Мадлен Олбрайт: «Я вражена політикою країн Східної Європи»

Мадлен Олбрайт, фото: Архів Колумбійського університету міста Нью-Йорка   Відкриття погруддя відбулося в рамках щорічного симпозіуму World Leaders Forum Мадлен Олбрайт, фото: Архів Колумбійського університету міста Нью-Йорка Відкриття погруддя відбулося в рамках щорічного симпозіуму World Leaders Forum. Головними приводами встановлення погруддя став День Чеської державності (28 вересня) і наближається сторіччя постання незалежної Чехословацької Республіки (28 жовтня).

Бюст Вацлава Гавела знаходиться в ротонді Колумбійського університету поряд з зображеннями інших видатних діячів політики, науки і культури. Протягом існування університету його студентами і викладачами були багато видатних особистостей. Тут також вчилася і сама Мадлен Олбрайт: в 1975 році вона закінчила тут аспірантуру, захистивши докторську дисертацію, присвячену Празьку весну. Відразу після закінчення університету Мадлен Олбрайт почала активно займатися політикою, і в 1997 році вона стала першою жінкою, що зайняла посаду державного секретаря США, а з 1993 по 1997 рік була представником США при ООН. Саме в ті роки спостерігалася політична підйом Організації об'єднаних націй, куди хотіли вступити ряд країн. Зараз ми можемо спостерігати зворотну ситуацію - США активно знижує дотації ООН, а деякі країни ЄС переглядають своє рішення про співпрацю з Організацією об'єднаний націй.

Чим пояснює Мадлен Олбрайт настільки різко змінилися настрої в політиці і суспільстві?

Головна будівля Європарламенту в Брюсселі, фото: Павло Новак, Архів Чеського Радіо   - Знаєте, я дуже багато думала на цю тему Головна будівля Європарламенту в Брюсселі, фото: Павло Новак, Архів Чеського Радіо - Знаєте, я дуже багато думала на цю тему. Мені здається, що ряд країн Центральної та Східної Європі починають розчаровуватися в Брюсселі, в цих державах зростає почуття, що Західна Європа не воспринемается їх всерйоз і дивиться на них зверху вниз. А в 1991 році вони просто хотіли стати частиною Західного світу, тому як на протязі багатьох років вони були відірвані від Західної культури. Крім того, існує ряд політиків, які користуються несприятливою ситуацією в ЄС і за рахунок цього збільшують сприйняття політичної ситуації у власній країні - своєрідні «Орбан» нашого світу. Вони виставляють ситуацію в такому світлі, начебто встановлені Європейським союзом правила порушують суверенітет окремих країн, що ці правила - примха бюрократів і політиків Брюсселя, що живуть в своєму власному маленькому світі, а їхні закони не відображають потреби окремих країн.

Однією з головних політичних проблем, що розділяють Євросоюз на два непримиренні табори - це питання прийняття політичних мігрантів. Свого часу Мадлен Олбрайт зі своєю сім'єю також була змушена покинути Європу (через Другої Світової війни) і емігрувати спочатку до Великобританії, а потім в США.

Фото: Magharebia, CC BY 2 Фото: Magharebia, CC BY 2.0 Як вона сама сприймає ситуацію з мігрантами в Європі і небажанням деяких країн (в тому числі Чехії) приймати біженців?

- Якщо чесно, я вражена. Я, сама є біженцем і я назвала б себе вдячним біженцем. Тому я приголомшена - і це єдине слово, яке я можу підібрати, - поведінкою країн Центральної та Східної Європи, чиє нинішнє благополуччя багато в чому є результатом доброї волі країн Західної Європи (в першу чергу Німеччини). Тоді саме Німеччина підтримала розвиток цих країн. Як не дивно, свою роль тут також мала внутрішньополітична ситуація в Сполучених Штатах, а саме антиміграційна політика Дональда Трампа. Він грає на людських слабкостях, зміцнює стереотипи: в його подачі мусульмани це мігранти-загарбники, мексиканці - торговці наркотиками. Зміцнюючи ці стереотипи він заручається підтримкою народу щодо обмеження міграції в США. Саме через політику Трампа представникам США в ООН дуже складно переконати європейські країни в необхідності приймати мігрантів. Так що в даному напрямку політична ситуація в світі вкрай непроста, я б навіть сказала - негативна. І це мене приголомшує.

У травні 2018 року Мадлен Олбрайт випустила свою шосту за рахунком книгу під назвою «Фашизм: Попередження», де описала симптоми фашизму в наші дні і роль ЗМІ в зведенні дікататоров до влади У травні 2018 року Мадлен Олбрайт випустила свою шосту за рахунком книгу під назвою «Фашизм: Попередження», де описала симптоми фашизму в наші дні і роль ЗМІ в зведенні дікататоров до влади. У своїй книзі вона також багато розмірковує про президентів Дональда Трампа і Володимира Путіна. Яке на її думку могло б бути рішення настільки напруженої ситуації між Росією і США?

- Я вважаю, що набагато важливіше розповідати людям про політику та цілі Путіна, про те, що відбувається в світі - і це буде набагато ефективніше будь-яких санкцій. Я вважаю величезною помилкою те, що президент Сполучених Штатів дозволяє собі говорити про підроблені і фальсифікованих новинах - точно також, як це робить Путін. І вже тим більше називати пресу «ворогом народу», адже це ж визначення, яке використовував Сталін. У той же час у своїй книзі я підкреслюю, що Дональд Трамп - самий недемократичний президент в сучасній американській історії. Відмінною рисою його політики є неповага до верховенства закону, мені здається, він вважає, що він вище закону. Звідси і концепція, що преса - ворог народу і відсутність поваги до судової влади. Крім того, в разі невдачі він завжди шукає винних, себе ж він ніколи не назве винним. Я вважаю, що нам необхідно розповідати людям про реальні події як в США, так і в усьому світі, пояснюючи також те, як працює дезінформація, і чим вона небезпечна. Російська Федерація систематично намагається підірвати демократію в Європі і, звичайно, також в Сполучених Штатах, а потім розділити всіх потенційних союзників. Тому я вважаю, що цілі Володимира Путіна - антиамериканізм і поділ людей в Центральній і Східній Європі.

У своїй книзі «Фашизм: попередження» Мадлен Олбрайт наголосила, що на її думку Путін «отримує задоволення від розколу між США і Європою». Головна зброя Європи - в її єдності і, на думку Мадлен Олбрайт, з боку США було б величезною помилкою псувати настільки довгі і плідні відносини.

Чим пояснює Мадлен Олбрайт настільки різко змінилися настрої в політиці і суспільстві?
Як вона сама сприймає ситуацію з мігрантами в Європі і небажанням деяких країн (в тому числі Чехії) приймати біженців?
Яке на її думку могло б бути рішення настільки напруженої ситуації між Росією і США?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация