Людмила Алексєєва: "Від громадянства США відмовлятися не збираюся"

У прямому ефірі "Правди.Ру" голова Московської Гельсінкської групи Людмила Алексєєва відповіла на питання, скільки їй платить американський держдепартамент, за що вона назвала Росію "феодальним державою", чому деякі російські правозахисники вважають зразком для наслідування держави Західної Європи та США і інші питання . Повністю запис ефіру можна подивитися тут . У прямому ефірі Правди

- Я дивлюся, у вас значок "6 травня".

- Так, я переживаю за цих хлопців.

- Ми бачили, як відбувалися події в Росії на Болотній, на Сахарова. Але в Європі, в США дуже жорстко підходять до розгону таких ось несанкціонованих демонстрацій. І демонстрацій з провокаціями.

- По-перше, демонстрація була узгоджена. І маршрут був узгоджений. І місце проведення мітингу було погоджено. А ось що поставлять на шляху мітингу ланцюга, навіть не ланцюга, а цілий заслін з ОМОНу, ось це зробили без узгодження. І якщо і була провокація, то вона була з боку влади.

- А хіба не з боку організаторів, коли Навальний наказав сісти?

- Ну і що? Сіли! Слухайте, сіли там людина 200 щонайбільше, від 50 до 200 оцінюють. З 80 тисяч учасників. Яке це мало значення? Ну, сіли - встали. Причому далеко від того місця, де люди вперлися в ланцюзі поліцейських.

Я не була на демонстрації, на жаль, вже не ходок. Мітингами по 31-х чисел мої подвиги на цей рахунок скінчилися. Але я ходила на суд. І там протягом декількох днів демонструвалися відеоматеріали, відібрані прокурорами, для того щоб довести, що були масові заворушення . Але не тільки мої очі, але і очі прокурорів, і очі судді бачили, що показує відео - там не було масових заворушень.

Там було насильство з боку поліцейських і іноді якісь відповідні дії з боку розгублених і не чекали (такого повороту подій) людей.

Слухайте, вже було багато таких ходів. Вони закінчувалися благополучно.

- Відносно ситуації на Україні і Росії. Вразило ваше висловлювання щодо того, що Росія котиться назад, є феодальною державою. Ви, на жаль, не пояснили, кому потрібно Україні від Росії рятувати?

- Чесно кажучи, я не пам'ятаю. Але мене багато разів запитували про Україну. Я не завжди пам'ятаю, що я сказала. Кому рятувати? Я думаю, що врятують самі українці, більше нікому рятувати.

- Як вас цитують РІА Новини: "Всі вони бояться Росії, як держави, яке повернуло в минуле, і навіть не за радянських, а в феодалізм. Всі хочуть, щоб Україна стала європейською країною, а не такою, якою намагаються зробити нашу владу Росії ".

- Це очевидно. Я за Україну говорити не буду, але ті люди, які вийшли на Майдан ... Чи готова Україна бути з Європою? І чи годяться ці умови для України? Не мені судити. Нехай судять українці. Але люди, які вийшли на Майдан, у них була мрія, що поступово, може бути, повільно, може бути, через ... Ну там наші діти, скажімо так, будуть жити в таких умовах, як живе ось той самий "золотий мільярд" в країнах Європи. Їх, швидше за все, позбавили не якихось реальних можливостей, а позбавили мрії. Хотіли позбавити мрії, надії, і вони вийшли за цю свою мрію, надію. А Янукович спокусився на таку важливу річ, як мрія. Розумієте? Ось він і пожинає зараз свої плоди.

Які люди вийшли на Майдан і що їх надихає. Аж ніяк не печеньки від Маккейна - це дурниці. Вони хочуть жити як в Європі і сподівалися, що це ось такий крихітний крок у такому напрямку. А їх взяли і позбавили цього. Це перше.

А друге, і це мені дуже боляче говорити, тому що я не громадянка України, я - росіянка.

- Ви - громадянка США.

- Слухайте, громадянкою США я стала, коли мене позбавили радянського громадянства, і я думала, що я ніколи не потраплю в свою країну, тому що тоді виїжджали назавжди. Як тільки зажевріла надія приїхати, я повернулася назад і вже 23 роки живу тут. Хоча там я була прекрасно влаштована. Я там будинок продала. Розумієте? І тут купила машину ... квартиру на Арбаті, між прочімза цей будинок. Так що я не бідувала в Сполучених Штатах.

Я повернулася сюди не тому, що мені там погано жилося, а тому що це моя Батьківщина. І тому не треба мені нагадувати, яке у мене громадянство. Так, я отримала в 82-му році ...

- Я нагадую, бо ви і самі це не приховуєте, але тим не менше з громадянства Сполучених Штатів Америки ви не вийшли і присягнули на вірність американському державі ...

- І не збираюся виходити. Я вважаю, що ця країна прийняла мене тоді, коли моя країна ставилася до мене, як до ворога. Хоча я ніколи її ворогом була, завжди була її доброзичливців. І чому я повинна відмовлятися від цього громадянства? Мені воно нічого не дає, я вже стара людина. Мені перелетіти в Сполучені Штати за чим би то не було вже важко.

І ще тому що мене цим докоряють. Я не відчуваю себе винуватою в тому, що я стала громадянкою США. Я себе відчуваю громадянкою Росії. Я ношу в своїй сумочці російський паспорт. І живу разом з росіянами. І туди не збираюся ні за яких обставин.

Ось як громадянці Росії, мені, звичайно, прикро, що українці вважають, ось ті, які вийшли на майдан, це просунуті хлопці, це студенти, це молодь, освічена молодь українська. Вони вважають, що близькість з Росією потягне їх назад, а близькість з Європою просуне їх вперед. Ось це прикро.

- З Далекого Сходу питання. Сергій пише: "Шановна Людмила Михайлівна, чи любите ви Батьківщину? Що для вас Батьківщина?"

- Взагалі, між іншим, народилася я в Криму . Так що начебто зараз навіть ось Україна, хоча ми весь час так з цього приводу переживаємо. Мені було три роки, коли батьки переїхали з Криму в Москву. І зараз мені 86. Я все життя прожила в Москві. Мене, звичайно, мала Батьківщина для мене все-таки Москва. Але я розумію, як і інші росіяни, що Москва - це не Росія. І так у мене склалося життя, що я багато поїздила.

Це смішно питати, чи люблю я Батьківщину. Це як питати: "А ви свою маму любите?" Я можу бачити недоліки в своїй Батьківщині скільки завгодно. Я не вважаю, що любити Батьківщину - це значить говорити, що ми краще за всіх. Це намагатися, щоб ми були краще за всіх. В цьому я намагаюся.

- Але коли дивишся на ряд правозахисників російських, в тому числі і на вас, складається враження, що світоч демократії, світоч того як повинно бути, ви бачите тільки в західному варіанті. Тобто якби в Росії було так само, як на Заході, у нас було б все добре.

- А в Росії не може бути так, як на Заході. Ми своєрідний країна. Розумієте? Коли говорять "Росія - країна особлива", я абсолютно згодна.

Але ж демократія - вона всюди різна. Скажімо, і у кожної країни свій шлях до неї і своя манера її здійснення. Голландія не схожа на Велику Британію. Франція не схожа на Німеччину. І всі вони європейські країни не схожі на Америку. І всі вони демократичні країни.

Я вірю, що Росія повинна бути демократичною країною, правовою державою, вільним для громадян державою. Державою, де і влада - насамперед влада - поважає права своїх громадян і їх людську гідність. Ось це ознаки демократії. А у нас вона буде російська демократія, ні голландська, ні німецька, ні американська, тому що ми - інші.

До речі сказати, проживши мимоволі 13 років в Америці, я залишалася самою собою. Вдома ми говорили все одно по-російськи, я відпочивала від англійської мови вдома. І коли до мене приходили, ось буквально відкриваючи двері, говорили: "Ой, який російський будинок!" А я говорила: "А який він може бути, цікаво?"

- І з борщем на плиті, напевно?

- Ні, не борщ. З борщем у мене погано. Ви знаєте, борщ дуже важко варити. Ось у моєї бабусі виходив шикарний. А я все робила, як вона, і у мене не виходив смачний борщ. Ми їли солянку.

- З Нижнього Новгорода запитують: "Скільки ви отримуєте від держдепу США, щоб просувати демократію в Росії?"

- Анітрохи. Поки там була - працювала. Я була позаштатним, в штаті я не перебувала, співробітником радіо "Свобода". Я говорила російською мовою в надії, що мене почують мої одноплемінники і за це щось отримувала. Трохи.

Жили ми в основному на те, що заробляв мій чоловік, бо він математик, він викладав математику. Ми на це жили.

І треба сказати, що тут теж викладав математику, тобто робив те ж саме. Але чомусь у нас тут не було ні машини, ні власного будинку, а там те ж саме все було.

А хіба не з боку організаторів, коли Навальний наказав сісти?
Ну і що?
Яке це мало значення?
Ви, на жаль, не пояснили, кому потрібно Україні від Росії рятувати?
Кому рятувати?
Чи готова Україна бути з Європою?
І чи годяться ці умови для України?
Розумієте?
Розумієте?
І чому я повинна відмовлятися від цього громадянства?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация