Люстрація по-українськи. хроніка саботажу

Минуло майже п'ять місяців з моменту вступу в силу закону "Про очищення влади" - самого, напевно, саботіруемого після Конституції нормативного акту, коли-небудь прийнятого українським парламентом.

Практично кожен день з цих п'яти місяців став красномовним підтвердженням того, що державна влада вважає за краще очищатися тільки на словах, але не на ділі.

Перед об'єктивами телекамер політики активно міркують про необхідність "оновлення", "перезавантаження" і "очищення" влади. Але коли справа доходить до їх знайомих або родичів, вони раптом несамовито починають критикувати закон. Зокрема за те, що прийнятий він був під тиском.

Процедура голосування за цей закон у вересні минулого року дійсно була надзвичайно складною, знервованою і ледь не закінчилася штурмом Верховної Ради.

У підсумку, закон був проголосований, підписаний президентом Порошенко і вступив в законну силу. Але практично відразу стало зрозуміло - просто так система здаватися не збирається.

По суті справи, закон про люстрацію не влаштовує нікого, за винятком досить невеликої кількості політиків і активістів. Підтримує його також громадянське суспільство, яке, сформувавши запит на люстрацію, втім, не до кінця розуміє, якою має бути процедура очищення влади. Критики кажуть про те, що деякі положення закону вимагають доопрацювання. Найближчим часом поправки в нього повинні бути винесені на голосування до Верховної Ради, щоб у противників більше не було підстав говорити про його недосконалість.

Глава парламентського комітету з питань протидії корупції Єгор Соболєв, якого називають "мотором" люстрації, вважає головним ворогом закону Сергія Льовочкіна і близьких до нього парламентарів. Депутат упевнений, що вони докладають всіх можливих спроби скасувати закон.

" Юлія Льовочкіна (рідна сестра Сергія Льовочкіна), використовуючи свій мандат парламентарія, ініціювала розгляд цього закону Венеціанською комісією . Роз'яснював ж комісії положення цього закону пан Ківалов , призначений ще за часів Януковича.

За їхнім планом, висновок комісії має було бути негативним . Кишеньковий же Конституційний суд, спираючись на цей висновок, повинен був визнати закон "Про очищення влади", що не відповідає нормам Конституції України.

Але Венеціанська комісія відклала дату прийняття остаточного рішення до червня. Соболєв каже, що для цього йому і його колегам довелося докласти чимало зусиль.

"Ми почали діалог з Венеціанською комісією та доводили, що люстрація не стосується невинних держслужбовців. Ми вимагаємо, щоб з посад були звільнені ті люди, які не можуть пояснити походження свого майна. Люди, які займали керівні посади під час правління Януковича, починаючи з нього самого, а також колишні КГБшники, колеги Путіна, які точно працюють на нього в Україні. також ми пояснили, що наш план полягає в тому, щоб люстраційний перевірку проходили люди, які претендують на виборні посади, експерти комисси погодилися з нами, і ми продовжили обговорення ", - об'ясняетСоболев.

Є противники закону про люстрацію і серед представників нинішньої влади.

Першим з чиновників, хто відкрито виступив проти очищення в своєму відомстві, став тепер уже колишній Генпрокурор Віталій Ярема. За це громадська організація "Люстраційний комітет" назвала Ярему "головним саботажником люстрації".

Подібна позиція Яреми не стала новиною, так як з першого дня роботи колишній генпрокурор оточив себе заступниками та креатурами, які самі були суб'єктами люстрації.

Це і колишній перший заступник генпрокурора Микола Герасимюк , Який працював при Януковичі заступником начальника Державної виконавчої служби. І скандальний приятель і за сумісництвом заступник Яреми Олександр Даниленко, так і не зумів пояснити громадськості походження своєї розкішної нерухомості . Входив до списку і прокурор міста Києва Сергій Юлдашев, якого з неймовірною працею люструвати всього кілька тижнів тому.

Чи не був в захваті від перспективи звільняти деяких своїх підопічних і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

У рейтингу "ТОП-50 чиновників, які повинні бути люструвати" , Складеному Люстраційний комітетом, потрапили відразу два заступника Авакова - Віталій Сакал і Василь Паскал , А також начальник ГУМВС в Києві Олександр Терещук.

Всі ці люди займали керівні посади в міліції при екс-міністрі Віталія Захарченко та повинні були бути звільнені ще в жовтні минулого року. Але вони до сих пір залишаються в своїх високих кабінетах.

Глава СБУ Валентин Наливайченко, який задекларував свою підтримку люстрації, як і личить справжньому спецслужбістами, доповів громадськості , Що сам він суб'єктом закону не є.

Проте, він створив при своєму відомстві спочатку недієздатний, громіздкий громадську раду, яка до сих пір не може затвердити положення про свою роботу.

За фактом, замість чіткого виконання простих однозначних норм, в кращому випадку ми спостерігаємо тупцювання на місці.

У гіршому - відкрите опір люстрації з боку високопоставлених українських чиновників.

"Головна проблема люстрації в Україні - це відсутність політичної волі до очищення влади у вищого керівництва країни.

Громадський люстраційний комітет знає про десятки людей, які до сих пір займають вищі державні пости, незважаючи на те, що повинні були бути люструвати ще півроку тому, і кожен день бореться за їх звільнення.

Очевидно, що президент, прем'єр, глави ключових відомств є якщо не частиною, то продуктом старої системи, і наївно чекати, що вони стануть пиляти сук, на якому сидять. Але, як керівники правової держави, вони зобов'язані виконувати закони ", - розповідає Олександра Дрік, представник Громадської люстраційного комітету.

Глава Департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції України Тетяна Козаченко стверджує, що насправді кількість які підлягають звільненню людей не так вже й велика. Козаченко оптимістично дивиться на виконання закону - вона переконана, що люди, що підлягають люстрації, в кінцевому підсумку не зможуть уникнути звільнення з держслужби.

Глава Департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції України Тетяна КозаченкоГлава Департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції України Тетяна Козаченко.Скріншот відео Громадське Телебачення

"Ми бачимо, що багатьох людей від нас намагаються заховати, - каже Козаченко, - Тому 14 березня Кабінет міністрів видав доручення, за яким усі державні органи, що підкоряються Кабміну, зобов'язані надати до Мін'юсту інформацію по всіх вакансіях, які потрапляють під дію закону.

Так ми каталогізуючи інформацію: хто з чиновників, коли і скільки часу пропрацював на посаді, щоб зробити висновок, підлягає він звільненню чи ні. Те ж саме ми запропонували зробити органам, які не підконтрольним КМУ - прокуратурі, Службі безпеки ", - розповідає вона.

Тетяна Козаченко надала "Українській правді" інфографіку. Вона показує, що чисельність чиновників, які знаходяться в зоні дії люстраційного закону в структурах ДФС, МВС і Генпрокуратури коливається від 2 до 7% від загальної чисельності співробітників.

Незважаючи на всі зусилля з боку активістів, перспективи очищення української влади виглядають не настільки райдужно, як це бачилося спочатку.

Система, яка оголосила про свій намір очиститися, хоче сама ж і контролювати цей процес. Це іноді призводить до непередбачуваних ситуацій.

Наприклад, на місце звільненого екс-прокурора Києва Юлдашева був призначений Олег Валендюк, який сам є суб'єктом люстрації і підлягає звільненню. При Януковичі Валендюк займав пост заступника начальника управління представництва інтересів громадян і держави у Верховному Суді.

Далекоглядний і кваліфікований юрист зараз намагається уникнути люстрації, прикрившись постановою Окружного адміністративного суду Києва - воно забороняє Генпрокуратурі люструвати його.

Чиновники рангом подрібніше Валендюка просто ховаються від люстрації на рядових посадах.

Наприклад, екс-керівник УБОЗ в Луганській області Ярослав Хотнянскій, продовжує розвивати свою міліцейську кар'єру в УДСБЕЗ (Держслужба по боротьбі з економічною злочинністю - УП) в Дніпропетровській області .

Співрозмовники "Української правди" в луганській міліції розповідають, що Хотнянскій в тому числі керував відправкою "Беркута" і "Сокола" на київський Майдан в січні-лютому минулого року.

Те саме джерело стверджує, що Хотнянскій - протеже Віктора Дубовика, першого заступника Віталія Захарченко.

***

У своєму бажанні зупинити люстрацію, її противники пішли далі. Так, на 16 квітня заплановано засідання Конституційного суду, на якому буде розглянуто подання сорока семи народних депутатів про відповідність закону "Про очищення влади" нормам Конституції.

Цікава деталь - двадцять шість депутатів з числа підписали подання, голосували за так звані "диктаторські" диктаторські закони 16 січня 2014 року.

Єгор Соболєв вважає реальною загрозу визнання скасування закону про люстрацію.

"Дванадцять з сімнадцяти суддів - люди Януковича, - каже Єгор, - В тому числі сім - ті, хто давав йому диктаторські повноваження в 2010 році. Де-факто, суд досі перебуває під контролем Януковича і Льовочкіна".

СБУ вже розслідує кримінальне провадження за даним фактом і, за відомостями громадського активіста Карла Волоха, збирається оголосити про підозру в антиконституційний переворот кільком високопосадовцям Януковича. У їх число, за його інформацією, входять і кілька суддів Конституційного Суду.

Активісти закликали громадськість 16 квітня біля стін Конституційного суду підтримати закон і вимога про притягнення суддів, які допомагали Януковичу узурпувати владу.

Перебуває між молотом суспільства і ковадлом колишніх гріхів Конституційний суд у відповідь зробив нервове заяву про спробу тиску на нього.

Схоже, боротьба за очищення влади наближається до своєї кульмінації. Імена переможців і переможених ми дізнаємося вже скоро.

Сергій Іванов, спеціально для УП

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация