Магія - пошук безпеки?

  1. містична плутанина
  2. Пошук безпеки
  3. тяжіння таємниці
  4. Хліб замість каменю
  5. Стаття протоієрея Михайла Шполянського: Що таке воля Божа? , Що розповідає про те, як можна дізнатися...

Від редакції: Чорна магія і біла магія - спроба звернутися до світу непізнаного - що змушує людину набирати ці слова в рядку пошуку? що змушує йти до ворожок і пробувати дізнатися долю ? Як хрещеному православній людині ставитися до світу магічного і непізнаного - про це стаття Сергія Худієв, з журналу " Фома ".

- Напевно, треба накреслити на землі коло і написати в ньому всякі таємничі слова незрозумілими буквами, і встати в нього, і вимовляти різні заклинання?
- Ні, - сказав Юстас, поміркувавши. - Я теж приблизно так думав, тільки ці кола і заклинання все-таки нісенітниця собача. По-моєму, вони Йому не сподобаються. Наче ми Його хочемо змусити щось зробити.
А ми Його можемо тільки просити.
К. С. Льюїс. срібне крісло

містична плутанина

Нещодавно під час олімпіади в Пекіні наші спортсмени, побоюючись «підступів китайських екстрасенсів», вдалися до таких «перевіреним, надійним засобам», як «щіпка солі, риб'яча луска, православний хрестик» тощо Нещодавно під час олімпіади в Пекіні наші спортсмени, побоюючись «підступів китайських екстрасенсів», вдалися до таких «перевіреним, надійним засобам», як «щіпка солі, риб'яча луска, православний хрестик» тощо.

Практично в кожній рекламній газеті легко знайти цілі шпальти, присвячені окультних послуг. Передачі, фактично рекламують «народних цілителів», йдуть в найзручніший час. Безсумнівно, що мова йде про процвітаючої індустрії; люди охоче звертаються до «світу непізнаного» і відносяться до нього, судячи з готовності викладати свої кревні, цілком серйозно.

Для людини, яка не знає про Православ'я практично нічого, - а у нас як рядові телеглядачі, так і багато академіків нічого не знають, - Православ'я і окультизм зливаються в якусь невиразну муть, загадково-привабливу для одних і відразливу для інших. Становище ускладнюється тим, що багато окультних "цілителів" використовують православну атрибутику і зображують себе православними людьми.

Таке сприйняття породжує ряд непорозумінь. Різка критика «релігії» і поширення «релігійного світогляду», яку час від часу висловлюють деякі представники академічних кіл, відноситься багато в чому до цього «світу непізнаного» з вечірніх телепередач і популярних видань. Тим часом Церква не тільки не має ніякого відношення до всього цього, але і є єдиною силою, здатною протистояти забобони, проти якого академічна наука та освіта виявляються безсилими.

Крім того, безліч «рядових телеглядачів», щиро вважають себе православними християнами, з легкістю звертаються до язичницьких і окультних практик, абсолютно не думаючи при цьому, що чинять щось неприйнятне.

Ці непорозуміння слід роз'яснити: з одного боку, ми ніяк не можемо прийняти закиди людей невіруючих - часто звернені просто не за адресою, з іншого - повинні застерегти людей, які вважають якісь форми окультизму сумісними з Православною вірою.

Пошук безпеки

Знаменитий антрополог Броніслав Маліновський, досліджуючи уявлення про світ жителів Тробріанскіх островів, звернув увагу на те, що ці люди, відомі своєю прихильністю до магії, в той же час здатні діяти цілком раціонально. Вони будують човни, керуючись нескладними, але цілком «інженерними» розрахунками; вельми розважливо підходять до сільськогосподарських робіт; накопичують знання про навколишній світ і цілком в змозі розумно діяти відповідно до того, що їм відомо. Їм в голову не прийде намагатися замінити тверезий розрахунок при будівництві човна або при проведенні сільськогосподарських робіт магією. Проте жодна важлива подія - ні споруда човна, ні сівши, ні жнива - не обходяться без відповідних магічних ритуалів. Чому?

Тому що людське життя вразливе. Ви можете побудувати прекрасний човен, а наткнувшись на камінь потопити. Ви можете піклуватися про посіви, а їх погубить хвороба або шкідники. Магія - це спроба убезпечити себе там, де звичайні, «раціональні» методи безсилі. Чи можна сказати, що житель сучасного мегаполісу незнайомий з цим почуттям уразливості? Ця вразливість приймає інші форми - людина може втратити роботу, збанкрутіти, або стати жертвою злочинців, або захворіти на рак, - але вона нікуди не зникає. Магія, спроби встановити зв'язок з окультними силами, щоб застрахуватися від небезпек і придбати нові можливості, - реакція цілком зрозуміла і для жителя Тробріанскіх островів, і для офісного клерка.

Магія пропонує свою відповідь на цю вразливість - ілюзію могутності. Але дуже швидко ця уявна могутність починає руйнувати здатність людини чогось добиватися в реальному житті.

Дотримуючись забобонам, підлаштовуючись під особливе число або розставляючи в квартирі обереги, люди відмовляються (в тій чи іншій мірі) від відповідальності за своє життя і перекладають її на щось порожнє і вигадане. Чи вдало складеться шлюб, залежить вже не від того, як обидва члени сім'ї поводитися, а від того, в правильний день вони його уклали. Успіх в справах - немає від особистої працьовитості, наполегливості та вміння знаходити спільну мову з людьми, а від того, чи правильний амулет людина повісив на стіну.

Ви можете наполегливо вчитися і працювати, щоб забезпечити собі - багатство навряд чи, а ось достаток - цілком можливо. Ви можете будувати відносини з близькими людьми, що набагато важче, і, стримуватись і прощення. Це вимагає великих зусиль і часто не приносить очікуваних результатів. Магія пропонує якимись обхідними шляхами отримати все відразу і готовим - так само, як казино пропонує можливість (таку ж примарну) швидко збагатитися.

Людина, втомлений від невдач, сподівається на те, що йому пощастить, і ставить свої гроші на рулетку. Він програє, потім трохи виграє (цей бізнес так влаштований, щоб людина не зривалася з ремінця), потім знову і знову біжить до ігрових автоматів, вірячи, що тепер-то йому пощастить, тепер випаде потрібний номер, його затягує, вона розоряється , влазить в борги ... Так і з окультними послугами - чому не спрацювало в цей раз? Ну, напевно, у вас сильно забруднена аура, потрібні ще один сеанс; якщо не сеанс, то потрібно пройти курс покращення енергетики; якщо і це поки не допомагає, треба відвідати такого-то знаменитого (або навпаки, таємного) мага, учня тибетських лам / шаманів / африканських чаклунів. Так активність людини, необхідна для навчання, праці, побудови відносин з ближніми, поглинається гонитвою за морквиною, яка завжди висить у людини перед носом, але яку він ніколи не схопить. Так ілюзія могутності - або ілюзія хоча б того, що у нас є «магічний» спосіб розібратися з нашими проблемами, - тільки робить людину ще більш самотнім, нещасним і вразливим.

тяжіння таємниці

Але є й інша, і, можливо, більш важлива причина, по якій люди тягнуться до таємничого світу. Людина жадає чуда і таємниці; він відчуває, що без них її життя неповноцінне. Світ дійсно не зводиться до того, що можна зважити і виміряти; в ньому є страшні безодні і недосяжні висоти. Як сліпі, ми живемо серед сил і реальностей, про які ледве здогадуємося, хоча в той же час відчуваємо, що позбавлені чогось важливого. У людини є духовне бачення і бажання спілкуватись з духовним світом. Вона може бути глибоко пригнічена, але вона є. Англійський поет Томас Еліот порівнював людини у всесвіті з кішкою в бібліотеці - він оточений знанням, яке не в змозі осягнути, до нього доносяться уривки розмов, які він не в змозі зрозуміти. Втім, кішку навряд чи турбує невміння читати; а ось чоловік нудиться цією таємницею - mysterium tremendum et fascinans *, таємницею, з одного боку, невимовно привабливі, з іншого - недоступні. Ми можемо знайти щось невимовно прекрасне і таємниче, щось, чого шукає і по чому нудьгує наше серце. Однак окультизм зовсім не веде до цієї таємниці. Він, навпаки, закриває єдині двері, через які до неї можна прийти.

У чому ж головна відмінність між магією і вірою? Йдеться про два протилежні підходи до духовної реальності. В людських відносинах нам теж доводиться вибирати між двома ці підходами - між маніпуляцією і довірою. Можна намагатися (іноді досить успішно) маніпулювати людьми, використовуючи «магічні» (їх іноді так і називають) психологічні техніки, а можна - будувати з ними відносини, засновані на взаємній повазі та довірі. Звертаючись до тієї вічної таємниці, яку шукає людське серце, маг намагається її змусити, віруючий намагається з нею поговорити. Якщо ви спробуєте маніпулювати людьми, ви залишитеся на самоті. Якщо ви спробуєте маніпулювати надприродними силами, можливо, якісь парфуми погодяться виконувати вашу волю - якийсь час, але це обернеться ще жахливішою втратою.

Характерний приклад магічного ставлення до життя виражає так званий приворот, який обіцяють практично в будь-якому оголошенні про окультних послуг. Маги претендують на те, що можуть змусити іншу людину полюбити вас або розлюбити вашого щасливого суперника (або суперницю). Але чи можна відносини, які (як передбачається) є результатом маніпуляції над волею людини, назвати любов'ю? Чи можлива любов, яка не визнає за іншим свободи? І чи буде така любов - до якої людини можна примусити (як вірять покупці окультних послуг) - дійсно відповідати потребі людини любити і бути коханим? Є величезна різниця між бажанням «заволодіти» цією людиною і бажанням встановити з цією людиною близькі, довірчі особисті відносини. З приворотом - а так само будь-яким примусом - такі відносини несумісні. Так і спроби маніпулювати надприродним несумісні з вірою і любов'ю. Магічними заклинаннями і ритуалами людина зовсім не наближає себе до тієї таємниці, по якій сумує її серце, - він відрізає себе від неї. Він намагається тиснути і маніпулювати там, де можна тільки любити і довіряти.

Маг (чаклун, відьма) претендує на те, що може маніпулювати надприродними силами або істотами, підпорядковувати їх собі, використовувати їх у своїх інтересах або в інтересах клієнта . Він запевняє, що може - за ваші гроші - забезпечити вам потрібний результат.
Віруючий розуміє, що Богом маніпулювати не можна, і використовувати Його в своїх інтересах - теж. Його можна просити, але відповідь не в руках того, хто просить, а Бога. Його не можна змусити, не можна підкупити, можна тільки попросити.

Тому маг, який передбачає, що результат в його руках, що може цим результатом торгувати, з точки зору віруючого просто дурень. Результат знаходиться в руках Бога, неможливо торгувати тим, що не знаходиться в твоїй владі. Церква не може торгувати раєм або Божим заступництвом в земному житті, а священик не може обіцяти «гарантованого результату» молебню - це не в руках священика, не в руках Церкви, це в руках Бога. Людина може висловити свою віру в Бога, благоговіння перед Ним, смиренну надію на Його захист і заступництво, зробивши пожертвування на храм - в тому числі в формі придбання свічки або внесення якоїсь суми грошей за молебень, - але це не гарантує результату. У Бога немає кнопки, на яку священик може натиснути, щоб отримати потрібний результат. Священик - як і мирянин - може тільки просити Його.

Бог каже, що навіть найбагатші пожертвування і пишні ритуали Він може відкинути, якщо людина не хоче жити в справжньої віри і слухняності заповідям. Бога не підкупиш.

До чого Мені безліч жертв ваших? говорить Господь. Я пересичений цілопаленнями баранів і жиром ситих телят, а крови биків та овець і козлів не хочу. Коли ви приходите явитися перед обличчям Моїм, хто жадає від вас, щоб ви топтали подвір'я Мої? Не носіть більше дарів марних кадило огида для Мене; новомісяччя та ті суботи і скликання зборів, не можу знести Я марноти цієї - і святкування! Першого дня ваших й усі ваші свята ненавидить душа Моя їх: вони стали; Мені важко нести їх. І коли ви простягаєте руки ваші, Я закриваю від вас Свої очі! і коли ви молитву примножуєте, Я не слухаю вас, ваші руки наповнені кров'ю. Умийтесь, очистьте Відкиньте зло ваших учинків із-перед очей Моїх; перестаньте чинити лихе! Навчіться чинити добро, шукайте правди, рятуйте пригнобленого, захищайте сироту, за вдову. Прийдіть - і будемо правуватися, говорить Господь. Якщо будуть гріхи ваші, як багряне, - як сніг убілю; якщо будуть червоні, як пурпур, - то стануть мов вовна
(Іс 1: 11-18).

Хліб замість каменю

Інтерес до окультизму пов'язаний з двома важливими рисами нашої людської природи: по-перше, ми істоти, наділені глибокої тягою до духовного світу; по-друге, ми істоти глибоко вразливі, фізично і емоційно. Як говорить Калігула в п'єсі Альбера Камю, «люди вмирають, і вони нещасні». І Слово Боже відкриває нам - чому. Насправді все, з одного боку, гірше, з іншого - набагато, набагато краще, ніж ми думали.

У всіх людських нещасть, всього болю і горя, всього зла світу , Від шлюбів, що розпадаються до світових воєн, є один корінь - гріх. Люди перебувають у стані невтомного і запеклого бунту проти свого Творця. Як говорить Бог через пророка Єремію, Мене, джерело води живої, залишили, і висікли собі водойми розбиті, які не можуть тримати води (Єр 2: 13). Наша біда набагато глибше, ніж хвороба, або бідність, або образи, або навіть самотність, - наша біда в тому, що ми відвернулися від Єдиного джерела світу, любові і радості, і ця біда може стати вічною, якщо ми не повернемося до Бога.

Євангеліє говорить нам про те, що ми можемо повернутися до Джерела Води Живої. Велика Таємниця, по якій тужить наше серце, має особистісної природою. До неї можна звернутися на «Ти». Її можна полюбити; їй можна довіритися; їй можна слухатися, як Батька, довіряти, як Другу, служити, як Господарю. Євангеліє говорить, що вища, найбільша реальність, Джерело і Податель всякого існування, сповнений любові; більш того, вона і є любов. А ще Євангеліє говорить (і це дуже важливо), що ця реальність - яку ми і називаємо «Бог», часто не замислюючись про те, що значить це слово, - увійшла в наш світ в особі Людини, у всьому подібного нам, окрім гріха , - Господа нашого Ісуса Христа.
Ми можемо повернутися - нас звуть, двері відкриті, нас чекає прощення і нове життя. «Того, хто приходить до мене не вижену геть», - каже Христос; той, хто довіриться Йому і піде за Ним, знайде вічне життя, ту вічну радість, відблиски якої ми бачимо іноді, в найсвітліші моменти нашого життя.

Шлях цей нелегкий; ми можемо зіткнутися з болем - як і інші люди. Але ми більше не блукаємо безцільно і не мучимося даремно; ми йдемо додому, туди, де Бог витре кожну сльозу, а всяка скорбота обернеться вічною втіхою. За всієї страх від нерозуміння життя варто Його промисел; і якщо ми віддамо Йому в покаянні і вірі, цей промисел буде для нас спасительним, що вестиме за межі земного життя до життя вічного і блаженного. Ми належимо Богу. Там, де ми безсилі, Він всемогутній. Там, де ми мучимось невизначеністю, Він бачить все наше життя - і всю вічність - повністю, від краю до краю. Там, де ми блукаємо і перечіплюємося, Він неухильно веде нас до вічної радості.
Багато що в нашому житті буде відбуватися не так, як ми хочемо, і нам слід прийняти це з терпінням і довірою; проте багато знаходиться в наших руках і є областю нашої відповідальності. Ми покликані прийняти те, що ми не можемо змінити, змінити те, що можемо, і навчитися відрізняти одне від іншого.

Питання, яке розділяє християн і різноманітних «магів», - це питання про те, в чиїх руках знаходиться наше життя.

Окультист виходить з того, що його життя - як і життя інших людей - контролюється якимись іншими силами, теж надприродними і надлюдськими, але не Богом. Християнин вірить в Божий Промисел і людську відповідальність.

З цього відмінності в світогляді витікають два абсолютно різних типу поведінки. Окультист намагається якось управляти цими силами, креслити пентаграми, читати заклинання - християнин призиває Бога: А я на Тебе, Господи, уповаю; я говорю: Ти - мій Бог (Пс 30: 15).

Окультизм - це відмова від надії на Бога. Можливо, він сумісний з теоретичною згодою, що Бог є, але ніяк не з живим молитовним спілкуванням з Ним. Але православна віра не є згодою з існуванням Бога, це живе, певне ставлення до Бога. І найкраще це відношення виражають слова літургійної молитви - «Самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Стаття протоієрея Михайла Шполянського: Що таке воля Божа? , Що розповідає про те, як можна дізнатися волю Божу про себе.

ДОВІДКА: Святі отці про гадання й магії

Преподобний Єфрем Сирин: «Стережіться складати зілля, ворожити, гадати, робити сховища (талісмани) або носити зроблені іншими: це не сховища, але узи».
Творіння святого отця нашого Єфрема Сирина. 3-е изд. М., 1881. Ч. IC 371.

Святитель Іоанн Златоуст: «Нехай будемо ми хворі, краще залишитися хворими, ніж для звільнення від хвороби впасти в нечестя (вдаючись до змов). Демон, якщо і вилікує, більше зашкодить, ніж принесе користі. Доставить користь тілу, яке через трохи неодмінно помре і згниє, а зашкодить безсмертної душі. Якщо іноді по потуранню Божу і зціляють демони (через ворожбу), то таке зцілення буває для випробування вірних, не тому щоб Бог не знав їх, але щоб навчилися не приймати від демонів навіть зцілення ».
Творіння святого отця нашого Іоанна Златоуста, Архієпископа Константинопольського. 2-е изд., СПб., 1895. Ч. I. С. 659.

Святитель Іоанн Златоуст: «Як торговці невільниками, пропонуючи малим дітям пиріжки, солодкі фрукти тощо, часто ловлять їх такими приманками і позбавляють свободи і навіть самого життя, так точно і чарівники, обіцяючи вилікувати хворобу, позбавляють людину порятунку душі».
Творіння святого отця нашого Іоанна Златоуста, Архієпископа Константинопольського. 2-е изд. СПб., 1899. Т. 2, ч. I; 1-е изд. СПб., 1896. Ч. 2. С.576.

Святитель Василь Великий: «Не цікався про майбутнє, але з користю розташовуй справжнім. Бо яка тобі вигода передбачити веління? Якщо майбутнє принесе тобі щось добре, то воно прийде, хоча ти і не знав заздалегідь. А якщо воно скорботно, навіщо до терміну нудитися скорботою? Чи хочеш упевнитися в майбутньому? Виконуй запропоноване Євангельським Законом і очікуй насолоди благами ».
Творіння святого отця нашого Василія Великого, архієпископа Кесарії Каппадокійської. 4-е изд. Сергієв Посад. 1900. Ч. II. C.259.

Преподобний Григорій Ніський: «У плотолюбца в реальному житті є бажання заглянути в майбутнє, щоб уникнути бід або досягти бажаного. Тому, щоб люди не звертали погляд до Бога, сповнене обману демонське єство винайшло багато способів дізнатися майбутнє: наприклад, ворожіння, тлумачення знамень, віщування, викликання мертвих, несамовитості, натхнення божеств, натхнення, карти і багато іншого. І якщо який-небудь рід передбачення, внаслідок якого-небудь обману, визнаний дійсним, демон представляє його зваблювання в виправдання брехливого пропозиції. І на будь-яку помилкову прикмету демонське хитрощі вказує тих, хто обманює, щоб люди, відступивши від Бога, звернулися до служіння демонам. Одним з видів обману був і обман черевомовців, в яких вірили, що їх чарування може душі померлих знову залучати в тутешнє життя ».
Творіння святого отця нашого Григорія Нісського, єпископа. М., 1862. Ч. 4. С.194.

Святитель Іоанн Златоуст: «Добровільно не вдавайтеся до ворожбитів, але якщо вас залучають до цього інші, і тоді не погоджуйтеся ... Людина завжди бажає знати невидиме, особливо бажає заздалегідь знати про своїх нещастях, щоб внаслідок несподіванки не впасти в замішання ... Але якщо ви будете слухати ворожінням, будете недостойні розташування і милості Божої, і цим приготуєте для себе численні лиха ».
Творіння святого отця нашого Іоанна Златоуста, Архієпископа Константинопольського. СПб. 1900. Т. 6. С. 109.

Святитель Іоанн Златоуст: «Ворожбит - це злий демон, який говорить зі чрева жінок чревовещательніц і цим дивним дією намагається помилкове зробити достовірним; каже же він не природним чином, а з живота, і цим людей неосвічених валить у здивування, змушуючи повірити, що він говорить правду ».
Творіння святого отця нашого Іоанна Златоуста, Архієпископа Константинопольського. СПб. 1900. Т. 6. С. 110.

"Нехай не знайдеться між тобою такий, хто переводить свого сина чи дочку через вогонь, віщун, ворожбит, ворожок, чарівник, і хто чорнокнижник, що викликає духів, чарівник і хто викликає духа померлого. Бо гидота для Господа кожен, хто чинить таке, і через ті гидоти Господь, Бог твій, виганяє їх перед тобою ". (Вт. 18, 10-12).

Напевно, треба накреслити на землі коло і написати в ньому всякі таємничі слова незрозумілими буквами, і встати в нього, і вимовляти різні заклинання?
Чому?
Чи можна сказати, що житель сучасного мегаполісу незнайомий з цим почуттям уразливості?
Так і з окультними послугами - чому не спрацювало в цей раз?
У чому ж головна відмінність між магією і вірою?
Але чи можна відносини, які (як передбачається) є результатом маніпуляції над волею людини, назвати любов'ю?
Чи можлива любов, яка не визнає за іншим свободи?
І чи буде така любов - до якої людини можна примусити (як вірять покупці окультних послуг) - дійсно відповідати потребі людини любити і бути коханим?
До чого Мені безліч жертв ваших?
Коли ви приходите явитися перед обличчям Моїм, хто жадає від вас, щоб ви топтали подвір'я Мої?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация