Людина і природа



Є що додати?
Надсилай нам свої роботи, отримуй litr `и і обмінюй їх на майки, зошити і ручки від Litra.ru!

/ твори / ЄДІ / частина C / Людина і природа

Взаємини людини і природи завжди були об'єктом уваги російських письменників. Важливо, що природа розглядалася ними не як фон, не як щось мертве і позбавлене душі. Традиція російської літератури полягає в тому, що природа вважалася частиною Всесвіту, живою субстанцією, яка існує за одними і тими ж законами з людиною. Отже, вона визнавалася рівною йому, а, може бути, і перевершує його по розуму, почуттів, мудрості.
Одним з яскравих прикладів в цьому сенсі є вірш А.С. Пушкіна «Знову я відвідав ...» Природа в творчості Пушкіна наділена глибоким філософським змістом. Її вічні закони Пушкін розглядає як найглибшу мудрість світу.
У вірші Пушкін описує свої враження від відвідин Михайлівського. Думки поета звертаються до прожитому, він сумно розмірковує про себе і про час. Пушкін відчуває мудрість «загального закону» - вічного оновлення і торжества життя: «... і багато Змінилося в житті для мене, І сам, покірний загальному закону, перервах я ...». Цей закон втілюється в його вірші в центральному образі трьох сосен.
Скромна природа стала могутнім джерелом поетичного натхнення і глибокого філософського прозріння для ліричного героя. Він з радістю вітає народження нової «зеленої родини». Поетові радісно думати про те, що він невіддільний від природи. На душі у нього хоча і сумно, але світло. Тому він так відкрито дивиться в майбутнє.
У романтичній поемі М.Ю. Лермонтова «Мцирі» природа виступає символом довгоочікуваної свободи для головного героя, уособленням його Батьківщини і щастя.
Вирвавшись, нарешті, на свободу, Мцирі воістину злився з природою. Величні картини Кавказу справили на юнака незабутнє враження: «пишні поля, пагорби, вкриті вінцем дерев, купи темних скель, гірські хребти, в снігах, що горять, як алмаз, Сивий непорушний Кавказ ...» Квітучий сад, який Мцирі побачив в перший ранок своєї волі , дав відчути герою неосяжність навколишнього світу, його гармонію і красу. Буря, що розігралася в ніч втечі послушника, і гірський потік поблизу чудесного саду - всі вони стали друзями Мцирі.
Лермонтов показує, що природа дала юнакові те, що не могли дати виростили його монахи і монастирські стіни. Тільки на волі Мцирі відчув єднання з усім світом, тільки тут він відчув себе по-справжньому гордим і вільним.
Сприйняття природи як втілення Батьківщини, Вітчизни, зустрічається у багатьох російських письменників. Так, в повісті Н.В. Гоголя дається прекрасний опис запорізького степу, яка відображає силу любові героїв до рідної України.
Побачивши красу дикої природи, Тарас Бульба та його сини забувають про все. Гоголь пише, що «серця їх стрепенулися, як птахи». У міру того, як герої наближалися до Січі, степ ставала все прекрасніше. Героїв повністю захопила навколишня природа. Було зрозуміло, що там практично не ступала нога людини.
Визнаним співаком природи як втілення вищої мудрості, законів Всесвіту, є Ф.І. Тютчев. Вся його лірика перейнята пієтетом перед Природою. Так, наприклад, вірша «співучість є в морських хвилях ...» передує епіграф з давньоримської поезії - «Est in arundineis modulatio musica ripis» ( «Є музична стрункість в прибережних очеретах»). Він і визначає основний мотив вірша - гармонійність і мудрість світу природи, захоплення поетом нею.
Людина самотня, один на один зі своєю душевним болем, спробами стати щасливим, осягнути гармонію. Душа його протестує проти свого відчайдушного становища, але не знаходить відповідей на свої питання.
Як зразок поет підносить нам світ природи, цілісної і гармонійної від моменту свого створення. На думку Тютчева, людина - також частина природи. Отже, ми можемо повернутися до витоків, зрозуміти закони Всесвіту і теж стати гармонійними і цілісними, а значить, щасливими.
Письменники 20 століття перейняли традицію російської класичної літератури в сприйнятті і описі природи. М.А. Шолохов показує, що його герої-козаки нерозривно пов'язані зі своєю землею. Любов до батьківщини міцно увійшла в життя цих людей, в їх систему цінностей, культуру, світосприйняття. А природа є безпосереднім проявом рідної землі.
Щоб підкреслити цю нерозривну зв'язок, Шолохов вдається до паралелізму - прийому, запозиченому їм з фольклору. Різні стан природи письменник майстерно співвідносить з психологічним станом своїх героїв, що дозволяє більш точно і глибоко проникнути у внутрішній світ людини.
Так, в розділі 50 третьої книги «Тихого Дону» пейзаж обрамляє і супроводжує спалахнули почуття і відроджуються відносини між Григорієм та Ксенією. Опис природи коментує почуття героїв (головним чином, Ксенії), допомагає проникнути в їх внутрішній світ, зрозуміти їхні почуття і їх сутність.
У творах М. Пришвіна - класика російської літератури 20 століття - також величезну роль відіграє рідна природа. Героями творів Пришвіна стають не тільки люди, а й птахи, тварини. Читаючи розповіді цього письменника, дивуєшся його спостережливості, доброті, силі серцевого участі в світі всього живого.
Книга оповідань Пришвіна «Лісова крапель», наприклад, також занурює нас у світ природи, світ лісу. З неї ми дізнаємося про цілющі властивості журавлини, про значення лісу для людини, про те, як мисливець влаштовує облави на вовків, які повадки у зайця і лисиці, у вовка і у тетерева, чому треба, особливо на болоті, триматися твердої стежки, і що собою представляють великі торф'яні болота і т.д.
Читаючи книги Пришвіна, починаєш розуміти, що життя природи йде по своїх мудрих глибинних законам. І якщо їх порушувати, то буде порушена вся життя, в тому числі, і людини.
Таким чином, в російській літературі природа і людина тісно взаємопов'язані. Письменники показують, що вони є частиною одного цілого, живуть за одними законами, взаємно впливають один на одного. Самозакохані помилки людини, уявляють себе паном природи, призводять до справжньої трагедії - загибелі всього живого і людей, в першу чергу. І лише увага, турбота і повага в законам природи, Всесвіту можуть привести до гармонійного існування людини на цій Землі.


0 людей, які переглянули цю сторінку. Зареєструйся або увійди і дізнайся скільки людина з твоєї школи вже списали цей твір.



Є що додати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация