Львівський театр Опери та Балету

Львівський театр Опери та Балету ім

Львівський театр Опери та Балету ім. С. Крушельницької навіть в розпещеному чудовою архітектурою Львові здається чимось особливо розкішним і зухвало досконалим - справжній витвір мистецтва. Він став окрасою не тільки Львова, а й усієї Європи.

Будівництво будівлі оперного театру було розпочато в 1897 році за проектом видатного на той час в Європі архітектора - Зигмунда Горголевського, випускника Берлінської академії, директора Львівської вищої художньо-промислової школи. Архітектурний ансамбль театру вимагав особливої ​​прихильності, тому було вирішено будувати його на центральному проспекті міста. Так як центр міста на той час був щільно забудований, Горголевский запропонував сміливе рішення при виборі місця будівництва нового театру: спорудити будівлю над протікає річкою Полтвою, "заточені" її в колектор, а під фундамент вперше в Європі використовувати бетонні блоки. Будівництво цього наймасштабнішого в той час в місті дива архітектури тривало всього три роки. Частина коштів була виділена з міської скарбниці, а частина складалася з пожертвувань громадян тодішнього Львова та його околиць. Вартість будівництва театру становила 2,4 мільйона австрійських крон.

У спорудженні театру брали участь кращі скульптори, архітектори, художники і майстри, що жили тоді у Львові; були задіяні самі кваліфіковані інженери, теслі, слюсарі та столяри. Основні роботи з будівництва та монтажу виконала фірма львівського інженера - професора Івана Левинського. Вентиляцію, опалення та освітлення, яке вперше було електричним, встановила віденська фірма Siemens. Особлива увага приділялася протипожежної безпеки театрального приміщення: була створена чітка система сходів і сходових клітин до кожного балкону, а також запасних виходів. Найретельнішим чином було продумано і освітлення всіх і сходів і коридорів. Проект відкрив широкий простір художникам і будівельникам для творчої фантазії. З почуттям надзвичайної відповідальності та професійного розуміння поставилися вони до свого завдання. Горголевский вміло організував виконання найважливіших робіт. Майстрам допомагали учні промислової школи, які виготовляли мозаїчну підлогу перед головними парадними сходами, а також прикрашені гербом старовинного Львова бронзові світильники, які стоять на мармурових тумбах в фойє театру. Львівська опера побудована в класичному стилі з використанням деталей і форм архітектури ренесансу, класицизму і бароко.

Львівський Оперний театр на старій фотографії
Львівський Оперний театр на старій фотографії

Як зовні так і всередині будівля прикрашена архітектурними деталями і творіннями скульптури. Особливу велич театру надають бронзові фігури крилатих символічних істот на головному фасаді. Найвищу частину фронтону вінчає фігура скульптора Петра Войтовича - «Слава» з пальмовою гілкою в руках - нагородою присвятив себе мистецтву. Йому ж належать алегоричні фігури Поезії і Музики. Праворуч і ліворуч на фасаді, між колонами, розміщено дві фігури, одна з яких символізує Трагедію (скульптор Антоній Попель), інша - Комедію (скульптор - Тадеуш Баронч). Вище, в трикутному тимпані, знаходиться горельєф: композиція, яка розкриває в алегоричних сценах основу театрального мистецтва, життя, що складається з протилежних начал, - радощів і страждань.

Інтер'єр театру теж вражає своєю красою. При оздобленні вестибюля і внутрішніх приміщень була використана позолота (пішло кілька кілограмів золота), різнокольоровий мармур, розпису і, звичайно, шедеври скульптури. Цікава історія вийшла з завісою театру. Засновники Опери вирішили, що завісу повинен бути таким же помпезним, як і сама будівля і віддали замовлення художнику Генріху Семирадському, поляку родом з України. Чотири роки тривала робота над картиною. Сталося так, що у замовників завіси не вистачило грошей, щоб заплатити художнику. Посланці прибули до Семирадського в Італію і з жалем заявили йому, що грошей на оплату у них немає. Художник все-таки показав своє творіння. Побачивши його, львів'яни втратили дар мови і цілий день простояли у шедевра. Увечері гості повернулися і благали впустити їх в майстерню, щоб перед від'їздом подивитися ще раз. І тоді Генрик Семирадський, вирішивши, що ніхто так не оцінить і не полюбить його роботу, як ці люди, вчинив більш ніж благородно - підніс завісу театру в дар. Унікальність завіси підкреслюється ще й тим, що схожі за красою завіси мають лише театр Ла-Скала і Оперний театр в Кракові. Декоративний завісу "Парнас" - це алегорична трактування сенсу життя людини в постатях Парнасу. З огляду на особливості цього творіння, навіть глядачі Львівського Оперного театру можуть бачити завісу роботи Семирадського лише в особливих випадках, наприклад, в дні прем'єр.

Завіса Парнас
Завіса "Парнас"

Великий Міський театр (так Львівський Оперний театр називався до 1939 року) відкрився 4 жовтня 1900 року. Офіційна церемонія проходила в вестибюлі. Зі вступним словом виступив перший директор театру Тадеуш Павліковський (1861-1915), мови вимовляли відомі артисти і великі архітектори. На урочистому відкритті зібралася вся еліта світу мистецтва, делегації з різних європейських театрів. В цей день на сцені театру пройшла прем'єра лірико-драматичної опери "Янек" В.Желенского - про життя карпатських верховинців. Головну партію співає видатний український тенор - Олександр Мишуга.

Панорамний вид вестибюля театру
Панорамний вид вестибюля театру

Отже, вдалим заспівом почалося творче життя театру. На запрошення дирекції тут виступали кращі артисти з усієї Галичини і Буковини. Так в сезоні 1901-1902 в перебігу декількох місяців в операх «Манру» Яна Падеревського, «Кармен» Жоржа Бізе, «Лоенгрін» і «Летючий голландець» Ріхарда Вагнера співав галичанин Євген Гушалевич. Його партнеркою в ряді спектаклів була примадонна Паризької Опери Шарлотта Вінс.

Початковий період львівської опери був досить насиченим і цікавим. У репертуарі театру було 46 оперет, 43 опери, а також драматичні п'єси. Критика відрізняла високий художній рівень постановок опер. У 1903 великий інтерес викликали гастролі героїчного тенора Модеста Менцинського і вже на той час прославленої Соломії Крушельницької. Природний талант співачки розвинувся і зміцнів, а майстерність досягла артистичних вершин. Соломія Крушельницька виступала поруч з мадридським тенором Джузеппе Руссітано в операх «Манон» Жюля Массне, «Графиня» і «Галька» Станіслава Монюшка, «Трубадур» Джузеппе Верді, «Гугеноти» Джакомо Майербера. Виступи Соломії Крушелььніцкой мали колосальний успіх.

Виступи Соломії Крушелььніцкой мали колосальний успіх

У сезоні 1908-1909 на сцені театру виступав один із найславетніших співаків того часу Маттіа Баттістіні. Величезне враження на громадян Львова виявили та гастролі в 1908 відомого баса Адама Дідура.

Улюбленицею же слухачів була співачка Филомена Лопатинска, яка перейшла в Оперу з театру «Руська бесіда». В її репертуарі було понад 40 оперних партій. Співом Лопатинской захоплювався видатний письменник Іван Франко.

Бурхлива діяльність театру, яка тривала з моменту його відкриття, помітно згасла в 30-і роки. А в 1934 році театр закрили через економічну кризу. Театр був знову відкритий в 1939 році і отримав назву Львівського державного оперного театру. У 1956 році отримав ім'я Івана Франка, в 1966 - звання академічного. В кінці 1970-х закривався на реконструкцію, знову був відкритий в 1984 році. До свого 100-річного ювілею театр був перейменований на честь відомої української співачки Соломії Крушельницької.

Львівський театр Опери та Балету ім. С. Крушельницької є не тільки візитною карткою і символом Львова, а й шедевром архітектури в світовому масштабі. Будівля Львівської Опери можна побачити не тільки в численних довідниках і путівниках по кращим історичних місцях Європи, але і на старих і сучасних листівках, марках і навіть на грошовій купюрі. А виступати на сцені театру вважають за честь багато великих майстрів опери та балетного мистецтва з усього світу.


гарячі тури на двох - Якщо Ви молоді і повні сил, ми можемо запропонувати Вам недорогі тури на двох. Це підходить тим, хто хоче змінити обстановку. Такий варіант також підійде для закоханих або молодят. Ви відчуєте себе одними на білому світі, де Вам ніхто не завадить усамітнитися. Ми також запропонуємо Гарячі путівки сімейним парам з дітьми. Ми підберемо путівку для кожного!

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация