Льюїс Керролл і його реальне життя

          АГЕНТ СМІТ:
          Одне життя має майбутнє. Інша - немає.
          (Розмова в кабінеті)

    (Розмова в кабінеті)

    Льюїс Керролл, справжнє ім'я - Чарльз Доджсон Доджсон (Додсон). Дата народження: 27 cічня 1832 року. Місце народження: тихе село Дерсбері, графство Чешир, Великобританія. Національність: великобританець до мозку кісток. Особливі прикмети: очі асиметричні, куточки губ підвернути, глухий на праве вухо; заїкається. Рід занять: професор математики в Оксфорді, диякон. Хобі: фотограф-любитель, художник-аматор, пісаталь-любитель. Останнє підкреслити.

    Наш іменинник, насправді, особистість неоднозначна. Тобто, якщо представляти його числами, то вийде не один, а два - або навіть три. Вважаємо.

    Чарльз Доджсон Доджсон (1832 - 1898), який закінчив школу з відзнакою з математики та латинської яизику, в наступні роки професор Оксфордського університету, а також куратор викладацького клубу (з притаманними статусу і установі примхами!), Благополучний і виключно добропорядний громадянин вікторіанського суспільства, який відправив за своє життя більше ста тисяч листів, написаних чітким убористим почерком, благочестивий диякон англіканської церкви, талановитий британський фотограф свого часу, обдарований математик і логік-новатор, на багато років випередив свій час, - це раз.

    Льюїс Керролл - улюблений усіма дітьми автор стали класичними творів «Пригоди Аліси в країні чудес» (1865), «Крізь дзеркало і що там побачила Аліса» (1871) і «Полювання на Снарка» (1876), людина, три чверті вільного часу проводив з дітьми, здатний годинами невтомно розповідати дітям казки, супроводжуючи їх кумедними малюнками, і, вирушаючи на прогулянку, навантажувати свій саквояж всілякими іграшками, головоломками і подарунками для дітей, яких він може зустріти, такий собі Дід ​​Мороз на кожен день - це два.

    Можливо (тільки можливо, а не обов'язково!), Був ще й якийсь третій - назвемо його «Невидимка». Тому що його ніхто ніколи не бачив. Людина, про якого відразу після смерті Доджсона спеціально склали міф, що прикриває реальність, якої ніхто не знав.

    Першого можна назвати успішним професором, другого - видатним літератором. Керролл-третій - повний провал, Буджум замість Снарка. Але провал міжнародного рівня, провал-сенсація. Цей третій Керролл і є найзначніший, найгеніальніший з трьох, він - не від світу цього, він належить до світу Задзеркалля. Одні біографи вважають за краще говорити тільки про перший - Доджсон-вченого, і другому - Керролла-письменника. Інші багатозначно натякають на всілякі примхи третього (про якого майже нічого не відомо, а що відомо, то неможливо довести!). Але насправді Керролл - як рідкий термінатор - був всіма своїми іпостасями відразу - хоча кожна з них всім своїм єством спростовувала інші ... Чи варто дивуватися тому, що у нього були свої дивацтва?

    Іронія долі, або Жовтий перуку

    Іронія долі, або Жовтий перуку

    Аліса. фото Льюїса Керролла

    Перше, що мені спадає на думку, коли згадують Льюїса Керролла - це, як не дивно, його любов до маленьких дівчаток, в тому числі до Аліси Ліддел, семирічної красуні з широко розкритими очима, дочки ректора, яка завдяки Керролу перетворилася в Алісу казкову.

    Керролл, дійсно, дружив з нею - багато років, і в тому числі після того, як вона успішно вийшла заміж. Він зробив багато чудових фотографій маленької і великої Аліси Ліддел. І інших знайомих дівчат. Але «сови не ті, ким вони здаються». Як зазначає в своєму дослідженні королева вітчизняного керролловеденія Н.М. Демурова, всім відома версія про «педофілізме» Керролла - м'яко кажучи, велике перебільшення. Справа в тому, що родичі і друзі спеціально сфабрикували безліч свідчень про нібито велику любов Керролла до дітей (і до дівчаток, зокрема) з метою приховати його надмірно активне світське життя, яка включала безліч знайомств з «дівчатками» цілком зрілого віку - поведінка, в той час абсолютно непростиме ні для диякона, ні для професора.

    Вибірково знищивши відразу після смерті Керролла багато з його архіву та створивши сильно «припудрену» біографію, родичі і друзі письменника свідомо муміфікували пам'ять про нього як про такому «дідусеві Леніна», який дуже, ну дуже любив дітей. Зайве говорити, наскільки двозначним став такий образ в двадцятому столітті! (Згідно з однією з «фрейдистских» версій, в образі Аліси Керролл вивів свій власний дітородний орган!) Репутація письменника, за іронією долі, стала жертвою сарафанного змови, як раз і створеного з метою захистити його добре ім'я і представити у вигідному світлі перед нащадками ...

    Аліса. фото Керролла

    Так, вже за життя Керролу доводилося «відповідати» і ховати свою різнобічну, активну і десь навіть бурхливе життя під непроникною маскою вікторіанської респектабельності. Що й казати, неприємне заняття; для такого принципового людини, як Керролл, це було, безсумнівно, важким тягарем. І все ж, думається, в його особистості ховалося і більш глибоке, більш екзистенціальне протиріччя, крім постійного страху за свою професорську репутацію: «ах, що буде говорити княгиня Марія Олексіївна».

    Тут ми впритул підходимо до проблеми Керролла-Невидимки, Керролла-третього, який живе на темній стороні Місяця, в Море Безсоння.

    Кажуть, Керролл страждав безсонням. У 2010 році, можливо, нарешті буде знятий і випущений в прокат кітчевий повнометражний фільм, головним героєм якого стане сам Керролл. Фільм, який підтримують такі метри кінематографу, як Джеймс Кемерон і Алехандро Ходоровський, повинен називатися «Фантасмагорія: Видіння Льюїса Керролла», а знімає його - хто б ви думали? - ні хто інший, як ... Мерилін Менсон! (Детальніше я писав про це тут .)

    Втім, навіть якщо Керролла і справді мучила ночами безсоння, він так само не міг знайти спокою і вдень: йому постійно треба було себе чимось зайняти. Насправді, Керролл за своє життя придумав і написав стільки, що просто диву даєшся (знову мимоволі згадується дідусь Ленін, також відрізнявся літературної плодовитістю!). Але в центрі цього бурхливого творчості був конфлікт. Щось гнітило Керролла: щось завадило йому, наприклад, одружитися і завести дітей, яких він так любив. Щось відвернуло його від шляху священика, на який він був ступив в молодості. Щось одночасно підірвало його віру в самі основи людського буття і дало йому силу і рішучість йти своїм шляхом до кінця. Щось - величезне, як цілий явлений нашим очам світ, і незбагненне, як світ незримий! Що це було, ми можемо тепер тільки здогадуватися, але в існуванні цієї глибокої «прірви» сумніватися не доводиться.

    Що це було, ми можемо тепер тільки здогадуватися, але в існуванні цієї глибокої «прірви» сумніватися не доводиться

    carroll & alice - очевидно, колаж

    Так, наприклад, в уривку, який Керролл (за порадою Дж. Теннієл, художника, який створив «класичні» ілюстрації до обох книг про Алісу) прибрав при остаточній правці, міститься гірка скарга на подвійну - щоб не сказати «лукаву», життя, яку йому довелося вести під тиском суспільства. Наведу вірш повністю (в перекладі О.І. Седаковой):

    Коли легковірний і молодий я був,
    Я кучері ростив, і берег, і любив.
    Але все говорили: «О, сбрей ж їх, сбрей,
    І жовтий перуку заведи скоріше! »

    І я їх послухав і так вчинив:
    І кучері поголив, і перуку начепив -
    Але все закричали, глянувши на нього:
    "Зізнатися, ми чекали зовсім не того!»

    «Так, - все говорили, - він погано сидить.
    Він так не личить вам, він так вас простить! »
    Але, друже мій, як було мені справу врятувати? -
    Вже кучері мої мусили відрости ...

    І нині, коли я не молодий і сивий,
    І колишніх волосся на скронях моїх немає.
    Мені крикнули: «Годі, божевільний старий!»
    І зірвали мій нещасливий перуку.

    І все ж, куди б не визирнув я.
    Кричать: «Грубіян! Простак! Свиня! »
    О, друже мій! До яких я образам звик,
    Як я поплатився за жовтий перуку!

    Ось він, «видимий світові сміх і невидимі світом сльози» Керролла-невидимки! Далі йде уточнення:

    - Я вам дуже співчуваю, - сказала Аліса від душі. - По-моєму, якби ваш перуку сидів краще, вас би так не дражнили.

    - Твій-то перуку сидить чудово, - пробурмотів Джміль, дивлячись на Алісу з захопленням. - Це тому, що у тебе форма голови відповідна.

    Сумнівів бути не може: перуку - це, звичайно, зовсім не перуку, а соціальна роль взагалі, роль в цьому божевільному спектаклі, який в старі добрі Шекспірівських традиціях розігрується на сцені цілого світу. Керролла - якщо, звичайно, прийняти на віру, що в образі Шмеля Керролл зобразив себе самого, або свою «темну» половину (згадайте знаменитий автопортрет Керролла, де він сидить в профіль - так-так, це Місяць, темна сторона якої ніколи не буде видна!), - так ось, Керролла мучить і перуку, і відсутність кучерів, а також краса і легкість дитинства - цих ідеально сидять «перук» чарівних маленьких дівчаток.

    ), - так ось, Керролла мучить і перуку, і відсутність кучерів, а також краса і легкість дитинства - цих ідеально сидять «перук» чарівних маленьких дівчаток

    Той самий автопортрет

    Ось яка «одна, але полум'яна» пристрасть мучить диякона: він зовсім не хоче сексу з маленькими дівчатками, він хоче повернутися в дитинство, ідеалізоване в образі семирічної Аліси з «широко закритими очима», яка природним чином занурена в свою власну Країну чудес! Адже маленьким дівчаткам навіть не треба стрибати в кролячу нору, щоб залишити світ дорослих десь там, далеко. А світ дорослих, з усіма його умовностями - чи варто він того, щоб витрачати на нього життя? І взагалі, чого насправді стоїть весь цей світ, соціальне життя і т.п., - задається питанням Керролл. Адже люди взагалі дивні істоти, які ходять весь час головами вгору і проводять половину життя лежачи під ковдрою! «Life, what is it but a dream?» ( «Життя, це всього лише сон») - так закінчується перша казка про Алісу.

    Голова професора Доджсона

    ТРИНИТИ:
    Ти прийшов сюди, тому що хочеш
    дізнатися відповідь на головне питання хакера.
    НЕО:
    Матриця ... Що таке Матриця?
    (Розмова в нічному клубі)

    До зубовного скреготу високодуховних Керролл був мучений ідеєю екзистенціального, езотеричного прориву в «справжнє», в Країну чудес, в світ поза Матриці, в життя Духа. Він (як і всі ми!) Був тим самим нещасливим «вічності заручником у часі в полоні», і вкрай гостро це усвідомлював.

    Характер Керролла відрізняло непохитний намір реалізувати свою мрію. Він працював цілими днями, не відриваючись навіть на нормальну їжу (протягом дня «в сліпу» перекушував печивом) і часто просиджуючи довгі безсонні ночі за своїми дослідженнями. Керролл, дійсно, працював як божевільний, але метою його роботи було як раз довести свій розум до досконалості. Він болісно усвідомлював себе замкненим у клітку власного розуму, але зруйнувати цю клітку намагався, не бачачи кращого методу, тим же самим засобом - розумом.

    Володіючи блискучим інтелектом, професійний математик і здатний лінгвіст Керролл намагався саме за допомогою цих інструментів знайти вихід, ту саму заборонену двері в чудовий сад, яка привела б його до свободи. Математика і лінгвістика - ось дві сфери, в яких Керролл ставив свої експерименти, езотеричні і наукові одночасно - дивлячись з якого боку подивитися. Доджсон видав близько десятка книг з математики та логіки, залишивши в науці свій слід, але прагнув він до набагато більш глибоким результатами. Гра словами і числами була для нього війною з реальністю здорового глузду - війною, якій він сподівався знайти мир вічний, нескінченний, неминущий.

    Гра словами і числами була для нього війною з реальністю здорового глузду - війною, якій він сподівався знайти мир вічний, нескінченний, неминущий

    Доросле Аліса

    За визнанням сучасників, диякон Керролл не вірив в вічні пекельні муки. Насмілюся припустити, що він, крім того, допускав можливість виходу за межі людського синтаксису вже за життя. Виходу і повного перевтілення в іншу реальність - реальність, яку він умовно називав Країною чудес. Допускав - і пристрасно бажав такого звільнення ... Зрозуміло, це всього лише гіпотеза. В рамках християнської традиції, до якої, без сумнівів, належав диякон Доджсон, це немислимо, проте, наприклад, для індуса, буддиста або суфія таке «Чеширський» зникнення - цілком закономірно (як зникнення з частинами або повністю - для самого Чеширського кота!) .

    Факт, що Керролл невтомно проводив експерименти по своєрідному «прориву Матриці». Відмовившись від логіки здорового глузду і застосовуючи формальну логіку як важіль, «перевертає світ» (а точніше - звичні сполучення слів, якими цей світ людьми описується, вголос і про себе, в ході роздумів), Керролл «науково намацав» логіку набагато глибшу.

    Як з'ясувалося згодом, в XX столітті, в своїх математичних, логічних і лінгвістичних студіях професор Доджсон передбачив пізніші відкриття в математиці і логіці: зокрема, «теорію ігор» і діалектичну логіку сучасних наукових досліджень. Керролл, який мріяв повернутися в дитинство, повернувши час назад, на ділі випередив науку своєї епохи. Але так і не досяг своєї основної мети.

    Блискучий, досконалий розум Доджона-математика і логіка страждав, не в силах подолати прірву, яка відділяє його від чогось, принципово незбагненного розумом. Ту екзистенціальну прірву, яка бездонна: в неї можна «летіти, летіти». І старіючий Доджсон летів і летів, стаючи все більш самотнім і незрозумілим. Ця прірва не має імені. Можливо, це те, що Сартр називав «нудотою». Але оскільки людському розуму властиво до всього неодмінно приклеювати ярлики, назвемо її прірвою ім. Снарка-Буджума. Це прірва між людською свідомістю, які прагнуть до свободи, і нелюдськістю навколишнього його середовища.

    Навколишні (частина середовища) вважали Доджона-Керролла людиною з дивацтвами, трохи не при своєму розумі. А він знав, наскільки божевільні і химерні всі інші - люди, які «думають» словами, в той час як ті грають в «королівський крокет» в їх власній голові. «Все тут не при своєму розумі, і ти, і я», - каже Чеширський Кіт Алісі. Реальність, коли до неї застосовуєш розум, стає ще безумніше. Вона стає, разобраченная - світом «Аліси в країні чудес».

    Вона стає, разобраченная - світом «Аліси в країні чудес»

    Історія життя Доджсона-Керролла - це історія пошуку і розчарування, боротьби і поразки, а також того особливого розчарування-ураження, яке приходить тільки після перемоги в кінці довгого, довжиною в ціле життя, пошуку. Керролл після довгої боротьби відвоював своє місце під сонцем, і сонце згасло. «For the Snark * was * a Boojum, you see» - такою пропозицією (пропозицією своєї голови, або (де-) капітуляцією) закінчується останнім знамениту книжку Керролла - поема-нонсенс «Полювання на Снарка». Керролл добув Снарка, і цей Снарк був Буджумом. Взагалі, біографія Керрола - це і є історія Снарка, який * був * Буджумом. Керролл-провал був трьома людьми: Морфеусом, який не знайшов свого Нео, Трініті, яка теж не знайшла свого Нео, і самим Нео, який так і не побачив Матрицю как она есть. Історія рідкого термінатора, якого ніхто не любив і не розумів як слід, і який розчинився в небуття. Історія, яка не залишає байдужим.

    Керрол вплутався в боротьбу, в якій людина розумна перемогти не може. Тільки лише коли (і якщо! І це велике Якщо!) Перевершені думки, за межами розуму з'являються стану, відомі як інтуїція. Керролл якраз і намагався - інтуїтивно відчуваючи, що йому це необхідно - розвинути в собі таку надздібності, витягнути себе за волосся з болота. Інтуїція вище будь-якого і будь-якого інтелекту: розум і інтелект оперують за допомогою слів, логіки і розуму (в яких Керролл досяг значних висот) і тому обмежені. Тільки стан сверхлогікі, інтуїції перевершує логіку розумну. Поки Керролл використав свій розум, він був добрим математиком, логіком-новатором, талановитим письменником. Але коли перед ним постало «місто золотий» - Країна чудес, Променисті Гімалаї Духа - він писав по натхненню чогось надлюдського, і ці проблиски Вищого можна розгледіти навіть крізь переклад: Керролл, немов дервіш, паморочиться в своєму містичному танці, і перед нашим уявним (а часом і без-уявним!) поглядом миготять слова, числа, шахові фігури, вірші; нарешті, поступово, починає проступати і сама фактура світу, лінії Матриці ... Чи можна вимагати від письменника більшого? Це його подарунок нам - щось таке, чого він міг лише дозволити трапитися, - наш дорогий дядечко Керролл, математик-візіонер, диякон-театрал, жартівливий пророк в незграбному жовтому перуці.

    Текст підготовлений для

Чи варто дивуватися тому, що у нього були свої дивацтва?
Фільм, який підтримують такі метри кінематографу, як Джеймс Кемерон і Алехандро Ходоровський, повинен називатися «Фантасмагорія: Видіння Льюїса Керролла», а знімає його - хто б ви думали?
А світ дорослих, з усіма його умовностями - чи варто він того, щоб витрачати на нього життя?
«Life, what is it but a dream?
Що таке Матриця?
Чи можна вимагати від письменника більшого?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация