін відстоювала свою правду. Поясніть різницю між словами "істина" і "правда".

відповіді учнів

Правда суб'єктивна, істина не залежить від нас, вона абсолютна, вічна, як вічні непорушні цінності: милосердя, добро і краса ...

Учитель історії: Як тільки з'являються бажаючі наповнити старі істини новим змістом - країна на межі громадянської війни ...

Учитель літератури: Виконуючи завдання № 3, ви виписували з тлумачного словника значення слів: гуманність, гуманізм, особистість, громадянин, мораль.

Відповіді учнів: Гуманізм - світогляд, засноване на визнанні цінності людини як особистості, на затвердження блага людини як найважливішої мети суспільного розвитку. Гуманний - пройнятий увагою і повагою до людей, людяний. Особистість - людина як носій неповторних властивостей. Людина - жива істота, що володіє даром мислення і мови, здатністю створювати знаряддя і користуватися ними в процесі суспільної праці. Мораль - моральність. Моральність - сукупність норм поведінки людини в суспільстві. Учитель історії: Глибинні корені Громадянської війни треба бачити в попередніх їй події. Згадаймо слова з "Інтернаціоналу": "Весь світ насилля ми зруйнуємо до основанья, а затем - ми наш, ми новий світ побудуємо, хто був нічим, той стане всім ...". Проявилися такі фактори, як вікова ненависть до гнобителів, наслідки імперіалістичної війни, здичавіння певної частини народу, прихильність до вирішення будь-яких питань за допомогою зброї. "Війна оголила звірячі інстинкти". З'явилися нові терміни: нова, більшовицька мораль, мертва, ворожа, контрреволюційна мораль; гуманізм істинний і помилковий. Сформулюйте, що ж малося на увазі під цими словами, використовуючи матеріали додатку №2 - це висловлювання різних громадських діячів тієї епохи.

Відповіді учнів ...

Учитель історії: Чи вправі ми говорити про нову моралі, про новий гуманізм?

Боротьба за майбутнє Росії, за торжество закону, який кожна сторона розуміла по-своєму, обернулася страшними жертвами.

Учень читає вірш М. Волошина "Брали на мушку" Це не просто фантазія художника - поета. Ознайомтеся з 2-ма історичними документами:

1. "З наказу наркома внутрішніх справ Г. І. Петровського".
2. В. В. Шульгін. Уривок з мемуаров.1920 р Прокоментуйте.

Відповіді учнів ...

Учитель літератури: Література - завжди відображення життя. Письменники 20-30 м, як. Правило, учасники громадянської війни, неважливо з якого боку: білі, червоні, зелені. Вони залишили нам безцінне свідчення - розповідь про ці події. Кожна творча група повинна була підготувати презентацію фрагмента або уривка з творів цього періоду. Що вразило вас у цих творах? Чим ви пояснюєте свій вибір саме цього уривка або фрагмента? Що вам відомо про долю автора?

Виступ учнів ...

Ось ще одне свідчення - розповідь М. Шолохова "Родимка" Учениця читає уривок з оповідання наізусть.Учащіеся обговорюють.

Збулося пророкування Іоанна крондштатського: брат пішов на брата, батько на сина, чоловік - на дружину. Згадайте, в яких творах про громадянську війну ми зустрічалися з подібними ж прикладами?

Відповіді учнів ...

Учитель історії: Громадянська війна не має переможців. Той, хто програв - весь російський народ. Ось факти, які, як відомо, річ уперта, і з ними не посперечаєшся ... Учні наводять статистичні дані ..

Учитель літератури: Так невже не було виходу, невже є різниця в прояві гуманних почуттів у вчинках на війні і в мирний час?

Робота з текстом романів А. Фадєєва "Розгром" і "Конармия" І. Бабеля. Аналіз епізодів "Отруєння Фролова" і "Смерть Долгушова". Позиція якого героя вам більш зрозуміла? Чи можна бути "добрим" на війні? Еволюціонує чи поняття гуманності, залежить воно від часу? Чому в ситуації громадянської війни найважче було зробити вибір інтелігенції? Порівняйте 3-х героїв - інтелігентів: Левінсона, Мечика, Лютова. Чий образ вам здається найбільш переконливим ?:

Відповіді учнів ...

Учень читає вірш М. Волошина "Заклинання" ( "З крові, пролитої в боях ...")

У таблиці №2 зібрані уривки з творів авторів, що стоять по різні боки барикад. Чи є щось спільне в їх висловлюваннях? Сформулюйте, в чому ж трагедія громадянської війни? Чи є надія на відродження? Що ж потрібно зробити, щоб країна більше ніколи не опинилася у вирі братовбивчої міжусобиці?

Відповіді учнів ...

Учитель історії: Схилімо голови перед світлою пам'яттю, загиблих за Росію. Знімемо наші стрічки - білі, червоні, зелені, - це не гра ... Необхідно пам'ятати, що людина - це вінець творіння, подобу Бога на землі. І жити повинен кожен відповідно до цього. А "ластівка неодмінно прилетить. У ластівки свої закони, вічні, і закони ці багато важливіше наших," - так писав у своєму романі російський емігрант М. Осоргин.

Додаток: Міні твори учнів

"Я дивлюся на небо, - сіре, нудне небо, тремтяче від холоду своєю прозорістю. Воно безмовно. Лише зрідка промайне на сірому тлі крило чорного ворона і сховається - в голих гілках.

Весь світ - як це небо: сірий, важкий, тремтячий, - один поштовх, і весь він завалиться величезною брилою на наші плечі. Все життя - як ці гілки: голі й порожні. Все, все пусте, сіре, холодне! Generation П! Голі роки! Скільки, скільки витекло нас залізним потоком! Скільки, скільки крижаних походів пройшли ми разом! Разом! Ми завжди були разом - два світи в одному. Скільки, скільки крові ми пролили разом: червоного на білому снігу ?! Скільки ?! Скільки ?! Я питаю тебе! Я стою перед тобою на колінах, про, ти, холодну, сіре небо! Скільки ?! Чому ти мовчиш?!

Я дивлюся на тебе, небо, холодну, тремтяче, що нависло сірої громадою над моєю головою. Ти все також безмовно, лише сяє тьмяним плямою на сірому тлі бліде холодне сонце - сонце мертвих. О, Росія, кров'ю вмита, немає у тебе більше Бога! Він помер. Ми вбили його - твої діти. Повік не змити тобі запеченої крові, вік "грітися" тобі в променях крижаного сонця - сонця мертвих! "

"Гаряче, запалене сонце піднімається над землею ... Ми йдемо в крижаній похід, і нам не судилося повернутися. Час порвалося, і ми йдемо в інший світ - в майбутнє. І ми повинні принести йому клятву у вірності ... А клятви пишуться кров'ю ...

Скільки разів ми могли повернутися назад або згорнути в сторону. Скільки разів ми падали на коліна, піднімали руки до неба, і, молячись усім богам, просили ... ні, не захисту і допомоги, а волі, терпіння і сили, щоб продовжити шлях. Нам говорили, що ми не знаємо за що боремося, йдемо в невідомість ... Так, ми не знали куди, та й навіщо рухаємося, і що принесе цей похід ... Але відчували, що йти потрібно, що настане день краще і світліше попереднього. Пройдуть ці окаянні дні, сірі і в'язкі, перестане земля харчуватися пекучими сльозами і кров'ю - підніметься Росія, відроджена, нова, інша ...

А поки ... голі роки перетікають один в інший, а боги жадають нових жертв. Над країною встає сонце мертвих, а хтось, захлинаючись в крові, ще йде вперед. Але це не ми ... В наших серцях по дев'ять грам свинцю ... "


© Всі права захищені http://www.portal-slovo.ru
Адже що таке епітет?
Учитель літератури: Яке вже тут "художнє означення" ?
Які образи-символи складають її зміст?
Чому ж людство не прислухається до трагічних пророцтв, чому ж люди вчаться тільки на власних помилках?
Ви помітили, як точно наші асоціації співпали з тим, що описує Іоанн Богослов?
1. У чому побачив автор трагедію художника Гамла?
2. Чому головним героєм стає художник, служитель прекрасного?
4. Чи можна назвати цей твір романом- застереженням?
Чому?
Яких же гостей, "нежданих і непрошених", чекало покоління Мандельштама?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация