М'ясницька, 24

  1. Передісторія
  2. Прибутковий будинок Строгановского училища

Б ившій прибутковий будинок Строгановского училища майже не видно з Мясницкой вулиці, але заслуговує на те, щоб поглянути на нього ближче. Колись на цьому місці знаходилося велике володіння барона Строганова, наближеного імператриці Єлизавети Петрівни. Майже через сто років його далекий родич заснував першу в Росії безкоштовну школу малювання, згодом стала знаменитою Строганівка.

Передісторія

Першим відомим господарем обширного володіння на Мясницькій вулиці на місці будинків під номером 24 був генерал-аншеф Василь Абрамович Лопухін. Крім свого близького споріднення з царським домом Романових, Лопухін залишився в історії як блискучий військовий. Беручи участь у всіх війнах середини XVIII століття, він мав безліч бойових нагород і героїчно загинув у 1757 році, убитий трьома кулями в битві при Гросс-Егерсдорфе. Головнокомандувач російської армією Апраксин писав з цього приводу государині Єлизавети Петрівни наступне: «Головна наша втрата в тому полягає, що командував нашим лівим крилом хоробрий генерал Василь Абрамович Лопухін убитий; але своєї безстрашної хоробрістю багато сприяв здобуття перемоги, настільки славно життя свою помер, що повага до своїх чеснот тим ще вящше помножив. ... не можу від сліз утриматися: він до останнього подиху зберіг мужність і до служби Вашого Імп. Величності пряме старанність ».

Дружина Василя Абрамовича, Катерина Павлівна, уроджена Ягужинская, померла ще раніше, в 1738 році. Дітей чоловічої статі у них не було. Може бути, тому Василь Абрамович в 1752 році вирішив позбутися від величезних володінь і продав їх барону Сергію Григоровичу Строганова.

Зберігся план володіння дає уявлення про будову садиби. Володіння було розділене на зони. Бароковий двоповерховий кам'яний будинок виходив протяжним фасадом на червону лінію Мясницкой вулиці. З його вікон, звернених у двір, відкривався вид на парк і великий ставок. Перспектива центральної осі замикалася мальовничій альтанкою. Праворуч і ліворуч від основної частини розташовувалися різні служби, візуально відокремлені від головної парадної зони. На місці нинішнього будинку № 24, стор. 3, стояли саме господарські споруди. У садибу вело кілька воріт - як з вулиці, так і з провулків. Це була одна з найбільш представницьких міських садиб Москви того часу.

Сергій Григорович, наближений імператриці Єлизавети Петрівни, був жителем Петербурга. Це місто пам'ятає про нього завдяки чудовому палацу на Невському проспекті, будівництво якого Строганов замовив архітекторові Ф. Б. Растреллі. Палац будувався в 1752-1754 роках, і ці роки Сергій Григорович вирішив провести в своїй садибі в стародавній столиці. І саме сюди великий архітектор приїжджав до свого замовнику обговорити креслення і плани петербурзького палацу, зупиняючись в будинку на кілька днів.

Растреллі був не єдиним іменитим гостем будинку на Мясницькій. У 1753 році протягом декількох вересневих днів Строганов пишно відзначав свої іменини. На святі була присутня і імператриця Єлизавета Петрівна. Любителька розваг, вона була дуже задоволена прийомом і на знак вдячності подарувала барону золоту табакерку і перстень з рубіном і діамантами.

Через три роки Сергій Григорович раптово помер, а будинок дістався у спадок його синові Олександру Сергійовичу Строганова. Отримавши блискучу освіту за кордоном, до 1757 році Олександр Сергійович вступив в придворну службу і отримав чин камер-юнкера. У Петербурзі він познайомився з іншим камер-юнкером - графом Андрієм Петровичем Шуваловим. Їхні долі стали пов'язані. У 1760 році Строганов продав будинок на Мясницькій батькові Андрія Шувалова, Петру Івановичу. А той через два роки відписав його синові. Пізніше, в 1785 році, Андрій Шувалов під впливом Олександра Строганова став членом масонської ложі і отримав високу ступінь. А в 1815 році син Шувалова Павло одружився на родичці Строганова Варварі Петрівні.

Б ившій прибутковий будинок Строгановского училища майже не видно з Мясницкой вулиці, але заслуговує на те, щоб поглянути на нього ближче

Портрет А.П. Шувалова

Худ. Жан-Батист Мрій. 1776-1781 рр. ГМИИ

У 1768 році Андрій Петрович Шувалов був призначений головним директором перших двох банків в Росії, які називалися асигнаційні. Їх контори розташовувалися в Москві і Петербурзі. Свій будинок на Мясницькій Шувалов запропонував в якості московської контори ассигнационного банку. З 1769 року Шувалов перестав бути господарем будинку, проте продовжуючи розташовувати їм в якості робочого місця. У будинку на Мясницькій здійснювався обмін асигнацій і мідної монети, яка зберігалася тут же в підвалах і особливих коморах. З цього часу свою назву отримав Банківський провулок на кордоні володінь, до цього називався Шуваловском.

Пожежа 1812 не завдав шкоди будівлям, і такі зміни в садибі відбулися в 1830 році. Міністерство фінансів, в чиєму відомстві знаходилося володіння, розмістило тут Технологічний інститут. А з середини 1840-х років знову з'явилися Строганова.

Онук двоюрідного брата Олександра Сергійовича Строганова, Сергій Григорович Строганов, був засновником першої в Росії безкоштовної малювальної школи. Метою школи було «доставляти ремісничим і торговим людям можливість покращувати свої вироби за сприяння науки і мистецтва» і дозволити вчитися талановитим дітям незалежно від їх станового походження. Роботи, виконані учнями, мали великий успіх на виставках, в тому числі і в Парижі. З часу свого заснування в 1825 році школа переросла рамки приватної і в 1843 році була передана державі, отримавши офіційну назву «2-я Малювальна школа, заснована гр. С.Г. Строгановим », або просто Строгановская. Тоді ж вона отримала будівлю в колишньому володінні Строганових-Шувалових на Мясницькій.

Школа, а з 1860 року Строгановское училище технічного малювання, проіснувала тут до 1892 року, коли отримала нову будівлю на Рождественке. Але ще раніше на території училища почалися перетворення.

Власники московських мануфактур задумали створити в Москві Художньо-промисловий музей. Місцем для нього було вибрано училище на Мясницькій. Заснувавши підписку на пожертвування, до 1868 року вони зібрали достатню суму для відкриття музею, а до 1874 року - для побудови спеціальної будівлі.

Прибутковий будинок Строгановского училища

План володінь Строгановского училища. А - будинок № 24, стор. 2, по Мясницькій вулиці, В - будинок № 24, стор. 3, по Мясницькій вулиці.

1901 р РДАЛМ

У 1871 році в Москву прибув австрійський архітектор серпня Вебер. Однією з перших його будівель став готель і ресторан «Слов'янський базар». Будував він і прибуткові будинки на Великій Луб'янці, на Остоженке - нинішня Дипломатична академія МЗС, у Вірменському провулку, на Чистопрудному бульварі. І коли у музейного ради з'явилася можливість побудувати новий спеціальний будинок, то вибір припав на цього архітектора.

У 1878 році по червоній лінії Мясницкой вулиці з'явився будинок, який зараз має адресу № 24, стор. 2. Його фасад багато прикрашений поліхромним керамічним візерунком і ліпними вставками. Будинок призначався не тільки для музею, а й для здачі приміщень в оренду, на дохід з якого можна було розвивати саме училище.

Через два роки Вебер приступив до будівництва ще одного прибуткового будинку Строгановского училища, на цей раз розташованого у дворі. У 1883 році будівлю було закінчено. Це і є наш будинок - № 24, стор. 3.

Архітектура двох будинків вельми схожа. І в тому і в іншому переважають елементи так званого «російського стилю». З другої половини XIX століття в європейській культурі виникла тенденція звернення до мистецтва минулих часів, що отримало назву «історизм». Російське культурне співтовариство також було зайнято формуванням національної ідеї, орієнтуючись на народне і давньоруське мистецтво. Ці пошуки відбилися і на архітектурі, отримавши в 1870-1880-х роках назва «російський стиль».

У Строгановского училища спочатку була одна з провідних ролей в цьому процесі. Саме на базі їх художньо-освітньої діяльності були закладені і сформовані ідеї самобутнього національного мистецтва, які втілилися у виробах строгановских майстрів. А створення в їх володіннях Художньо-промислового музею закріпило за училищем звання провідника в світ російського мистецтва.

Цілком закономірно, що і в архітектурі будівель Строгановского училища повинні були відбитися їх ідейно-художні принципи.

Фасад будинку по Мясницькій вулиці має різноманітний кольоровий керамічний декор, який плавно перейшов на торцеву частину будівлі і на ту частину дворового фасаду, яка бере участь у формуванні єдиного ансамблю з будинком у дворі.

Декоративний акцент другого будинку (стр. 3) архітектор сконцентрував на потужному ступеневу еркері, сильно зміщеному вліво від центру. У декорі еркера присутні різноманітні елементи: здвоєні арочні віконця, розділені «Пузатої» різьблений колонкою, лиштви вікон з трикутними сандриками, профільовані тяги міжповерхових ліній і головна прикраса будинку - поліхромні керамічні вставки.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация